Skocz do zawartości

po taniości 500, płyta + procesor, małe tdp


Recommended Posts

Witam
Jako że ostatnio otrzymałem darmowo stary komputer, postanowiłem wykorzystując pewne elementy (zasilacz, może ram(ddr2) i kartę graficzna - antyczny chłodzony pasywnie gforce, nie wiem czy nie 7600, ale chłodzony pasywnie co mi się bardzo podoba) zbudować komputer stacjonarny do internetu.
HDD mam z laptopa.

Obudowę też mam, więc pozostaje płyta główna + procesor.
Komputerami interesowałem sie ostatnio może z 8 lat temu więc kompletnie nie wiem co się opłaca i te wszystkie podstawki pod procesor jaki do której itp.

Jedyne w co gram to stare strategie i takie gry jak gothic 2 czy medieval total war, więc mocy raczej nie trzeba.

Ale jest jedno ale:) chciałbym procesor który po dołożeniu poważnej karty graficznej(za rok na urlopie;D) da rade wiedźminowi 3:) żadnej innej gry nowszej niż 5-10 letnia nie przewiduję.

Myślałem nad q6600, ale trafiłem na niego bo byl popularny więc ich jest sporo na YT, a jak pisałem nie znam sie:)

Co byście polecili po taniości i z małym TDP, bardziej zależy mi na ciszy niz mocy, chociaż i moc mile widziana.
Jakie w ogóle są opcje, bo kompletnie nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Na DDR2 raczej nie opłaca się teraz składać, bo to już konkretne starocie.

 

https://allegro.pl/procesor-intel-i5-3470t-2-90ghz-lga-1155-gw-i7434168231.html

https://allegro.pl/asus-p8h61-m-le-usb3-atx-fv23-wa-w-i7210557307.html#thumb/2

https://allegro.pl/pamiec-ram-crucial-ballistix-tactical-8gb-1866mhz-i7434452163.html

 

510pln plus wysyłki. Fajny zestawik budżetowy. Do niego spokojnie możesz włożyć nawet GTX 1060 i Wiedźmin będzie hulał aż miło.

Link to post
Share on other sites

czyli lepiej 2 rdzienie i5 niz 4 pod q6600?
jak to z tymi rdzeniami jest, bo jak przestawalem sie interesowac tematem wchodziły dopiero zapowiedzi pierwszych i3:) a tu teraz jakies generacje cuda na kiju, połapać się ciężko.

jak rozumiem Socket 1155 obsługuje i3,i5,i7 itp tak? więc w sumie można tam włozyć nawet nowy procesor? Intel nie zmieniał długo podstawki? Wychodziło by na to że Socket 1155 jest chyba bardziej perspektywiczny teraż można kupić i3 a za jakiś zcas wymienić na wypasiony i7:) czy są szczegóły których nie znam i nie tak łatwo?

Link to post
Share on other sites

i5 ma 4 rdzenie i 4 wątki. Ten z linka za tą stówkę to dobra okazja jest, mam takiego i wszystkie nowe gry śmigają aż miło. Wymiana na I7 w sumie ma sens jak do programów czy streamingu trzeba, w grach różnica minimalna (poza tymi co wykorzystają 8 wątków), a za i7 3770 trzeba dać min minimum te 4 stówki.

Po socket 1155 było jeszcze sporo generacji, ale tak prawdę mówiąc to obecna poszła jako tako do przodu, wcześniej to był wzrost wydajności na poziomie kilkunastu procent. niemniej na dzień dzisiejszy zestaw na płytce z pockiem 3 generacji (1155) daje jeszcze radę.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

dziekuje za linki, ale tak teoretycznie bez konkretnych aukcji.

Jaka podstawka pod procesor jest w miarę opłacalna? bo to determinuje wszystko.
Nie potrzebuje mocy więc może jakieś i3 a za jakis czas i7 w koncu procesory tanieją:)

będzie duża różnica w działaniu pomiędzy 2 a 4 rdzeniami?? przy powiedzmy i3 z podobnym taktowaniem

Link to post
Share on other sites

 

 

450pln vs 300pln. raczej nie taniej.

 

A skąd te 300 jak było 510

 

 


Pierwszy link

 

 

 

 

Gigabyte GA-PH67-DS3-B3

8GB DDR3 goodram 2x4GB 1333 mhz

i5 2500

GF 430OC

 

Na przyszłość czytaj ze zrozumieniem i miej odwagę przyznać się do błędu.

Link to post
Share on other sites

spokojnie Panowie:)

Mam pytanie odnośnie ilości rdzeni procesora.
Planuję dwa monitory, tak już się przyzwyczaiłem że kolo laptopa był stary i leciał na nim jakiś YT że nie chcę z tego rezygnować.

Czy w takim zastosowaniu, tzn YT na jednym monitorze a na drugim inne prace albo stara gra, ilość rdzeni ma duże znaczenie?
Będzie dysk ssd ale nie ujmujemy go w tym budżecie.
Monitory nie będą jakieś 4K czy inne czort wie ile K,  a prawdopodobnie 1680x1050. 
W takim zastosowaniu warto dopłacać do 4 rdzeniowca??

Link to post
Share on other sites

@therionx2 istotą nie zawsze są rdzenie, ale również proces technologiczny w jakiś tworzony jest sprzęt. I to dotyczy wszystkiego, nie tylko części komputerowych. Dlatego dobry procesor mający 2rdzenie/4 wątki do takich zastosowań będzie w porządku. I tutaj poszła gdzieś propozycja Intel G4560, która za swoją cenę oferuje sporo, a do tego jest to sprzęt, jaki dostaniesz używany na gwarancji. Co prawda platforma nie jest specjalnie rozwojowa, bo zostajesz uwięziony w przypadku ewentualnego upgrade w procesorach z numeracja 7xxx, niezależnie od tego czy to i3/i5/i7.

 

Druga proponowana opcja są starsze procesory, ale z nieco wyższej półki w swoich czasach. Problem w tym ze maja po 5 lat, więc technologia też poszła naprzód. Nie zmienia to faktu że w pełni taki procesor podoła Twoim wymaganiom.

Także jedna opcja jest nowsza, druga starsza. Zarówno na jednej jak i drugiej po dołożeniu karty graficznej o jakiej piszesz pójdzie wiedźmin 3. Ważne żebyś tam chociaz te 8gb Ramu miał i będzie grać.

Link to post
Share on other sites

Powiedziałbym, że od G4560 + H110 jest lepsza opcja G5400 + H310, bo zostaje możliwość upgradu do takiego 8400 kiedyś.

 

https://allegro.pl/procesor-pentium-g5400-3-70-ghz-lga1151-box-i7400499854.html

 

https://allegro.pl/plyta-glowna-asrock-h310m-hdv-ddr4-lga1151-i7438400494.html

 

Z 2. strony za ok 550 dostanie się zestaw R3 1200 + B350, a tu już o 4 rdzeniach mowa + OC do tych 3.9 możliwe spokojnie, no i też platforma rozwojowa...

 

https://allegro.pl/plyta-glowna-msi-b350m-bazooka-am4-pci-e-ddr4-i7434282482.html

 

https://allegro.pl/amd-ryzen-3-1200-komplet-box-gw-09-2020-morele-i7441242423.html

 

Generalnie nie polecam pchania się w starsze platformy, szczególnie gdy różnice w cenach są tak niewielkie.

Link to post
Share on other sites

Przeglądam trochę po omacku to allegro, dochodze do wniosku że najlepszy dla mnie będzie socket 1155.
Zaciekawiła mnie oferta z pasywnie chłodzonym procesorem:)

https://allegro.pl/plyta-glowna-foxconn-lga-socket-1155-i5-2-i-3-gen-i7443755858.html#thumb/1

Nie mogę znaleźć konkretnych danych o płycie, czy do niej w przyszłości będę mógł zamontować porządniejszy procesor? i oczywiście kartę graficzną??

przykładowo i5 2500k? ( luźny przykład nie znam się tak wpadł w oko po prostu), albo jakieś i7? oczywiście z wymianą chłodzenia, ale to na ewentualną przyszłość, za rok czy jakos tak, wazne zeby była możliwość\ wymiany na lepszy.

I czy ten intel g620 2,6 jest cos warty? w zastosowaniu domowo biurowym?  nie będzie przycinał przy kilkunastu zakładkach w przeglądarce www i filmie na yt w tle? traktowałbym ten procesor jako przejściowy na może rok? teraz w laptopie mam t7500 code duo i w sumie do retro gier starczy, ale juz pora na zmianę.

Bym miał za śmieszne pieniądze PASYWNIE CHŁODZONEGO kompa:D a taka perspektywa mi się podoba;)
(oczywiście rozumiem że wiedźmin na tym pasywnym nie pójdzie ale jak pisałem jeśli gram, to raczej w retro, wiec do tego raczej wystarczy).

 

Edytowane przez therionx2
Link to post
Share on other sites

obudowę będę robił sam, drewnianą, nie lubię klasycznych a mam dostęp do frezarki CNC więc obudowa to żaden problem.

czy do tego wynalazku można włożyć porządny procesor?
Jakbym kupił płytę główną za 60 to zostałoby 400 na solidny procesor, chyba lepsze rozwiązanie niż płyta 250 + proc 250:)

Edytowane przez therionx2
Link to post
Share on other sites

płyta robiona pod zamówienie HP, prawdopodobnie coś jak Mediony, Sandy Bridge pewnie wszystkie obsługuje  - dodatkowo zapewne wszystkie karty graficzne nie są (jak w przypadku medionów) z nią kompatybilne

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites
Zaciekawiła mnie oferta z pasywnie chłodzonym procesorem:)

To jakiś ulep o dziwnym odwróconym kształcie. Do normalnej obudowy tego nie wsadzisz.

 

I nie wsadzisz tu żadnego lepszego procka bo wybuchnie  :rotfl: Miał bym nawet wątpliwości czy jakaś karta graficzna do tego wejdzie.

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

hmmmm głowa zaczyna bolec od myślenia, to jednak szkodliwy proces:D a że  nowe wydatki nastały to i całą modernizacja stanęła pod znakiem zapytania.

Powiedzcie mi jedno, zakładając użycie komputera w taki sposób:
system windows 7, w przeglądarce www dużo zakładek, 2 monitory exel i odtwarzacz muzyki w tle.
Lepiej i płynniej będzie:
1) nowszy procesor typu i5 i 6 gb ram, dysk hdd

2) stary q6600 i dysk ssd z 8 gb ram

Które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze przy braku grania.

Link to post
Share on other sites

do tego co podałeś chyba bym wolał q6600 , 8 gb ram i ssd - jak juz raz sie spróbuje na ssd posiedzieć ciężko powrócić do hdd , a juz najgorzej jak taki hadek ma swoje lata i utratę swojej prędkości, to wtedy jest mielenie na maxa

Link to post
Share on other sites

W laptopie mam dwa dyski jeden zamiast dvd romu, i juz nie było jak podłączyć ssd ale w stacjonarnym to zrobię, więc chyba będzie opcja q6600.
pora w końcu spróbować ssd:)

A co do q6600
Do neta itp chyba wystarczy, a na YT widzę że i Wiesio na tym działa dobrze, ale to już po dodaniu stosownej GPU, więc i dopłacać do nowszych platform chyba niema sensu, skoro i tak efekt podobny.
Mam na myśli działanie w przeglądarce itp, a nie w grach.
 

Link to post
Share on other sites

Wg mnie pchanie sie w tak stary sprzet nie ma zbytnio sensu. To troche marnowanie kasy. Kup cos na i5 2400 one chodzo po 150 pln. Plyty pod q6600 nie maja chyba sata3 wiec ssd nie rozwinie skrzydel. Tak wiem bedzie i tak lepiej niz na hdd ale jak juz wydawac kase to moze lepiej dozbierac poczekac i z glowa. Jak i5 2400 za drogi to kup na poczotek i3 s.1155 a jak bedziesz mial kase to wymienisz. Mozna tez rozwazyc s1150 bo jest taka dziwna sytuacja ze plyty pod 1155 sa drozsze niz pod 1150.

Link to post
Share on other sites
bo jest taka dziwna sytuacja ze plyty pod 1155 sa drozsze niz pod 1150.

 

 

Nie dziwna. Po prostu wiele płyt pod 11155 już leży na śmietniku, bo albo umarło, albo mniej obeznani właściciele po 7 latach użytkowania nie widząc w nich żadnej wartości po prostu oddało na elektrośmieci. Zobacz co jest z 1156. Całkiem niezłe procesory za grosze, a płyt jest tak mało, że kupić coś dobrego tanio jest bardzo trudno. Inna sprawa, że 1155 to nadal płyty poszukiwane pod oc, więc lepsze modele mają wysokie ceny bo jest na nie wzięcie - niejeden do dzisiaj ma dylemat czy zamiast nowego sprzętu nie kupić 2600k.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...