Skocz do zawartości

I7 8700 + b360 vs i5 8600k + tania z370


Recommended Posts

Co według was lepsze? Głównie do grania. Chciałbym by procesor starczył na jak najdłużej. Płyta do i5 to asrock z370 pro 4 lub msi z370 tomahawk, a do i7 asrock b360 pro 4 lub msi b360 pro vdh

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Koczak
Link to post
Share on other sites

Większość gier notuje identyczne wyniki na obu prockach. Tyle że są gry, gdzie i5 generuje wyższy FPS! Zatem moim zdaniem 8600k + Z370 to lepszy wybór (tyle że musisz wziąć wtedy jakieś lepsze ramki, 3200 cl 16 minimum).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A ja powiem 8700. Skoro wyniki są podobne, to po co pakować w 8600k które potrzebuje naprawdę solidnej sekcji do dobrego OC? Na Pro4 tego raczej za mocno nie podkręcisz - to dobra płyta, ale właśnie do takiego 8700 z zablokowanym mnożnikiem.

 

Dlaczego 8700? Wydajność bardzo dobra, a że nie będzie OC nie potrzeba tak mocnej płyty, chłodzenia i wentylacji w budzie. Wprawdzie na dzień dzisiejszy 8600k zapewni wyższy maksymalny FPS, ale skoro pada hasło żeby "starczył na jak najdłużej" to z 8700 przegra prędzej czy później. 500mhz na rdzeniu nie zapewni przewagi większej niż dodatkowe 6 wątków kiedy przyjdzie dzień, że zacznie mocy brakować. Dzisiaj te procesory się nudzą, ale przykład i5 2500k i i7 2600 pokazuje co lepiej znosi próbę czasu. Chociaż trzeba nadmienić, że mówimy tu o różnicy która wyjdzie nie prędzej niż za 4-5 lat. 

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Ja celował bym jednak na odblokowany i5 + płyta z chipsetem Z 370, bo można lepsze pamięci wsadzić, które dają ekstra kilka procent do wydajności, większa rola szybszego RAM jest od procesorów na LGA 1150 ( prócz Brodwell-i bo mają eDRAM) w niektórych programach i grach.

ASRock Pro 4 Z 370 będzie dobre bo ma 10 faz, ale połowę "gołej" sekcji trzeba było zakleić radiatorem.

Jeśli w przyszłości była wymiana na i 7 8700 K tu trzeba dołożyć do ASRock Extreme 4 Z370 by poradził sobie z O.C.

Co do RAM DDR4 te mają masakryczne opóźnienia i nie zachwycają wydajnością nawet w porównaniu do starych DDR 3, minimum na dziś do Z 370 to 1500 MHz moduły CL 15 od G-Skill.

Link to post
Share on other sites

Co innego benchmarki, a co innego wydajność w rzeczywiście uruchomionych programach, jak pisałem nie zawsze są korzyści z szybszego RAM, ale jednak są różnice.

Poniżej daję linki do testów RAM DDR3/DDR4 na Haswell/Broadwell/Skylake, przeprowadzony przez konkrecyjny portal.

https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_ddr3_vs_ddr4_jakie_pamieci_ram_wybrac_do_intel_skylake

Oraz testy z i5 8600K z DDR 4 1066 MHz - 1800 MHz.

https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_ddr4_2133_3600_mhz_na_intel_core_i5_8600k

Link to post
Share on other sites

Cała dyskusja sprowadza się praktycznie do osobistych preferencji, bo wydajność podobna. Ja bym się osobiście skłaniał do opcji z szybszym ramem, bo tu można całkiem sporo ugrać.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, jesli bedziesz sie bawil w oc to 8600k na teraz/najblizsze 2/3lata bedzie lepszy jesli wykrecisz go na 5/5.1ghz.

Nie podales jaki masz budzet, bo zeby wykorzystac w pelni moc 8600k trzeba stworzyć mu do tego dobre warunki -dobre chłodzenie, mocny zasilacz, szybkie ramy.

 

Jeśli nie - proponuje ci 8700 + asrockpro4. ew msi tomahawk + chłodzenie fera/fortis i ramy 3000+

Link to post
Share on other sites

No to moja propozycja

Procesor: Core i 5 8600K - sześć rdzeni z odblokowanym mnożnikiem do O.C. po wymianie chłodzenia na lepsze.

Płyta główna ASRock PRO 4 Z370 - 10 faz wystarczy do O.C. w/w procesora , wystarczy dokleić radiator na "gołą" cześć sekcji zasilania.

RAM  2x4 GB G-Skill Ripjaws V DDR4 F4-3000C15D-8GVRB- na dziś minimum to 8 GB RAM a proponowane szybkie pamięci przeznaczone do pracy w trybie Dual Chanell, o taktowaniu 1500 MHz i dość niskim czasie dostępu 15CL.

Całość z dostawą nie powinna kosztować więcej jak założony budżet, można poszukać nieco lepsze pamięci, ale te podane nie będą tragiczne.

Link to post
Share on other sites

Chyba kupie zestaw zaproponowany przez reza. Jeszcze jedno pytanie. Czy boxowe chlodzenie starczy do tego komputera ? Moge zrobic ewentualnie undervolting. Dodam ze mam obudowe noname bez wentylatorow, wiec nie zakladam klapy bocznej.

Edytowane przez Koczak
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, na 8600 z boxem w takim np Wiedźminie 3 temperatury o ile dobrze pamiętam dochodziły do prawie 80 stopni.

Puszczenie prime95 skutkuje szybkim osiągnięciem 100 stopni i zbiciem zegarów więc przy 8700 będzie jeszcze gorzej.

W codziennym użytkowaniu box ,,da radę,, jeśli nie będzie ci przeszkadzał hałas pod obciążeniem, wtedy zapodasz Spartana 3 i problem zniknie.

6C/6T intel wypuścił wg mnie o jakieś 2 lata za późno i dla siebie albo bym brał 8700 albo Ryzena 2600X jeśli budżet jest skromniejszy.

Link to post
Share on other sites

@Koczak

 

BOX-owe chłodzenia zawsze były dobre ... do pentiumów albo i3. Do i5 mogły już być lekko za słabe. Jeśli bierzesz i7 8700 to takie chłodzenie za 100+zł musisz zainstalować na tym. Jak piszesz masz obudowe bez żadnych wentyli to dozbieraj troszkę i kup takiego Regnuma RG2 tam są 2 wentyle w standardzie do tego Spartan 3 tak jak pisze @rez i to będzie fajnie działało.

Link to post
Share on other sites

Haha.. komputer ma byc do grania i  ciekaw jestem co ten spartan zrobi jak mu 8700 wrzuci boosta na 4,6 :DD

Polecam fortisa albo fere.

 

Tylko nie bierz 8700 na b360 bo to nie ma sensu.. juz lepsza najtansza plyta na z370 + ramy chociaz 3000mhz cl 16 od goodrama

Link to post
Share on other sites

 

 

i  ciekaw jestem co ten spartan zrobi jak mu 8700 wrzuci boosta na 4,
 

Jak co zrobi? Dobije do 70, 75*C i będzie sobie chodził ze 2 razy ciszej niż boxowy cooler przy takim samym obciążeniu. Założyłem u brata zwykłego spartana za 60zł do [email protected] i temperatury oraz kultura dużo lepsze niż na boxie. Setki osób mają i7 na boxowych chłodzeniach i żyją, a spartan nagle miałby nie dać rady? Wiadomo, szału nie robi, ale nie przesadzajmy - to nadal pół kilograma układu o większej powierzchni niż box i to umożliwiającym swobodny przepływ w kierunku wentylatora z tyłu obudowy, a nie dmuchający w kierunku mobo.

 

To niska półka, ale sporo lepiej od boxa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...