Skocz do zawartości

SSD m.2 NVMe 512GB/1TB


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Cześć,

 

poszukuję dysku SSD na m.2 z NVMe o pojemności 512 GB lub 1 TB (jeszcze się zastanowię nad tym, który wybiorę). Widziałem listę polecanych, ale w sumie ciężko mi obiektywnie ocenić co potrzebuję i czy jest sens dopłacać. 

 

Dysk dysk na system + gry + jakieś programowanie/kompilowanie (chociaż nie liczę na nic zaawansowanego w tej kwestii). W sumie zależy mi na wytrzymałości, chciałbym by pożył mi jak najdłużej, ale też nie zamierzam przerabiać na nim nie wiadomo jak wielkiej ilości danych. I teraz dylemat co zakupić, bo mógłbym się nie zastanawiać i wziąć Samsunga 960/970 Pro i mieć to z głowy, ale mam wrażenie, że są one mi całkowicie zbędne. Co Wy byście polecili? Budżet ogólnie nie jest jakoś ograniczony, chcę po prostu kupić najbardziej sensowną opcją do moich potrzeb i nie przepłacać zbędnie.

 

Z góry dzięki. ;)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

z ciekawszych dobrych, żywotnych, jeśli o cenę/wydajność/pojemność chodzi to Plextor M8Pe SSD 1TB po 1535,5zł chodzi i jeszt jednym z faworytów, wersja 512GB podrożała ostatnio trochę, za 880zł je wyrwiesz. 

Ogólnie za niedługo mają wyjść konstrukcje na SM2262EN, Phison E12 i marvell 88SS1098, więc jak połączą je z MLC to powinny zagiąć wszystko co jest na rynku jeśli o wydajność chodzi (no może prócz samsungów pro), choć pewnie będą droższe niestety, no i jeszcze na nie trochę musimy poczekać, bo jeszcze nawet zapowiedzi żadnego SSD na tych kontrolerach + MLC nie widziałem. 
Pod co chcesz to podpiąć ? 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli to będzie kwestia miesiąca to może warto faktycznie poczekać, jeśli dłużej to raczej mi się nie chce tyle czekać. Dysk będzie siedział w Asrock x370 taichi w gnieździe połączonym z CPU. Jak rozumiem ten plextor M8Pe i M8Pe(G) to w sumie to samo, tak? :D

Edytowane przez Xantis
Link to post
Share on other sites

 

 

Jak rozumiem ten plextor M8Pe i M8Pe(G) to w sumie to samo, tak?
 tak

choć sa jeszcze 2 wersje 

N to wersja bez radiatora, a Y to wersja pod PCI-e x4 :D 
+ Se na TLC
na razie jeśli o nowe kontrolery chodzi, to nic nie słyszałem, więc raczej dłużej niż miesiąc... :( 

Link to post
Share on other sites

Naprawdę? :o Na szybko próbowałem to zgooglować, ale nie znalazłem żadnego info. Znalazłem jedynie temat na zagranicznym forum, gdzie ktoś napisał, że radiator nie powinien negatywnie wpływać na pamięć nand, bo tylko trochę ja schłodzi, a nie do temperatur, które mogą być szkodliwe.

Link to post
Share on other sites

No przy MLC jest to zupełnie pomijalne, no ale jak masz możliwość bo sam zakładasz radiator, to możesz przecież coś z tym zrobić.

Nie jest to konieczne, no ale skoro trafiłeś na tematyczne forum, to my chcemy jak najlepiej i ci o wszystkim wspomnimy.

Bo to jednak negatywnie wpływa na żywotność, co jest potwierdzone...

Link to post
Share on other sites

Jasne, rozumiem. Zainteresowałeś mnie tym tematem, pogrzebię jeszcze trochę na pewno. Zauważyłem też w testach, że pamięci nie nagrzewają się tak bardzo, jak kontroler (różnice nawet po 20-30 stopni), więc faktycznie najważniejsze jest to, by kontroler został schłodzony. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Z racji, że zakup się trochę przesunął w czasie, pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

z ciekawszych dobrych, żywotnych, jeśli o cenę/wydajność/pojemność chodzi to Plextor M8Pe SSD 1TB po 1535,5zł chodzi i jeszt jednym z faworytów, wersja 512GB podrożała ostatnio trochę, za 880zł je wyrwiesz. 

Ogólnie za niedługo mają wyjść konstrukcje na SM2262EN, Phison E12 i marvell 88SS1098, więc jak połączą je z MLC to powinny zagiąć wszystko co jest na rynku jeśli o wydajność chodzi (no może prócz samsungów pro), choć pewnie będą droższe niestety, no i jeszcze na nie trochę musimy poczekać, bo jeszcze nawet zapowiedzi żadnego SSD na tych kontrolerach + MLC nie widziałem. 
Pod co chcesz to podpiąć ? 

 

Wspomniałeś, że mają wyjść nowe konstrukcje. Czy coś wyszło? Bo w polecanych w sumie nie widzę większych zmian.

 

Ogólnie zacząłem się zastanawiać trochę nad tym, czy warto kupić NVMe, czy może wziąć jednak zwykłe SATA. Różnica w cenie jest dość istotna, więc zadam pytanie. Czy skoro i tak zmieniam SSD, czy warto dopłacić do opcji NVMe przy tym zastosowaniu co podałem? Wiadomo, że cyferki to fajna sprawa, ale może lepiej podejść do zakupu realnie. :D W polecanych nie widzę pozycji na SATA o pojemności 1TB. Czy jest ku temu jakiś powód? :) 

Link to post
Share on other sites

 

 

chłodzenie NAND skraca ich żywotność

To chyba już nieaktualne. Była taka sprawa, że chyba nawet sam Samsung w swoich pierwszych dyskach m.2 (oznaczenie początkowe PM lub SM) potwierdził, że wyższa temperatura komórek pamięci wpływa korzystnie na ich żywotność. Ale później wyszły kolejne modele, w których temperatura już nie zwiększała żywotności.

 

Tak mi się kojarzy, że coś takiego czytałem.

Link to post
Share on other sites

 

 

W polecanych nie widzę pozycji na SATA o pojemności 1TB. Czy jest ku temu jakiś powód?  
nie chciało mi się, bo mało osób je kupuje, a i tak to jest powtórka modeli 480-512GB. Sam ostatnio sobie irdium pro 960GB kupiłem, ale gdybym miał płytę z złączem M.2, to bym pewnie do plextora dopłacił (bo już 3 SSD miałem w PC). 

 

Tak mi się kojarzy, że coś takiego czytałem.
a to fizyka się zmieniła od tego czasu czy jak ? Temperatura ma wpływ na zachowanie tlenku krzemu podczas zapisu i kasacji co przekłada się na żywotność. Czysta fizyka, temp tlenku a ruch elektronów. można liczyć na ok 2x żywotność na każde 10°C  (im choć im cieplej, czy zimniej to się to powiększa do tam 15-20°C  ). 

 

Warto postawić na najnowszą wersję Plextora - M9PeG, za wersję 512 GB zapłacisz około 700zł, ale będziesz naprawdę zadowolony  
jest na TLC i jest słabsza od swojego poprzednika + droższa, nie widzę zbytnio sensu polecania... 

 

 

 

Jeszcze tylko sprostuję, że mówiąc sata mam na myśli interfejs, a nie złącze. Z miłą chęcią nadal przyjąłbym takowy dysk na złącze M.2.
  chyba o protokół AHCI, zamiast NVMe jak coś. 

Ogólnie na M.2 AHCI szkoda kasy, mało fajnych SSD i drogie (szkoda złącza M.2), jak coś to pod SATA AHCI 

ps. ceny plextorów spadły już trochę 


Ciekawostka, w intel optane, wykorzystany jest inny materiał jako izolator, podczas zapisu czy kasacji nagrzewa się do tam ponad 400°C (czy coś koło tego, o optan nie czytałem aż tak wiele), więc temp nie ma już tak dużego wpływu, a i tez żywotność duża.  Już wcześniej były prototypy NAND-u z mikroskopijnymi grzałkami, które podgrzewały całą bramkę do kilkuset °C przy kasacji, były określane jako nieposiadające limitu zapisów (co jest oczywiście nieprawdą, ale był on super wysoki) 

Link to post
Share on other sites

 

 

nie chciało mi się, bo mało osób je kupuje, a i tak to jest powtórka modeli 480-512GB. Sam ostatnio sobie irdium pro 960GB kupiłem, ale gdybym miał płytę z złączem M.2, to bym pewnie do plextora dopłacił (bo już 3 SSD miałem w PC). 

 

Okej, tak myślałem wstępnie w ten sposób szukałem ich, ale wolałem dopytać. 

 

 

 

  chyba o protokół AHCI, zamiast NVMe jak coś. 

W sumie tak. Mój błąd.

 

 Okej, tak popatrzyłem na ceny i dostępność dysków w 2 sklepach, w których chciałbym zamówić kilka rzeczy od razu.

 

Najtańsze (i jedyne) 500 SATA to Goodram Iridium PRO za 529 zł oraz potem dopiero Samsung 860 Pro za nieco ponad 840 zł... NVMe to Plextor M8PeGN + chłodzenie dodatkowo za łącznie ~720 zł. Dopłata 2 stówki względem Goodrama.

 

Jeśli chodzi o 1TB, jest chyba jeszcze gorzej, bo w "znośnej" cenie na sata nie ma nic (poza niedostępnym goodramem Iridium PRO w rzekomej cenie 930 zł). Jest tylko samsung 860 Pro, ale w jego cenie to wolę jednak NVMe Plextora za ~1270 zł w wersji z radiatorem, bo wersja bez jest droższa albo jej nie ma + wiele browarów. :D Ciężko z tymi dyskami polecanymi, chociaż fakt, patrzę tylko na 2 sklepy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...