Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Ciężko mi określić jakiego rodzaju to problem, ale z tego co wyczytałem może mieć to związek z kartą graficzną dlatego tu umieszczam ten temat. Problem polega na rozrywaniu się obrazu tylko i wyłącznie podczas grania w gry komputerowe. Podkreślam że zmieniałem synchronizację, włączałem i wyłączałem, ale nie przynosiło to żadnego rezultatu. Podam teraz podstawowe parametry komputera i model monitora (nwm co może się przydać).

Karta graficzna: GTX 760 2GB

Procesor: i5-4460

RAM: 8GB DDR3

Monitor: Samsung S24D330H

Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś parametry to chętnie podam. Proszę o pomoc bo jest to nieprzyjemny problem który psuje komfort rozgrywki. Z góry dziękuje za wszelkie formy pomocy. Mam nadzieję że uda się zlokalizować problem. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Piszę o: Fortnite, Cuisine Royale, Fifa 17 i 18 (ale tylko w menu) oraz Skyrim. Sterowników nie mam najnowszych, mam chyba domyślną początkową wersję bo ostatnio wracałem do stanu początkowego (wersja 344.11). Testowałem kartę w programie GpuTest, gdy pojawił się grafika (obraz) to też zaczął się rozrywać. Nie znam się na tym programie więc nie wiem jaki test mam wybrać. 

 

https://zapodaj.net/4f9af370d7390.png.html

Link to post
Share on other sites

Karta nie jest młoda, GK104 jest z rodziny "Kepler" która jest obecnie mało wspierana w nowszych grach, więc nowsze sterowniki  nie zawsze pomogą w osiągnięciu większej wydajności.

Co do samych sterowników, radził bym odinstalować je, uruchomić komputer w trybie awaryjnym i uruchomić  programy DDU oraz Free Registry Cleaner.

Po wymaganym restarcie zainstalować najnowsze ( z hotfix-ami), ale bez programu GeForce Expirence.

 

Co do niekorzystnych efektów, mam pytania na jakim modelu monitora są problemy, czy ustępują  po zmianie wyjścia karty/monitora czy choćby kabla?

I oczywiście moje pytanie jest o samą naturę jaką mają te problemy z obrazem w grach ( jeśli jest możliwość wrzuć filmik lub zalinkuj na inny gdzie występują podobne efekty, bo nie wiem co jest na myśli Autora rwania/zacinki obrazu w grach?).  

Link to post
Share on other sites

Poprzez rozrywanie masz na myśli screen tearing? Czyli linia na ekranie, która dzieli obraz na części z czego wyglądają one, jakby były przesunięte. Przykłady
https://www.gamersnexus.net/images/media/2015/gpu/screen-tearing-blacklist.jpg
https://asset.msi.com/global/picture/image/feature/vga/NVIDIA/GTX1080/Future_pics.jpg

https://cdn-images-1.medium.com/max/1280/0*B17jPOMzGD7qwDHG.jpg

On się pojawia, gdy gra ma więcej fps niż twój monitor jest w stanie wyświetlić (choć to też zależy od silnika gry) i naprawienie tego to włączenie v-sync, bądź ustawienie blokady maksymalnej ilości fps mniejszej niż odświeżanie twojego monitora.

Dwie sprawy.
Ściągnij sobie najlepiej RivaTunerStatistic (osobno, albo poprzez zainstalowanie msi afterburner). Zaznacza Global i we framerate limit daj np. 40 fps http://prntscr.com/k4tyyi i zobacz czy problem dalej występuje.

Druga sprawa. V-sync nie działa, gdy gra jest odpalona w oknie zamiast full-screen. Łatwo to sprawdzić odpalając program, który ci będzie pokazywał licznik fps (np. RivaTunerStatictics, czy Fraps). Jeżeli masz więcej fps niż twój monitor obsługuje (w twoim przypadku 60fps) to oznacza, że v-sync nie działa. Warto tutaj zaznaczyć, że ustawienia z panelu nvdii mogą zastąpi ustawienia które masz wybrane w grze.
http://prntscr.com/k4tvtd

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Mam na myśli taki efekt - 

Zmienienie ustawień globalnych w panelu NVIDIA nic nie dało, gry mam zawsze na full-screen odpalone. RivaTunerStatistic po pobraniu i zastosowaniu podanych ustawień (40 fps) faktycznie pomogło, ale wiadomo że grać w 40 fps jest bardzo ciężko i mocno mnie to ogranicza. Szczerze nie zmieniałem kabla od monitora, obecnie podłączony jest za pomocą VGA, mam jeszcze HDMI ale jest trochę za krótki. Sprawdzę jeszcze te sterowniki i uruchomię te programy, jednak teraz po ukazaniu problemu może ktoś będzie miał inne przemyślenia oraz pomysły co do naprawienia tego efektu. 

Link to post
Share on other sites

Zacząłbym od podpięcia go cyfrowym kablem do karty czyli tym HDMI. Bo jak się domyślam przejściówka?

 

Autor napisał w pierwszym poście, że posiada monitor Samsung S24D330H. Wystarczyły 3 sekundy? Aby sprawdzić, że ten monitor posiada po jednym wejściu vga i DVI  :menda:

 

 

Do autora.

Czy w ustawieniach windowsa masz ustawione odświeżanie 60hz pulpitu, czy więcej?

 

 

BTW. Jak pomogło ustawienie 40fps to nic nie stoi na przeszkodzi ustawić jakąkolwiek mniejszą, bądź równą wartość niż odświeżanie twojego monitora (np. 50, 55, albo 60), więc twoje zdanie

 

 

 

ale wiadomo że grać w 40 fps jest bardzo ciężko i mocno mnie to ogranicza.

 

nie ma sensu. Chyba, że sprawdzałeś już z wyższym limitem (np. 45) i twój problem już się pojawiał.

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Po zmianie na kabel HDMI problem ustąpił, przynajmniej na razie. Można powiedzieć że problem rozwiązany ale chciałbym wiedzieć czy ten kabel naprawdę miał aż tak duże znaczenie. VGA powoduje takie problemy czy chodzi o coś innego? Jakby ktoś mógłby wytłumaczyć byłbym bardzo wdzięczny. Co do pytania o odświeżanie to 60hz i nie mogę zmienić na więcej, tylko niższe wartości. 

Link to post
Share on other sites

Autor napisał w pierwszym poście, że posiada monitor Samsung S24D330H. Wystarczyły 3 sekundy? Aby sprawdzić, że ten monitor posiada po jednym wejściu vga i DVI  :menda:

 

Zanim zaczniesz mnie poprawiać przeczytaj post autora, który pisze, że aktualnie miał podłączony do VGA.

 

Po zmianie na kabel HDMI problem ustąpił, przynajmniej na razie. Można powiedzieć że problem rozwiązany ale chciałbym wiedzieć czy ten kabel naprawdę miał aż tak duże znaczenie. VGA powoduje takie problemy czy chodzi o coś innego? Jakby ktoś mógłby wytłumaczyć byłbym bardzo wdzięczny.

Nie dowiedziałem się czy była użyta przejściówka, więc ci nie odpowiem.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Mogę jedynie przypuszczać, że albo kabel jest uszkodzony/słabej jakości albo wynika to z jakiś zakłóceń w zasilaniu obu urządzeń czy też samym przetworniku RAMDAC.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

 

Zanim zaczniesz mnie poprawiać przeczytaj post autora, który pisze, że aktualnie miał podłączony do VGA.

 

 

 

Wiem, że nie w temacie, ale muszę się obronić :x

Napisał, że podłączony za pomocą KABLA  :D , a dodając do tego szybki wzgląd w specyfikacje monitora (który ma wejście vga) pozwoliłem sobie zwrócić Ci uwagę.

 

 

 

Co do pytania o odświeżanie to 60hz i nie mogę zmienić na więcej, tylko niższe wartości. 

 

Bo twój monitor ma w specyfikacji, że ma odświeżanie tylko do 60Hz. Nie obsługuje on wyższych dlatego nie masz takiej możliwości. A dlatego się pytałem, bo skoro problem się pojawia tylko w grach i znika po zmniejszeniu fps to może system coś ci rozrabiał z odświeżaniem.

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...