Skocz do zawartości

Zestaw dla konstruktora (praca w Solid Edge)


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

 

proszę o pomoc w doborze podzespołów komputera stacjonarnego do obsługi programu 3D CAD Solid Edge (najnowsza wersja co roku aktualizowana, praca na dużych złożeniach od kilkuset do kilku tyś części). Obecnie używamy zestawu składającego się z procesora Intel i7-3770, 16 GB RAM, dysk SSD 256 GB oraz karty graficznej Nvidia GeForce GTX560, która jest pewnie najsłabszym ogniwem całego zestawu. W przyszłości będziemy również wykonywać rendering i być może obliczenia MES, dlatego też chciałbym aby zestaw stanowił dobrą bazę do ewentualnej dalszej rozbudowy. Budżet jakim dysponuję to 10-12 tyś brutto (sam zestaw z WIN 10 PRO bez monitora ale fajnie jeśli wystarczy jeszcze na manipulator 3D,). Na tą chwilę zakup nie jest pilny aczkolwiek chciałbym do końca sierpnia coś kupić.

 

Z góry dziękuję za wszystkie propozycje i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Raczej Quadro aczkolwiek jeśli GTX da radę i ponadto będzie tańszy to możliwe, że się skuszę. RealView nie potrzebuję, poza tym chyba jest tylko w Solid Works a nie Solid Edge ale mogę się mylić. W obecnym kompie pracuję na starszej wersji pomimo możliwości aktualizacji ponieważ nowsze wersje nie pracują na Win w wersji home a niestety taką posiadam.


Zastanawiam się jeszcze nad drugą opcją - modernizacja istniejącego zestawu, który będzie służył już tylko do samego projektowania bez renderingu i symulacji MES. Upgrade polegałby głównie na wymianie karty graficznej (np. Quadro P2000 lub GTX 1080 za podobną kwotę) i nowym systemie (WIN 10 PRO). Czy taki zestaw poradzi sobie z dość dużymi złożeniami? Obecnie przy projektach ok. 500-1000 części program zaczyna przycinać. Myślę, że to wina karty graficznej, niestety nie mam zielonego pojęcia jaka będzie odpowiednia.

Edytowane przez Novy77
Link to post
Share on other sites

Jeśli Auto Cad zachowuje się tak samo jak Siemens NX. To karta graficzna w większości przypadków nie ma zbyt wiele do roboty, jednak Quadro nawet najtańsze radzi sobie niż słaby Geforce.

Ja bym spróbował na twoim miejscu następującej opcji aby upewnić się że to wina karty, kupiłbym Quadro 2000 z 2GB VRAM , można wyrwać za 200-400 zł z opcją  zwrotu, ewentualnie może masz od kogo pożyczyć taką lub podobną kartę. Wtedy wiesz czy wystarczy sama grafa czy procesor też jest do wymiany od zaraz.

 

Warto też żebyś sprawdził użycie procesora, tylko pamiętaj że CAD w projektowaniu korzysta głównie z 1 rdzenia (1 wątek), chyba że coś poprawili, ale nie wydaje mi się. Dlatego dla takich programów często lepszym rozwiązaniem jest procesor z serii core o mocnym wątku i wysokim taktowaniu niż Xeon, kilkanaście rdzeni i wątków w żaden sposób nie przyśpiesza pracy.

Przeprowadzałem testy różnych procesorów od core2 quad, przez i5 z kilku serii poprzez kilka xeonów w module CAD, jakaś operację odpalaliśmy i czas tak naprawdę zależał w największym stopniu od taktowania maksymalnego procesora. Było oczywiście widać że wątek w Core2Quad jest słabszy od tego z znacznie nowszego Xeona.

Przykładowo I5 3330 był wolniejszy o około 20-25% od i5 6400, gdzie xeon (taktowany 3,2 GHZ) wyprodukowany mniej więcej w latach gdy były i5 3330 był wolniejszy od i5 3330 o 10%.

 

Osobiście w przypadku procesora do takich zadań brałbym taki który zapewni maksymalny boost na 1 rdzeniu , jeśli będziesz podkręcał to taki, który najwyżej się przetaktuje, może nowe i5 wyżej się taktują niż i7 (tego nie wiem). Za i7 przemawiało by jeśli miałbyś w tle jeszcze sporo aplikacji otwartych. Chociaż obecne 6 rdzeniowe i5 także mają moc.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do używanej karty to miałem kiedyś okazję przetestować na moim sprzęcie Quadro 4000 lub 5000 (dokładnie już nie pamiętam) i niestety nie zauważyłem zbytnio poprawy. Jeśli chodzi o procesor to ogólnie nie jest mocno obciążony ale jeden rdzeń rzeczywiście jest bardziej wykorzystany i przy obciążeniu jego użycie sięga do 90% (na jednym rdzeniu, pozostałe są dużo mniej obciążone).

Link to post
Share on other sites

Czyli tak jak wspominałem w kwestii 1 rdzenia, program wysysa pełną moc z 1 rdzenia/wątku, a reszta sobie odpoczywa. Niestety niczego z tym raczej nie zrobisz. Jedyna opcja to szybszy i mocniejszy wątek. i5 8600k lub i7 8700k podkręcony ile tylko da się zrobi największy przeskok w komforcie pracy. Żeby bardziej go pognać zmiana pasty pod pokrywką procesora, jeden z kolegów z forum takie rzeczy robi. No i szybki ram do tego żeby procesor jak najwięcej operacji mógł przemielić. Jednak zależności szybkości ram w tych programach nie mierzyłem. Ale patrząc na pewien trend , który potwierdzają testy powinno to pomóc. Gdyby to miało faktycznie wpływ, można pomyśleć nad chipsetem obsługującym quad channel, ale to chyba albo jakaś starsza platforma, albo czekać na nową, która takie wsparcie będzie miała.

 

 

Quadro tak naprawdę w odróżnieniu od Geforce robi taką różnicę że wygładza Ci krawędzie w okienku, Geforce tego nie potrafi. Mówię tutaj oczywiście o tym konkretnym przypadku gdy pracujesz w CAD.

Edytowane przez xiveris
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na pewno są moduły które wykorzystają więcej rdzeni. Renderowałem dosyć złożone nawet projekty na i5 3330 i integrze, co prawda ze względu na grafę to trochę skokowo było i brak wygładzania ale tragedii nie było, po załadowaniu prostego Quadro sytuacja diametralnie się zmieniała i obraz był wyświetlany gładko i bez problemu. Trzeba pamiętać że obiekty to złożenie wielu wektorów, które nie są niczym trudnym dla procesora ani grafiki, może gdyby było ich dziesiątki tysięcy albo miliony, ale mało kto projektuje samochody albo statki. Inaczej jest z analizami z wykorzystaniem jeśli dobrze pamiętam posprocesorów  analizuje on wtedy obiekt czy nic się nie sypnie podczas obróbki np. przez CNC jednak tutaj działa wtedy tylko 1 rdzeń/wątek.

 

Moim zdaniem renderowanie w programach do projektowania działa nieco inaczej niż w programach do obróbki video z grafiką 3d itp bajerami te drugie wykorzystają znacznie mocniej rdzenie itp.

 

Pytanie zostaje tylko do autora tematu , czy chce cały budżet wykorzystać czy też wolałby coś przyoszczędzić. Moim zdaniem pomiędzy kompem za 4-5 tyś a za 12 tyś będzie niewielka różnica w komforcie pracy w AUTO CAD. Dodatkową kasę tak naprawdę można później wkładać w ulepszacze typu szybszy ram, dodatkowy SDD na projekty ponieważ niektóre mogą ważyć któryś GB , wypasiony monitor itp.

Link to post
Share on other sites

Sprawdzaliśmy dzisiaj obciążenie GPU w prostym module renderującym i widać że jedynie tutaj GPU jest obciążane w obliczeniach. Co prawda GPU bardzo słabe Quadro kupione za 100 czy 200 zł. Jednak widać że procesor działa na wszystkich wątkach jednak. W trybie zwykłego projektowania i obracania obiektem przeskakuje jakby na 1 wątek.

 

Nie jestem w stanie odnieść się do prawdziwego renderingu jak będzie się to zachowywało CPU/GPU, ponieważ nie mamy tego modelu. Jednak podejrzewam że i moc GPU i CPU będzie miała znaczenie , pytanie ile jest potrzeba.

 

Novy77 - korzystasz z renderingu?  czy tylko projektowanie /modelowanie ?

Edytowane przez xiveris
Link to post
Share on other sites

Na tą chwilę nie korzystam ale mam w planach w dalekiej przyszłości. Kiedy dokładnie nie wiem może to kwestia roku a może nawet dwóch lat dlatego dobrze by było jeśli zestaw będzie można w przyszłości łatwo i sensownie rozbudować.Chyba, że nie warto już teraz w to inwestować. Priorytetem dla mnie na tą chwilę jest modelowanie i tutaj chciałbym żeby sprzęt dawał radę z dużymi projektami (kilka tyś części).

Link to post
Share on other sites

W takim razie brałbym i5 8600k albo i7 8700k i podkręcił ile tylko można, do tego szybki ram 2x8 GB powinno spokojnie wystarczyć.

 

Co do grafy, to optymalnie by było gdyby ktoś się wypowiedział czy da się jakimś sposobem wpiąć 2 grafy i odpowiednio nimi zarządzać. Kiedyś chyba takie coś było jak wykorzystywali drugą grafę do obliczeń chyba od NVIDIA Psyhix i były to różne modele. Wtedy kupujesz tanią Quadro np. Quadro 2000 z 2 GB VRAM spokojnie do twojej pracy wystarczy a druga solidnego Geforce . Uważam że jeśli myślisz poważnie o pracy CAD/CAM to musisz mieć Quadro różnica w wygładzaniu jest ogromna.  Może @kajtek.  tutaj się wypowie co do 2 kart.

 

Reszta podzespołów jak do gamingowego komputera. Z tą propozycją aby mieć z 2 (2 x SSD) albo 3  dyski (2 x SSD + HDD). Pierwszy na system, drugi na pliki robocze, trzeci na gotowe projekty. Ale to też zależy od tego ile tych projektów masz. Z drugiej strony jeśli byłby to solidny dysk na M2 to są one zdecydowanie szybsze od SATA i można się ograniczyć do 1 SSD.

 

Co do modernizacji platformy to osobiście uważam że raczej kupisz nowy sprzęt niż ten będziesz modernizował. Ewentualnie dołożysz inną grafę bo procka mocniejszego nie włożysz. Jednak na przyszłość zostaną Ci dyski itp peryferia. Ram za jakiś czas też na pewno będzie już DDR5 więc też będziesz musiał wymienić, bo mając solidną bazę długo nie będziesz musiał myśleć o upgrade.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...