Skocz do zawartości

Szczegółowe sprawdzenie stanu laptopa przed wymianą dysku


Recommended Posts

Dobry wieczór.

Posiadam laptopa Lenovo, w którym chciałbym wymienić dysk HDD na popularny ostatnio IRDM PRO. Jako, że nie mam jednak pewności w jakim stanie jest ogólnie laptop (jego podzespoły/ temperatury itp. itd.) chciałbym jeszcze przed włożeniem nowego dysku zainstalować odpowiednie programy, które, z Waszą pomocą, pomogłyby mi dowiedzieć się czy wszystko w moim laptopie działa jak należy.

 

Jeżeli ktoś uważa, że takich sprawdzeń dokonuje się w serwisach, a nie na własną rękę, to również będę wdzięczny za jego opinię na ten temat ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

 

PS

Czy przesiadając z się z HDD na SSD powinienem dokonywać przed/po zmianie dysku jakichś konfiguracji (oprócz upewnienia się co do aktywności AHCI)?

Link to post
Share on other sites

Hwinfo, occt :)

Czy chodzi o:

https://www.hwinfo.com/download.php

http://www.ocbase.com/index.php/download

?

 

A jeśli tak, to czy wklejenie tutaj, na forum, informacji z tych dwóch programów pozwoli bardziej ogarniętym użytkownikom rozpoznać czy z moim laptopem wszystko w porządku? Pytam, ponieważ nie ma sensu kupować nowego dysku do uszkodzonego sprzętu :/

Link to post
Share on other sites

Trochę się Marku dziwię. Masz sprzęt,używasz,powinieneś raczej wiedzieć czy sprawia ci problemy i jeśli tak,to czego dotyczą. Wtedy można pomyśleć o testach np. procesora czy grafiki. Jeśli nie sprawiają ci kłopotu,to po co  ? Używaj w tle HWiNFO i potem popatrz na temperatury podzespołów ? Kiedy go ostatnio czyściłeś wewnątrz,czy wymieniałeś pasty termoprzewodzące,jak długo go masz i jak używasz (gry,programy czy przeglądanie internetu)

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Proaktywnie można przeprowadzić testy komputera czy to HWiNFO, OCCT(jest to aplikacja dla zaawansowanych, działa na zasadzie zachłanności energetycznej, wyciśnie wszystko z laptopa, więc warto przy nim uważać) czy HDTune.

 

Przy HDTune zwróciłbym uwagę na ogólny stan dysku oraz wynik SMART. Bardziej zaawansowane testy nie są potrzebne przy wymianie komponentów.

 

Jedyną rzecz jaką możesz zrobić a której można się obawiać to wymiana pasty. Nie jest to skomplikowany proces, tylko trzeba uważać na komponenty i prawidłowo rozłożyć pastę.

 

Koledzy zresztą to już zaproponowali.

 

Pozdrawiam  :)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Trochę się Marku dziwię. Masz sprzęt,używasz,powinieneś raczej wiedzieć czy sprawia ci problemy i jeśli tak,to czego dotyczą. Wtedy można pomyśleć o testach np. procesora czy grafiki. Jeśli nie sprawiają ci kłopotu,to po co  ? Używaj w tle HWiNFO i potem popatrz na temperatury podzespołów ? Kiedy go ostatnio czyściłeś wewnątrz,czy wymieniałeś pasty termoprzewodzące,jak długo go masz i jak używasz (gry,programy czy przeglądanie internetu)

Pastę wymieniałem jakieś 2lata temu, a laptop nie sprawia mi problemów.

Rozumiem więc, że nie powinienem w ogóle pytać o takie rzeczy jak sprawdzenie jakości działania podzespołów, bo skoro laptop mi działa to na pewno wszystko jest super... Co to za myślenie? Nie mam termometru w oczach, a laptop nie musi zaraz wariować w wypadku, gdy coś z jego podzespołami jest nie tak.

Link to post
Share on other sites

Jak tak uważasz,to powiedz ile razy do tej pory (przynajmniej przez 2 lata) robiłeś jakieś testy ? Co poza tym wiesz o swoim komputerze ? Masz ustawione zabezpieczenia termiczne ? Zapytałem do czego go używasz,brak odpowiedzi. Jeśli używasz go między innymi do gier,to już masz testy. A nie jest to chyba "gejmingowy" laptop,to po co go bez sensu katować ? Przez nieodpowiednio ustawione testy możesz mu tylko zaszkodzić. To jest elektronika i nie ma przewidywalności w testach na np. tzw. zimny lut...Jeżeli nie znasz OCCT i jego ustawień oraz możliwości swojego sprzętu,to nie radzę. Testami raczej nie przewidzisz ewentualnych awarii . 

Link to post
Share on other sites

Jak się kupiło używanego laptopa, to można go przetestować i sprawdzić choćby temperatury czy dysk. Ale też nie rozumiem po co sprawdzać laptopa używanego codziennie, z którym nie ma problemów? Jak by coś się działo, to byś zauważył wolne działanie, mulenie itp.

 

Codziennie jeżdżę samochodem do pracy. Teraz siedzę na kanapie, ale pójdę sprawdzić czy odpali...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Formatowałem laptopa nie raz, więc wątpię, abym robił coś źle, ale słyszałem, że jeden z użytkowników nie miał problemów z instalacją SSD IRDM PRO na Lenovo Y580...
Niestety, jestem teraz w trakcie instalacji systemu i już czuję, że będzie źle. Instalator wgrałem na pendrive (Windows Tool), zamieniłem HDD na SSD, podłączyłem pendrive, w konfiguratorze stworzyłem partycję iiii - pierwszy zgrzyt. Po około 4min bezczynności informacja, że partycja nie może być stworzona. Drugi raz to samo, a przy trzecim ścięło na amen. Zrestartował en i poczyściłem za pomocą DISKPART (GPT, AHCI włączone). Chodź stanowczo za długo, to sformatowało utworzoną partycję.
I teraz zgrzyt drygi- instalowanie systemu Windows przebiega stanowczo za długo. Na HDD niecały kwadrans i gotowe. Teraz natomiast +25min, a wciąż "przygotowuje pliki do instalacji".

Jeżeli ktoś miał podobny problem, a go rozwiązał, to będę wdzięczny za podzielenie się tym. Wszelkie sugestie dotyczące wyjścia z tej nieprzyjemnej sytuacji również będą mile widziane ;)

EDIT:
Czasami bywa, że dysk już na samym początku jest wadliwy - czy mogę to jednoznacznie sprawdzić gdy instalacja systemu dobiegnie końca?

Edit2:
Może dysk powinien być MBR, nie GPT? Jako, że dużo tych niewiadomych, to będę wdzięczny za odesłanie mnie do odpowiednich źródeł, gdzie dowiem się jak najlepiej nagrać Win10 na pendrive (nośnik) i jak przygotować dysk do instalacji systemu :) Przepraszam za kłopot :/

 

Edit3:

Przepraszam najmocniej, jednak przypomniałem sobie o założeniu wątku w sprawie dysku SSD. Jako, że tam bardziej pasuje mój problem, będę wdzięczny za ewentualne odpowiedzi pod linkiem http://forum.benchmark.pl/topic/266057-przygotowanie-laptopa-pod-dysk-ssd-win10/ . Dziękuję!

Edytowane przez Marek Tarek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...