Skocz do zawartości

Pomoc w doborze używanego procesora i płyty


Recommended Posts

Witam drogich forumowiczów. W sierpniu planuję zakup używanego procesora oraz płyty do +- 800zł i po małym researchu wciąż mam problem z podjęciem decyzji. Nie chcę schodzić niżej niż Haswell oraz Ryzen odpada. Chcę obecnie pozostać przy DDR3, ponieważ obecnie nie mam takiej potrzeby, aby zmieniać na DDR4. 

Zastanawiałem się nad i5 4670K poniewaz procesor idzie wyrwać spokojnie za 450zł i wtedy mogę kupić jakąś lepszą płytę główną pod późniejsze OC. Zaś z drugiej strony nieco dopłacając można już kupić i7 4770K za ok ~600zł tylko czy znajdę do tych 200zł płytę która uciągnie i7 + do tego późniejsze OC?

Wiem, że mógłbym kupić g4560/g4600 + płyta i DDR4 pod przyszłą rozbudowę, ale jak napisałem wyżej chcę obecnie pozostać przy DDR3.

 

Na kompie gram w GTA V na Online, WoW (m.in. zmiana, bo wchodzi nowy dodatek, a mój procesor już ma problemy nawet na Legionie z raidami), sporadyczne CS oraz mam w planach ograć parę nowych tytułów. 

 

Mój obecny sprzęt to 

Gigabyte GA-870A-USB3L

AMD Phenom II x4 840

Kingston HyperX Fury 8GB DDR3 1600MHz

MSI R9 270 Gaming 2GB

Chieftec CFT-650-14CS 650W

Link to post
Share on other sites

czas pokazał, że więcej wątków robi większą robotę niż Ghz ( np w BF1 multi ) więc moim zdaniem lepiej mieć fabrycznego i7 niż kręconego i5

i7 4770 po 600zł to chodzą wersję bez K, a 4770k będzie droższy chyba, że wyrwiesz jakąś okazję

w ogóle i5 4670k i 4770k łapią wysokie temp przy podkręcaniu, Intel specjalnie wydał poprawioną wersję z lepszym glutem 4690k i 4790k ale 4790k są cholernie drogie - w ogóle cała generacja używanych procesorów Haswell nie jest opłacalna

 

procesory Sandy/Ivy biją na głowę opłacalnością Haswelle np i7 2600 350zł + płyta H61/67/77 B75 150zł całość 500zł i masz fajny zestaw, natomiast z OC nie jest tak kolorowo bo trzeba dopłacać za płytę i chłodzenie

 

zresztą, możesz nawet wstawić i5 2400 a i tak wąskim gardłem będzie grafika

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

Asus B85 - 140 pln

https://allegro.pl/asus-b85m-g-4x-ddr3-lga1150-4th-5th-gen-i7450066127.html

 

i7-4770 - 550 pln

https://allegro.pl/intel-core-i7-4770-i7453179694.html

 

Wgrywasz bios, który umożliwia OC tego procka i puszczasz turbo na wszystkich rdzeniach - więcej Ci nie potrzeba i jest to najtańsza opcja na te chwilę.

 

Edit: tak dla Twojej wiadomości, zakupy za 600 pln lub więcej 4770/k jest totalnie bezsensowny, gdy za stówkę więcej jest i5-8400, który tego Haswella demoluje w grach doszczętnie.

 

https://allegro.pl/intel-core-i5-8400-i7452160972.html

 

Mówisz, że płyta za okolo 200 pln? Proszę bardzo:

 

https://allegro.pl/plyta-glowna-asrock-h310m-hdv-ddr4-lga1151-i7438400494.html

 

I na koniec kwestia ramu: 2x8 GB DDR3 1600 MHz bez problemu sprzedalbyś za około 400 PLN i kupił za to 2x4 GB DDR4 2400 MHz z OC do 2666 MHz (max płyty)

 

https://allegro.pl/patriot-ddr4-viperelite-2x4gb-2400mhz-cl15-i7435598879.html

 

Podsumowując i reasumując, za 100-150 pln więcej masz sporo szybszą, najnowszą platformę z gwarancją - to sobie sam odpowiedz, czy jest sens iść w Haswella...

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

i7 2600 i do tego najtańsza markowa płyta jaka się znajdzie pod ten procesor. Do tego GPU będzie aż nadto i da radę nawet z mocniejszą kartą w przyszłości, a nie ma co dopłacać do jakichś droższych procesorów, tudzież modeli z odblokowanym mnożnikiem które potrzebują sporo droższej płyty, która realnie i tak za jakiś czas nie będzie przedstawiała żadnej wartości, kiedy tylko na rynku pojawi się pierwsza fala używanych i5 8gen z 6 rdzeniami. Zresztą jakiekolwiek kręcone i5 na ddr3 i tak jest już realnie gorszym wyborem niż i7 2600 mimo, że droższe. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Edit: tak dla Twojej wiadomości, zakupy za 600 pln lub więcej 4770/k jest totalnie bezsensowny, gdy za stówkę więcej jest i5-8400, który tego Haswella demoluje w grach doszczętnie.

 

trochę przesadziłeś, tu masz z mocniejszym i5 8600k porównanie, z i5 8400 różnice będą jeszcze mniejsze 

https://www.youtube.com/watch?v=eNW2dpicgp4

jakos żadnej demolki nie widzę

Link to post
Share on other sites

Starsze tytuły 10-15% różnicy, nowsze 30+%. Test robiony na ramie 2133, samo dołożenie 2666 dodaje 8% średnio wszędzie do kawy. Jak myślisz, w nadchodzących grach wyniki będą raczej 10% więcej czy 30+% wiecej?

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_intel_core_i5_8400_vs_amd_ryzen_5_1600_wojna_szesciu_rdzeni?page=0,15

 

Dla mnie nie ma totalnie żadnego uzasadnienia w kupowaniu w tej samej cenie (4770k + płyta Z87 wychodzą drożej niż 4770 + B85). Szczególnie, że pod nowy zestaw masz tylko ram - który najłatwiej jest sprzedać.

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind Gdzie on napisał że ma 2x8 GB DDR 3? Raczej że ma po prostu 8GB a ddr3 nie jest jakoś specjalnie drogie ja dwa tygodnie temu kupiłem 2x4GB DDR 3 1600 za 130 zł i to ballistix crucial sport czy jakoś tak.

 

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, w drugim wątku było że 2x8 GB miał autor :P Sorry za pomyłkę, opcja z B85 i 4770 wychodzi zatem najkorzystniej.

Czyli przystaję przy i7 4770 bez K, a jakiś konkretny model/producent płyty czy to już bez różnicy, aby był chipset B85?

Link to post
Share on other sites

Generalnie nie ma różnicy, ale w internetach doczytasz, że Asus nie jest tak często zwracany / problematyczny jak pozostali producenci (tyle że wiąże się to automatycznie z lekko wyższą ceną za płyty).

 

Edit: i to nie musi być B85, może być dowolna płyta pod 1150, byle była tania (B85, H81, H87, Z87, Z97)

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dlaczego akurat i7 4770 za 600zł? i7 2600 kosztuje 300-350zł a jest niewiele słabszy, do tego płyta H61/B75 to koszt jakieś 150zł


jedyny argument za LGA 1150 jest taki, że można sobie wziąć nówkę płytę, bo za sam procesor przepłaca się grubo

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

Linkowałem 4770 za 540 pln, 200 pln tj "grubo przeplacone"? Razem z płytą za 170 pln wychodzi 710 pln - jak to się ma do 2600 i płyty pod niego?

 

EDIT: dobra, mam - da się dostać płytę H61 od Asusa za podobne pieniądze z jakąś tam GW (3 m-ce) więc tu można zaoszczędzić trochu grosza...

 

https://allegro.pl/asus-h61m-c-3-m-ce-gw-okazja-i7331086291.html

 

https://allegro.pl/promo-core-i7-2600-3-4-ghz-8mb-lga-1155-pasta-gw-i7217384326.html

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

540zł to już trochę lepiej ale nadal drogo

 

 

jak to się ma do 2600 i płyty pod niego?

 tak, że na LGA 1155 zapłacisz mniej za płytę+procesor niż na LGA 1150 za sam procesor

 

https://www.olx.pl/oferta/i7-2600-lga-1155-3-40-ghz-CID99-IDwyw3X.html#2267724d90

prosisz gościa o wystawienie na allegro żeby było bezpieczniej

https://allegro.pl/asus-h61m-c-3-m-ce-gw-okazja-i7331086291.html

razem 450zł, doliczając przesyłki i Intel BOX chłodzenie zamkniesz się w ~485zł

 

myślę, że te kilkanaście % więcej wydajności w Haswellu nie powinno przekonywać, żeby dopłacać ponad 200zł, autor powinien zainteresować się Twoją propozycją tylko wtedy, jeśli zależy mu na fabrycznie nowej płycie głównej

Link to post
Share on other sites

Poczytałem trochę o tym "glucie" i "lucie" no i już trochę mam namieszane w głowie. Z tego co się dowiedziałem, to "lut" zdecydowanie jest na +, bo łączy bezpośrednio rdzeń z obudową procesora, co sprzyja odpowiedniemu odprowadzaniu temperatury na chłodzenie. Zaś "glut" już nie wygląda tak ciekawie, ponieważ to jest loteria, dobrze nałożony odpowiednio odprowadza ciepło i przy OC nie ma się co martwić o temp lub wejść na minę i męczyć się z wysokimi temperaturami, gdyż większość ciepła zostaje na glucie i nie jest odprowadzana na chłodzenie. Jak coś pokręciłem to poprawcie.

 

Tylko kwestia tego, czy jakbym zakupił i7 2600K to muszę go już kręcić? Bo wszystkie filmy lub tematy na zagranicznych forach porównują kręconego i7 2600K do innych i5/i7 na stockowych zegarach. Nie jestem fanatykiem grania we wszystko na ultra, bo we wszystko gram praktycznie na średnich/wysokich ustawieniach więc jako tako te 40-60FPS już daje komfort gry jak dla mnie. I czy przy OC będę musiał ustawić na sztywno pamięci RAM czy może spokojnie latać na auto? Pytam o te OC, bo obecnie padło mi chłodzenie Arctic Cooling Freezer 13 Pro i będę chciał dokupić sobie w niedługim czasie jakieś chłodzenie pokroju Fortis 3 po zakupie procesora. I jak dobrze pamiętam to od generacji SB już jest EFI czy dalej jest standardowy bios?

Edytowane przez izzy95
Link to post
Share on other sites

pamięci nie musisz ruszać, ale jakbyś kupił jakąś płytę na p67/z68/z77  pod tego i7 2600k to możesz je trochę podkręcić (te kingstony na 1866 pójdą na 100% bez zmiany parametrów)

patrzyłem na allegro i7 2600k mozna już w okolicach 430 wyrwać, na olx pewnie jeszcze taniej znajdziesz, płytę mediona na p67 widziałem na allegro za 149 zł, z 12 miesięczną gw, tylko tutaj nie wiem czy twoją kartę by odczytała, bo na tych medionach to jest loteria

po OC takiego i7 2600 k na jakieś 4,4-4,5 ghz masz wydajność zbliżoną do i7 4770 (non OC)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites
gdy za stówkę więcej jest i5-8400, który tego Haswella demoluje w grach doszczętnie.

 

Już nie mam sił komentować kolejnego posta odnośnie i5-8400 i jego "doszczętnej" dominacji nad i7 Haswellami. Trochę więcej wiedzy, doczytania a nie pisać bzdury... Proszę Was!

 

Co do glutu. Ja na swojej i5 4670k jestem po skalpowaniu procka. Robione normalnie nożykiem tapicerskim. Jest pełno solucji na YT jak to wykonać by nie uszkodzić procesora. Wrzuciłem tam ciekły metal i temperatury spadły około 20C w dół (wiadomo, że to też loteria). U jednego może być to tylko 10C u drugiego 15 itd. Ale jednak różnica jest odczuwalna. Gdybyś takiego i7 4770k dorwał w dobrej cenie to polecam ten zabieg.

 

Moja i5 podkręcona na 4,4ghz przy napięciu 1.310V i temperatury jak na zdjęciu poniżej:

6eWf5Tp.png

 

Pod obciążeniem gdzie gry są na ULTRA i zadania są stricte procesorowe gdzie procek pracuje na 100% temperatura nie przekracza 70C. 

 

A przy takim i7 4770k myślę, że powinno być jeszcze lepiej!

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Filmik w #4 poście, komentarz do wyników w #5. Do tego test kawy przy najwolniejszym możliwym ramie, 2133 MHz . Najniżej taktowany Haswell (bo 4770 to nie jest 4790k z jego boostem) potrafi być 30-40% wolniejszy w nowszych tytułach. Plus dla Haswella taki, że nawet na zablokowanym 4770 można ustawić na stałe max boost na wszystkich rdzeniach przy odpowiednim biosie.

 

Zgodzę się co najwyżej co do doboru słownictwa, bo skrajne przypadki tylko około 8-10% przewagi są faktycznie dalekie od bycia "druzgocącymi".

Link to post
Share on other sites

 

 

up jak możesz to zejdź delikatnie z napięciem, to ci temperatury jeszcze spadną pod obciążeniem


Nie mogę bo nie trzyma się stabilnie 4,4 na mniejszym :P - a w off-set nie chce mi się bawić. To, że ciut większy prąd będę miał to mnie nie boli. Wiem, że sekcja zasilania dostaje w du**ę cały czas działając na takim napięciu ale i tak sprzęt jest już dawno poza gwarancją więc jak będzie miał wyzionąć ducha to to zrobi i tak :D 
Link to post
Share on other sites

zależy ile na tym i3 8100 zamierzasz siedzieć, ten procesor to wydajność i5 6500/ i52500k @ 4,4 ghz, więc żadna rewelacja, ja takiego i5 2500k wymieniłem na i7 2600 bo w grach typu bf1, fc5 , ACO, czy wd2 po prostu nie dawał rady, nawet gtx1050ti miał spadki fps przez to

na pewno wiele gier spokojnie na tym ograsz, ale o powyższych pamiętaj, żebyś nie przychodził z czasem na forum, że ci w Assasynie Origins, czy tym co teraz wychodzi dropi poniżej 40 kl/s

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...