Skocz do zawartości

Recommended Posts

   Witam! 

Mam pewien problem dotyczący mojego laptopa Lenovo Y520-15-IKBA. Otóż kilka dni temu zagapiłem się i włączyłem grę bez podłączenia zasilacza przez co bateria nie była w stanie dostarczyć wystarczającej mocy do podzespołów, a co za tym idzie pojawił się znienawidzony przez wszystkich throttling. Zdarzyło mi się już to dwa razy wcześniej, myślałem więc, że tym razem również będzie tak samo - po dniu throttling ustąpił i można było śmiało grać. Tym razem jednak borykam się z ograniczeniem procesora już ok. 5 dni i jedyne czym mogę sobie w tej sytuacji pomóc to wyłączenie funkcji BD PROCHOT w programie ThrottleStop. Szczerze mówiąc to laptop nigdy się nie przegrzewał, używam podkładki chłodzącej, ponadto sprawdzając programem HWiNFO64 wszystko wydaje się być w porządku. Czyżby blokada procesora na 0,8GHz sama również się zablokowała i nie chce ustąpić, czy to może być jednak problem z jakimiś zepsutymi sensorami? Laptop ma niespełna 6 miesięcy, lecz mam na nim sporo danych, których nie mam gdzie upchać,  a dodatkowo laptop ten służy mi do pracy. 

PS: Program ThrottleStop pomaga, lecz jest to męczące, że jednak muszę używać dodatkowego oprogramowania, aby procesor działał tak jak należy. Jeżeli wyłączę powyżej wspomnianą opcję procesor powraca do swojej sprawności i podczas wysiłku wchodzi na swoje ukochane turbo. Gdy nie ma żadnego stresu obraca się w granicach 1,5-2,5 GHz.

 

Procesor: Intel Core I5-7300Hq

Grafika: integra - Intel HD Graphics 630

                    dedyk - AMD Radeon RX 560

Reszta chyba niezbyt potrzebna, więc nie będę na razie pisał.

Link to post
Share on other sites

Hmmm... Nie wiem, czy w lenovo w ogóle istnieje takie coś, ale w MSI mam oprogramowanie Dragon Center, gdzie mogę sobie ustawiać profile wydajności itd. Może masz jakiś program, który ci tam miesza niezależnie od ustawień systemowych, i to powoduje problemy. Tak jak napisał kolega, to nie wygląda jak typowy throttling termiczny, tylko jak problem z jakimiś ustawieniami zasilania. Ewentualnie, choć wątpię, w moim starym laptopie był taki problem, że zasilacz nie wyrabiał (był już "wygrzany") i przez to pojawiały się problemy z wydajnością. Tylko ten lapek miał kilka ładnych lat, nie miesięcy.

Edytowane przez PiRazyDrzwi
Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem powyżej problem wystąpił przez moją nieuwagę, czyli granie na baterii (zapomniałem podłączyć zasilacz). Dziwi mnie to, że procek nie wraca do swojego normalnego stanu tylko pozostaje na blokadzie 0,8GHz. Jedyne oprogramowanie od Lenovo dla tego rodzaju laptopa jakie mam to Lenove Nerve Sense, ale to w żaden sposób nie ingeruje we wspomniane plany wydajności. 


Podaje link do postu na elektrodzie - mam tam parę zdjęć, tu nie mogę wstawić nie wiedzieć czemu.


https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3464062.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...