Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć!
Jest mi ktoś w stanie powiedzieć czy mój dysk twardy umiera? Mój komputer stacjonarny tak zwolnił że szok. Przy robieniu backupu dziś transfer wołał o pomstę do nieba, mimo że wszystko szło przez usb 3.0. Komputer muli do tego stopnia że ten post piszę z laptopa.
Podsyłam wam screeny z HD Tune, może ktoś z was na ich podstawie będzie wiedział czy pomoże format czy odrazu wywalać ten szmelc do kosza :(.

Gdybyście potrzebowali wykresów z innych programów to napiszcie - jestem kompletnie zielony w temacie, więc HD Tune to jedyne co mi przyszło do głowy.

screeny tutaj:

https://imgur.com/a/Q59Jt57

Z góry dziękuję wszystkim skorym mi pomóc!
Link to post
Share on other sites

Na samym poczatku skopiuj najwazniejsze dane na inny nosnik - potem mozna bawic sie w dalsza ekspertyze dysku.

Dysk ma 344 niestabilne sektory wiec pewnie stad te problemy.Zrob jeszcze raz "Error scan" tylko tym razem z ODZNACZONĄ opcją "Quick scan" - skanowanie bedzie powolniejsze ale za to dokladniejsze i moze troche potrwac.

Link to post
Share on other sites

Na samym poczatku skopiuj najwazniejsze dane na inny nosnik - potem mozna bawic sie w dalsza ekspertyze dysku.

Dysk ma 344 niestabilne sektory wiec pewnie stad te problemy.Zrob jeszcze raz "Error scan" tylko tym razem z ODZNACZONĄ opcją "Quick scan" - skanowanie bedzie powolniejsze ale za to dokladniejsze i moze troche potrwac.

Podsyłam screen z error scanu. Trochę tych uszkodzonych fragmentów jest, ale może mieści się to w granicach normy? Zakupiłem już dwa nowe dyski i zrobiłem backup danych więc formatowanie jest przesądzone, bo i tak mocno zaniedbałem sprzęt na którym pracuję. Kwestia tego czy uda się podratować ten dysk czy nie. Trochę szkoda jednak 1 tb barracudy.

 

Tutaj screen https://imgur.com/a/Eu5k3PO

Link to post
Share on other sites

Remap MHDD możesz zrobić bo dane skopiowałeś. Atrybuty, które podaje Tune HD zwykle mają swoją przyczynę w tym przypadku to problemy z zasilaniem dysku. Dlatego warto sprawdzić zasilacz, dobrze by było gdybyś podał Nam jego model. Warto wyczyścić z kurzu komputer i przetrzeć styki pamięci ram, dyskowych portów sata, złączy zasilania dysków np. preparatem Kontakt lub podobnym. 

Link to post
Share on other sites

Remap MHDD możesz zrobić bo dane skopiowałeś. Atrybuty, które podaje Tune HD zwykle mają swoją przyczynę w tym przypadku to problemy z zasilaniem dysku. Dlatego warto sprawdzić zasilacz, dobrze by było gdybyś podał Nam jego model. Warto wyczyścić z kurzu komputer i przetrzeć styki pamięci ram, dyskowych portów sata, złączy zasilania dysków np. preparatem Kontakt lub podobnym. 

zasilacz to xfx pro450w. Zaraz wszystko przedmucham i zobaczymy czy to coś dało. Zamontuję też dziś nowe dyski i postawię świeży system, jeśli dalej będą problemy to wymienię zasilacz :(

Link to post
Share on other sites

Spokojnie to tylko sugestia nie należy panikować. XFX to dobra firma, choć zasilacz może już wykazywać objawy niesprawności. Gdybyś podał szczegóły całej specyfikacji Twojego PC  i wiek zasilacza to będziemy mieć lepszy obraz sytuacji. Zasilacz trzeba jednak sprawdzić bardziej dokładnie. Test napięci pod dużym obciążeniem może wykazać spadki poniżej dopuszczalnych norm. Choć przyczyna usterki dysku może być inna np. zawieszanie systemu lub usterka innego podzespołu np. niestabilne działanie karty graficznej, pamięci albo cpu(zbyt duże OC). Często zawieszał Ci się system ? 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ja widzę że ostatni smart po nazwanym formacie, wykazuje mniej uszkodzonych sektorów w użyciu 320 do wcześniejszego wykazu 344. Jak i wykres jest stabilniejszy, chyba że po części wynika że teraz jest jako drugi dysk. Aby mieć większą pewność co do stanu powierzchni to już wspomniane przez kolegów programy MHDD czy Victoria i  z nich zobaczyć wyniki skanu. Ogólnie na ten czas monitorowanie po skanach, operacjach czy stan się; poprawia, pogarsza czy ustabilizuje się czy będzie stabilniejszy jako dysk drugi niesystemowy.

Link to post
Share on other sites

Ja widzę że ostatni smart po nazwanym formacie, wykazuje mniej uszkodzonych sektorów w użyciu 320 do wcześniejszego wykazu 344. Jak i wykres jest stabilniejszy, chyba że po części wynika że teraz jest jako drugi dysk. Aby mieć większą pewność co do stanu powierzchni to już wspomniane przez kolegów programy MHDD czy Victoria i  z nich zobaczyć wyniki skanu. Ogólnie na ten czas monitorowanie po skanach, operacjach czy stan się; poprawia, pogarsza czy ustabilizuje się czy będzie stabilniejszy jako dysk drugi niesystemowy.

 

rosną ci uszkodzone sektory, przez format masz na myśli zerowanie ? 

Ogólnie nie wygląda zbyt dobrze, bo według SMART stan się pogarsza. 

Jutro wyzeruję jeszcze ten uszkodzony dysk. Zrobiłbym to dziś ale iso nie chce się wypalić na moim pendrive. kupię jakąś płytę i wyzeruję za pomocą MHDD. Odrazu po tym robić remap?

Jak skończę z tymi procedurami to wrócę z raportem z Victorii :)

Link to post
Share on other sites

 

 

wyzeruję za pomocą MHDD. Odrazu po tym robić remap?
robić skanowanie aby się zorientować czy te co nie dało się naprawić są rozsiane po całym dysku czy nie . Ewentualnie później jak zerowanie nie naprawi wszystkie niestabilne /uszkodzone sektory i będą rozsiane po całym dysku można zrobić remap. A jak dysk będzie jako drugi może się nada o ile stan powierzchni się ustabilizuje.,
Link to post
Share on other sites

 

 

Pytanie tylko czy remapować ten dysk mimo braku błędów?
To wtedy puszczony remap nie będzie miał co robić, raczej uruchamia się jak natrafi na bada. Jak masz teraz takie wyniki to poużywaj dzień dwa i zrób ponowny skan albo wcześniej jak będą złe objawy. I przy dobrych wynikach skanu ponowny skan za parę dni czy tydzień. I zależnie od wyników skanu powinno dać obraz czy stan się ustabilizował czy nie. Następny skan to potem np. za miesiąc i się okaże albo wcześniej przez złe objawy. Wiem że jest teoria i też w praktyce jak się pojawi pierwszy bad to tylko kwestia czasu do pojawienia się następnych i uważają że szkoda czasu i od razu nowy dysk. Nie mniej jednak decyzja należy do użytkownika. Mi np. opłaciła się cierpliwość i kilka dysków po okresie pojawienia się niestabilnych sektorów, potem stan się ustabilizował i dyski chodzą do dzisiaj. Więc cierpliwość może się opłacić. Teoretycznie jak ktoś ma ważne dane daje się na nowy dysk który na te czasy tez nie jest pewny nawet nieraz gorzej w praktyce jak te starsze bo znienacka padnie a był nowy dysk.
Link to post
Share on other sites

każdy dysk może paść znienacka, jak mu pójdzie elektronika, nowy i stary. 

Teraz wygląda OK, puść mu jakiś program do usuwania danych, np taki co zapisuje jedynki na całej powierzchni (pożądane), jak nie ma to losowe liczby może nadpisywać (parted magic chyba takie coś nawet ma) (ta operacja usuwa dane z dysku, co jest chyba logiczne), niech sobie popracuje i później kolejny skan, następnie zerowanie i kolejny skan po zakończeniu zerowania. aby się upewnić co do dysku. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...