Skocz do zawartości

Ciągła praca wiatraków w laptopie.


Recommended Posts

Cześć!

Posiadam laptopa Lenovo Ideapad 520 (i5-8250, MX150, 8GB, 256 SSD). Mam z nim problem. Otóż od samego uruchomienia laptopa zaczynają pracować wiatraki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że pracują cały czas. Bez względu na to czy jest w stanie spoczynku czy jest mocno obciążony, i tak i tak wiatraki cały czas pracują. Raz szybciej, raz wolniej, ale cały czas. Jest to dość męczące. Laptopa posiadam 2 dzień, a już mam go dość. Co może być problemem? BIOS, obciążenie procesora?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i porady.

Link to post
Share on other sites

Może po prostu nie ma pasywnego chłodzenia? Zobacz, czy ci nic procka nie obciąża w menedżerze zadań, ale może tak po prostu być. Jeżeli jest kiepsko zaprojektowane chłodzenie, to sam radiator nie daje rady schłodzić. Nie wiem, jak to jest w tym konkretnym modelu rozwiązane.

Link to post
Share on other sites

No właśnie procesor nie jest zbytnio obciążony, na tą chwilę nie mam nawet czym go dociążyć. Wątpię, by sama sama przeglądarka z otwartymi 2 kartami byłaby w stanie obciążyć na tyle procesor. Jeżeli chodzi o chłodzenie to opcjach zasilania mam coś takiego jak "zasady chłodzenia systemu" i tam mam właśnie do wyboru chłodzenie pasywne i aktywne. Bez względu na to, na co zmienię to i tak w laptopie wiatraki cały czas pracują. Zauważyłem jednak, że jeśli zmienię "zarządzanie energią procesora"->"maksymalny stan procesora" (domyślnie miałem ustawione na 100%) na mniej niż ta domyślna wartość to wiatraki już tak intensywnie nie pracują. Jednak jak ma się to wtedy z wydajnością? Pobrałem program do pomiaru temperatur, ustawiłem 100% maks. stanu procesora (czyli domyślnie), wiatraki zaczęły pracować intensywnie, użycie procesora nie przekraczało 10%, temp. oscylowała w granicach 35-40 st. C przez cały czas, grafika podobne temperatury. Jeżeli chodzi o BIOS to gdzie mogę sprawdzić jakie są ustawienia wiatraków?

Edytowane przez riczard
Link to post
Share on other sites

Jeśli ustawisz w zarządzaniu energią procesora maksymalny stan procesora na wartość inną poniżej 100%, to procesor nie będzie wchodził w tryb Turbo i zmniejszysz mu taktowanie bazowe o tyle ile zmniejszyłeś procent tą wartość. W biosie przejrzyj wszystkie ustawienia i powinieneś coś znaleźć. Producenci niestety nakładają słabą pastę termo i stąd takie temperatury.. Niestety nie będziesz mógł rozebrać sprzętu bo stracisz gwarancję. Skontaktuj się z Supportem Lenovo oni Ci odpowiedzą czy tak ma być w tym modelu czy będą chcieli, abyś go odesłał do nich. Pewnie masz Windowsa 10, sprawdź czy system nie robi w tle jakiś aktualizacji, sprawdź jakie programy uruchamiają Ci się w tle i później cały czas pracują, niepotrzebne wyłączyć ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...