Skocz do zawartości

Pomoc przy analizie karty graficznej.


Recommended Posts

Witam, otóż miewam problem z kartą graficzną. Przypuśćmy sobie że gram w cs:go, zaczyna sie gra fajnie z 250-300 fps a kończy niedaleko pózniej na dużo niższych fpsach, a czasem są spadki do nawet 100. 

Chciałbym karte wysłać na gwarancje, lecz też chciałbym uzyskać od was pomoc, przy sprwadzeniu co dokładnie opisać, by takową przyjeli. Gosc z serwisu kiedyś sprawdzał kompa i powiedział że karta graficzna sie grzeje, traci jakies tam taktowanie czasami czy cos w ten deseń, a czasami nawet jeden z wiatraków (chyba że jest tylko jeden :D ) który jest na karcie w dziwnych momentach sie kreci/przestaje kręcić, co uznał za wadliwe. Jestem ciemny, dlatego postanowiłem otworzyć temat... Mam pare programów typu MSI Afterburner czy heaven benchmark, teraz tylko proszę o analize, co mam wam wrzucić, co z czym odpalić. Chciałbym również w momencie wysyłania karty, opisać im to tak, aby czas/pieniadze który bede czekał na karte nie poszło nic na marne...  

 

Procesor: Intel Core i5-7400 3.0GHz
Płyta Główna: MSI intel H110 PRO
Pamięć: GOODRAM DDR4 8GB
Dysk Twardy: Seagate 1TB 64MB cache SATA600 
Karta graficzna: GeForce GTX1060 6GB DDR5 192bit
Karta sieciowa: 10/100/1000 Mbit/s
Karta dźwiękowa: 5.1
Zasilacz: Chieftec 500W 
Obudowa: Tacens Gaming

 

 

https://imgur.com/a/RDmgsf8 tutaj jest test 3dmark time spy, nie znam sie i także nie wiem czy to w czym kolwiek wam pomoże :D wydaje mi sie że to nic nie wnosi, gdyż na tym tescie nie ma opisanych chyba zadnych spadków. No nic, jednakże bardzo proszę o pomoc! 

Chcę jeszcze dodać że jest to karta z tej wersji Inno3D.

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

Komputer działa stabilnie, nie ma żadnych oznak uszkodzenia GPU.

 

Jedyny mankament jaki widzę to wysokie użycie dysku(78% jego możliwości) i porównując fakt, że HDD nie jest zbudowany do szybkiego odczytu/zapisu danych tylko do przetrzymywania danych(dodatkowo załadowany danymi powyżej 75-85% traci znacząco na wydajności) może to być Twoim wąskim gardłem. 

 

Może @lonialomax widzi coś czego ja nie widzę  :)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Komputer działa stabilnie, nie ma żadnych oznak uszkodzenia GPU.

 

Jedyny mankament jaki widzę to wysokie użycie dysku(78% jego możliwości) i porównując fakt, że HDD nie jest zbudowany do szybkiego odczytu/zapisu danych tylko do przetrzymywania danych(dodatkowo załadowany danymi powyżej 75-85% traci znacząco na wydajności) może to być Twoim wąskim gardłem. 

 

Może @lonialomax widzi coś czego ja nie widzę  :)

 

na benchmarku karta podchodzi do 80 stopni. Dzis sobie gram, mam prawie że stałe 250-300 fps gdzie nagle potrafi to zejsc do 100-150 na jakies pare sekund i znow wraca do normy, choc nie zawsze. Wtedy odczuwam że gra jest niepłynna. To nie jest normalne... nie chciałbym też aby gwarancja poszła na marne... 

tym bardziej zastanawia mnie to co gosc ze serwisu powiedział że wiatrak na karcie czasem sie przestaje krecic w stresowych sytuacjach czy cos w tym stylu ;D

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

Witaj

Nie podkręcałeś jej ? 200-300fps to dużo.Ja przy EnemyFront  gram nawet koło 50fps.

intro i karta leci powyżej 400fps, a nawet do 2000fps! Ale szybko spada. Mam Radeon  7700 hd.

Zainstaluj sobie bechmarka 3d .I pobaw się nim podczas gry Jeśli GPU nie jest uszkodzone to nie wiem.

Edytowane przez Maciej21
Link to post
Share on other sites

Witaj

Nie podkręcałeś jej ? 200-300fps to dużo.Ja przy EnemyFront  gram nawet koło 50fps.

intro i karta leci powyżej 400fps, a nawet do 2000fps! Ale szybko spada. Mam Radeon  7700 hd.

nic nie podkrecałem gdyż sie grzeje a w tej obudowie co mam to już nic nie domontuje z wiatraków.

Włączoną mam opcje xmp w biosie od paru miesiecy, moze przez to? :D

swoją drogą możecie powiedzieć jakie wartości warto ustawić w biosie bo nigdy sie tym nie bawiłem.

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

 

 

w tej obudowie co mam to już nic nie domontuje z wiatraków.
Jak masz rozmieszczony układ chłodzenia? Z odczytów widać, że przy płycie gł. która nie posiada radiatorów na sekcji zasilania powinieneś jednak pogłówkować nad dołożeniem wentylatora, bo przy tym układzie co masz to temperatury sekcji zasilania i płyty gł. masz na poziomie 118*C i 111*C. To na pewno nie wpływa dobrze na poprawna pracę zestawu.
Link to post
Share on other sites

Jak masz rozmieszczony układ chłodzenia? Z odczytów widać, że przy płycie gł. która nie posiada radiatorów na sekcji zasilania powinieneś jednak pogłówkować nad dołożeniem wentylatora, bo przy tym układzie co masz to temperatury sekcji zasilania i płyty gł. masz na poziomie 118*C i 111*C. To na pewno nie wpływa dobrze na poprawna pracę zestawu.

jutro wkleje zdjecia gdyz aktualnie nie ma mnie w domu. Dziekuje za odpowiedz :)

Link to post
Share on other sites

 

 

płyty gł. masz na poziomie 118*C i 111*C
 

 

Akurat w tym wypadku to musi być przekłamanie(jednak warto sprawdzić), ponieważ gdyby były takie temperatury w stanie spoczynku to musiałbyś mieć podkręcony procesor i kartę do niebotycznych wartości. Sprawa druga to nie występował throttling płyty głównej(inaczej płyta główna by zbiła wszystkie zegary do minimum). 

 

Podłącz HWiNFO tak jak poprzednio, jednak tym razem w prawy dolnym rogu HWiNFO masz system do nagrywania parametrów komputera, włącz go. Odpal OCCT w trybie power supply, niech HWiNFO zbiera dane przez 10 minut. Taki link do pliku .csv wklej tutaj.

 

Jak badać to przy maksymalnych obrotach  :->  

Link to post
Share on other sites

Też mam tą grafikę tylko, że z Intelem I7 3770 z tymi wiatrakami że się nie kręcą(przy temp. 40-45 jest tak jakby delikatnie coś próbowały się kręcić a przy wyższym to normalnie idzie) to jest przez funkcje jak w np Asusie 0 db fan. Grafika sama w sobie się grzeje całkiem nieźle bo i ja mam często ponad 70 stopni podczas rozgrywki a normalnie jest na poziomie 30-40 stopni. ja mam otwartą obudowę, ale przymierzam się do zmiany. Instalowałeś może ten firmware od Nvidii co wypuścili do naprawy Display Portu?

Link to post
Share on other sites

panowie, wszystkie odpowiedzi dam po 20 godzinie. 

 

"firmware od Nvidii co wypuścili do naprawy Display Portu?" - nic mi o tym nie wiadomo, możesz przybliżyć temat ? :D

 

"ponieważ gdyby były takie temperatury w stanie spoczynku to musiałbyś mieć podkręcony procesor i kartę do niebotycznych wartości" - ale przecież ja odpaliłem na 20 minut deathmatch w cs go gdzie jest 30+ osob na servie, w takich sytuacjach każdy ma mniej fps i ogólnie sprzęt musi pracowac na wyższych obrotach. Mam na myśli że to nie był stan spoczynku :D

Jade na urodziny do brata córki, bede lekko po 20 myśle !


Prosze Panowie https://imgur.com/a/vEAzG8R

 Tak oto wygląda moja skrzynka, ja jestem w tym lamusem, jesli malo widoczne to proszę o pytania :D

przy pierwszym zdjęciu, na obudowie jest jeszcze jedno miejsce na wiatrak, tak jak ten podpiety tym kablem od bocznej obudowy. 

Typ w serwisie powiedział że nie da sie już wiecej tam wrzucic wiatrakow i że potrzebna jest nowa obudowa = nowe koszta.

Chociaż ja tam widzę miejsce na wiatrak, jeszcze jeden, czyli ten pod tym od obudowy tej bocznej. 

Bardzo proszę o objaśnienie tematu, wiem że bolą oczy od czytania tego :D 

 Jutro Panowie mam wesele, więc podniosę się kiedy tylko będe mógł. Te testy odstawie na poniedziałek, proszę, darujcie  mi :)

Link to post
Share on other sites

Według mnie powinieneś wyeliminować wentylator pod kartą graficzną, nie wnosi żadnej poprawy chłodzenia, a powoduje obracanie nagrzanego powietrza w obudowie. Wentylator na ścianie bocznej, jeżeli zdecydowałeś się go zamontować, powinien nawiewać powietrze do obudowy, a z fotki wynika, że jest odwrotnie. Przy coolerze box (układ horyzontalny) całe ciepło z procesora jest kierowane na płytę gł. i oczywiście sekcję zasilania. Wentylator pod kartą graficzną również kieruje ciepłe powietrze w górną część obudowy czyli na sekcję zasilania, a z tej części obudowy powietrze jest odprowadzane jedynie wentylatorem zasilacza. Najlepszy efekt schłodzenia obudowy i podzespołów uzyskuje się przez utworzenie z obudowy tak jakby kanału dla przepływu powietrza. Konieczne więc będzie zamontowanie wentylatora na tylnej ścianie. Fotka powinna Cię ukierunkować do zmodernizowania chłodzenia.WU27jZO.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wentylator z bocznej obudowy obróciłem drugą stroną i może faktycznie troche pomógł, bo przy tym samym tescie 3dmark, 5 stopni spadło do 75. Zastanawiam sie, gdzie tylko moglbym wmontowac ten wiatrak co jest pod kartą graficzną. Ale dziś jest troche chłodniej, może dlatego :D Na dzień dzisiejszy może po prostu jakoś postawie wiatrak domowy jakos by nawiewał na tył komputera :D

 

"Podłącz HWiNFO tak jak poprzednio, jednak tym razem w prawy dolnym rogu HWiNFO masz system do nagrywania parametrów komputera, włącz go. Odpal OCCT w trybie power supply, niech HWiNFO zbiera dane przez 10 minut. Taki link do pliku .csv wklej tutaj." - wieczorkiem odpale test

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

Tak jak wyżej na tylnej ścianie jako wyciągający nagezane powietrze z obudowy. https://i.imgur.com/664Z3AL.jpg

hehe, ładnie wklejony wiatraczek, tak idealnie że nie wiedziałem czy to mój :D ponoć bez tego wiatraka gosc w serwisie mial 90 stopni, ale cóż, zobaczymy tylko że na razie nie mam jak go od montować bo nie mam go na srubki, a potrzebuje plastikowych zacisków.

Próbowałem odpalić program OCCT na Power Supply ale po 4 sekundach sie wylącza i pisze że jest zakończony. Jeśli o to wam chodziło to ok ale nie sądze :D  

"Podłącz HWiNFO tak jak poprzednio, jednak tym razem w prawy dolnym rogu HWiNFO masz system do nagrywania parametrów komputera, włącz go." - nie do końca widze/wiem gdzie tę opcje wlączyć. Nie chodziło ci po prostu o tę opcje monitorowania którą miałem wczesniej w screenach ?

Przypomniało mi sie również, że używałem cpu unpark ( polega na odblokowaniu wszystkich rdzeni procesora) coś tam poczytałem i była jedna osoba co twierdziła że pojawiły się większe temperatury.

Link to post
Share on other sites

Jeśli komputer nie wytrzymuje OCCT to jest duży problem(zwłaszcza tak krótko), wyłączył się ponieważ przekroczył temperaturę?

 

Co do HWiNFO, ma jeszcze jeden tryb dzięki któremu zapisuje wyniki do pliku *.csv dzięki czemu jestem w stanie przejrzeć rekordy w trakcie używania komputera zamiast tylko pierwszy-ostatni tak jak na zdjęciach. Funkcja nazywa się Logging Start(dokument z plusem)

 

Na razie zastosuj się do rad @lonialomax, ponieważ prawidłowy przepływ powietrza jest ważniejszy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli komputer nie wytrzymuje OCCT to jest duży problem(zwłaszcza tak krótko), wyłączył się ponieważ przekroczył temperaturę?

 

Co do HWiNFO, ma jeszcze jeden tryb dzięki któremu zapisuje wyniki do pliku *.csv dzięki czemu jestem w stanie przejrzeć rekordy w trakcie używania komputera zamiast tylko pierwszy-ostatni tak jak na zdjęciach. Funkcja nazywa się Logging Start(dokument z plusem)

 

Na razie zastosuj się do rad @lonialomax, ponieważ prawidłowy przepływ powietrza jest ważniejszy.

przykro mi to czytać :/ ok takze jutro podczepie ten wiatrak tak jak na zdjęciu. Swoją drogą, ogarnąłem tę funkcję logging start, chciałbyś, bym na czas tych logów odpalił przypuśćmy 3dmarka? Bo jak juz wiemy, na power supply robi wywrotke po 5 sekundach...

 

Pamietam ze gosc z serwisu mowil cos o tym ze zasilacz (o ile dobrze pamietam) przy stresie miewał takie temperatury ze sie do dotknąć nie dało.. ;d

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

Uruchom zapis logu w HWiNFO i potem test Fire Strike. Po zakończeniu testu zamknij okno Sensors HWiNFO inaczej zapis logu będzie trwał w dalszym ciągu. Po teście na stronie benchmarka kliknij Ad to compare i zapisz wyświetloną stronę w zakładkach przeglądarki a tu wrzuć linka do testu.

Link to post
Share on other sites

Po poludniu będę sie bawić, znalazłem coś ciekawego na temat tej samej karty.

 

"Dzięki za rade delikatny undervolting zrobił z tej karty bezgłośnego zimnego bydlaka. W tej chwili polecam w 100%. Cofam słowa. Wiedzmin 3 full ultra bez HW na 5% - 10% undervoltingu sredni fps to 62 klatki a temperatura to tylko 63 stopnie gdzie wtedy wentylatory są bezgłośne działaja w standardzie 38% mocy obrotowej. U mnie karta nie wykazała się piszczącymi cewkami."

 

Panowie, co o tym myślicie?  Overvolting i undervolting ? 

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3299955/inno3d-geforce-1060-heating-problems.html - a tu jeszcze ciekawszy temat. Jak bardzo bym chciał by to była cenna rada :(:D

 

i coś jeszcze - 

 

"Important: You don't need to change the nVidia Control Panel setting to maximum power. Keep it at "Optimal". All maximum power does is keep your max non-boost GPU clock on at all times. So for a 1070 that's ~ 1500 MHz all the time, which causes the card to heat up just sitting at the desktop. Otherwise it steps all the way down to 140 MHz. It makes no difference in games or benchmarks, I tested it. Your clock boosts up while under load anyway. My results: EVGA 1070 Founders Edition cannot go above 2000. It stays pretty close though. The maximum overclock I got was +200 GPU and +600 memory. I assume those 2200MHz cards Jay was talking about are aftermarket with higher power delivery. I was surprised at how much performance I gainen. I went from a 5500 to a 6300 score on the 3D Mark Time Spy benchmark. That difference is more than the entire horsepower of the Iris Pro 580 haha."

 

akurat ja mam wszystko pod wydajnosc ustawione w karcie nvidi... hmm

 

Coraz więcej nadzieji... można tu wklejać linki z innego forum? zaryzykuje ... 

http://forum.pclab.pl/topic/1202449-GTX-1060-Undervolting/

 

" ja po zejściu na 0,9v zszedłem z temperaturą z 77st w Wieśku do 66st, to jest tak samo jak z procesorami, dajesz mniej papu, to i tempy masz niższe " - Ten kolega ma tę samą karte tylko ze 3gb. Panowie, trafiłem w sedno ? powiedzcie że coś w tym jest...

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

po zakupie swojego inno 3d (tylko w wersji 3gb)pierwszy test w WoT Encore i tempy prawie 80 st - mówię sobie WTF?, tak nie może być, youtube, kanał Liptona i krótka recka jak zrobić UV 

i tak, zrobiłem na 0,912v (ze standardowego 1,050 - a czasami 1,062 pokazywało) przy częstotliwości boost 1880 Mhz (w grach stałe 1860), tempy spadły w WoT Encore do 66 st (o mniej więcej 11-12 st), obecnie karta chłodniejsza od byłej 1050 ti :D , dodatkowo pracuje na wyższym boost niż na fabrycznych zegarach - czego chcieć więcej :D

Link to post
Share on other sites

po zakupie swojego inno 3d (tylko w wersji 3gb)pierwszy test w WoT Encore i tempy prawie 80 st - mówię sobie WTF?, tak nie może być, youtube, kanał Liptona i krótka recka jak zrobić UV 

i tak, zrobiłem na 0,912v (ze standardowego 1,050 - a czasami 1,062 pokazywało) przy częstotliwości boost 1880 Mhz (w grach stałe 1860), tempy spadły w WoT Encore do 66 st (o mniej więcej 11-12 st), obecnie karta chłodniejsza od byłej 1050 ti :D , dodatkowo pracuje na wyższym boost niż na fabrycznych zegarach - czego chcieć więcej :D

Proszę, oto screen po testach z Valley Benchmark 1.0 :) https://imgur.com/a/jc6EBqU

 

Istnieje jakas pomoc od was Panowie z tym UV, przypuscmy na skype i dzieleniu ekranow, czy cos w ten desen ? :D :D

Edytowane przez siwykuba
Link to post
Share on other sites

ale jakiej ty pomocy oczekujesz? Lipton to tak łopatologicznie wytłumaczył, że ja przez skype/ts/czy telefon nie potrafiłbym prościej :D

obejrzyj sobie najwyżej ze 3 razy ten filmik jak nie załapałeś za pierwszym i pokolei rób z pauzami to co on, nic nie zepsujesz i nie musisz od razu na 0.900 dawać , daj na 0.950v i ustaw np 1900mhz (możesz o 1 strzałkami góra dół), a wszystkie po prawej stronie te malutkie kwadraciki dajesz poniżej swojego punktu, który ustawiłeś (tak jak na filmie) i na koniec zatwierdzasz ptaszkiem na głównym oknie programu msi afterburner, dopiero wtedy zamykasz okno z krzywą ustawień (x-krzyżyk)

i to wsio, odpalasz gpu-z, klikasz w znak zapytania i włączasz render test, przechodzisz do zakładki sensors i patrzysz na dole z jakim napieciem karta śmiga pod obciążeniem, a na górze masz jaki ma boost w tym momencie ;)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

ale jakiej ty pomocy oczekujesz? Lipton to tak łopatologicznie wytłumaczył, że ja przez skype/ts/czy telefon nie potrafiłbym prościej :D

obejrzyj sobie najwyżej ze 3 razy ten filmik jak nie załapałeś za pierwszym i pokolei rób z pauzami to co on, nic nie zepsujesz i nie musisz od razu na 0.900 dawać , daj na 0.950v i ustaw np 1900mhz (możesz o 1 strzałkami góra dół), a wszystkie po prawej stronie te malutkie kwadraciki dajesz poniżej swojego punktu, który ustawiłeś (tak jak na filmie) i na koniec zatwierdzasz ptaszkiem na głównym oknie programu msi afterburner, dopiero wtedy zamykasz okno z krzywą ustawień (x-krzyżyk)

i to wsio, odpalasz gpu-z, klikasz w znak zapytania i włączasz render test, przechodzisz do zakładki sensors i patrzysz na dole z jakim napieciem karta śmiga pod obciążeniem, a na górze masz jaki ma boost w tym momencie ;)

To ty chyba jeszcze nie wiesz, na jakim poziomie w informatyce można było by tę łopatę wbić znając mój poziom wiedzy w tej dziedzinie. :DDD

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...