Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Rozważam kupno nowej płyty głównej, stoję przed wyborem dobrej płyty głównej ATX, Socket 1151 (Coffee Lake) (Intel Z370) dla procesora Intel Core i7-8700K. W przyszłości będę chciał podkręcić procesor i ramy.

 

Znalazłem sobie takie płyty główne:

 

ASRock Z370 EXTREME4

 

Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5

 

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2.0

 

1. ASRock Z370 EXTREME 4 - Czytałem różne opinie na tym forum i wielu użytkowników poleca tę płytę główną.

 

a) Proszę o informacje dla mnie odnośnie tej płyty głównej, czy byłby to trafny i dobry wybór?

b) Czy to jest dobra płyta do OC? Można tutaj podkręcić ramy przez profil XMP?

c) Czy ta płyta główna ma zgodność z Windows 7, chodzi mi o znalezienie sterowników, według jednego z komentarzy na morele, jest taka możliwość.

d) Czy ASRock to jest dobra firma?

e) Czy w UEFI jest dostępny język Polski?

f) Czy jest Polskie wsparcie/serwis ASRock w Polsce? Jeśli tak, to czy to wsparcie jest dobre?

g) Czy ta płyta obsłuży np. głośniki 2.1?

 

2. Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5

 

a) Proszę o informacje odnośnie tej płyty głównej, czy byłby to trafny i dobry wybór?

b) Czy to jest dobra płyta do OC? Można tutaj podkręcić ramy przez profil XMP?

c) Z tego co widzę na stronie producenta ta płyta główna ma zgodność z Windows 7, są dostępne sterowniki, ale nie wszystkie, czy jest możliwość dobrania wszystkich sterowników np. stery do zintegrowanej grafiki?

d) Czy w UEFI powinien być dostępny język Polski?

e) W opisie płyty jest napisane: Dwukanałowy moduł DDR4 z pamięcią typu non-ECC - Czy to oznacza brak możliwości podkręcenia ram?

 

3. Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2.0

 

a) Proszę o informacje odnośnie tej płyty głównej, czy byłby to trafny i dobry wybór?

b) Czy to jest dobra płyta do OC? Można tutaj podkręcić ramy przez profil XMP?

c) Z tego co widzę na stronie producenta ta płyta główna ma zgodność z Windows 7, są dostępne sterowniki, ale nie wszystkie, czy jest możliwość dobrania wszystkich sterowników np. stery do zintegrowanej grafiki?

d) Czy w UEFI powinien być dostępny język Polski?

e) W opisie płyty jest napisane: Dwukanałowy moduł DDR4 z pamięcią typu non-ECC - Czy to oznacza brak możliwości podkręcenia ram?

 

Proszę o Wasze opinie.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

ECC to korekcja błędów komunikacji, na to się patrzy przy budowie serwerów/stacji roboczych, w "domowym uzytkowaniu" nic to nie daje.

 

Na Z370 masz możliwość podkręcenia ramu nawet powyżej 4000 jesli oczywiście takie ramy kupisz.

 

Jeśli rozważasz kupno gaming 5 to w tej samej cenie masz taichi ktora ma bardzo dobra sekcje zasilania i bardzo dobrze kreca sie na niej procesory powyzej 5ghz(na tej plycie jestes w stanie wykrecic max z procesora).).

 

Jesli nie bedziesz tak mocno podkrecał procesora co wiąże się z delidem to extreme4/msi tomahawk spokojnie wystarczy.

Co do win7 oficlalnie procesory 8 generacji i plyty z370 nie wspieraja 7 ale mozesz znalesc sterowniki pod 7 do asrocka w internecie.

Edytowane przez Tirell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ECC to korekcja błędów komunikacji, na to się patrzy przy budowie serwerów/stacji roboczych, w "domowym uzytkowaniu" nic to nie daje.

 

Dziękuję za informację. :)

 

Na Z370 masz możliwość podkręcenia ramu nawet powyżej 4000 jesli oczywiście takie ramy kupisz.

Dziękuję za informację, o ramy będę jeszcze pytał w osobnym wątku.

 

Jeśli rozważasz kupno gaming 5 to w tej samej cenie masz taichi ktora ma bardzo dobra sekcje zasilania i bardzo dobrze kreca sie na niej procesory powyzej 5ghz(na tej plycie jestes w stanie wykrecic max z procesora).).

 

Interesuje mnie Z370 AORUS Gaming 5/AORUS Ultra Gaming 2.0, ponieważ od zawsze miałem płyty główne z firmy Gigabyte i były w porządku i ze sterownikami nie było żadnego problemu. Z tego co widzę to są to dobre płyty główne ze wsparciem sterowników dla Win 7. Orientujesz się lub ktokolwiek do ilu można podkręcić procesor Intel Core i7-8700K na tych dwóch Gigabyteach? Zdaję sobie też sprawę, że płyta główna ASRock Z370 Taichi jest mocniejsza od Gigabyte Gaming 5/Ultra Gaming 2.0 i ASRock Extreme 4 tylko jak bardzo jest mocniejsza? Da się to wywnioskować? :)

 

Jesli nie bedziesz tak mocno podkrecał procesora co wiąże się z delidem to extreme4/msi tomahawk spokojnie wystarczy. Co do win7 oficlalnie procesory 8 generacji i plyty z370 nie wspieraja 7 ale mozesz znalesc sterowniki pod 7 do asrocka w internecie.

Co to znaczy delid? Czytałem, że Tomahawk jest to dość dobra i mocna płyta, ale to co mnie w niej odrzuca to słabszy chipset dźwiękowy Realtek ALC892. Jak dla mnie musi to być Realtek ALC1220.

 

Zastanawiam się też nad płytą ASRock Z370 EXTREME4, ale nigdy nie miałem styczności z tą firmą. Ktoś dodał komentarz w opinii dla tej płyty "Brakuje jedynie wyświetlacza post" to znaczy, że po włączeniu komputera nie wyświetla się POST ani logo ASRock z funkcjami do przejścia do UEFI ani do Boot Menu?

 

Proszę o pomoc:

 

Czy te wszystkie płyty mają DualBIOS?

 

ASRock Z370 EXTREME4

Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2.0

 

Czy te wszystkie płyty mają podpięcie dla USB 2.0 2x i 3.0 2x dla przedniego panelu? Czy każda z tej płyty spasuje do obudowy SilentiumPC Aquarius M60W?

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z370_aorus_gaming_5rev_10#sp

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z370_aorus_ultra_gaming_20rev_10#sp

 

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370%20Extreme4/index.pl.asp#Specification

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
Co to znaczy delid?

 

 

Delid to fizyczna ingerencja w procesor polegająca na zdjęciu odpromiennika ciepła i zastąpienie znajdującego się między nim, a rdzeniem procesora "gluta" płynnym metalem mającym lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, oraz ponownym założeniu wcześniej zdjętego odpromiennika. W efekcie ciepło jest usuwane szybciej co przekłada się na niższe temperatury rdzenia.

 

 

 

Ktoś dodał komentarz w opinii dla tej płyty "Brakuje jedynie wyświetlacza post" to znaczy, że po włączeniu komputera nie wyświetla się POST ani logo ASRock z funkcjami do przejścia do UEFI ani do Boot Menu?

 

Nie chodzi o POST na ekranie komputera, tylko o fizyczny wyświetlacz na płycie głównej który odpowiednim numerem informuje o ewentualnych błędach. 

 

 

 

Czy każda z tej płyty spasuje do obudowy SilentiumPC Aquarius M60W?

 

Tak. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

a) Proszę o informacje dla mnie odnośnie tej płyty głównej, czy byłby to trafny i dobry wybór?

 

ASRock Z370 Extreme4 jak najbardziej trafny wybór, nie ma nic lepszego obecnie w kategorii cena/możliwości (w necie masa recenzji)

 

patrząc na cenę Extreme4 według mnie warto dopłacić do modelu Gaming K6, tutaj trochę więcej pisałem o tym: http://forum.benchmark.pl/topic/263579-asrock-extreme4-vs-gaming-k6-warto-dop%C5%82aca%C4%87/?do=findComment&comment=2499714

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2.0 - osobiście tego bym nie brał, po wpadce modelu Ultra Gaming (bez dopisku 2.0), była najgorętszą płytą, i to za nie małe pieniądze ~700 zł, wstyd dla gigabyta

Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 - możesz brać, jak komuś się podobają LEDY, płyta od początku była udana jakościowo

 

 

b) Czy to jest dobra płyta do OC? Można tutaj podkręcić ramy przez profil XMP?

 

Extreme4, Gaming 5 - tak,

 

XMP to już standard jest na każdej płycie (intel)

 

 

 

c) Czy ta płyta główna ma zgodność z Windows 7, chodzi mi o znalezienie sterowników, według jednego z komentarzy na morele, jest taka możliwość.

 

da radę, już instalowałem 3x razy Windows 7 na płytach ASRocka Z370, trzeba dobrze szukać, w razie czego pomogę, najpierw zdecyduj się którą płytę bierzesz

 

 

 

d) Czy ASRock to jest dobra firma?

 

Od 2009 roku jest to dobra firma,

(wcześniej nie byli samodzielną firmą, w necie można znaleść negatywne opinie, ale to już przeszłość)

 

 

e) Czy w UEFI jest dostępny język Polski?

niestety nie, wszyscy się już przyzwyczaili do english bios :P

 

 

f) Czy jest Polskie wsparcie/serwis ASRock w Polsce? Jeśli tak, to czy to wsparcie jest dobre?

byś musiał się sprzedawcy spytać czy ASRock ma autoryzowany serwis w polsce

(GIGABYTE/MSI/ASUS - mają)

 

 

g) Czy ta płyta obsłuży np. głośniki 2.1?

teraz wszystkie płyty obsługują 2.1 i 5.1

 

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Delid to fizyczna ingerencja w procesor polegająca na zdjęciu odpromiennika ciepła i zastąpienie znajdującego się między nim, a rdzeniem procesora "gluta" płynnym metalem mającym lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, oraz ponownym założeniu wcześniej zdjętego odpromiennika. W efekcie ciepło jest usuwane szybciej co przekłada się na niższe temperatury rdzenia.

 

Nie chodzi o POST na ekranie komputera, tylko o fizyczny wyświetlacz na płycie głównej który odpowiednim numerem informuje o ewentualnych błędach. 

 

Dzięki za informację. :)

 

Ja bym osobiście postawił na tego aorus ultra gaming 2.0 bo jest to płyta z poprawioną sekcją zasilającą względem pierwszej rewizji.

 

 

W tym teście ten gość zachwala tę płytę główną, ale ktoś dodał mu komentarz pod filmikiem i ten drugi gość nie poleca kupowania tej płyty. Więc AORUS Ultra Gaming 2.0 odpada.

 

A to dziwne bo wedlug tego testu plyta przegrzewa VRM, co wiecej podniesli prog maksymalnej temperatury i VRM'y osiagaja 123*C!

 

 

ASRock Z370 Extreme4 jak najbardziej trafny wybór, nie ma nic lepszego obecnie w kategorii cena/możliwości (w necie masa recenzji)

 

A sterowniki od AsRocka są okej? Tak jak pisałem nigdy nie miałem problemów ze sterownikami od Gigabyte, dlatego też o to pytam. Posiadam obudowę SilentiumPC Aquarius M60W i ona ma USB 2.0 (2x) i 3.0 (2x) z przodu na panelu, czy będę mógł podpiąć 2.0 i 3.0 na tej płycie? Znalazłem taką informację, ale nie jestem pewny, czy o to chodzi:

 

- 3 x USB 2.0 Headers (Support 6 USB 2.0 ports) (Intel® Z370) (Supports ESD Protection)

- 1 x USB 3.1 Gen1 Header (Supports 2 USB 3.1 Gen1 ports) (Intel® Z370) (Supports ESD Protection)

- 1 x USB 3.1 Gen1 Header (Supports 2 USB 3.1 Gen1 ports) (ASMedia ASM1074 hub) (Supports ESD Protection)

 

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370%20Extreme4/index.pl.asp#Specification

 

tu masz bardzo fajną tabele obrazująca jakość płyt Z370 https://i.imgur.com/MfQ3457.png

 

Czyli z top średniej półki najlepsze są te płyty?

 

Fatal1ty Z370 Gaming K6 (niedostępna u nas)

ASRock Extreme 4

Gigabyte Gaming 5

 

Nie do końca rozumiem tę tabelę, dlaczego tam są podane dwa razy Fatal1ty K6 i Extreme 4?

 

patrząc na cenę Extreme4 według mnie warto dopłacić do modelu Gaming K6, tutaj trochę więcej pisałem o tym: http://forum.benchmark.pl/topic/263579-asrock-extreme4-vs-gaming-k6-warto-dopłacać/#entry2499714

 

Można się zastanowić nad tą Gaming K6.

 

Trudno ocenić akurat ten konkretny egzemplarz bo płyta działała tylko przez zaledwie ok. 5-10min. i to bardzo niestabilnie (nawet nie zdążyłem zainstalować Windows'a bo cały czas blue screeny i resety przy instalacji systemu), a następnie padła i już nie chce się ponownie uruchomić...

Czekam teraz na decyzję sklepu MORELE jak podejdzie do tego problemu, jednak liczę że sklep stanie na wysokości zadania i szybko upora się z wymianą wadliwej od nowości płyty.

 

(...)

 

cewki potrafią lekko popiskiwać

 

(...)

 

Mało czytelna instrukcja i jak zwykle 4x język krzak plus wiele innych a Polskiego brak za co Wielki minus

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-gaming-k6-1533535/

 

Gigabyte Z370 AORUS Ultra Gaming 2.0 - osobiście tego bym nie brał, po wpadce modelu Ultra Gaming (bez dopisku 2.0), była najgorętszą płytą, i to za nie małe pieniądze ~700 zł, wstyd dla gigabyta

 

Właśnie ostatecznie odrzuciłem tę płytę. :)

 

Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 - możesz brać, jak komuś się podobają LEDY, płyta od początku była udana jakościowo

 

A o co dokładnie chodzi z tymi ledami? Chyba każda Z370 posiada ledy? Nie wiem, jak odnaleźć info o tym, czy w tej płycie znajdują się podpięcia dla przedniego panelu dla USB 2.0 (2x) i 3.0 (2x) http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z370_aorus_gaming_5rev_10#sp - orientujesz się może?

 

Extreme4, Gaming 5 - tak,   XMP to już standard jest na każdej płycie (intel)

da radę, już instalowałem 3x razy Windows 7 na płytach ASRocka Z370, trzeba dobrze szukać, w razie czego pomogę, najpierw zdecyduj się którą płytę bierzesz

Dzięki bardzo za informację.

 

Od 2009 roku jest to dobra firma, (wcześniej nie byli samodzielną firmą, w necie można znaleść negatywne opinie, ale to już przeszłość)

 

niestety nie, wszyscy się już przyzwyczaili do english bios

 

Dzięki za informację, to krzywo, bo nie ma to jak mieć coś po polsku. ;)

 

byś musiał się sprzedawcy spytać czy ASRock ma autoryzowany serwis w polsce (GIGABYTE/MSI/ASUS - mają)

 

To krzywo, jak nie ma w polsce autoryzowanego serwisu ASRock...  :/

 

teraz wszystkie płyty obsługują 2.1 i 5.1

 

Dziękuję za informację. :)

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Dobra, wez powiedz jak bardzo bedziesz chcial podkrecac ten procesor.

 

Jesli nie na maxa to idz w 8700(bez k) + asrock z370 pro/msi tomahawk czy nawet gigabyte gaming k3 jak chcesz koniecznie gigabyte i tyle.

8700 i tak boostuje do nawet 4,7 zaleznie od chlodzenia.

Link to post
Share on other sites

A sterowniki od AsRocka są okej? Tak jak pisałem nigdy nie miałem problemów ze sterownikami od Gigabyte,

dlatego też o to pytam. Posiadam obudowę SilentiumPC Aquarius M60W i ona ma USB 2.0 (2x) i 3.0 (2x) z przodu na panelu,

czy będę mógł podpiąć 2.0 i 3.0 na tej płycie? Znalazłem taką informację, ale nie jestem pewny, czy o to chodzi

 

kiedyś taką grafikę dla kogoś przygotowałem,

 

fak1zZR.png

USB wewnętrzne możesz wyprowadzić:

  • na śledź
  • do obudowy
  • do urządzenia wewnętrznego np. chłodzenie wodne NZXT X62

 

 

 

 

Nie do końca rozumiem tę tabelę, dlaczego tam są podane dwa razy Fatal1ty K6 i Extreme 4?

 

to znaczy że występują dwa warianty sekcji dla tych płyt,

 

czyli w zależności od dostępności producent ładuje elementy od SMa albo od FAIRCHILDa

 

HAocDbn.png

 

i według overclokers.net (stąd ta tabela pochodzi) Fairchildy są odrobinkę lepsze

 

 

 

A o co dokładnie chodzi z tymi ledami? Chyba każda Z370 posiada ledy?

Nie wiem, jak odnaleźć info o tym, czy w tej płycie znajdują się podpięcia dla przedniego panelu dla USB 2.0 (2x) i 3.0 (2x) http://www.gigabyte... - orientujesz się może?

 

teraz taka moda na LEDY RGB, większość płyt daje takie oświetlenie

+ możliwość podpięcia paska LED np. typ RGB 5050 (5v) max. 2 metry

 

 

tutaj Gaming 5:

 

GJUCGFU.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jesli nie na maxa to idz w 8700(bez k) + asrock z370 pro/msi tomahawk czy nawet gigabyte gaming k3 jak chcesz koniecznie gigabyte i tyle.

8700 i tak boostuje do nawet 4,7 zaleznie od chlodzenia.

Jeśli mam wybrać procesor bez K lub z K to oczywiście wybiorę z K, na pewno będę chciał podkręcić procka. Zdecydowałem się na Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5.

 

@mutissj

 

Dziękuję za informacje, zdecydowałem się na Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5, myślę, że jest to dobry wybór. Ta płyta główna ma ponoć jakieś czujniki temperatury, o co dokładnie chodzi?

 

jest też 9 punktów pomiaru temperatury, dwa można dowolnie zainstalować ponieważ są na zewnętrznych przewodach.

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z370-aorus-gaming-5-978726/

 

Teraz kwestia wyboru pamięci ram, ale to w osobnym wątku, chciałbym się jeszcze dowiedzieć, co to jest za cyfrowy wyświetlacz w tym Gaming 5? Widać to na tym twoim screenie. Podświetlenie LED można wyłączyć lub zmienić kolor?

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
Płyta ma zintegrowane aż 9 czujników, to raczej zaleta, będzie na co patrzeć w AIDA64 lub HWmonitor (itp.)

 

To dobrze wiedzieć. :)

 

1. 3.70 GHz taka jest częstotliwość taktowania procesora Intel Core i7-8700K, a maksymalna turbo to 4.7, to jak jest to możliwe, że niektórzy osiągają 5.0 lub więcej na tym procesorze np. na płycie Taichi? Czy na tej płycie Gigabyte Gaming 5 można podkręcić do 5.0?

 

2. Mam to będzie odpowiednie chłodzenie na ten procesor Thermalright Macho 120 Rev.A (TR145)? Do tej pory chłodzi i7-4790K.

 

3. W opisie ASRock Z370 EXTREME4 jest napisane: Obsługuje DDR4 4333+ (OC), a w opisie Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 nie ma tej informacji podanej, oznacza to, że nie można podkręcić na niej pamięci RAM?

 

Ktokolwiek ma wiedzę to proszę o odpowiedź.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

1. 3.70 GHz taka jest częstotliwość taktowania procesora Intel Core i7-8700K, a maksymalna turbo to 4.7,

 

Core i7-8700K:

maksymalne taktowanie dla 1x rdzenia: 4,70 GHz

maksymalne taktowanie dla 2x rdzenii: 4,60 GHz

maksymalne taktowanie dla 3x rdzenii: 4,50 GHz

maksymalne taktowanie dla 4x rdzenii: 4,40 GHz

maksymalne taktowanie dla 5x rdzenii: 4,40 GHz

maksymalne taktowanie dla 6x rdzenii: 4,30 GHz

 

tak działa Technologia Intel® Turbo Boost 2.0 na wszystkich płytach LGA1151 (coffe lake)

 

 

to jak jest to możliwe, że niektórzy osiągają 5.0 lub więcej na tym procesorze np. na płycie Taichi?

 

 ponieważ go podkręcili, albo pomyliłeś z nadchodzącym i7-8086K

 

 

 

Czy na tej płycie Gigabyte Gaming 5 można podkręcić do 5.0?

 

na każdej płycie Z370 podkręcisz i7-8700K do 5,0GHz

 

 

 

2. Mam to będzie odpowiednie chłodzenie na ten procesor Thermalright Macho 120 Rev.A (TR145)? Do tej pory chłodzi i7-4790K.

 

tak, jest kompatybilny i będzie dobrze chłodził,

 

 

 

 

 

3. W opisie ASRock Z370 EXTREME4 jest napisane: Obsługuje DDR4 4333+ (OC), a w opisie Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5 nie ma tej informacji podanej, oznacza to, że nie można podkręcić na niej pamięci RAM?

 

na ASRockach w biosie możesz nawet do 8000 pamiątki ustawić

 

na płycie Gigabyta AORUS GAMING5 powinneś zrobić bez problemu ponad 4000, btw. producent oficjalnie podał:

Support for DDR4 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200(O.C.) / 3000(O.C.) / 2800(O.C.) / 2666 / 2400 / 2133 MHz memory modules

 

 

Poziom OC pamięci zależy też od trzech czynników:

  1. rodzaj chipów na pamięciach ram (np. Samsung B-Die, Samsung D-Die, Hynix, Micron)
  2. jakość kontrolera ram w procesorze (IMC)
  3. umiejętności OC

 

 

wiadomo że jak kupisz droższe pamiątki to przeważnie ładują tam chipy od samsunga b-die które robią bardzo wysokie OC,

tutaj trochę info: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Core i7-8700K: maksymalne taktowanie dla 1x rdzenia: 4,70 GHz maksymalne taktowanie dla 2x rdzenii: 4,60 GHz maksymalne taktowanie dla 3x rdzenii: 4,50 GHz maksymalne taktowanie dla 4x rdzenii: 4,40 GHz maksymalne taktowanie dla 5x rdzenii: 4,40 GHz maksymalne taktowanie dla 6x rdzenii: 4,30 GHz   tak działa Technologia Intel® Turbo Boost 2.0 na wszystkich płytach LGA1151 (coffe lake)

 

A da się podkręcić wszystkie rdzenie, czyli cały procesor na 4.7? Bo tak jest podane w opisie; maksymalna częstotliwość turbo 4.7 GHz. Z informacji, którą podałeś wynika, że 6 rdzeni (cały procek) może być podkręcone do 4.30. ^^

 

ponieważ go podkręcili, albo pomyliłeś z nadchodzącym i7-8086K

Nawiązałem do wypowiedzi Tirella.

 

Jeśli rozważasz kupno gaming 5 to w tej samej cenie masz taichi ktora ma bardzo dobra sekcje zasilania i bardzo dobrze kreca sie na niej procesory powyzej 5ghz(na tej plycie jestes w stanie wykrecic max z procesora).).

 

na każdej płycie Z370 podkręcisz i7-8700K do 5,0GHz

 

Da się to zrobić normalnie w ustawieniach UEFI, czy trzeba coś innego zrobić?

 

tak, jest kompatybilny i będzie dobrze chłodził, 

 

koniecznie rozejrzyj się za... (+5 do respektu na forum)

 

https://allegro.pl/listing?string=delid&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-ele-1-2-0329

 

do tego lepsza pasta rybna...

 

https://allegro.pl/listing?string=thermal%20grizzly%20kryonaut&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-ele-1-2-0329

Nie znam się i nie interesuje mnie delid procesora :P - więc, żeby uzyskać 5 Ghz trzeba zrobić delid? Dowiedziałem się ostatnio o tej paście, że jest najlepsza i bardzo dobra i faktycznie muszę ją kupić.

 

na ASRockach w biosie możesz nawet do 8000 pamiątki ustawić  

 

na płycie Gigabyta AORUS GAMING5 powinneś zrobić bez problemu ponad 4000, btw. producent oficjalnie podał:

 

Support for DDR4 4133(O.C.) / 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3666(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200(O.C.) / 3000(O.C.) / 2800(O.C.) / 2666 / 2400 / 2133 MHz memory modules    

 

Poziom OC pamięci zależy też od trzech czynników:

 

rodzaj chipów na pamięciach ram (np. Samsung B-Die, Samsung D-Die, Hynix, Micron)

jakość kontrolera ram w procesorze (IMC)

umiejętności OC

 

Dziękuję za informację.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites
Core i7-8700K: maksymalne taktowanie dla 1x rdzenia: 4,70 GHz maksymalne taktowanie dla 2x rdzenii: 4,60 GHz maksymalne taktowanie dla 3x rdzenii: 4,50 GHz maksymalne taktowanie dla 4x rdzenii: 4,40 GHz maksymalne taktowanie dla 5x rdzenii: 4,40 GHz maksymalne taktowanie dla 6x rdzenii: 4,30 GHz

 

Ty sobie zawsze musisz utrudniać. Nie szybciej tak:

 

http://img25.otofotki.pl/obrazki/il786_cfl_turbo_v2.png

Edytowane przez serafin1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A da się podkręcić wszystkie rdzenie, czyli cały procesor na 4.7? Bo tak jest podane w opisie; maksymalna częstotliwość turbo 4.7 GHz. Z informacji, którą podałeś wynika, że 6 rdzeni (cały procek) może być podkręcone do 4.30. ^^

 

naturalnie że tak, w końcu to procesor K, są cztery sposoby:

 

 

[1.] tradycyjny, w biosie bawisz się napięciami, wyłączasz stany energo-oszczędne, testujesz w prime95 (itp.), po zawieszeniu poprawiasz / regulujesz napięcia, aż uzyskasz stabilność (dużo pisać, trzeba wiedzy)

 

 

 

[2.] łatwy, włączasz "Turbo All Core" dla wszystkich rdzeni w biosie, ta opcja ma inna nazwę w zależności od producenta płyty u ASRocków nazywa się "Enhanced Turbo",

 

czyli maksymalny Turbo Boost dla 1x rdzenia, "zmienia" na 6x rdzeni w sposób w miarę bezpieczny, wykluczając obliczenia AVX (przy najmniej na ASRocku), w rezultacie masz:

  • gry 4,7GHz (6x rdzenii)
  • rendering 4,7GHz (6x rdzenii)
  • rendering z AVX 4,3GHz (6x rdzenii) (~normalnie)

u mnie po skalpie procesora ta metoda wydaje się całkiem bezpieczna, procesor pod obciążeniem max osiąga 60'C i mam cały czas 4,70 GHz praktycznie jednym kliknięciem w biosie.

 

  • również dzięki tej metodzie OC stany energo-oszczędne działają, gdy nic nie robisz - procesor może zrzucać zegary, (ustawiamy to w panel sterowania > opcje zasilania > zrównoważony), oszczędzasz dzięki temu platformę, w spoczynku wytwarza mniej ciepła i zmniejsza rachunki za prąd, (u mnie komp często 24/7 chodzi więc korzystam xd)

 

 

 

[3.] profile OC płyty, nie polecam, często napięcia są zawyżone o jakieś chore wartości, może to doprowadzić do uszkodzenia płyty, tutaj dobry przykład

 

 

 

[4.] podkręcanie w systemie przez program, tym się jeszcze nie bawiłem, ale podobnie jak w pkt 1, :P

 

 

 

a się to zrobić normalnie w ustawieniach UEFI, czy trzeba coś innego zrobić?

 

podobnie jak wyżej ^ pisałem, musisz przejść przez poradniki OC i skumać temat,

 

na youtubie też są przykłady, choć nie polecam ustawiać tak samo, gdyż każdy procesor się inaczej podkręca z napięciami,

 

 

 

Nie znam się i nie interesuje mnie delid procesora :P - więc, żeby uzyskać 5 Ghz trzeba zrobić delid? Dowiedziałem się ostatnio o tej paście, że jest najlepsza i bardzo dobra i faktycznie muszę ją kupić.

to wielka szkoda, Delid to tak naprawdę poprawienie pracy procesora, same plusy,

 

z reguły gwarancja Ci nie jest potrzebna na procesor, ten element najrzadziej się psuję w PC (podobno poniżej 1%)

 

a po Delidzie (skalpie) szansa że CPU się zepsuję jeszcze bardziej spada, ponieważ taki procesor będzie chodził w dużo niższych temperaturach ~mniej więcej od 10-20'C w dół (w zależności od sztuki.)

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@wsde

 

Delida warto zrobić ale nie musisz, nie jest to aż takie  konieczne. Chyba, że będziesz kręcił procka 4.9-5.0Ghz, to jak najbardziej. Jeżeli nie będziesz kręcił, zostaniesz na bazowym tj 4.7 GHz w trybie turbo i po upłynięciu 36 miesięcy (3lata) zrób dla świętego spokoju skalpa. Rozmawiałem  niedawno ze znajomym PatrykaT z forum pclab, gość także się bawi w skalpowanie procków ale nie robi to na taką skale jak Patryk. To mi tak napisał "Najgorszą rzecz, jaką można zrobić, to oskalpować niesprawdzony procesor. Już miałem dwie osoby,  który zrobiły skalp na CPU z uwalonym kontrolerem...". Także jeśli się zdecydujesz na skalpa sprawdź dokładnie jak się sprawuje procek przed delidem etc. ogólnie czy wszystko działa i wtedy oddaj na usługę delida. Ja bym tak zrobił i zrobię ;)

 

@edit

 

Znam jedną osobą z innego forum, która ma 8600k / K6 bez skalpowania 5GHz = niskie napięcie i temp. żadnego problemu, także jest OK. 

 

Dam inny przykład (inna osoba):

 

Płyta MSI Z370 Tomahawk

Podczas gry ma ok 55C- 65C na 5GHZ 1,35v wygrzewanie w OCCT i średnia temp. 75 C to świetny wynik bez skalpa :)

 

http://img25.otofotki.pl/obrazki/kc167_b00051-1522393989.jpg

 

 

Także nie jest to święty obowiązek robić na starcie skalpowanie. Skalpa możesz zrobić jak pisałem wcześniej po upływie gwarancji.

Edytowane przez serafin1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zwróć tylko uwagę aby tak jak wcześniej wspomniano pasta termoprzewodząca była odpowiedniej jakości. Mam znajomego który wysłał procesor na delid, bo temperatury były kiepskie, a okazało się, że to była wina głównie jakiejś noname pasty, bo po delidzie użył jej znowu i temperatury były lepsze, ale nadal nie powalające.

 

Sam się przekonałem się na własnej skórze ile znaczy dobra pasta, bo zapomniałem zamówić razem z zestawem, a że nie chciałem czekać kupiłem w lokalnym sklepie jakiegoś Cooler Mastera V1 (która i tak była "tą lepszą" z dwóch tam dostępnych) nie wiedząc jaka to padlina. Teraz czekam na paczkę z nową pastą, bo 8700k bez OC dobija pod 80*C w czasie grania. Dopiero jak sprawdziłem testy okazało się, że na tej paście temperatury potrafią być 10-15*C wyższe niż np na gelidzie gc..

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

[2.] łatwy, włączasz "Turbo All Core" dla wszystkich rdzeni w biosie, ta opcja ma inna nazwę w zależności od producenta płyty u ASRocków nazywa się "Enhanced Turbo",  

czyli maksymalny Turbo Boost dla 1x rdzenia, "zmienia" na 6x rdzeni w sposób w miarę bezpieczny, wykluczając obliczenia AVX (przy najmniej na ASRocku), w rezultacie masz:

gry 4,7GHz (6x rdzenii)

rendering 4,7GHz (6x rdzenii)

rendering z AVX 4,3GHz (6x rdzenii) (~normalnie)

 

u mnie po skalpie procesora ta metoda wydaje się całkiem bezpieczna, procesor pod obciążeniem max osiąga 60'C i mam cały czas 4,70 GHz praktycznie jednym kliknięciem w biosie.  

również dzięki tej metodzie OC stany energo-oszczędne działają, gdy nic nie robisz - procesor może zrzucać zegary, (ustawiamy to w panel sterowania > opcje zasilania > zrównoważony), oszczędzasz dzięki temu platformę, w spoczynku wytwarza mniej ciepła i zmniejsza rachunki za prąd, (u mnie komp często 24/7 chodzi więc korzystam xd)

 

Czyli ogólnie polecasz tę metodę podkręcenia procesora?

 

podobnie jak wyżej ^ pisałem, musisz przejść przez poradniki OC i skumać temat,   na youtubie też są przykłady, choć nie polecam ustawiać tak samo, gdyż każdy procesor się inaczej podkręca z napięciami,

 

Skomplikowane jest włączenie "Turbo All Core" dla wszystkich rdzeni w biosie, czy łatwe? Bo właśnie mi chodzi o tę metodę podkręcenia procesora, wyżej napisałeś, że jest to łatwe.

 

to wielka szkoda, Delid to tak naprawdę poprawienie pracy procesora, same plusy,   z reguły gwarancja Ci nie jest potrzebna na procesor, ten element najrzadziej się psuję w PC (podobno poniżej 1%)   a po Delidzie (skalpie) szansa że CPU się zepsuję jeszcze bardziej spada, ponieważ taki procesor będzie chodził w dużo niższych temperaturach ~mniej więcej od 10-20'C w dół (w zależności od sztuki.)

Jeśli miałbym zdecydować się na ten delid to przez aukcję na allegro u PatrykaT. Ale nie jest mi to na razie potrzebne. :)

 

Delida warto zrobić ale nie musisz, nie jest to aż takie  konieczne. Chyba, że będziesz kręcił procka 4.9-5.0Ghz, to jak najbardziej. Jeżeli nie będziesz kręcił, zostaniesz na bazowym tj 4.7 GHz w trybie turbo i po upłynięciu 36 miesięcy (3lata) zrób dla świętego spokoju skalpa. Rozmawiałem  niedawno ze znajomym PatrykaT z forum pclab, gość także się bawi w skalpowanie procków ale nie robi to na taką skale jak Patryk. To mi tak napisał "Najgorszą rzecz, jaką można zrobić, to oskalpować niesprawdzony procesor. Już miałem dwie osoby,  który zrobiły skalp na CPU z uwalonym kontrolerem...". Także jeśli się zdecydujesz na skalpa sprawdź dokładnie jak się sprawuje procek przed delidem etc. ogólnie czy wszystko działa i wtedy oddaj na usługę delida. Ja bym tak zrobił i zrobię

 

Dzięki za informację. :)

 

Także nie jest to święty obowiązek robić na starcie skalpowanie. Skalpa możesz zrobić jak pisałem wcześniej po upływie gwarancji.

 

Zdecydowanie. :)

 

Zwróć tylko uwagę aby tak jak wcześniej wspomniano pasta termoprzewodząca była odpowiedniej jakości. Mam znajomego który wysłał procesor na delid, bo temperatury były kiepskie, a okazało się, że to była wina głównie jakiejś noname pasty, bo po delidzie użył jej znowu i temperatury były lepsze, ale nadal nie powalające. 

Sam się przekonałem się na własnej skórze ile znaczy dobra pasta, bo zapomniałem zamówić razem z zestawem, a że nie chciałem czekać kupiłem w lokalnym sklepie jakiegoś Cooler Mastera V1 (która i tak była "tą lepszą" z dwóch tam dostępnych) nie wiedząc jaka to padlina. Teraz czekam na paczkę z nową pastą, bo 8700k bez OC dobija pod 80*C w czasie grania. Dopiero jak sprawdziłem testy okazało się, że na tej paście temperatury potrafią być 10-15*C wyższe niż np na gelidzie gc..

 

Dzięki za informację, zamierzam kupić pastę Thermal Grizzly Kryonaut.

 

Tutaj jest ciekawy filmik: Wysokie temperatury procesorów Intela - FAKT CZY MIT?

 

 

@mutissj

 

W tym wątku wspomniałeś coś o problemie z dźwiękiem na płytach Z370 Realtek ALC1220. O co dokładnie chodzi?

 

W tym wątku napisałeś to:

 

Większość gigabajtów ma tendencje do przegrzewania się, następnie chłodzenia wodne (AIO) słabo albo w ogóle nie wieją na radiatory od sekcji, skutkować to będzie jeszcze większymi temperaturami

 

potem za ~900 zł kupisz Gigabyte Z370 AORUS Gaming 5, która sobie średnio radzi, w programie diagnostycznym nie wystraszysz się wysokich celsjuszy, - dla ledów można brać

Więc z czym sobie Gigabyte Gaming 5 słabo radzi? Wyżej napisałeś, że jest to udana jakościowo płyta.

Edytowane przez wsde
Link to post
Share on other sites

Gigabyte ma skopany BIOS. Strasznie archaicznie wygląda.   :D   

 

Widziałem, że ASRocki mają chyba najlepsze, wygodne, no ale cóż, tutaj przynajmniej mam bios po polsku, dla lepszego zrozumienia. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...