Skocz do zawartości

Recommended Posts

Intel Core i3 pod względem wydajności można umieścić między Pentium a Core i5. Co prawda dwa rdzenie, ale cztery wątki, które zapewniają użycie technologii Hyper-Threading.

Takie rozwiązanie powinno wystarczyć osobom, które oczekują funkcjonowania w wymagających współczesnych grach, a także czasem wykonują poważniejsze prace

Jest to również ekonomiczne rozwiązanie, które nie uszczupli specjalne naszego portfela.

Obecnie jest 8 generacja tego modelu, a swoją przygodę zacząłem od 3. Dla mnie już nieco przestarzały, zakupiłem do drugiego kompa starszy Core 2 Quad (4 rdzenie) i widzę że chyba nawet lepiej ciągnie.

Podzielmy się uwagami, którą generację uważacie za najbardziej udaną i opłacałną.

 

Link to post
Share on other sites

Nie takie "prawie" stare i5, bo wg testów procesor w grach jest wydajniejszy niż i5 poprzedniej generacji (7500), a nawet od niekręconych i7 2600 czy 3770. 

 

Tak więc i5 3gen i 8gen dzieli przepaść, bo ten dzisiejszy w grach wypada lepiej niż i7 z zablokowanym mnożnikiem z tamtego okresu. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Rebel, nie ma co narzekać - 8100 kosztuje mniej niż 500zł z wysyłką w każdym dużym sklepie gdzie słabszy od niego i5 7500 nawet dzisiaj, mimo wyjścia kolejnej generacji to koszt 850zł, a najtańszy i5 7gen (7400) 750zł. 

 

Czyli jak by nie patrzeć kilka lat intel serwował nam w średnim segmencie (i5) 5-10% wzrostu w coraz wyższych cenach, a nagle wychodzi coś co oferuje te same osiągi za 60% ceny.

Link to post
Share on other sites

Nie takie "prawie" stare i5, bo wg testów procesor w grach jest wydajniejszy niż i5 poprzedniej generacji (7500), a nawet od niekręconych i7 2600 czy 3770. 

 

Tak więc i5 3gen i 8gen dzieli przepaść, bo ten dzisiejszy w grach wypada lepiej niż i7 z zablokowanym mnożnikiem z tamtego okresu. 

 

Tyle ze jeśli gra/program nie wykorzystuje 8 wątków to taki I7 3 generacji ma identyczną prawie wydajność co I5 z takim samym zegarem.

Także należałoby porównać wyniki tej nowej I3 z I7 3 generacji w grze wykorzystującej 8 wątków żeby mówić o faktycznej przewadze I3.

Link to post
Share on other sites
asne jest, że jeżeli od i7 3gen ten 8100 jest wydajniejszy

 

 

ej, ej. Jestem gotów do testów ;) i7 3770k lekko podkręcona na 4,3GHz 

DDR 3 wykręcone na 2133MHz w dualu

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

niektórzy wolą jeździć starym mercedesem niż nową pandą

ja w swojego i7 w życiu nie zamieniłbym na i3 8100

a jeśli chcieć testować, to faktycznie wypadałoby porównywać platformy z podobną szybkością ramu, bo takie testy np i7 3770 + DDR3 1333/1600 Mhz vs i3 8100 DDR4 2400Mhz raczej nie mają sensu

 

nawet w teście "Sandy Bridge wiecznie żywe" dali ram DDR3 1600Mhz oraz DDR4 2133, powinni tu i tu dać 2133 ponieważ wtedy procesory byłyby testowane w równych warunkach :)

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, chyba napisałem wyraźnie, że piszę o i7 z ZABLOKOWANYM mnożnikiem. Te 0.5 Ghz na rdzeniu w przypadku 3770k, albo 1Ghz w przypadku 2600k @@Vemorion, robią kosmiczną różnicę przy 8 wątkach.

 

Po drugie pisanie o testowaniu na ddr3 i ddr4 o takich samych parametrach to naciąganie testów w górę na korzyść starych procesorów, a nie zrównywanie szans. Chcesz wziąć topowy ram z czasów ddr3 (tudzież prawie topowy) i najgorsze padło z niskiej półki ddr4. Tu nie chodzi o takie same parametry, tylko właśnie o to, że czasy się zmieniają i nowy procesor daje nie tylko korzyści bezpośrednie, ale również pośrednie poprzez dużo nowszą platformę ze wszystkimi jej korzyściami. Moim zdaniem testy wręcz tracą na tym, że używa się w nich tylko ddr4 2133, bo mało kto wybiera coś wolniejszego niż 2400-2666 (zależnie od szczytowych obsługiwanych przez tańsze płyty), a każdy kto bierze płytę na z370 myśląc przyszłościowo kupuje ramy 3000+ bo różnica w cenie takich 2133 cl14 a 3200cl16 to raptem 50zł na każe 8gb.

 

Po trzecie porównanie procesorów do mercedesa i fiata pandy nie trafione. Ty porównujesz starego topowego mercedesa z pięciolitrowym 250 konnym silnikiem, do nowego mercedesa z niższej półki z dwulitrowym silnikiem i tej samej mocy. Do czasu aż nie powiesz kierującemu, że pod maską ma dwa różne silniki to o tym się nie dowie (przy założeniu tej samej krzywej mocy i momentu), no chyba że podjedzie na stację benzynową i dowie się, że stary pali 2 razy tyle, i na serwisie potrzebuje droższych hamulców (lepszego chłodzenia)  skrzyni (zasilacza) by zachować te same osiągi co nowszy.

 

Nie twierdzę, że gdyby przeprowadzić kompleksowe testy to 8100 wypadnie na pewno lepiej niż 3770, ale jestem przekonany, że różnica w domowych zastosowaniach byłaby na tyle niewielka, że nie warto się w stare graty pchać, bo jedyną rzeczą jako się zyska, to wartościowa tylko dla niektórych myśl - "mam i7 w kompie".

Link to post
Share on other sites

tak oczywiście masz racje, że nie warto pchać się w stare części, bo np sprzedanie zestawu z i3 8100 i kupno platformy z i7 3770 byłoby totalnym absurdem

 

ja po prostu twierdzę, że i3 8100 nie jest na tyle wydajną opcją by posiadacze starszych i5 / i7 brali go pod uwagę, tutaj sensowna wymiana to i5 8400 lub Ryzen o podobnej wydajności

 

bo tak właściwie rozbudowa z jakiego procesora na i3 8100 da nam wyraźny przyrost? chyba z G4560 lub podobnego

Link to post
Share on other sites

Też uważam że nie warto kupować starych gratów. Inna sprawa kiedy ma się te stare graty od nowości tak jak ja, wtedy trzeba się poważnie zastanowić nad upgradem żeby nie kupić czegoś bez sensu. Skoro teraz mam i7-3770k to przecież nie wymienię go na i3 8 gen bo jeszcze bym stracił w aplikacjach wykorzystujących więcej niż 4 wątki. I to nie jest jakiś bezwartościowy wymysł " mam i7 w kompie". On jest szybszy od i3 wszędzie tam gdzie program umie wykorzystać 8 wątków.

Link to post
Share on other sites

Panowie, ale ja nigdzie nie napisałem, że jak ktoś ma 3770 to ma lecieć do sklepu i zmieniać go na 8100 bo to byłby absurd. Autor pytał jak się mają nowe i3 do i3 3 gen, to żeby miał jakieś odniesienie zakomunikowałem, że są prawie na poziomie zablokowanych i7 z tamtych czasów i tyle. Nie pisałem nigdzie, że wszystko co stare należy zaraz do kosza wrzucić, bo nowe jest super, tylko po prostu jestem zdania, że jak ktoś nie ma nic, albo ma sprzęt na ddr2 tudzież phenomie, to przy wydajności i cenie dzisiejszych i3 i budżetowych ryzenów budowanie od podstaw zestawów na i7 sandy/ivy już przestaje mieć sens przy ich patologicznych cenach. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...