Skocz do zawartości

Zasilanie dysku non stop, niezależnie od pracy komputera


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc odnośnie funkcjonowania dysku twardego, a mianowicie:

Potrzebuję utrzymać ciągłe zasilanie dysku twardego, niezależnie od pracy komputera - podciągnięcie osobnego zasilania przez UPS. Komputer kończy pracę komunikatem 'można bezpiecznie wyłączyć maszynę'. Czy jeżeli wyłączę zasilanie płyty głównej (ogólnie całego komputera - z pominięciem dysku twardego) to przy ponownym włączeniu i starcie z biosa wszystko poprawnie mi się wystartuje ? 

Teoretycznie wydaje mi się że nie powinno mieć to wpływu ale wolę zapytać ;)

 

Uprzedzając pytania: Dysk znajduje się w frezarce z sterowaniem Heidenhain. Niestety jest to wadliwa seria dysków i padają co jakiś czas. Używany kosztuje fortunę, a inny o tych samych parametrach nie chce być wczytany przez sterowanie...

Link to post
Share on other sites

Ciekawość,więc zapytam.Po co utrzymywać dysk w czasie gdy komputer nie pracuje ? Dysk (z systemem) jest częścią układu (komputer) i moim zdaniem nie da się wyłączyć zupełnie systemu,zostawiając pracujący dysk. 

https://www.google.pl/search?client=opera&q=czy+przy+uśpieniu+windowsa+pracuje+dysk+twardy&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Link to post
Share on other sites

Komputer we frezarce (maszynach CNC) to  często zwykły komputer, tzn jakaś płyta główna z procesorem pamięcią itp. Dodatkowo ma włożone odpowiednie karty rozszerzeń (sterowniki). Dlatego nie rozumiem po co ma dysk chodzić, jak maszyna jest wyłączona. Co to niby ma dać?

Link to post
Share on other sites

Często zdarza się że dysk nie wstanie po wyłączeniu maszyny. W tym momencie zostawiam wszystko włączone cały czas - czyli ciągnie mase prądu i wypala mi się wyświetlacz. Chce zostawić tylko pracujący dysk a reszte wyłączyć nawet dla konserwacji elektroniki.

Link to post
Share on other sites

@Tytus666

Na tym forum nie ma inżynierów, najczęściej udzielają się osoby bez wiedzy merytorycznej.

Możesz tu uzyskać wiedzę na temat najczęściej wybieranej myszki komputerowej lub polecanego dysku twardego, zdecydowanie rzadziej odnośnie programu komputerowego.

 

Jeśli ktoś Ci jest w stanie pomóc to najszybciej na forum, którego nazwa kojarzy się z elektrycznością lub spawaniem.

 

 

Przejrzyj te linki, są osoby które twierdzą, że udało im się sklonować dysk

 

http://www.practicalmachinist.com/vb/cnc-machining/corrupt-hardrive-heidenhain-itcn-530-a-219600/

https://www.cnc.info.pl/heidenhain-426m-problem-z-backupem-t13045.html

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Pytanie jest tylko czy system wystartuje?

Czy jak to zrobić?

Jeśli dysk nie ma wewnętrznych mechanizmów usypiania, to nie ma problemu aby to zrobić.

 

Nie widzę problemu aby system wystartował, mogę nawet spróbować to u siebie zrobić, podpinając stary zasilacz, tylko u mnie mam na SSD wszystkie systemy.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za linki. Widziałem je już wcześniej i spróbuję zrobić klon dysku. 

Pytałem na tym forum bo chciałem poznać opinie czy można tak robić z dyskiem i nie wnikać dalej w kwestie maszyn ;)

 

 

@Tytus666

Na tym forum nie ma inżynierów, najczęściej udzielają się osoby bez wiedzy merytorycznej.

Możesz tu uzyskać wiedzę na temat najczęściej wybieranej myszki komputerowej lub polecanego dysku twardego, zdecydowanie rzadziej odnośnie programu komputerowego.

 

Jeśli ktoś Ci jest w stanie pomóc to najszybciej na forum, którego nazwa kojarzy się z elektrycznością lub spawaniem.

 

 

Przejrzyj te linki, są osoby które twierdzą, że udało im się sklonować dysk

 

http://www.practicalmachinist.com/vb/cnc-machining/corrupt-hardrive-heidenhain-itcn-530-a-219600/

https://www.cnc.info.pl/heidenhain-426m-problem-z-backupem-t13045.html

Link to post
Share on other sites

Według mnie jeśli nie ma ograniczeń w interfejsie to wykonanie kopii 1:1 np. programem AOMEI Backuper powinno przynieść pożądany skutek, ale to tylko przypuszczenia.

 

Daj znać jak już sobie poradzisz. Ciekawi mnie rozwiązanie Twojego problemu

Link to post
Share on other sites

Klonowanie klonowaniem, ale przecież w pierwszym poście pisze, że inne dyski nawet o tych samych parametrach nie są czytane przez system.

 

To, że dysk nie startuje po wcześniejszym wyłączeniu maszyny, musi być coś nie tak z kontrolerem. Nowy dysk - jeśli uda się go zainstalować - może mieć taki sam problem. Jeśli wymieniacie dysk (piszesz, że padają), to jak wgrywacie system?

 

Co do zużycia prądu i wypalania ekranu (nie wiem jaki macie model), ale u nas w firmie nigdy nie wyłączają maszyny, jedynie hydraulikę. Monitor cały czas włączony i nie widać żadnych oznak wypalenia. I tak się robi kilkanaście lat :) . Ale to inny kraj.

Link to post
Share on other sites

Potrzebuję utrzymać ciągłe zasilanie dysku twardego, niezależnie od pracy komputera - podciągnięcie osobnego zasilania przez UPS

Oczywiscie ze zadziala, pamietaj tylko o stabilnym zasilaniu, +12V i +5V, masy zasilania dysku i komputera musisz polaczyc razem by nie bylo mozliwych przepiec przy odpalaniu.

 

Skad mam pewnosc ? Kiedys podlaczylem jeden zasilacz pod plyte glowna i procka, a drugi pod grafike i dyski HDD.

Z racji roztrzepania, drugi zasilacz chodzil caly czas (po miesiacu sie zorientowalem ze zostawilem go wlaczonego), i przez ten miesiec, dzien dnia wlaczalem i wylaczalem komputer (plyta glowna) i za kazdym razem, zarowno dysk twardy jak i grafika wstawala poprawnie.

 

Nie wiem po co tu wszyscy rozmawiaja na temat klonowania, wymiany itp jak autor chce tylko zasilac dysk non stop......

Gdyby chcial wymienic dysk, pewnie zapytal by o to :/

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites

Super, dzięki za konkretne odpowiedzi.

 

roman106 - jeszcze u siebie nie wymieniałem dysku a tam skąd odkupiłem maszynę wydać 1000euro netto na dysk to nie problem ;)

 

Narazie maszyna chodzi cały czas, wyłączam tylko hydraulike grzybem. Boje się tylko burz bo wtedy lubi paść prąd i staram się nie pracuje żeby nie skończyć z frezem w materiale. No ale ogólnie to wtedy najbezpieczniej jest wyłączyć całą maszynę bo może się jeszcze gorzej porobić z sterowaniem.

 

Póki działa to będę ją podtrzymywał bo robota musi iść do przodu :)

Jak tylko będę coś działał to pójdę 2 torowo: klonowanie dysku na orginalny (używka z stanów) i jakiś nowy o podobnych parametrach. Jeżeli to nie wypali to będę próbował zrobić podtrzymanie zasilania dysku jak pisze bullseye.

 

Ogólnie to gdzieś wyczytałem że ten dysk - fujitsu mhr2020at - to mało nie pogrążył producenta bo okazał się mega wadliwą konstrukcją i ktoś się wywodził że one muszą padać  :cry: Nie dopytujcie o szczegóły bo na bieżąco z kompami byłem na etapie celerona  :D

Link to post
Share on other sites

No i nie będzie tak ładnie z podtrzymywaniem zasilania, bo to dysk 2.5" na ATA100. Aby dodać zasilanie na stałe, trzeba przerabiać taśmę. Dysk 20GB 4200RPM.

 

Domyślam się, że maszynę kupiłeś w DE, gdzie za wymianę serwis brał 1000€. Niemiec płacił bez zmrużenia oka, bo to przecież serwis. Jeśli się uprzeć dokładnie na ten model, to ofert jest sporo w niewielkich pieniądzach i z Europy:

https://www.ebay.ie/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XFujitsu+MHR2020AT.TRS0&_nkw=Fujitsu+MHR2020AT&_sacat=0

 

Ale sadzę, że nie jest wymagany dokładnie ten model. Stare dyski miały długi czas rozruchu. Po załączeniu zasilania system czeka na zgłoszenie się dysku. Dysk nie zdąży się rozkręcić, system odczytuje to jako brak napędu i stoi... Używany dysk ma jeszcze dłuższy czas startu, niż nowy.

 

Dlatego wymiana dysku na nowszy model z tym samym interfejsem może zakończyć dotychczasowe problemy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...