Skocz do zawartości

Recommended Posts

jest to zupełnie inna konstrukcja, bo to jest phison s11 + wolne MLC 3D FG microna + brak bufora DRAM na FTL. ()

kontroler phison s11 ( 1 rdzeniowa 2-kanałówka), IRP-SSDPR-S25B-240 ma s10 (4 rdzeniową 8 kanałówkę) 
kostki NAND to 
MLC 3D FG microna, najwolniejsze MLC na rynku (nie licząc niedobitków na asynchronicznych 20nm MLC microna) i żywotność też taka sobie, IRP-SSDPR-S25B-240 ma MLC toshiby A19nm, szybkie i żywotne MLC. 
różnic w gwarancji już chyba tłumaczyć nie muszę. 

To są zupełnie inne SSD. 
 


Choć z drugiej strony, jest to prawie najtańszy SSD na MLC, więc o ile jest gorszy wydajnościowo nawet od niektórych TLC i jest na końcu wydajności jeśli o SSD na MLC chodzi, to jest to nadal jest to jeden z najtańszych SSD MLC. 
No tylko wydajności tu nie szukaj, choć realnie różnice nie są znowu kolosalne, to są. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

no to się zdecyduj, bo 

 

Szybkości nie musi być zabójcza (żeby tylko nie był na końcu),

 

głównie chodzi mi o niezawodność/żywotność.

to zupełnie inne rzeczy. 
Z niezawodnych w tej cenie, to bym sp920 128GB polecił, świetny kontroler marvella, żywotne, choć wolne kostki MLC microna 20nm (nie martw się, tu są synchroniczne), nie było z nimi problemów, a są już ponad 4 lata na rynku + 5 lat gwary na niego, za 199zł chodzi.

Z szybkich, hmm, nic nie kupisz na MLC w tym budżecie (190zł), z tego co jest to chyba BX300 120GB najlepszy, ale to też wolny SSD. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak pod system, to priorytetami są żywotność i niezawodność.

 

 

1. Sp920 jest za 199 zł, ale czasami na promocji jest Micron M1100 256GB za 219 zł, więc nie wiem, czy nie warto już trochę dołożyć (chociaż to TLC).

 

2. Więc BX300 120GB jest co prawda wolny, ale długo posłuży i nie powinno z nim być problemów?

 

3. A co z dyskami na TLC 120GB do tej kwoty? Jest coś w miarę niezawodnego, co pociągnie system przez 5-6 lat, kilkanaście godzin na dobę?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
2. Więc BX300 120GB jest co prawda wolny, ale długo posłuży i nie powinno z nim być problemów?

 trudno powiedzieć, nowy kontroler SM i nowe kostki 3D microna 

 

3. A co z dyskami na TLC 120GB do tej kwoty? Jest coś w miarę niezawodnego, co pociągnie system przez 5-6 lat, kilkanaście godzin na dobę?

Z TLC główny problem to retencja danych (a raczej jej brak) + spowolnienie po zapełnieniu SSD (samym systemem nie powinieneś zajechać ich cykli P/E, o ile nie będziesz wypełniać po brzegi SSD-ka w te 5-6 lat), oczywiście problem prędkości też dotyczy TLC, no ale TLC TLC nierówne. No i zostaje problem z odczytem starych danych, tzn podpieranie się korekcją błędów na różnych poziomach. 

 

 

1. Sp920 jest za 199 zł, ale czasami na promocji jest Micron M1100 256GB za 219 zł, więc nie wiem, czy nie warto już trochę dołożyć (chociaż to TLC).

ma dość dobry kontroler Marvell-a 88SS1074, niestety kostki słabe i wolne, bo to TLC 3D microna (a już na ich wersję MLC narzekam), ale w promocji za te 219zł (na której czasem jest) jest wart rozważenia (choć tam jest dynamiczny bufor SLC, więc po zapełnieniu ponad połowy możesz odczuć spadek wydajności).  

tylko to już dokładanie 100zł względem IRDM (GEN2) 120GB, równie dobrze można dołożyć trochę do lepszego SSD, tu się pilnuj bo tak dokładając dojdziesz jak ja, do 850 pro 512GB  :wariat:   

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Widać, że masz sporą wiedzę jeżeli chodzi o dyski.

 

Mam jeszcze takie pytanie. Kilka lat temu kupiłem Kingstona SV300S37A120G. Jak wypada on na tle dzisiejszych dysków o podobnej wielkości? Czy współczesne TLC nie są już od niego lepsze?

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...