Skocz do zawartości

Przygotowanie laptopa pod dysk SSD (Win10)


Recommended Posts

Witam.

Planuję przesiąść się na dniach z dysku HDD na SSD.

W internecie jest sporo tematów odnośnie tego jak przygotować laptopa do takiej akcji (na przykład włącznie TRIM, AHCI / wyłączanie defragmentacji i wstępnego ładowania do pamięci).

Zechcecie mi powiedzieć czy przy Win10 takie zabiegi wciąż są pożądane? Jeżeli tak, to czy możecie odesłać mnie do strony, gdzie wszystko, co należy zrobić, jest wytłumaczone?

 

Z góry dziękuję!

Link to post
Share on other sites

W Windows 10 nic z tych rzeczy nie musisz robić. Osobiście polecam czystą instalację systemu a nie bawienie sie w klonowanie.

Tak też zamierzam działać ;) Wszystkie programy ściągnąć zawczasu na pendrive, zainstalować system na nowiutkim dysku i wgrać co trzeba.

 

Dobrze, że nie trzeba po instalacji nic więcej robić (jedyne warto sprawdzić czy AHCI jest włączone^^ ) :P

Link to post
Share on other sites

Po zainstalowaniu systemu pobierasz sobie darmowy(aktywacja przy pierwszym uruchomieniu) program SSD Fresh. Soft konfiguruje usługi i funkcje systemu pod dyski SSD. Na czas instalacji systemu na SSD możesz odłączyć zwykłe HDD. Podłącz je dopiero po postawieniu systemu. Partycjonowanie SSD sprawi mniej problemów.  

Link to post
Share on other sites

(identyczną wiadomość napisałem w poście http://forum.benchmark.pl/topic/265487-szczeg%C3%B3%C5%82owe-sprawdzenie-stanu-laptopa-przed-wymian%C4%85-dysku/ jednak sądzę, że tutaj bardziej pasuje - przepraszam za kłopot. Stamtąd można ją usunąć)

 

Formatowałem laptopa nie raz, więc wątpię, abym robił coś źle, ale słyszałem, że jeden z użytkowników nie miał problemów z instalacją SSD IRDM PRO na Lenovo Y580...
Niestety, jestem teraz w trakcie instalacji systemu i już czuję, że będzie źle. Instalator wgrałem na pendrive (Windows Tool), zamieniłem HDD na SSD, podłączyłem pendrive, w konfiguratorze stworzyłem partycję iiii - pierwszy zgrzyt. Po około 4min bezczynności informacja, że partycja nie może być stworzona. Drugi raz to samo, a przy trzecim ścięło na amen. Zrestartował en i poczyściłem za pomocą DISKPART (GPT, AHCI włączone). Chodź stanowczo za długo, to sformatowało utworzoną partycję.
I teraz zgrzyt drygi- instalowanie systemu Windows przebiega stanowczo za długo. Na HDD niecały kwadrans i gotowe. Teraz natomiast +25min, a wciąż "przygotowuje pliki do instalacji".

Jeżeli ktoś miał podobny problem, a go rozwiązał, to będę wdzięczny za podzielenie się tym. Wszelkie sugestie dotyczące wyjścia z tej nieprzyjemnej sytuacji również będą mile widziane  ;)

EDIT:
Czasami bywa, że dysk już na samym początku jest wadliwy - czy mogę to jednoznacznie sprawdzić gdy instalacja systemu dobiegnie końca?

Edit2:
Może dysk powinien być MBR, nie GPT? Jako, że dużo tych niewiadomych, to będę wdzięczny za odesłanie mnie do odpowiednich źródeł, gdzie dowiem się jak najlepiej nagrać Win10 na pendrive (nośnik) i jak przygotować dysk do instalacji systemu  :) Przepraszam za kłopot  :/ 

Link to post
Share on other sites

Niestety to trzeba zrobić.

 

SuperFetch tak, a defragmentowanie niekoniecznie. Win 10 wykrywa format dysku, program nie traktuje go jak HDD i przeprowadza TRIM, a nie defragmentowanie.

Link to post
Share on other sites

SuperFetch tak, a defragmentowanie niekoniecznie. Win 10 wykrywa format dysku, program nie traktuje go jak HDD i przeprowadza TRIM, a nie defragmentowanie.

CrisPell, widzę, że Twój laptop posiada taką samą specyfikację, co mój.

Zechciałbyś mi może wytłumaczyć w jaki sposób zainstalowałeś u siebie IRDM PRO? Mam jakiegoś pecha do tego modelu i chociaż wiem jak przeprowadzić formatowanie/ instalacje systemu na nowym dysku, to GOODRAM u mnie nie chodzi. Myślałem, że to brak kompatybilności, ale skoro u Ciebie działa (tak wynika ze specyfikacji), to może z moim laptopem jest coś nie tak?

Link to post
Share on other sites

U mnie jest sformatowany jako MBR + BIOS jest zmodyfikowany v2.07 (5DCN40WW) -> unlocked, whitelist removed, Nvidia 660m @ 1GHz default 3D clocks (https://www.techinferno.com/index.php?/forums/topic/1769-lenovo-y580-y480-unlocked-bios-versions/) w zasadzie tylko tyle może się różnić.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

U mnie jest sformatowany jako MBR + BIOS jest zmodyfikowany v2.07 (5DCN40WW) -> unlocked, whitelist removed, Nvidia 660m @ 1GHz default 3D clocks (https://www.techinferno.com/index.php?/forums/topic/1769-lenovo-y580-y480-unlocked-bios-versions/) w zasadzie tylko tyle może się różnić.

Zdradź mi jeszcze tylko w takim razie jak uzyskałeś format MBR?

Win10 ściągnąłeś od razu na pendrive przez Windows Tool czy jakoś inaczej działałeś? Wybacz, że zawracam Ci głowę, ale chciałbym w końcu uruchomić ten dysk :P

Link to post
Share on other sites

Skorzystałem z kieszeni USB i zainicjowałem go pod Windowsem.

Rozumiem & dziękuję za odpowiedź :)

Niestety, ale po sformatowaniu na MBR i tak występuje ten sam problem, tj. niemiłosiernie długi czas wgrywania systemu na dysk, a następnie nawet nie odpalanie go. Pozostaje mi więc albo zaryzykować z upgrade'em BIOS'a (czego nieco się obawiam), albo po prostu oddać nieszczęsnego IRDM PRO.

 

EDIT:

Czy jest w ogóle możliwe, że dysk będzie sprawny po odblokowaniu BIOSa?

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...