Skocz do zawartości

Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Igoruss,

Recommended Posts

Witam,

 

Ostatnio nabyłem telefon Lenovo P2 który wspiera technologię ładowania lenovo rapid charge. Do telefonu była załączana ładowarka od lenovo dzięki której można telefon ładować szybciej gdyż podaję ona większy prąd. Zauważyłem, że podczas ładowania (szczególnie w początkowej fazie) stosunkowo silnie nagrzewa się bateria (ok 39-40 stopni, wartosc ta nie jest przekraczana). Z tego co mi wiadomo, nagrzewanie się akumulatora zarówno podczas ładowania jak i rozładowywania może przyczynić się do znacznych spadków jego żywotności, zatem pomyślałem o tym, żeby spróbować naładować telefon inną zwykłą  ładowarką od sony xperia l, ale pojemność baterii w lenovo to 5100mAh, więc pełne jej naładowanie zajęło by ok 9-10h, w przypadku użycia ładowarki lenovo to ok 1h 30 min. Oczywiście temperatury przy ładowaniu ładowarką sony są znacznie niższe (28-9 stopni), zatem moje pytanie brzmi, czy warto ładować akumulator w wolniejszym tempie przez np całą noc, czy normalnie korzystać z ładowarki lenovo i technologii rapid charge i nie wpłynie to w żaden znaczący sposób na czas życia baterii? Dodam, że temperatury baterii podczas używania telefonu (przeglądania internetu etc) to ok 33-4 stopnie.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Pojemność baterii nie jest liniowa a zależy głównie od prądu z niej pobieranego. Im większy prąd, tym mniejsza efektywna pojemność. Można to porównać do mokrej gąbki - jeśli ściśniesz ją szybko to woda też szybko wyleci ale sporo zostanie w środku. Za to przy powolnym i dokładnym ściskaniu będziesz mógł wyciągnąć więcej wody. 
Nie mam dokładnych danych dla baterii litowych ale w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych różnica w efektywnej pojemności między rozładowaniem w ciągu kilkunastu minut a 20h jest kilkukrotna.

 

Analogiczna sytuacja w przypadku ładowania, im szybciej chcesz zmoczyć gąbkę tym mniej wody ona nabierze. 

Wyższy prąd -> wyższa rezystancja -> wyższa temperatura -> szybsze zużywanie się elektrod w baterii.

 

 

esISymR.jpg

 

1,2,3 C oznacza prąd, jaki jest potrzebny do rozładowania/naładowania baterii w ciągu 1h. Bezpieczna wartość dla akumulatorów litowo-jonowych to max 0,7-0,8C.

Czyli jeśli masz baterię 5,1Ah naładowaną w 1,5h to będzie 0,66 C więc mieści się to w normach. Jeśli zapewnione jest dobre odprowadzanie ciepła to nie powinno znacząco wpłynąć na żywotność. Dlatego też, z reguły szybkie ładowanie trwa ok. 1,5h (0,66C) w większości telefonów, wyjątkiem są tu Moto x style i OnePlus 3 (0,8C)

 

Y0IGnYl.jpg

 

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że szybko naładowany i odpięty przy 100% telefon trzyma krócej, niż ładowany całą noc wolną ładowarką.

 

Reasumując, jeśli masz czas lepiej naładować wolną ładowarką.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...