Skocz do zawartości

Alienware nie ma ssd na liście urządzeń do boota


Recommended Posts

Witam,

Ostatnio kupiłem ssd adata xpg sx8200 480gb do alienware 17 r3 2016. Dysk ma wielkości sektorów 4096 więc nie było mowy o klonowaniu hdd, więc zająłem się czystą instalacją. Z przenośnego dysku media win 10 prosta instalacja. Bios widzi dysk jednak nie widzi go jako urządzenie do boota. Laptopa rebootowałem już ze sto razy próbując róże ustawienia w biosie, na forach jest wiele wątków o ssd w alienware ale na żadnym nie znalazłem podobnego tematu który by rozwiązał mój problem. Proszę o pomoc jeśli ktoś się natknął na coś podobnego lub oriętuje się w tym temacie. Pozdrawiam

 

Link do kilku zdjęć z biosu po podłączeniu hdd. Po zmianie bootu na uefi windows bootuje się z hdd.

 

http://imgur.com/a/BoXrLaK

Edytowane przez arekmenmax
Link to post
Share on other sites

Posiadasz UEFI i zostaw tak, tzw. Boot List Option. SSD musi być sformatowany w trybie MBR, przekonwertuj go do GPT. Następnie zainstaluj system jeszcze raz.

Próbowałem bez hdd, lecz to m.2 więc inny slot niż twardziel. Nie jestem pewnien ale bez gpt nie był bym w stanie zainstalować Windowsa na dysku.

W zarządzaniu dyskami pokazuje ssd jako gpt link

 

http://imgur.com/d7cpje0

Link to post
Share on other sites

Fakt, Win10 ma takie zabezpieczenia. W takim razie pochrzanione jest w UEFI, skoro Win10 widzi dysk a UEFI nie. Posiadasz SSD z NVMe, więc będzie potrzeba kilka zmian, a dokładniej takie jak Paul opisał.

 

Tylko zaznaczę, jeśli dalej nie będzie działać to masz dwa podejścia, poszukać sterowników do SSD i do BIOS(Dell'owskie oznaczenie) lub odezwać się do Dell'a z zapytaniem czy dany dysk jest kompatybilny, ponieważ jest możliwość, że nie wspierają dysków bootowalnych dla NVMe w tej rewizji laptopa.

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

SSD nie musi być koniecznie na liście boota aby działać... Tylko wtedy raczej instalacja jak masz tylko jeden ssd/hdd w lapku, tak samo później aby na boot z HDD się nie ustawił ( widziałem takie przypadki, nie pamiętam czemu tak było, zwykle wina UEFI). Możesz mieć boota na bootloadera windowsa ( na ssd nvme ), bez widocznego SSD na liście. Ogólnie reinstalacja tylko z ssd nvme zalecana.

Po oczyszczeniu cmos dla spokoju jak już tego próbowałeś ( zmiana nośnika instalatora też zalecana ).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...