Skocz do zawartości

Asrock z370 Extreme4 blokowanie częstotliwości rdzeni cpu


Recommended Posts

Po pierwsze, dlaczego chcesz blokować zmiany taktowań CPU ( do czego komputer jest wykorzystywany, jeśli go gier jaka jest karta graficzna i w jakiej rozdzielczości są uruchamiane gry) ?

Po drugie jaki procesor?

 

Generalnie zmiany częstotliwości w taktowaniach procesora wymyślono po to by oszczędzać energię, zresztą moim zdaniem słusznie.

Bo jeśli nie korzystamy na 100% z procesora to po co męczyć go jeśli da rady obsłużyć dane czynności przy niższym taktowaniu.

Pobierając mniej prądu przez co mniej grzejąc się i robiąc mniej hałasu ( większe temperatury wymuszają  wzmożoną pracę chłodzenia).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

8600k +gtx1070 + 16GB 3200  - jesli gry to w 1080p - sprawa jest taka, że przesiadam się z [email protected] i srednio podoba mi sie kultura pracy 8600k i nie chodzi o gry tylko właśnie bardziej o system i jak nic wymagającego nie robi. Ale po kolei:

Oczywiście przyznaję racje z oszczędzaniem energii i zbijaniem taktowania rdzeni. Tak miałem ustawioną starą i5. Ale ona zachowywała się tak, że jak nic nie robiłem (system-pulpit-nic sie nie dzieje) pracowała na 800Mhz jak coś robiłem to podbijała zegary na powiedzmy 2.6 a jak potrzebowałem mocy to było stabilne 4.5. Natomiast nowy 8600k zachowuje sie dziwnie...nawet jak nic nie robie na pulpicie robi dyskoteke zegarami od 800-4.3 (czy po lekkim oc do 4.5) dosłownie cały czas co sekundę. Dodam też, że jeśli odpale occt na tescie to pod obciązeniem 8600k trzyma zegary na max i nic nie spada..wariuje tylko jak nie ma obciazenia. Nie potrafi posiedziec z 10 sekund na zbitych zegarach i co chwila podbija i zbija i to skrajne wartości. Stara i5 pracowała "spokojniej" NIe wiem czym jest to spowodowane (duzo osób pisze że te modele tak maja) wiec chciałem sobie zablokowac na twardo bo jak robi taka dyskoteke to i tak w sumie nie oszczedza energii za dużo ;)

 

ps. Chodzi mi o "kulturę" pracy nowej i5 wzgledem starej. Nie mam drugiego nowego do porównania ale to miotanie zegarami co sekundę (ofc tego nie widze ja k pracuje) denerwuje na cpu-z.

Edytowane przez Costa
Link to post
Share on other sites

To podczas OC starej i 5 musiało być włączone w BIOS w opcji CPU Voltage Mode itp w tryb Adaptive Voltage ( pozwala zejście taktowań i domyślnych nawet po O.C.).

 

Jeśli często "skacze" zegar procesora, mimo bezczynności komputera, winnych szukał bym w podejrzanych procesach w managerze zadań.

Link to post
Share on other sites

Chciałem, żeby schodził z taktowań bo faktycznie po co ma iść na "maxa" jak nie potrzeba. A znowu kiedy potrzeba to samo wbije się na zegary. Ale widząc co te zegary odwalają to już chciałem je na sztywno ustawić.

 

A tutaj jest tak, że "czesto" to powiedziane nawet za mało. Cały czas co sekundę skacze od 800 przez 3600 do 4500 (po oc) i tak cały czas.

Procesy to raczej mi się nie zmieniły bo windows ten sam co na starej i5. Po prostu odinstalowałem stery od starej mobo, wsadziłem nowe bebechy a system ten sam.

W stosunku do starej i5 kiedy "nic wymagajacego" się nie dzieje na kompie jest straszna dyskoteka zegarów cpu.

 

ps. Przegladałem już też procesy i tam wszystkie mają łacznie zużycie ze 3-5% ( jak "nic" sys nie robi) procesora... A mimo to zegary skaczą jak głupie.

Edytowane przez Costa
Link to post
Share on other sites

@Fraor Też tak co sekundę? Dzięki za info. No właśnie spotkałem się z wpisem na jakimś forum, że ktoś podobnie miał na 8700. To chyba znaczy, że po prostu ta generacja tak ma. Nie wiedziałem czy coś się z nią dzieje czy nie dlatego o tym pisałem no i chciałem zablokować zegary. Zdziwienie jeszcze większe, że stara i5 pracowała "spokojniej". Ale jak dałem nowej i5 obciążenie to zegary wskoczyły na max i się utrzymywały więc to sugerowało, że raczej z nią wszystko w porządku.

Ja mam co sekunde 800-4500.

Dziwne to no ale jak więcej osób tak ma tzn. że po prostu tak chyba jest.

Edytowane przez Costa
Link to post
Share on other sites

@Pafel - to znaczy że nie tylko ostatnia gen tak ma. Devil's canyon był z tym spokojniejszy.

@kakarotosongo - musiałem zmienic plan zrównoważony bo nie wiem czemu jak zaznaczam wys wydajnosc to i tak samo mi przeskakuje na zrównoważony. W każdym bądź razie jak zmieniłem w planie zrównoważonym żeby proc chodził na 100% minimalnie czyli u mnie bazowo 3.6 to skacze od 3.6 do 4.5 po oc. 

Ale to też coś nie tak bo jak piszesz że masz na i7 8700 stałe 4.3 czyli turbo to u mnie powinno byc 4.1 bo takie jest turbo a siedzi na 3.6 wtedy czyli bazowe.

Link to post
Share on other sites

Jak plan nie ustawiony na maksymalna wydajność to nic dziwnego, że dużo skacze. 

 

Poza tym tak jak wspomnieli koledzy, to normalne i nie ma co roztrząsać. Zawsze możesz na tej płycie ustawić zegary na sztywno, ale nic tym nie zyskasz poza świadomością, że zegary nie skaczą i wyższymi temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...