Skocz do zawartości

Monitor się nie włącza


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez disign,

Recommended Posts

Monitor Eizo FlexScan S1731

 

Witam, gdy dzisiaj u mnie w okolicy zaczynała się burza, chciałem komputer wyłączyć. Podeszłemu do monitora włączyłem przycisk power( bo jak odchodzę to wyłączam monitor) a on nie reaguje, nie chce się włączyć. A chwile temu normalnie z niego korzystałem.

W woli wyjaśnienia posiadam dwa monitory podłączone do jednego komputera. Ustawione w windows 10 jako jako jeden ekran. (Wyświetlaj na innym ekranie opcja -> Rozszerz.

Wygląda to tak że monitor 1 Eizio nie chce się właczyć a na ekranie nr 2 widzę pusty pulpit, co znaczy że system wykrywa monitor pierwszy, który jest domyślny.

Co może być tego przyczyną? Za pomoc z góry dziękuję.

 

 

Link to post
Share on other sites

Trochę przypomina jak słynne awarie zasilania spowodowane przez wadliwie kondensatory z przed 10 lat, ( sprawa wiąże się z wykradzeniem składu  elektrolitu przez "chińczyków" stosowanego w japońskich kondensatorach, jak się okazało później formuła była celowo sfałszowana co skutkowało później masowym uszkodzeniem kondensatorów i awarii sprzętu elektronicznego).

 

Gdyby mowa była tu o uszkodzeniach z wyładowania atmosferycznego to nie działa tak wybiórczo, wtedy padłby nie tylko podłączony monitor ale spaliło by wszystkie urządzenia elektroniczne które były podłączone do sieci podczas wyładowania.

Jeśli Autor tematu ma jako takie obycie z elektroniką zdjąłbym osłonę i sprawdził stan kondensatorów ( uszkodzone są napuchnięte z możliwością wycieku elektrolitu).

Zawsze można zlecić sprawdzenie monitora w serwisie, koszt samych kondensatorów nie powinien wynieść jak kilkadziesiąt złotych.

Co do samej firmy Eizo mam od ponad 10 lat S1931 i nigdy nie było z nim problemów, prócz takich od 2 lat część ekranu ma inny odcień bo jedna z katod CCLF się nieco wypaliła, przez co ekran stracił na równomierności podświetlania.

Link to post
Share on other sites

Trochę przypomina jak słynne awarie zasilania spowodowane przez wadliwie kondensatory z przed 10 lat, ( sprawa wiąże się z wykradzeniem składu  elektrolitu przez "chińczyków" stosowanego w japońskich kondensatorach, jak się okazało później formuła była celowo sfałszowana co skutkowało później masowym uszkodzeniem kondensatorów i awarii sprzętu elektronicznego).

 

Gdyby mowa była tu o uszkodzeniach z wyładowania atmosferycznego to nie działa tak wybiórczo, wtedy padłby nie tylko podłączony monitor ale spaliło by wszystkie urządzenia elektroniczne które były podłączone do sieci podczas wyładowania.

Jeśli Autor tematu ma jako takie obycie z elektroniką zdjąłbym osłonę i sprawdził stan kondensatorów ( uszkodzone są napuchnięte z możliwością wycieku elektrolitu).

Zawsze można zlecić sprawdzenie monitora w serwisie, koszt samych kondensatorów nie powinien wynieść jak kilkadziesiąt złotych.

Co do samej firmy Eizo mam od ponad 10 lat S1931 i nigdy nie było z nim problemów, prócz takich od 2 lat część ekranu ma inny odcień bo jedna z katod CCLF się nieco wypaliła, przez co ekran stracił na równomierności podświetlania.

 

Też tak mi się wydaje, co prawda nie mam obycia z elektroniką, spróbuje i sprawdzę w końcu nic nie tracę.

A pro po co do tej firmy też jestem zadowolony, i dlatego tak mi szkoda tego monitora.

Link to post
Share on other sites

Mi w/w S1931 nie chciał popsoć się na amen by dać powód do wymiany, ale w końcu wymieniłem na nowszy model tej firmy ( co wymagało zmiany karty graficznej na wydajniejszą bo gram na komputerze) z odświerzaniem obrazu 144 Hz i jest obraz i płynność w grach i nawet na pulpicie jak z bajki :D

Link to post
Share on other sites

Najwyraźniej mój S1731, również dał mi powód do zmiany, tylko na jaki?

 

Mam ograniczony budżet bo tylko 2000 +/-.

Zastanawiam się nad rozmiarem 24 - 27 Cali z przeznaczeniem do średnio zaawansowanej grafiki. (Photoshop, Indesign, Illustrator).

 

Posiadam Geforce GTX 560Ti. czy ta karta jest w stanie obsłużyć monitor, 2k i 4k?  

Edytowane przez disign
Link to post
Share on other sites

To zaleczy jaką wersję Display Port/ HDMI ma dana karta.

Ale nie wydaje mi się żeby udałoby się znaleźć z nowych modeli monitorów coś o większej rozdzielczości.

Bo na 27" siedząc 50-70 cm od monitora dobrze mieć co najmniej rozdzielczość 2560x1440, a to + matryca IPS podbija sporo cenę za nowy monitor.

W tym budżecie zostają chyba tylko używane modele.

Na forum z linku jest lista polecanych monitorów w danej kategorii, są tam modele nowe jak i używane https://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Link to post
Share on other sites

To zaleczy jaką wersję Display Port/ HDMI ma dana karta.

Ale nie wydaje mi się żeby udałoby się znaleźć z nowych modeli monitorów coś o większej rozdzielczości.

Bo na 27" siedząc 50-70 cm od monitora dobrze mieć co najmniej rozdzielczość 2560x1440, a to + matryca IPS podbija sporo cenę za nowy monitor.

W tym budżecie zostają chyba tylko używane modele.

Na forum z linku jest lista polecanych monitorów w danej kategorii, są tam modele nowe jak i używane https://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

 

Właśnie ku memu zaskoczeniu znalazłem paręnaście modeli monitorów 27 - 32 cali i rozdzielczości  2560x1440 do 2000 złoty.Tylko pytanie ile z nich nadaje się do grafiki średnio zaawansowanej.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zastanawiam się nad tymi modelami, na papierze wyglądają ok, ale jak jest we rzeczywistości to już inna sprawa.

BenQ PD3200Q, PD2700Q, EW3270ZL
Iiyama Prolite XUB2792QSU
Philips BDM3270QP, 328P6AUBREB/00
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...