Skocz do zawartości

Problematyczne podłączanie kina domowego


Recommended Posts

Potrzebuję pomocy w podpięciu zestawu 5.1, by działał z TV i konsolą PS4. 

 

Problem jest w tym, że DVD, którego nie potrzebuję jest podłączone do aktywnego subwoofera jakimś kablem systemowym. Tymczasowe rozwiązanie to było podpięcie TV ->jack-> Audio in left+right (cinch), ale jest trochę kaszana, bo wg mnie nie jest to nawet stereo. Z każdego głośnika idzie ten sam dźwięk ,a centralny w ogóle nie pracuje.

Nie interesuje mnie kupno nowych głośników. Ewentualnie subwoofer, jeśli nie ma innego rozwiązania.

 

 

Dostępny sprzęt:

 

kino domowe Panasonic SAHT 535

TV Samsung D6500

Amplituner Pioneer VSX 917V

Link to post
Share on other sites

Do amplitunera możesz podłączyć zarówno TV jak i konsole. Do wyboru masz kilka opcji. Kabel HDMI z konsoli do wejścia HDMI amplitunera lub kabel HDMI i osobno przewód cyfrowy audio z konsoli do wejścia optycznego amplitunera. TV możesz połączyć z wyjściem HDMI amplitunera i aktywować w TV kanał zwrotny audio lub połączyć dodatkowo TV i amplituner przewodem optycznym. Zestaw Panasonic sobie daruj wszystko co możesz tam uzyskać z wejść zewnętrznych to stereo.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zestaw Panasonic miał subwoofer pasywny(wzmacniacz w amplitunerze) i taki specyficzny, oryginalny kabel podłączeniowy, nie sposób wykorzystać tego urządzenia w innej instalacji.  Do Pionieera możesz podłączyć dowolny aktywny sub. Połączenie obu urządzeń jest proste wystarczy dokupić odpowiedni kabel. Możesz nawet kupić bezprzewodowe urządzenie tego typu. Albo osobno aktywny subwoofer i nadajniki bezprzewodowe. Jakość dźwięku na tym nie ucierpi. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam zamiar kupić używanego Magnata 145706. Wtedy potrzebuję jeszcze 2/1 RCA kabel i podłączyć do PREOUT subwoofer w amplitunerze oraz LINE IN L i R zgadza się?

5 głośników z zestawu panasonica do amplitunera. TV do HDMI IN albo lepiej optyczne audio. Oraz PS4 do TV, bo po co dodawać dodatkowy lag.

I pytanie na przyszłość: Czy korzystając z amplitunera do przesyłania obrazu przez HDMI nie ograniczam się do możliwości HDMI 1.3? Bo TV, konsola i inne sprzęty pewnie będą upgradeowane, a amplituner raczej długo posłuży. Nie lepiej podłączyć bezpośrednio do TV? Czy ten amp prześle treści 4K z wysokim framerate?

Link to post
Share on other sites

Co do połączenia suba z amplitunerem to tak potrzebny jest kabel 2 RCA - 1RCA (chinch). Jak np. z linku https://allegro.pl/prolink-przewod-do-subwoofera-typu-y-5m-lukow-i6989878205.html 

Głośniki od Panasonic raczej średnio się nadają do amplitunera o takiej mocy. Możesz uszkodzić kolumny albo amplituner.

Konsole najlepiej podłącz bezpośrednio kablem HDMI do TV a TV połącz z amplitunerem przewodem optycznym. Mniej kabli będzie potrzebne a jakość ta sama. Amplituner możesz opcjonalnie połączyć dodatkowo kablem HDMI(wyście) z wejściem HDMI TV. Amplituner ma za pewne menu ekranowe, które ułatwia konfigurację i kalibrację zestawu. Bez tego połączenia też pewnie można to wszystko zrobić ale będzie trudniej. 

Twój Pionieer nie obsługuje 4K ale TV, który posiadasz też nie. Zmienisz TV na lepszy to wtedy będziesz się martwił. Na dziś nie ma o co. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie tylko kalibrację jakiego zestawu skoro mówisz, żeby już nie upierać się przy tym 5.1 Panasonica?

Czyli cały zestaw głośników na nic się nie przyda i trzeba kupić nowy?

W instrukcji wyczytałem, że radzi sobie z 6 ohmowymi, tylko trzeba coś w menu przełączyć. BTW takie menu działa tylko component/s-video, nie tak jak przypuszczałeś przez HDMI. 

Czy może sprzedać wszystko i kupić jakiś zestaw 5.1 albo 2.1 albo stereo? To mi sie nie za bardzo podoba, bo w gruncie rzeczy to nie jest mój setup. Ja jestem uczestnikiem PC master race ;-)

Link to post
Share on other sites

Ustawiania impedancji(omów), wielkości kolumn i poziomu(zakresu) głośności znajdziesz w menu amplitunera. Nie wiem jak będą grać takie głośniki od zestawu fabrycznego w połączeniu z dużym amplitunerem ale musisz wypróbować, tylko wcześniej wykonaj prawidłową konfigurację amplitunera. Nic nie stoi na przeszkodzie byś amplituner połączył z TV kablem Component, który pozwala na dostęp do menu. Component obsługuje rozdzielczości HD, sygnał jest tutaj analogowy a audio trzeba podłączyć i tak osobno. Ułatwi Ci to ustawianie sprzętu samo połączenie nie musi służyć do niczego więcej niż konfiguracja amplitunera. Połączenie HDMI TV i amplitunera jest w tym momencie nie potrzebne. 

 

Czyli konsola do TV, audio z TV do amplitunera optykiem, amplituner z TV dla menu Component video.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

Czyli konsola do TV, audio z TV do amplitunera optykiem, amplituner z TV dla menu Component video.  

I tak jest podłączone za wyjątkiem componenta, bo już tydzień czekam na allegrowiczkę zanim wyśle. Wygrzebałęm zatem stary TV i podpiąłem monitor video do przedniego panelu i przeprowadziłem pomyślną kalibrację.

Jestem zadowolony z efektu, chociaż przy wielu trybach surround prawy głośniczek surround gra wyraźnie głośniej i zastanawiam się czy to z powodu tego, że znajduje się dużo wyżej niż pozostałe, albo coś z położeniem subwoofera. Jutro w menu go przyciszę, aczkolwiek jest ,kilka trybów, w których nie występuje z szeregu.

Sub połączony jest pojedyńczym kablem RCA ale oznaczonym na żółto. Działa oczywiście, ale czy równie dobrze jak na audio? Z tego co wyczytałem, to video są video, bo potrzebują staranniejszego wykonania i cechują się zwykle wyższą (75Ohm) impedancją.

I ważniejsza rzecz. Czy to normalne, że amplituner aż tak się grzeje? Wcześniej też się grzał, ale mimo to aż niepokojące to jest. Rzecz jasna nie ma różnicy czy głośniki pracują czy nie. 

 

 

 

Głośniki od Panasonic raczej średnio się nadają do amplitunera o takiej mocy.

 

Akurat czytałem reckę mojego ampa i piszą, że przy 5 kanałach moc znacznie spada w porównaniu do stereo, więc może nie jest taki niezdrowy dla tych kolum i vice versa. NWM NZ się.

Dzięki za pomoc gepardmak. Niby wiedziałem jak to zrobić, ale bez feedbacku pewnie bym odpuścił.

Edytowane przez Kamil369
Link to post
Share on other sites

Mój amplituner też ustawia większość parametrów sam i czasem wymaga drobnych zmian, takich jak np. poziomu sygnału na poszczególnych kanałach lub częstotliwości odcięcia, czasem regulacji odległości. W tym jednym kanale, który gra Ci głośniej możesz obniżyć poziom mocy identycznie jak dla drugiego kanału, wtedy efekty będą zbliżone. Ciesze się, że mogłem rozwiać wątpliwości, bo pomoc na odległość wcale nie jest taka łatwa. Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...