Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Ciągła praca wiatraków w laptopie.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 riczard

riczard
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 13 czerwiec 2018 - 09:51

Cześć!

Posiadam laptopa Lenovo Ideapad 520 (i5-8250, MX150, 8GB, 256 SSD). Mam z nim problem. Otóż od samego uruchomienia laptopa zaczynają pracować wiatraki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że pracują cały czas. Bez względu na to czy jest w stanie spoczynku czy jest mocno obciążony, i tak i tak wiatraki cały czas pracują. Raz szybciej, raz wolniej, ale cały czas. Jest to dość męczące. Laptopa posiadam 2 dzień, a już mam go dość. Co może być problemem? BIOS, obciążenie procesora?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i porady.

• 0

#2 PiRazyDrzwi

PiRazyDrzwi
  • Bywalec

• 92 postów
  • Miejscowość:Chrząszczyrzewoszyce powiat Łękołowy

Napisano 13 czerwiec 2018 - 10:42

Może po prostu nie ma pasywnego chłodzenia? Zobacz, czy ci nic procka nie obciąża w menedżerze zadań, ale może tak po prostu być. Jeżeli jest kiepsko zaprojektowane chłodzenie, to sam radiator nie daje rady schłodzić. Nie wiem, jak to jest w tym konkretnym modelu rozwiązane.
  • 0

#3 marcinbar

marcinbar
  • Amator

• 48 postów

Napisano 13 czerwiec 2018 - 10:56

Może tak mieć że jest głośne chłodzenie, lub w biosie są ustawione wysokie obroty wiatraka, lub przegrzewanie się podzespołów.

Sprawdź temperatury np HWMonitor. 

• 0

#4 riczard

riczard
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 13 czerwiec 2018 - 14:10

No właśnie procesor nie jest zbytnio obciążony, na tą chwilę nie mam nawet czym go dociążyć. Wątpię, by sama sama przeglądarka z otwartymi 2 kartami byłaby w stanie obciążyć na tyle procesor. Jeżeli chodzi o chłodzenie to opcjach zasilania mam coś takiego jak "zasady chłodzenia systemu" i tam mam właśnie do wyboru chłodzenie pasywne i aktywne. Bez względu na to, na co zmienię to i tak w laptopie wiatraki cały czas pracują. Zauważyłem jednak, że jeśli zmienię "zarządzanie energią procesora"->"maksymalny stan procesora" (domyślnie miałem ustawione na 100%) na mniej niż ta domyślna wartość to wiatraki już tak intensywnie nie pracują. Jednak jak ma się to wtedy z wydajnością? Pobrałem program do pomiaru temperatur, ustawiłem 100% maks. stanu procesora (czyli domyślnie), wiatraki zaczęły pracować intensywnie, użycie procesora nie przekraczało 10%, temp. oscylowała w granicach 35-40 st. C przez cały czas, grafika podobne temperatury. Jeżeli chodzi o BIOS to gdzie mogę sprawdzić jakie są ustawienia wiatraków?

Użytkownik riczard edytował ten post 13 czerwiec 2018 - 14:12

• 0

#5 Kasspero

Kasspero
  • Entuzjasta

• 589 postów

Napisano 14 czerwiec 2018 - 00:11

Jeśli ustawisz w zarządzaniu energią procesora maksymalny stan procesora na wartość inną poniżej 100%, to procesor nie będzie wchodził w tryb Turbo i zmniejszysz mu taktowanie bazowe o tyle ile zmniejszyłeś procent tą wartość. W biosie przejrzyj wszystkie ustawienia i powinieneś coś znaleźć. Producenci niestety nakładają słabą pastę termo i stąd takie temperatury.. Niestety nie będziesz mógł rozebrać sprzętu bo stracisz gwarancję. Skontaktuj się z Supportem Lenovo oni Ci odpowiedzą czy tak ma być w tym modelu czy będą chcieli, abyś go odesłał do nich. Pewnie masz Windowsa 10, sprawdź czy system nie robi w tle jakiś aktualizacji, sprawdź jakie programy uruchamiają Ci się w tle i później cały czas pracują, niepotrzebne wyłączyć ;)

• 0

CPU: i3-4130 GPU: GTX 1050 EVGA SC MB: AsRock H81m dgs r2.0 RAM: Kingston HyperX Beast 2x4GB 1600Mhz CL9 Black 

PSU: Seasonic S12II 350W SSD: Adata Sp920 128GB Case: SPC Brutus S20 Mouse: A4Tech Bloody A90 Keyboard: Logitech Deluxe 250

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych