Skocz do zawartości

Procesor do 1060 6GB - 100% wydajność bez wodotrysków


Recommended Posts

Witam,

 

Przeszukując forum pod kątem podobnych tematów natrafiałem na a.) nieaktualne (polecanie AMD 1600/1700 i7-3770k) lub bez na tematy bez konkretnych odpowiedzi.

 

W Czerwcu 2018 roku (lub niedalekiej przyszłości - max 1/2 miesiące w przód) jaki byłby idealny procesor do karty 1060 6GB wiedząc że:

- Jedyne co zostaje przeniesione do nowego PC to ta właśnie karta graf (nie licząc dysków...) więc nie ogranicza mnie płyta główna ani RAM.

 

- Komputer ma służyć w 80% do gier (oczywiście 1080p) w 10% do filmów 10% misc

      - Gry w przeważającej większości typu MMO. Od "shooter'ów" poprzez karcianki aż po klasyczne RPG - 

      głównie po sieci. Dobrym coop'em nie pogardzę od czasu do czasu.

 

- Posiadam monitor 144Hz. Nie celuje oczywiście w granie w stałych 144 na GTX1060... nie postradałem zmysłów :), ale taki monitor ma sugerować, że mamy pewien zapas, który fajnie by było wykorzystać.

Przy rozdzielczości 1080p chce wykorzystać maksymalnie mojego GTX 1060.

 

- Porównanie Grafika <-> Procesor powinno być jak najbliższe zależności 1:1

      To znaczy: w równej mierze powinien być wykorzystywany i procesor i grafika* - żadnego bottlenecka z którejś ze strony a i zbytnie odstawanie procka od grafiki (zbyt mocny procek dla grafy) też nie jest pożądany bo nie planuje zmieniać przez dłuższy czas.

 

- Nie liczę na żadne wodotryski.

 

 

Temat założyłem dlatego iż jestem sceptyczny co do AMD 2600x pod takie zastosowania, a z drugiej strony nie wiem co z i5 spełniło (i wyczerpało) by moje zapotrzebowania. Dodatkowo, trochę jestem leń i jak pomyślę że ustawienie działającej konfiguracji z ramem 3200Mz do najłatwiejszej (i najtańszej) nie należy to mój sceptycyzm rośnie.

Pomóżcie :)

 

 

* - pomijam całkowicie oczywiste sytuacje gdzie dany podzespół jest wykorzystywany bardziej niż drugi. Chodzi mi o 'potencjał' obydwu podzespołów. Ma być najbliższy 1:1 jak się da :). 100% potencjału procka jest wykorzystywany przez 100% potencjału karty graf.

Edytowane przez mirollz
Link to post
Share on other sites

Ale poza tym że masz GTX 1060 6GB i monitor 1080p 144hz nic więcej nie napisałeś. Napisz jaki masz procesor, płytę główną i ram. 

I ile ewentualnie chciałbyś przeznaczyć na upgrade podzespołów.

PS. i7 3770k 4,3 Ghz jest wystarczający do 1060.

Oczywiście im nowsza i7 tym większy wynik fps w grach

Edytowane przez Pafel
Link to post
Share on other sites

Najrozsądniejszy będzie i5 8400.  Wg testów nawet z ramem 2133 zjada wszystkie i7 do haswella (4790k) włącznie. Wygrywa też z droższym ryzenem 2600x w 90% gier, z pominięciem kilku przypadków jak crysis 3 które potrafią obsadzić bardzo dobrze wiele wątków i zutylizują każdy dostępny wolny mhz. 

 

Do 1060 będzie jak znalazł. Trudno będzie o scenariusz w którym w czasie grania gpu nie będzie pracowało na 100%, ale z drugiej strony na pewno procesor nie będzie leżał odłogiem. 

 

Dalej to kwestia budżetu. Jak chcesz zaoszczędzić i nie będziesz modyfikował zestawu to do tego 8400 wystarczy tania płyta i pamięci 2666. Jeżeli jesteś gotów dołożyć kilka zł, to Asrock pro4 do tego i jakieś pamięci 3000 cl15. 

 

 

PS: Jak masz jakąś starą platformę to włożenie do niej jakiegoś i7 też nie jest głupim pomysłem. To, że na mocnej grafice wypadają czasmi trochę gorzej od nowych 6 rdzeni, nie zmienia faktu, że będą jak znalazł bo dadzą radę z tą kartą, dzięki 8t będzie stabilny fps, a karta i tak będzie chodziła na 100%. Tym sposobem może się okazać, ze dokładając 400zł do obecnego zestawu będziesz miał taki sam efekt jak wydając 1500, albo więcej na nowy. Ale to pod warunkiem, że już coś masz.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Ale poza tym że masz GTX 1060 6GB i monitor 1080p 144hz nic więcej nie napisałeś. Napisz jaki masz procesor, płytę główną i ram. 

I ile ewentualnie chciałbyś przeznaczyć na upgrade podzespołów.

PS. i7 3770k 4,3 Ghz jest wystarczający do 1060.

Oczywiście im nowsza i7 tym większy wynik fps w grach

 

To nie tak, Jedyne co ma zostać w nowej jednostce to właśnie karta graf i dyski. Reszta jest do wymiany :) - dlatego nie podałem co mam innego

ale proszę:

- i5-2500k na 4.5 GHz + chłodzenie thermaltec'a któreś... HR-2 chyba.

- 8 GB Ramu DDR3

- 'kultowa' płyta ASRock'a p67 Pro3

 

Procek sobie ewidentnie nie radzi w MMO'sach więc stąd chęć wymiany.

 

 

 

@wojciechu

Najrozsądniejszy będzie i5 8400.  Wg testów nawet z ramem 2133 zjada wszystkie i7 do haswella (4790k) włącznie. Wygrywa też z droższym ryzenem 2600x w 90% gier, z pominięciem kilku przypadków jak crysis 3 które potrafią obsadzić bardzo dobrze wiele wątków i zutylizują każdy dostępny wolny mhz. 

 

Do 1060 będzie jak znalazł. Trudno będzie o scenariusz w którym w czasie grania gpu nie będzie pracowało na 100%, ale z drugiej strony na pewno

 

 

Mówisz, ze 8400 będzie lepszy do gier niż 2600? hmm...

 

Pod 8400 płyte też by się kupiło tańszą...

 

A jakieś inne opcje?

Link to post
Share on other sites

Innych rozsądnych opcji nie ma. W zasadzie to najlepsze co można wybrać do 1060 typowo pod gry przy założeniu, że ta grafika nie będzie zmieniana. Przy ryzenie można liczyć na to, że gdyby za kilka lat grafika była zmieniona, to przy założeniu, że gry będą lepiej obsadzać wiele wątków lepiej zniesie próbę czasu, ale takie założenia to jak wróżenie z fusów. Na dzień dzisiejszy w grach 8400 wygrywa.

Link to post
Share on other sites
  • 4 lata później...

Chciałbym niecnie podpiąć się pod wątek.

 

Stoję aktualnie przed identycznym wyborem jak autor, ale jak wiadomo czasy się znacznie zmieniły.

 

Również 1060 6GB, również monitor 144Hz.

Bardzo podobne wymagania, aczkolwiek chciałbym spróbować uderzyć chociaż w najniższych w nowsze gry (na aktualnym zestawie AC:Valhalla chodzi tak średnio bym powiedział).

 

Cała reszta idzie w odstawkę, zostaje tylko karta. Budżetu nie biorę pod uwagę bo dam tyle ile trzeba żeby dorównać karcie graficznej.

 

Zaszły jakieś znaczące zmiany na rynku czy wciąż powinienem celować w 8400 i jej podobne?

 

A być może w ogóle nie warto, trzeba sprzedać kartę i kupić całego od zera? :)

 

Wszystko biorę pod uwagę. Dzięki!

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...