Skocz do zawartości

Oc i7 2600k


Recommended Posts

Witam,posiadam dosc dlugo i7 2600k

Dalem mu mnoznik 43 a vcore jest na auto gdyz nie chcialo mi ppswiecac czasu na samodzielne poszukiwanie stabilnego napiecia.

 

Co mnie dzis zainteresowalo:

Spis napiec w aida:

Vcore: 1.352 na przemian z 1.360

3.3v: 3.376 zmienne na 3.392

5v: 5.000

12v: 12.096

Gdy wlacze stress cpu to vcore zmienia na 1.320

Gdy wlacze stress fpu to vcore zmienia na 1.304

Caly czas wszystko stabilnie.

Link to post
Share on other sites

Pokrótce chodzi o to że pod obciążeniem napięcie spada i jest to normalne zjawisko we wszystkich płytach. Jeśli jest stabilnie i chcesz zostawić na auto to może zostać tak jak jest. Jeśli ustawia się napięcia ręcznie to wtedy najlepiej ograniczyć vdroopa bo może obniżać vcore poniżej granicy stabilności. Różnie się ta funkcja nazywa zależnie od producenta płyty ale zazwyczaj Load Line Calibration.

Link to post
Share on other sites

Ja mam 2500k więc podobny. Na co dzień 4,5ghz przy 1,275v, do benchmarków bez testowania w ciemno 1,35v i poszedł na 4,8 może i by 5,0 zrobił ale temperatury były juz spore. Każdy procek jest inny i i7 może potrzebować ciut więcej bo ma HT ale zawsze to jakiś odnośnik. Warto poświęcić trochę czasu i obniżyć napięcie, choćby ze względu na hałas właśnie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

To dzieki faktycznie poprobuje.U mnie z podanym chlodzeniem mam 69* a gdy dam mnoznik 44 to temp 72 bo dowala jeszcze wyzej vcore.

I tu jest najlepsze to ze u Ciebie styka te 1.35 dla 4800, a u mnie plyta (asus p8p67) tyle daje dla 4300 :/

A lepiej dac sztywny vcore np 1.300 czy z uzyciem tej dziwnej opcji offset?

Link to post
Share on other sites

Jakbym dał auto to u mnie by to samo było, większość płyt zawyża napięcie ze sporym zapasem. Offset jest o tyle fajny że obniża napięcie jak się procek nudzi ale trochę ciężko to ustawić bo to półautomat. Możesz spróbować ustawić coś pomiędzy -0,02 a -0,08 i sprawdzić jakie napięcia daje. Ewentualnie na sztywno np 1,3v tak jak napisałeś i przetestuj 4,5ghz, powinno działać. Load-Line Calibration ustaw na high albo ultra high, power saving disabled, phase control na optimized albo extreme. Reszta może zostać na auto, oczywiście w biosie wszystko ustawiaj.

Link to post
Share on other sites

na moim asusie p8p67-m też na auto ostro napięcie podbija (przy 4,5ghz to mi ustawił na 1,44v :D), ja u siebie zbijam offsetem, ale też moja sztuka jest wybredna, dla 4,3ghz musze mu dać 1,33v a już dla 4,5ghz 1,39v

Link to post
Share on other sites

Kupilem juz Kryonaut.

Ale tak z ciekawosci czy arctic silver 5 wysycha z czasem czy cos?

Dlugi czas mialem na procu max 69*

Obecnie dwie rzeczy dochodza do 77*

Jedt to cpu psckage oraz ia cores.

Co to wogole jest?

Rdzenie maja po 75 wiec 6* wzgledem wynikow na swiezo nalozonej pascie.

 

Jako ze podame chlodzenie wymaga u mnie wykrecenia plyty glownej by wymienic paste to obecna jest tam od kwietnia 2014-sprawdzilem po dacie zakupu chlodzenia.

@k0chan

Czyli mowisz ze jak mu obnizasz to ponizej tego 1.33 juz nie jest w pelni stabilny?

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

@k0chan

Czyli mowisz ze jak mu obnizasz to ponizej tego 1.33 juz nie jest w pelni stabilny?

w grach można grać (chyba bf1 tylko potrafił sie wykrzaczyć jak było poniżej 1,33v), ale prime95 wywala mi błąd po kilku minutach na któryms z rdzeni - dla świętego spokoju zostawiłem 1,33v i 4,2ghz - w prime95 mi 67 st w te ciepłe dni nie przekracza, w bf1 max 60st - w innych grach do 55 nie dochodzi

Link to post
Share on other sites

Jak napisalem powyzej to pasta byla nalozona 4lata temu wiec chyba tutaj przyczyna.

 

Obecnie kupilem nowy zasilacz to przy okazji wymienilem paste.

 

 

Wymienilem paste.

Po 25minutach w aida stress FPU mam 75*

Po 25min stress cpu jest 61*

Czy ktos tu jeszcze czyta?

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

Jak masz ustawione częstotliwość / napięcie? FPU to jest przegięcie, w codziennym zastosowaniu nigdy nawet się nie zbliży do takich wartości, chyba że edytujesz wideo 24/7/365. Ten drugi test myślę że o wiele bardziej miarodajny, w grach powinieneś mieć coś ok 55* max. Także temperatury są OK, możesz sprawdzić jeszcze dla pewności czy prime95 albo occt nie wywalają błędów.

 

EDIT: Z ciekawości pobrałem triala aidy i porobiłem krótkie testy (10min):

aida cpu: 62*

aida fpu: 75*

linpack bez avx: 71*

linpack z avx: 79*

Czyli jak widać są testy które grzeją procka jeszcze bardziej od aidy. Ale już w grach takich jak bf1, wiedźmin 3 temperatury NIGDY nie przekraczają 65*, chociaż po części pewnie przez to że gpu ogranicza. Więc jeśli cpu nie chodzi na 100% 24/7 to można te odczyty z benchmarków potraktować co najwyżej orientacyjnie. Poza tym takie temperatury to nie powód do zmartwień.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Nigdy nie wiedzialem do czego sluzy fpu i do dzis nie wiem wiec zawsze robilem test aida ktory powoduje te wyzsze temperatury i byly dla mnie wyznacznikiem czy sa ok czy dochodza za wysoko

 

A na jakim cpu,czestokliwosci robiles testy aida i ile aida ci pokazuje vcore w uruchonionym stresie cpu i fpu?

Wejdziesz tam klikajac komputer i czujnik.

 

Cpu to procesor a fpu co to?

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

FPU to koprocesor od obliczeń zmiennoprzecinkowych

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Koprocesor

 

Mój zestaw jest w sygnaturce, mam i5 2500k. Vcore ustawiony na sztywno 1,275v z wyłączonym vdroopem, częstotliwość na auto, wszystkie rdzenie w turbo boost mnożnik na 45, podniesione power limity, włączony eist i c-states, wyłączone phase control (u różnych producentów mogą się różnie nazywać te funkcje). Cała reszta na auto o ile pamiętam. Na pulpicie mam vcore ~1,27 1,6ghz a pod obciążeniem ~1,29 4,5ghz.

Link to post
Share on other sites

mi tam przy 5.0GHz na asusie przy 2600k auto vcore wypluło 1.65V więc ostrożnie z podkręcaniem na auto. 

1.3V przy obciążeniu na 4.3GHz to nie jest złe napięcie. Chyba też mam coś koło tego na 4.3GHz, jak chce mieć w pełni stabilny.
Przy 4.5GHz muszę już mieć 1.365V, niestety taką sztukę trafiłem, niby da się podkręcić do 5.3GHz, ale również, nie jest w 100% stabilne jak chcę obniżyć napięcie do średniego, co ludzie uzyskują. 

Link to post
Share on other sites

A jak to auto dziala?-tj zalozmy kupicie i7 2600k i plyta asus p8p67,poskladacie,dacie jakis mmoznik np 44 i plyta dopasuje vcore.

Ale czy mozliwe ze ktos podkrecil i na tym pracowal dlugi czas nic nie zmieniajac, pamietajac ze np dla 4400 plyta dala mu 1.35 a po 2latach plyta od siebie podbija wyzszy vcore dla tych 4400?

Link to post
Share on other sites

AUTO przy p67 (zwykle analogowa sekcja) działa tak, że masz ustawione ile potrzebuje taki i7 2600k na danej częstotliwości. Dostają ile potrzebują takie CPU najmniej i najwięcej, według loterii krzemowej. Biorą najgorsze napięcie ile potrzebuje najgorszy CPU + dorzucają zapas bezpieczeństwa, robią krzywą napięcia i jest... 
Bo nikt nie chce, aby na auto napięciu, CPU nie był stabilny (dlatego też czasem zależnie od producenta płyty, jedne mają auto wyższe napięcie od innych, co się wiąże z tym, że CPU jest cieplejsze na konkretnych płytach)
Tak samo jest z GPU, dlatego coś takiego jak undervolting jest w ogóle możliwe. 
 

 

Ale czy mozliwe ze ktos podkrecil i na tym pracowal dlugi czas nic nie zmieniajac, pamietajac ze np dla 4400 plyta dala mu 1.35 a po 2latach plyta od siebie podbija wyzszy vcore dla tych 4400?

Nie, co najwyżej w update bios/uefi może być inna krzywa napięcia, ale tak to po prostu zacznie ci walić BSOD-y i będziesz musiał co najwyżej ręcznie podnieść (ale napięcia auto jest zwykle na tyle wysoko, że nie ma z tym problemów) 
4.4 GHz to też nie jest wysoko, sam miałem max 5.3GHz :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...