Skocz do zawartości

Problem z dyskiem SSD (lub Windowsem)


Recommended Posts

Witam

 

Ostatnio (świeżo po formacie) pojawiły się u mnie problemy dotyczące zawieszania się komputera (na kilka-kilkadziesiąt sekund). Szybko wykryłem, że problemy są spowodowane 100% obciążeniem dysku SSD o nazwie Crucial CT128MX100SSD1 na którym oczywiście mam wgrany system Windows 10 64 bit. Stwierdziłem, że pewnie musiał wkraść się jakiś błąd podczas instalacji systemu, jednak okazuje się, że po kilku minutach od nowego formatu (łącznie z wgraniem wszystkich aktualizacji) problem znów zaczyna się pojawiać, jak do tej pory zwłaszcza w przeglądarce Chrome podczas otwierania większej ilości kart (onet, wp, pclab, benchmark, facebook, filmweb...) chociaż wątpię, by to Chrome był przyczyną tej "awarii". 

 

1.Konfiguracja komputera: (mobo: Gigabyte GA-970A-DS3P, 970, zasilacz: Corsair VS450W, procesor AMD FX-6300, ram: 4x 2 GB Partiot 1333 MHZ (PSD34G1333KH), karta graficzna: Gigabyte GTX 1050, dysk SSD: Crucial CT128MX100SSD1, dysk HDD: WDC WD10EZEX

2.System operacyjny: Windows 10 64 bit (oryginał, wgrany z płyty)

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: całkiem nowa płyta główna

4.Używany program antywirusowy: KIS 18.0.0.405(g) - oryginalny, płatny i opłacony

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: surfowanie po internecie 

6.Informacje dodatkowe: dysk SSD obciążony w 100%

 

Macie jakieś pomysły?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No tak dysk jest obciążony w 100% ale przez jaki proces? odpal menadżer zadań i zobacz co go obciąża.

Już na to wpadłem gdy szukałem przyczyny obciążenia (myślałem, że winny będzie procesor).

W zakładce "Procesy" nie znalazłem nic co obciążałoby dysk bardziej niż 4 MB/s (niemal wszystko ma 0 czy też 0,1 MB/s).

 

Na prawdę nie wiem jaki program mógłby być winny - albo Chrome, albo Adobe Reader, albo sterowniki Nvidii, które wgrały się same.

Edytowane przez Lightning
Link to post
Share on other sites

Czy system skonfigurowałeś pod dysk SSD i czy wyłączyłeś usługę Windows Windows Search? Ten programik do optymalizacji prywatności PrivacyRepairer też dużo robi. Co do Chrome to jest  dodatkowy szpieg do Windowsa 10, który pierwsze co robi po uruchomieniu to przegląda zawartość partycji systemowej.

Link to post
Share on other sites

Próbowałeś inną przeglądarkę ? Zobacz program FixWin 10,mnie pomógł...

Rozumiem na stary, kilkuletni system, ale wygrywać coś takiego pod Windows zainstalowany tego samego dnia?

 

@Lightning

 

Ale to nie odczyt ale też IOPS może go zamordować. Szukaj gdzie kolor zmienia na czerwono, może być 0,1MB/s a być czerwony.

Nie jestem pewny czy się zrozumieliśmy, mam patrzeć na kolor wykresów w Menedżerze Zadań? 

 

Czy system skonfigurowałeś pod dysk SSD i czy wyłączyłeś usługę Windows Windows Search? Ten programik do optymalizacji prywatności PrivacyRepairer też dużo robi. Co do Chrome to jest  dodatkowy szpieg do Windowsa 10, który pierwsze co robi po uruchomieniu to przegląda zawartość partycji systemowej.

Nic nie konfigurowałem ani nie wyłączałem.

 

Czy ten program PrivacyRepairer nie wyłączy połowy funkcji systemu? Niegdyś korzystałem z DoNotSpy i po kilku miesiącach wykończyłem system. 

 

Z przeglądarki Chrome to chyba faktycznie zrezygnuję, na razie testuję Operę i jest w porządku. 

Link to post
Share on other sites

 

 

na razie testuję Operę i jest w porządku.
To już jakiś postęp w rozwiązaniu problemu. Co do PrivacyRepairer sam stosuję i jeżeli nie będziesz ingerował w ustawienia domyślne programu to jest on zupełnie bezpieczny. Wyłącz jak wyżej, usługę Windows Search, a uwolnisz system od obowiązku przeglądania zawartości partycji systemowej. 
Link to post
Share on other sites

No niestety Opera również zawiodła, mając otwarte kilkanaście kart (na youtube) dysk systemowy SSD znów był obciążany w 100%. Pamięci RAM wystarczało, łącze również nadążało.

 

Powiedz mi coś więcej na temat użytkowania programu PrivacyRepairer, czy wystarczy kliknąć "Enable all recomended options"?

 

PS: Chrome odinstalowane, usługa Windows Search wyłączona.

Link to post
Share on other sites
czy wystarczy kliknąć "Enable all recomended options"?

Tak i uruchom system ponownie do zapisania ustawień. Zainstaluj Firefox i w pasku adresu wpisz about:config, zaakceptuj ewentualną utratę gwarancji, następnie w polu wyszukaj wpisujesz browser.cache.disk.enable. Podwójne kliknięcie przestawia wartość z True na False co oznacza, że od chwili takiego ustawienia Firefox nie korzysta w czasie przeglądania internetu z zapisu na dysku, a wykorzystuje zasoby pamięci RAM. Możesz też ustawić Firefoxa na przeglądanie w trybie prywatnym co spowoduje nie zapisywanie historii przeglądania na dysku.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A może Windows update ci zajeżdża dysk skoro wgrywałeś system z płyty.

Najlepiej ściągnij Windows Media creation tool za jego pomocą zrób sobie pendrive i z niego zainstaluj system, wtedy masz system z prawie wszystkimi łatkami.

Możesz też wyłączyć indeksowanie plików na dyskach.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Może głupie, ale... Całe 8GB RAM jest odczytywane przez system? Spróbuj odpalić MemTest86.

Czemu formatowałeś system po raz pierwszy? Coś się działo?

System formatowałem, bo zmieniłem płytę główną, tak więc właściwie musiałem to zrobić, chociaż próbne uruchomienie komputera ze starym systemem było udane.

 

Menedżer zadań odczytuje całe 8 GB pamięci RAM, zużywa tylko niecałe 2.2 GB, czyli 28%.

 

A może Windows update ci zajeżdża dysk skoro wgrywałeś system z płyty. Najlepiej ściągnij Windows Media creation tool za jego pomocą zrób sobie pendrive i z niego zainstaluj system, wtedy masz system z prawie wszystkimi łatkami. Możesz też wyłączyć indeksowanie plików na dyskach.

Zaraz po zainstalowaniu pojawiła mi się opcja pozwalająca na ściągnięcie wszystkich aktualizacji, tak więc wszystko się raczej wgrało.

 

 

Tak i uruchom system ponownie do zapisania ustawień. Zainstaluj Firefox i w pasku adresu wpisz about:config, zaakceptuj ewentualną utratę gwarancji, następnie w polu wyszukaj wpisujesz browser.cache.disk.enable. Podwójne kliknięcie przestawia wartość z True na False co oznacza, że od chwili takiego ustawienia Firefox nie korzysta w czasie przeglądania internetu z zapisu na dysku, a wykorzystuje zasoby pamięci RAM. Możesz też ustawić Firefoxa na przeglądanie w trybie prywatnym co spowoduje nie zapisywanie historii przeglądania na dysku.

 

Na razie testuję Firefoxa - jak będę mieć jakieś zastrzeżenia to zaraz o nich poinformuję.

Trybu prywatnego jeszcze nie sprawdzałem.

 

EDIT

Problem nadal się pojawia - rzadziej, trwa krócej, no ale dalej coś jest nie tak...

Zastanawiam się nad ponownym przeinstalowaniem systemu, chociaż na pewno nie będę tego robić w nieskończoność. Muszę też sprawdzić jak dysk radzi sobie w grach (grę zainstaluję na HDD).

Edytowane przez Lightning
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...