Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
Chciałbym się zapytać czy warto brać i7 8700k czy też 8700. Komputer ma służyć głównie do gier a procesora nie przewiduję podkręcać. Cały zestaw ma kosztować w granicy 6000 zł (ewentualnie coś więcej). Chciałbym tez zapytać o chłodzenie i zasilacz. A oto moje pozostałe części :


Karta graficzna : Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6GB GDDR5 (GV-N1060G1 GAMING-6GD)

Płyta główna : Płyta główna ASRock Z370 EXTREME4

Pamięć ram : Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15)

Dysk SSD : Dysk SSD Samsung 860 EVO 250GB SATA3 (MZ-N6E250BW)

Dysk twardy : Dysk Seagate BarraCuda 2TB, SATA/600 (ST2000DM006)

System operacyjny : Windows 10 home

Napęd optyczny : Napęd LG BH16NS55

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie zamierzasz podkręcać to 8700 i do tego AsRock z370 Pro4. Bez sensu dopłacać za odblokowany mnożnik jeżeli się z niego nie skorzysta. W tym przypadku bez sensu jest również dopłata do Extreme4, bo Pro4 da radę na stockowych zegarach spokojnie. Chłodzenie polecam SPC fortis, bo jest wydajne, ciche i po prostu nie ma moim zdaniem sensu brać tańszego do tak drogiego zestawu dla 30zł oszczędności. Zasilasz np Seasonic Focus plus gold 550w.

 

Do tego moim zdaniem SSD do zmiany, bo ten do najtańszych nie należy a jest na TLC. Lepszy będzie http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=27112

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie będziesz podkręcał to nie ma po co brać 8700k.

A tego argumentu często powtarzanego jak mantrę nie rozumiem. Ktoś to logicznie wytłumaczy?

 

Zaznaczam, że kupując procesor z "K" nie ma obowiązku kręcenia:

 

- bierze 8700 - ma zegar 3.2GHz

- bierze 8700K - ma zegar 3.7GHz

 

Nie opłaca się dopłacić, żeby mieć szybsze zegary?

 

Ja napiszę w ten sposób:

Jeśli stwierdzisz, że dopłata ~240zł za szybsze taktowanie o 500kHz (a więc i wydajność) nie jest problemem, to bierz z "K".

Link to post
Share on other sites

cfl_turbo_v2.png
8700 ma mnożnik zablokowany na 46, więc tylko 100MHz mniej, niż wersja z "K" wyciąga w turbo. Nie podkręcając i wkładając oba procki do płyty Asus'a z MCE różnicy prawie nie ma. Z dobrym chłodzeniem zawsze będą działać na turbo, a jak widać dla obciążenia różnej liczby rdzeni to zawsze tylko 100MHz.

Rez ma trochę racji, bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Link to post
Share on other sites

Kolega @Reyqer zamieścił fajną tabelkę, która pokazuje, że wszystkie rdzenie nie przechodzą w tryb turbo na maksa, tak jak by się wydawało czytając specyfikacje procesora. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest jedna - temperatury. Gdyby wszystkie rdzenie przeszły na maksymalny tryb turbo, to procesor zbyt mocno by się nagrzał przekraczając bezpieczne temperatury.

 

Z założenia tryb turbo miał być stanem chwilowym, żeby na chwilę przyspieszyć operacje wykonywane przez procesor. O tym jak długo ma trwać ta chwila dba specjalny kontroler monitorujący temperaturę, stan innych rdzeni, obciążenie. Układ ten decyduje kiedy obniżyć częstotliwości, żeby schłodzić poszczególne rdzenie (nie mylić z thermal throttling, bo to osobne zagadnienie).

 

Porównanie: ktoś idzie dłuższy czas i przez chwilę podbiegnie do autobusu. Iść można długo, ale biegnąć już nie. Jak to można jeszcze porównać? Weźmy napięcie w gniazdku sieciowym. Ile ono wynosi? Wszyscy powiedzą 230V! A nieprawda... jeśli ktoś chce być pedantem. Dysponując super szybkim miernikiem, który pokazuje dane napięcie w ułamku sekundy otrzymalibyśmy przykładowe wyniki:

+123V,

- 32V,

0V,

- 18V.

 

Jak to możliwe? W gniazdku jest prąd zmienny -  znana sinusoida z fizyki - która zmienia się 50x w ciągu sekundy. Na tej samej zasadzie działa tryb turbo w procesorach, tylko czasy oczywiście są dłuższe. Częstotliwość nie przechodzi na najwyższą i tak sobie trwa w nieskończoność, tylko tak jak prąd zmienny -  zmienia się często w krótkim czasie. Specjalny układ monitoruje temperaturę, natężenie prądu i jeśli warunki termiczne i elektryczne na to pozwalają, zmienia taktowanie w ułamku sekundy.

 

Tak więc w uproszczeniu:

procesor 8700K - tryb turbo 4.7, powrót do 3.7... tryb 4.7, powrót do 3.7...

procesor 8700 - tryb turbo 4.6, powrót do 3.2... tryb 4.6, powrót do 3.2

 

Jak ktoś zrozumie o co chodzi, to domyśli się, że lepiej mieć przy chwilowym spadku taktowania (z powodu parametrów kontrolowanych przez specjalny układ) 3.7GHz (więcej instrukcji wykonanych w jednostce czasu), niż 3.2GHz. A taki spadek może zaistnieć nawet na ułamek sekundy, tak samo i turbo może wzrosnąć na ułamek sekundy. Wszystko w zależności od potrzeb.

 

Jeśli jeden rdzeń pójdzie na 4.7, a pozostałe zostają na 3.7 (oczywiście w tym czasie cały czas pracują), to wykonają dużo większa pracę w jednym takcie, niż... 4.6MHz na jednym rdzeniu i 3.2 na pozostałych. To chyba nie ulega wątpliwości?

 

Ktoś nie wierzy? Odpalić HWiNFO64, zmienić poling period i zastanawiać się po co taktowania rdzeni tak skaczą, skoro nawet myszką nie ruszamy?

 

Jeśli ktoś się dalej upiera przy teorii, że:

- 8700, a 8700K to nic nie znacząca różnica,

- nie ma sensu przepłacać,

- bo to nic nie da jak się nie planuje podkręcać,

 

to niech uzasadni. Ja nie jestem nieomylny, ale jakieś konkretne argumenty przytoczyłem zgodnie ze swoją wiedzą.

 

A taki @rez niech sobie zażywa co chce - tyle ma z życia.

Link to post
Share on other sites

W teorii niby racja, ale praktyka i testy jasno pokazują, że przy rozsądnym chłodzeniu oba procesory trzymają zegary z turbo i bez kręcenia różnica nie jest warta dopłaty. Niski zegar bazowy 8700 wynika z biednego chłodzenia jakie jest w zestawie i właśnie chęci zróżnicowania specyfikacji względem 8700k.

Chcesz zabłysnąć wiedzą, a tylko wprowadzasz w błąd nie mając chyba zbyt dużego doświadczenia z tymi procesorami.

 

Nie należy opierać się na teorii tylko rzeczywistych testach, a te jasno pokazują, że nawet 8700 to sporo za dużo do 1060 i nie warto dokładać jeszcze do procesora i mobo, tylko lepiej te kilka stówek do karty dorzucić.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

 

 

Jak to możliwe? W gniazdku jest prąd zmienny - znana sinusoida z fizyki - która zmienia się 50x w ciągu sekundy. Na tej samej zasadzie działa tryb turbo w procesorach,


Znowu wprowadzasz ludzi w błąd. Przy dużym obciążeniu i odpowiednim chłodzeniu rdzeń lub kilka rdzeni będzie cały czas trzymać turbo, chyba że w tym momencie uzna że już takiego obciążenia program nie nakłada na procesor to zejdzie na bazowe.
Sam jak miałem chwilę nie kręconego i5 6600K to widziałem że w wymagających grach taki chodził praktycznie cały czas 3,9 w trybie turbo. A i właśnie, panie @@roman106, właśnie przypomniałem sobie jeszcze że tak jak wyżej panowie tutaj mówią że nie ma sensu dopłacać bo współczesne płyty główne mają taki fajny tryb "podkręcania bez podkręcania" że można sobie ustawić że wszystkie rdzenie będą pracować z maksymalnym trybem turbo. I ja mając jeszcze nie podkręconego i5 6600k miałem to włączone na płycie. I bez tego trybu miałem 3,9 na jednym rdzeniu 3,8 na dwóch 3,7 na trzech lub 3,6 na wszystkich czterech gdzie bazowe wynosi 3,5ghz. Po włączeniu odpowiedniej opcji w biosie wszystkie 4 rdzenie w turbo robiły 3,9 i w tym przypadku będzie podobnie, ustawi odpowiednią opcję i będzie miał cały czas 4,6 na wszystkich w turbo i tylko jak nie będzie ono potrzebne (np. wyłączy grę) będzie schodził na 3,2.
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc i teraz już wiem że biorę bez  ,,K" oraz dziękuję @wojciechu15 za podanie przykładowego chłodzenia i zasilania. ^^

 

Aha zapomniałem jeszcze się zapytać czy brać i7 box czy oem i czym to sie różni?

Edytowane przez Lachimek
Link to post
Share on other sites

Jeszcze chciałbym coś dopisać:

 

 

 

Chcesz zabłysnąć wiedzą, a tylko wprowadzasz w błąd

Nie, nie wprowadzam w błąd. Przedstawiłem swój tok rozumowania i poprosiłem o logiczne wytłumaczenie jeśli się mylę. Błyskanie wiedzą? Sorry, ale forum polega na wymienianiu się wiedzą, a nie błyskaniem.

 

No i super. W logiczny sposób wytłumaczyliście, że procesor z "K" na standardowych zegarach nie jest dużo wydajniejszy od tego bez "K". Ale dalej mam pytanie. Turbo na prawie wszystkich rdzeniach jest większe o 100kHz (tylko na 6 rdzeniach jednakowe), co daje do 5x100kHz. Procesor w pojedynczym cyklu zegarowym wykonuje podstawową operację (dla uproszczenia wątki pominę), co daje w sumie sporo więcej zadań wykonanych w czasie. Większość programów i gier wykorzystuje 2-4 rdzenie, więc interesuje mnie jaki jest zysk na droższym procesorze.

 

Czy ktoś znalazł jakieś testy, w których uwzględniony jest procesor z "K" i bez? Na szybkiego nie znalazłem.

Link to post
Share on other sites

Wprowadzasz. Bo laik czytając twoje wywody na pół strony może cie wziąć za fachowca i na ich podstawie wydać pieniądze zanim ktoś odpisze obalając te tezy nie mające pokrycia w praktyce. Chcesz się dopytać i dokształcić to zapytaj w odpowiednim temacie, a nie wpadasz do tematu i piszesz autorowi, że biorąc K będzie miał 500mhz więcej na rdzeniu, a jak ci ktoś odpowiada, że to bzdura to jeszcze elaboraty piszesz. 

 

Trudno o testy z udziałem obu tych procesorów naraz. Wyniki z Cinebench R15 dla 8700 to okolice 1390, a dla 8700k to +-1410 różnią się o kilka pkt w zależności od testu. W grach różnice na poziomie błędu pomiarowego. Zasadniczo bez OC różnice pomijalne i nie warte dopłaty. 

https://www.computerbase.de/2017-11/intel-core-i7-8700-i5-8600k-test-auto-oc-ddr4/2/

Link to post
Share on other sites
Turbo na prawie wszystkich rdzeniach jest większe o 100kHz (tylko na 6 rdzeniach jednakowe), co daje do 5x100kHz.

 

Idąc twoim tokiem myślenia:

Po pierwsze 6 rdzeniowy procesor wydaje mi się że miałby 6x100MHZ nie 5x100.

Po drugie jak będziemy się kłócić o kiloherce to kurcze... w czasach spectruma czy c64 może i by to miało jakieś tam znaczenie...

Po trzecie takie 6x100 = 600 mhz to sobie może pisać sprzedawca na allegro że 8 rdzeni po 1ghz to będzie kosmiczne 8ghz. To się po prostu nie sumuje, nie ma czegoś takiego że jak masz procesor 6 rdzeni 3,2GHz to będzie miał 19,2GHz. Jak masz procesor 6 rdzeni 3,2GHz to tak jakbyś miał 6 jedno rdzeniowych procesorów o taktowaniu 3,2Ghz na jednej płycie głównej.

Po prostu K będzie na każdym jednym rdzeniu szybszy o 100mhz od tego bez k. Przez to jakiś tam proces / program wykonywany na tym rdzeniu będzie wolniej wykonywany o te 100mhz.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...