Skocz do zawartości

wycena trunków


Recommended Posts

Wszystko zależy, jak był przechowywany alkohol.

 

 

https://www.malinowynos.pl/article/detail/76/alkohol-nabity-w-butelke-czyli-jak-przechowywac-domowe

 

 

Jak przechowywać mocne alkohole?

Mocne alkohole, typu wódka, whisky czy koniak, nie podlegają działaniu mikrobów. Jest to o tyle dobra wiadomość, że po otwarciu mogą być przechowywane właściwie przez nieograniczony czas, bez szkody dla trunku. Alkohol o mocy 40% i większej nie spleśnieje i nie podda się niekorzystnym bakteriom. Oczywiście butelkę należy szczelnie zamknąć, a gdy jest już w połowie pusta, alkohol trzeba przelać do mniejszego naczynia. Zapobiegnie to wietrzeniu i negatywnemu wpływowi powietrza na właściwości organoleptyczne trunku. Przelewając whisky czy koniak do karafki, zwróć uwagę na zamknięcie naczynia. Zwykła, nakładana zatyczka przepuszcza powietrze, dlatego lepiej wyposażyć się w specjalną karafkę do whisky lub użyć odpowiedniej wielkości korka.

Wartym zauważyć, że światowe alkohole z górnej półki są sprzedawane w zakorkowanych butelkach. Choć w warunkach domowych wygodniej jest korzystać z nakrętek, to właśnie korek jest synonimem dobrej jakości. No i dzięki niemu pierwsza degustacja, okraszona charakterystycznym dźwiękiem otwieranej butelki, jest jeszcze bardziej uroczysta. A jeśli zdecydujesz się na korkowanie własnoręcznie produkowanej whisky pamiętaj, żeby postawić butelkę pionowo. W odróżnieniu od wina, korek nie powinien mieć kontaktu z mocnym alkoholem. Jeśli martwisz się, że zatyczka rozeschnie się i do butelki dostanie się powietrze, możesz dodatkowo zabezpieczyć pojemnik lakiem, po czasie wymienić korek na większy albo… wybrać jednak nakrętkę.

Jak wiadomo, każdy alkohol boi się światła, dlatego inwestuj w ciemne butelki. Ale jeśli przelewasz wódkę, whisky lub koniak do przezroczystej, zadbaj o to, by nie padały na nią promienie słoneczne. Najciemniejsze miejsce w piwnicy, pokój zasłonięty roletami czy barek w zacienionym kącie to odpowiednie warunki dla whisky, która pod wpływem słońca może zmienić smak i kolor. Lepiej też nie przechowywać mocnych alkoholi w pobliżu źródeł ciepła. Wystrzegaj się zatem kaloryferów, kominka czy szafek nad kuchenką.

 

 

http://www.amarone.pl/index.php/alkohole/cognac/brandy

 

Brandy w języku polskim potocznie wypalanka lub przepalanka. Jest to angielskie określenie napojów alkoholowych destylowanych z win, głównie gronowych. Pod nazwą brandy na światowym rynku występuje zdecydowana większość winiaków. Nazwa brandy pochodzi od holenderskiego słowa "brandewijn" czyli palone wino, które było bardzo popularne w średniowieczu. Brandy może być destylowana również z wina owocowego, wówczas jednak powinna być odpowiednio oznaczona, np. Cherry Brandy – brandy wiśniowa.

Do najbardziej cenionych napojów tego typu należą brandy czyli winiaki hiszpańskie, włoskie, francuskie i greckie. Dużą popularnością cieszą się też trunki pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej czyli Bułgarii, Mołdawii czy Gruzji.

Brandy dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

- brandy gronową (eau-de-vie de vin),

- brandy z wytłoków gronowych (eau-de-vie de marc)

- brandy owocową (eau-de-vie de fruits)

Tak jak w przypadku koniaków, tak też w klasyfikacji brandy stosuje się oznaczenia wieku:

- AC - leżakująca 2 lata w drewnianych beczkach

- VS -  "Very Special" lub "***" - leżakująca przynajmniej 3 lata w drewnianych beczkach

- VSOP-  "Very Special Old Pale" lub "*****" - leżakująca przynajmniej 5 lat w drewnianych beczkach

- XO - "Extra Old" , "Napoleon" lub "Vieille Reserve" - leżakująca przynajmniej 6 lat, a Napoleon przynajmniej 4 lata

- Vintage - Przechowywana w beczce do momentu zabutelkowania z etykietą wskazująca na rocznik

- Hors D'age - Wiek trudny do określenia, jednak normą są 10-letnie i starsze, zwykle doskonałej jakości

Edytowane przez tazik21
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No niestety kolega powyżej ma rację. Niestety też parę razy się naciąłem i alkohol po prostu wywietrzał bo źle był trzymany. Została tylko paskudna woda... Ja bym raczej wypił bo też nie wydaje mi się, żeby udało Ci się jakąś super cenę osiągnąć. Szukałeś w necie po ile chodzą?

Link to post
Share on other sites

Najciekawszy jest miód bo ma już 40 lat. Podobny miód z 1988 jest wystawiona na allegro za 400pln. Reszty za bardzo nie mogę znaleźć.
Zapakowałem wszystko i schowałem do piwnicy. Może dam córce w spadku..

Edytowane przez leto87
Link to post
Share on other sites
  • 4 lata później...
W dniu 28.05.2018 o 11:04, NewSky napisał:

Alkohol "dojrzewa" tylko zanim trafi do butelek - w beczkach. Przelany do butelek prędzej się zepsuje niż polepszy. Wartości dopatrywałbym się co najwyżej kolekcjonerskiej niż smakowej. 

Witam czy mógł by mi ktoś i coś powiedzieć o butelce Rumu z 1976r

Witam czy jest ktoś kto zna może taka butelke Rumu z 1976r

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Ja bym wolał oddać do jakiegoś muzeum prlu albo zatrzymać. Ile warte, trudno określić.
W każdym razie moje alkohole po 7 latach i przeprowadzce leżą na ostatniej półce w witrynie. Po środku cytrynówka z wesela mojej siostry, którą jej oddam na jej 20 rocznicę. a może 30stą, ten czas leci..

Screen Shot 02-07-24 at 01.18 PM.PNG

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...