Skocz do zawartości

Matryca VA ,taka zła w porównaniu do matrycy TN


Recommended Posts

Chciałem wymienić swój stary monitor TN samsung 20cali (który  kosztował mnie 500zł)

Naczytałem się o  matrycy VA że jest taka dobra ,jest idealna do filmów i gier itp..

 

Więc kupiłem za 2000 zł monitor MSI Optix MAG27CQ WQHD 27.

 

Czar pięknego obrazu szybko prysł gdy zaczołę z niego korzystać .!!

 

Czarny w ciemnych filmach ,grach jest tak czarny że nic prawie nie widać ,na matrycy TN widziałem zarysy  w ciemościach .

 

Zaś jasne obrazy  :np tapeta z XP   jest jasnawa jak by wyblakły. Zaś obraz w TN był normalny !

 

Zmiana trybów:

 

Monitor posiada bardzo mało trybów obrazu (wszystkie rozjaśniają jeszcze bardzie jasny obraz)

 

Zmiana opcji

 

Tu jest kłopot bo wszytko jest 50% ustawione i mogę ustawić aby monitor jeszcze bardzie był jasny,albo jeszcze bardziej go ściemnić  .

Opcje jakie są w monitorze to tylko opcja zmiany:jasności,kontrastu,gama :2,2 i 1,8, oraz zmiana niebieski-zielony-czerwony

 

 

I tu mam pytanie :czy tak ma być ?

Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

Może przyzwyczajenie do TNki ? Ja mam co prawda budżetowe benqu na amva+ fhd 27' i kolory są w porównaniu do starej TN rewelacyjne. Ogólnie jak tak czytam tematy tutaj, problemy jakie ludzie maja z tymi droższymi monitorami i ile trzeba się naszukam żeby trafić dobrą sztukę to dochodzę do wniosku, że to przereklamowany badziew. Żeby za taka kasę kilka raz wymieniać aż się trafi sztuka bez wady.

Edytowane przez bmi86
Link to post
Share on other sites

 

 

Kalibrowałeś ekran?

Chcesz mieć kalibrację, to zamawiasz fachowca do domu z kalibratorem. W domu możesz sobie poustawiać parametry na oko, jak pisał autor. To tak na marginesie.

 

Piszesz, że masz mało ustawień w menu monitora. W laptopach nie masz w ogóle ustawień, ale kolorystykę, gamma i inne parametry możesz ustawić we właściwościach ekranu. W laptopie ustawiałem tak ekran, bo był bardzo "zimny" i jestem zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Mógłbyś wrzucić fotki jakieś do porównania obrazu obu monitorów?

Ja swój monitor kalibrowalem tak, że wrzuciłem sobie tapetę na smartfona i ustawiłem tak aby jak najbardziej odzwierciedlał obraz z telefonu.

Jeśli masz problem z ciemnymi lokacjami to pomaga opcja w monitorze black equalizer +1

Link to post
Share on other sites

Do programowej kalibracji ( tylko taka jest możliwa na monitorach dla zwykłych użytkowników, "sprzętowa kalibracja" dostępna jest w monitorach profesjonalnych za kilka tys. zł)

Polecam program Eizo Monitor Test.

Co prawda producenci nie raz proponują własne ustawienia (niektóre monitory umożliwiają ściągniecie gotowych profili z internetu), ale najlepiej "ustawić obraz pod siebie".

Link to post
Share on other sites

Piszesz o sprzętowej kalibracji gwarantowanej przez producenta? Nie wiem jak to jest z drogimi monitorami, ale telewizory też można kalibrować i to nie tylko te najdroższe. W procesie produkcyjnym matryc nie ma powtarzalności parametrów, dlatego ustawienia fabryczne są... uśrednione. To jest tak jak by szyto spodnie w tylko jednym rozmiarze. Duża część osób nie będzie zadowolona z tych spodni.

Link to post
Share on other sites

Wygląda mi to źle skalibrowany ekran. Może za duża gamma i zbyt niski poziom czerni.

 

VA ma to do siebie że czerń to czerń, a nie z TN szary czy niebieski. Ustaw gamme na poziomie 1.8.

 

Porób zdjęcia , może coś więcej ujrzymy.

Link to post
Share on other sites

Te monitory to się do gier nie nadawały.

 

W 2008 roku posiadałem Asusa PW201 na PVA i to była najszybsza matryca jaką miałem tego typu. Szybkość rewelacja jak na ten panel. Tylko inputlag na poziomie 15ms. Nie jedna TN czy IPS bardziej smużyła jakie widziałem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...