Skocz do zawartości

Przycięcia/ freezy komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Raven21,

Recommended Posts

Płyta główna: Msi x370 sli plus z najnowszym biosem

Procesor: Ryzen 5 2600x

Karta graficzna: Geforce 1050ti (Zotac)

Ram: Corsair 8GB 3200MHz Vengeance LPX Black CL16

Dysk ssd: Goodram Iridium Pro 240gb

Zasilacz: Corsair VS550

System: Windows 10 Pro (wersja 1803)

 

Monitor: Iiyama prolite E2207wsv 

 

Praktycznie wszystkie podzespoły są nowe (procesor i ram mają dosłownie kilka dni - najstarszy zasilacz ma 1,5 roku no i monitor niestety stary ale do tej pory nie sprawiał problemów i nie wiem czy jest winny - dodaje na wszelki wypadek. 

Ram z automatu ustawił się na 2133 mhz ale przestawiłem na profil xmp 2933. 

Wszystkie sterowniki najbardziej aktualne jak się da poza sterownikami do grafiki - przy najnowszych dochodziło do wyłączania obrazu na sekundę/ dwie i przy tym do zamykania np. Wiedzmina. Dlatego wgrałem minimalnie starsze i już obraz się nie wyłącza ale mam inny problem.

 

Sedno - podczas grania np. w Wiedzmina powstają od czasu do czasu minimalne freezy, którym towarzyszy dość nieprzyjemny dźwięk (uwaga będzie onomatopeja - bzzzzz  :D)

Obraz przycina się dosłownie na ułamki sekund, ale mimo to jest to nieco denerwujące. Istotna informacja jest taka, że po zamianie podzespołów ze starszych na te obecne, bez zmiany ssd, wszystko działało poprawnie. Stwierdziłem, że zamiast wywalania sterów zrobie format bo się przyda, a i będzie szybciej. Po formacie zaczął się wyżej opisywany problem. Stąd moje podejrzenie, że coś nie tak jest z systemem/ sterownikami. Próbowałem ustawiać różne profile ramu, zmieniać sterowniki, ustawiałem profile zasilania, testowałem procesor i grafikę za pomocą OCCT. Generalnie męczę się z tym już dwa dni i powoli zaczyna mi brakować cierpliwości. Czy ktoś spotkał się już z takim problemem? 

 

Zaznaczam, że moja znajomość komputerów nie stoi na jakimś specjalnie wysokim poziomie. Prosiłbym o pomoc jeśli ktoś ma w ogóle jakiś pomysł co się może dziać. 

Link to post
Share on other sites

Problem zacinania występuje tylko w/w grze?

Oczywiście sterowniki i system aktualny?

Do testowania karty graficznej proponuję użyć benchmark Heaven.

Co do przyczyn może być to RAM / karta graficzna, ale na początek zaproponuję sprawdzenie podstaw, czyli zrobienie pomiarów napięć zasilacza miernikiem.
http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Sterowniki i system opisałem wyżej - wszystko aktualne poza grafiką (nieco starsze żeby obrazu nie wyłączało). Zasilacz jest sprawny - pomiary robił gość w serwisie i uszkodzenie zasilacza wykluczył. Poza tym napisałem że na tych samych podzespołach ale systemie przed formatem, freezy nie miały miejsca. Więc ewidentnie jest gdzieś problem z systemem ale nie mogę go znaleźć. Wcześniej problem występował też np. przy filmikach z youtube ale tego się jakoś pozbyłem - problem w tym, że nie wiem w jaki sposób - i tu poprawka bo właśnie się freeze pojawił również na youtubie. Na ten moment to tylko Wiedzmin bo nie miałem czasu zainstalować nic więcej. 

 

ah i jeszcze jedna edycja - specjalnie zrobiłem format i wgrywając po kolei sterowniki sprawdzałem kiedy coś się zacznie chrzanić. Po wgraniu chipsetu było ok, ale po sterach do grafy i neta dopiero po pewnym czasie pojawiły się te freezy. Grafa jest na 100% sprawna bo mogę w każdej chwili złożyć stary zestaw i z tymi samymi sterownikami co tutaj działa bez problemu. 

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Przy sterownikach nVidii sporo problemów jest przez program Ge Force Expirence, ale tu system jest czysty więc teoretycznie nic się nie powinno "gryźć".

By usunąć tu polecił bym odinstalowanie sterowników, włączenie systemu w tryb awaryjny, i uruchomienie programu DDU do oczyszczenia z resztek sterowników, do wyczyszczenia systemowego rejestru dobry będzie program FreeRegistry Cleaner, lub opcja z kombajnu CCleaner.

Po wymaganym restarcie zainstalować sterowniki ale bez programu Expirence.

Link to post
Share on other sites

dobra, wkurzyłem się i zrobiłem jeszcze jednego formata. Sterowniki do chipsetu i grafy (bez Geforce Expiernce) są już zainstalowane. Nie aktualizowałem nawet windy jeszcze do (1803) i już przy youtubie słyszałem freeza, a nawet i 2 w tym momencie

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Chrome - w innej nie próbowałem ale dosłownie 5 minut temu padło moje podejrzenie na ram. Sprawdzam go teraz na poszczególnych taktowaniach. 

 

edit: ok od taktowania 1866 az do 3200 wciąż występują freezy. Mam wrażenie że na tym najwyższym jest ich więcej. Pytanie czy moga być spowodowane jakimś brakiem kompatybilności między ramem, nowym ryzenem a płytą?

 

edit2: no i teraz zgłupiałem. Po wywaleniu sterowników do grafiki nie złapałem nawet jednego freeza na youtubie...po wgraniu sterów od najnowszych do 4 "niżej" (starszych) freezy się pojawiają. 

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

nawet gdyby to wciąż nie wyjaśnia freezów np. w Wiedźminie. Tym bardziej, że freezy nie występują gdy nie mam zainstalowanych sterowników do grafiki. W jakiś sposób sterowniki do grafiki powodują freezy i kompletnie nie mam pojęcia co z tym zrobić. 

Link to post
Share on other sites

Przez zainstalowanie sterowników na karcie graficznej jest wymuszana praca z wydajnością do jakiej została zaprojektowana, czyli wyświetlanie obrazu z określoną rozdzielczością i i odpowiednimi teksturami. Bez nich można powiedzieć karta pracuje na pół gwizdka. Problem zapewne jest po stronie karty lub zasilacza, który nie wyrabia przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zrobiłem test karty graficznej i zasilacza za pomocą OCCT i nie wykryło żadnych błędów. Przed chwilą przeprowadziłem test z programem Heaven Benchmark i też karta nawet na chwilę się nie zająknęła. Gdyby to chodziło o te podzespoły to nie powinno w tych testach być jakichkolwiek przesłanek? (nie znam się, więc pytam ;) )

 

Za to wystarczy że puszcze coś na youtubie i kliknę gdzieś w połowie filmiku od razu - "bzzzzz" i idzie filmik dalej. Nie wydaje mi się żeby przy przejściu do środka filmiku potrzebował pc nie wiadomo jak dużej mocy. Chociaż tak jak mówię, nie znam się i tylko próbuje tu znaleźć jakąkolwiek logikę w działaniu tego komputera...  

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Uruchom HWiNFO zakładka Sensors tu w oknie w prawym, dolnym rogu klik na ikonę notatnika. Wskazujesz miejsce gdzie ma zostać zapisany log i z minimalizuj okno. Włącz film na YouTube i czekaj na frez. Aby log został zapisany musi nastąpić zamknięcie systemu lub z ręki zamknąć HWiNFO. Wrzuć zapisany log na jakiś hosting, a tu daj linka.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

link do loga

https://megawrzuta.pl/download/c092d096aa4ac84e82d8200585753aa0.html

 

edit1: tak patrząc sobie na ten program, zauważyłem że przy procesorze liczby sobie solidnie skaczą nawet jak nic na komputerze nie robię (tylko patrzyłem na cyferki w HWinfo). Na rdzeniach procesora skaczą od 0,400V do 1,400V, a taktowanie procesora od 2999mhz do 4100mhz...Tak powinno być czy coś jest nie tak z procesorem/ zasilaczem? Tak jak mówiłem, jestem laikiem.

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Czyli masz sterowniki 397.31 ?

Pisałem już dwa razy - przy najnowszych sterownikach (czyli 397.31) dochodzi do sytuacji że monitor się wyłącza na sekundę/ dwie. Jeżeli akurat odpaliłbym Wiedźmina i wyłączyło by mi ekran to grę również by zamknęło. Tak samo przy przeglądaniu neta czasami monitor wyłącza z tą różnicą, że przeglądarki mi nie zamyka. Z tego powodu zainstalowałem starsze sterowniki i problem z ekranem zniknął. Które sterowniki by nie były (do 4 wstecz) wciąż mam freezy. 

Link to post
Share on other sites

Z logu na pierwszy rzut wynika, że masz do sprawdzenia SMART dysku WDC (niestabilne sektory). Następna sprawa to jakaś dziwna niestabilność Jednego z wentylatorów obudowy, który nie wiedzieć czemu z obrotów np. 1700 RPM zatrzymuje się do 0 RPM. Wygląda też, że frez następuje w momencie wejścia karty w pracę w pełny zakres PCI Express czyli PCI x16 3.0. Zrób porządek z dyskiem i wentylatorem, możliwy wpływ na zachowanie karty graficznej.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Odpiąłem całkowicie oba dyski hdd (zostawiłem tylko ssd na którym jest winda) i ten "skaczący" wentylator. Freezy wciąż się pojawiają. Drugi log po odpięciu:

https://megawrzuta.pl/download/05f1a34968aac7d0e9cf2209c7a25978.html

 

 

hm...tak patrzę na to co napisałeś względem PCI Express. Karta To Zotac 1050ti. Czy to możliwe, że po zmianie płyty głównej i procesora na nowego Ryzena karta potrzebuje dodatkowego zasilania? To jest ten mały Zotac który czerpie całą energię z płyty że tak to ujmę. 

 

edit: a to log po dosłownie 3min grania w Wiedzmina (2 albo 3 freezy)

https://megawrzuta.pl/download/06a4252c38ce35e8cc34a798a82ab9e0.html

 

edit2: ponownie zainstalowałem najnowsze sterowniki do grafy. Tylko raz zdarzyło się, że monitor się wyłączył podczas gry w Wiedzmina. Freezy w Wieśku wciąż jednak występują - może nie jak biegam po mieście ale jak grzebie w ekwipunku albo najezdzam myszką na lokacje na mapie, żeby się szybciej przenieść w jakieś miejsce. I kolejny log ale już na nowych sterownikach

 https://megawrzuta.pl/download/d59ccfef8f7e8a9e9bf92653918c94c5.html

 

stery najnowsze + ram na 2933 - wywala obraz i ściny

https://megawrzuta.pl/download/8494c7de35a1e57d1b5e215486282abd.html

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Według logu na karcie przy użyciu GPU D3D Usage na 100% i użyciu rdzenia GPU na 99% włącza się Performance Limit - Power co ogranicza wydajność karty. Możesz spróbować w np. MSI Afterburner zwiększyć (rozsądnie) Limit Power i sprawdzić skutek. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

jeden mały update - pożyczyłem zasilacz od znajomego i dzieje się to samo. Niestety ma ten sam model co ja, a nie mam w okolicy nikogo z mocniejszym zasilaczem. Także uszkodzenie zasilacza można odrzucić (chociaż nie mam pewności czy po prostu nie jest za słaby do tego zestawu.) A z tym MSI Afterburner zaraz spróbuje, chociaż nie za bardzo chciałbym się w takie rzeczy bawić żeby czegoś z dymem nie puścić :P

 

edit:po zainstalowaniu MSI After, ten Power Limit już był ustawiony na 100%, więc nie za bardzo mogę go zwiększyć.

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites

Twój zasilacz ma wystarczającą moc do zestawu, który masz. Karta pobiera przez złącze PCI Express jedynie 75W. Uruchom jeszcze GPU-z i na znaku zapytania po prawej stronie okna kliknij i uruchom Render test jak się uruchomi w zakładkach przełącz na Sensors. Pokaż screena z odczytów na tej zakładce.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Przytrzymałem Furmarka przez 20min bo niestety muszę wyjść z domu. Od dłuższego czasu zresztą nic się nie zmieniało. Loga wrzucam poniżej:

https://megawrzuta.pl/download/d633e39ee001107dba12f8893f158175.html

 

Wciąż wydaje mi się że to wina jakichś ustawień windowsa, niekompatybilności sterowników z nowym chipsetem albo coś w tym stylu. Tak jak mówię, jeśli podepnę starą płytę AsRock Fatality 990FX Killer + FX6350 + właśnie mój Zotac to wszystko śmiga aż miło. Grafika w ciągu jednego dnia raczej by się nie schrzaniła...chyba... :P Tak czy inaczej wyjeżdzam i wrócę w sobotę. Jeżeli przyjdzie komuś coś do głowy to prosiłbym o wrzucenie posta, a posprawdzam co mogę po powrocie. A no i dzięki Lonialomax za poświęcony czas. 


Powróciłem i odświeżam temat. Pojawiły się nowe sterowniki od Nvidii więc postawiłem system na nowo (wersja 1803 z wszelkimi aktualizacjami), zainstalowałem wszelkie najnowsze sterowniki i wciąż mam freezy. Do tego na sekundę lub dwie co jakiś czas, ekran staje się czarny (bez żadnego komunikatu) po czym znów pojawia się obraz. W międzyczasie sprawdziłem czy freezów nie powoduję dysk ssd (tak na wszelki wypadek) no i bez niego dzieje się to samo. Ram sprawdziłem MemTestem i tutaj też żadnych błędów. Także dalej wszystko oscyluje wokół karty graficznej i tych sterowników.

 

https://megawrzuta.pl/download/e37c867cf0e1d0ec4d109894c873023d.html

w logu wyżej kilka ścinek i wywalenie obrazu. 

Edytowane przez Raven21
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...