Skocz do zawartości

Przesiadka na M.2 z "tradycyjnego", kilkuletniego SSD na SATA - warto?


Recommended Posts

Jak w temacie. Mam w kompie Plextora M5S z podpisu, w tym roku stuknęło mu już pięć lat - działać działa, ale demonem wydajności w porównaniu do dzisiejszych dysków to pewnie już on nie jest.

Mam też złącza M.2 na nowej płycie, też z podpisu, no i zastanawiam się, czy by jednego z nich w niedalekiej przyszłości nie zapełnić. Plextora odesłałbym na emeryturę do starego laptopa, a nową stacjonarkę przyspieszył nowoczesnym wynalazkiem. Brzmi fajnie? Dla mnie tak. 

Problem w tym, ze owe M.2 to dla mnie czarna magia. Jakieś klucze (moja płyta obsługuje klucz M, z tego co wyczytałem i cokolwiek to znaczy), PCI-E NVME  :o 

Do wydania miałbym pewnie jakieś 300-400zł i celował w nośnik powiedzmy 256GB. Pytanie czy gra jest warta świeczki? Nie wykonuję operacji na tysiącach plików naraz, a komputer służy do szeroko pojętego użytku domowego, pracy w programach graficznych, no i gier. 

Spodziewam się, że przyspieszenie będzie, ale raczej nie w stopniu efektu wow, jak przy przejściu z talerzowca na SSD.

Ostatnia rzecz: czy przy ewentualnym wyborze koniecznie muszę kierować się listą QVL płyty głównej? Rozumiem, że jest to istotne przy doborze RAM-u, tym bardziej DDR4, no ale dysk to chyba dysk i nie wiem czemu ewentualnie miałby nie działać... acz nie wiem jak to wygląda z M.2.

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites
Problem w tym, ze owe M.2 to dla mnie czarna magia. Jakieś klucze (moja płyta obsługuje klucz M, z tego co wyczytałem i cokolwiek to znaczy), PCI-E NVME   

 postarałem się to wyjaśnić najlepiej jak umiałem tutaj, bo w internecie kompletnego poradnika, co by wszystko wyjaśniał, nie znalazłem. 

 

 

Spodziewam się, że przyspieszenie będzie, ale raczej nie w stopniu efektu wow, jak przy przejściu z talerzowca na SSD.

No tego się spodziewaj, jednak praca z programami używającymi SSD powinna być trochę bardziej "responsywna".  Plextora M8Peg 256GB z radiatorem masz za 389zł w x-kom i 391zł w morele, będzie kompatybilny twoją płytą. Tylko pamiętaj że system będzie trzeba najlepiej od nowa postawić, no i mam nadzieję że wiesz że system musi wspierać NVMe, np jak win 10, inaczej trzeba stery dogrywać stery NVMe, jak np. przy win 7 przy instalacji. Są też takie systemy, co nie wspierają. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O, kopalnia wiedzy. Dzięki  :D 
 

 

Plextora M8Peg 256GB z radiatorem

 

 

Sam miałem na oku Plextora M9Peg 256GB, też się nada? Tylko ~10zł droższy od M8, a transfery wyższe odpowiednio o 1000 i 100MB/s na odczycie i zapisie. Choć podejrzewam, że to już i tak na tyle kosmiczne wartości, iż nie wiem czy będzie to jakkolwiek odczuwalne

No i z drugiej strony M8 ma 60 m-cy gwarancji, a M9 z jakiegoś powodu tylko 36 miesięcy 

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...