Skocz do zawartości

Wymiana podzespołów Intel/Ryzen czy może poczekać?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wojciechu15,

Recommended Posts

Witam!

 

Zastanawiam się nad wymianą podzespołów i po premierze nowych Ryzenów mam dylemat czy zestaw z AMD nie bedzie lepszy przyszłościowo.

Budżet na upgrade 2500K

 

Mój aktualny zestaw to:

 

mobo - MSI Z87-G45 Gaming Intel Z87

cpu -  i5-4670K + Thermalright HR-02 Macho Black White [podkręcony na spokojnie do 4.2Ghz]

gpu - MSI GTX 1070 GAMING X

ram - Crucial DDR3 16GB (2x8GB) 1600MHz Ballistix Sport CL9

PSU - SilentiumPC Deus M1 650W

Buda - Fractal Design Arc r2 midi

 

Komputer zakupiony w 2013 roku wiec planuje do używać kolejne 4/5lat, wymieniana była tylko karta na GTX 1070

Komputera używam głównie do zdalnej pracy ale i okazjonalnego grania [1080P].

Niestety procek już nie wydala jak odpalę sobie 2/3 virtualne maszyny czy gry na ultra w 1080p

 

 

Teraz kilka pytań do was:

 

1)Brać Ryzena 2600/2600x (czekać na lepsze mobo x470 + podkręcanie) i ewentualna zmiana procka jak wyjdzie zen2 ?

 

2)Brać 8700K + ASROCK EXTREME4 + 2x8GB RAM 300MHz - [niestety tutaj dopłata]

 

3)Może wymienić sam procek na przeczekanie na 4790k [powinien działać z tą płytą jeśli się ma najnowszy bios] niestety ceny tego procka są dość wysokie nawet używane 

 

4)Ktoś się orientuje za ile można ewentualnie sprzedać mój zestaw MOBO/CPU/RAM żeby zwiększyć budżet?

 

 

Proszę o pomoc  

Edytowane przez padres84
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz graty na sprzedaż, to czekanie nie ma sensu, ceny nowych podzespołów z czasem spadają, ale używanych starych też...

Niektórzy mówią że procek który masz nie ogranicza gtx 1070, ja miałem i5 4690k i po przejściu na i7 8700k może i fps faktycznie nie skoczył, ale płynność po prostu masakra!

Przy 40fps czuje się moc 60fps, powaga.

Jeśli ekran masz 60/70hz może faktycznie ryzen 2700x jest lepszym wyborem-taniej, ale czy na nim jest płynnie-nie wiem, nie miałem.

Co do cen to popatrz na licytacje na alledrogo i wszystko stanie się jasne.

Link to post
Share on other sites

4) Płyta: 200-250

Pamięci: 350-400

Proc: 350-400

 

3) Wymiana i5k na i7k wewnątrz s 1150 na pewno wydłuży żywot platformy, ale moim zdaniem nie da dużego kopa

 

1/2) Kwestia osobistych preferencji, bo tak naprawdę nawet po mocnym OC, gdzie kawa dalej odjeżdża Ryśkom to już nie są takie różnice jak kiedyś

Link to post
Share on other sites
Jeśli bym się decydował na Ryska czekać aż coś lepszego z płyt x470 wypuszczą?

To co najlepsze już jest więc nie masz na co czekać https://www.x-kom.pl/p/424654-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x470-aorus-gaming-7-wifi.html

Jeśli będziesz kręcił to dołączony cooler nie wystarczy, mam 2700x i po ustawieniu na sztywno 4100MHz(1.3V pod obciążeniem) i po puszczeniu occt hwinfo64 pokazał 180W cpu package i proc szybko złapał 94 stopnie i test przerwałem.

Ale jeśli nie kręcisz to możesz kupić https://www.x-kom.pl/p/424655-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x470-aorus-ultra-gaming.html

Edytowane przez rez
Link to post
Share on other sites

To co najlepsze już jest więc nie masz na co czekać https://www.x-kom.pl/p/424654-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x470-aorus-gaming-7-wifi.html

Jeśli będziesz kręcił to dołączony cooler nie wystarczy, mam 2700x i po ustawieniu na sztywno 4100MHz(1.3V pod obciążeniem) i po puszczeniu occt hwinfo64 pokazał 180W cpu package i proc szybko złapał 94 stopnie i test przerwałem.

Ale jeśli nie kręcisz to możesz kupić https://www.x-kom.pl/p/424655-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-x470-aorus-ultra-gaming.html

 

Płyta super ale cena też masakra.

Dałoby rade jakaś płytkę na x470 wybrać w granicach 600-700zl max pod OC czy nie ma sensu?

Edytowane przez padres84
Link to post
Share on other sites

Co nie sprawia, że granie na ryzenach nie jest komfortowe i dzięki wielu rdzeniom jeszcze długo będzie. Uparłeś się by głosić wszędzie że ryzeny są ble i od kilku dni wałkujesz to w każdym temacie, a prawda jest taka, że to spoko procesory, a że 15 klatek mniej od Intela? A kto zobaczy różnicę powyżej 100fps?

Link to post
Share on other sites

Co nie sprawia, że granie na ryzenach nie jest komfortowe i dzięki wielu rdzeniom jeszcze długo będzie. Uparłeś się by głosić wszędzie że ryzeny są ble i od kilku dni wałkujesz to w każdym temacie, a prawda jest taka, że to spoko procesory, a że 15 klatek mniej od Intela? A kto zobaczy różnicę powyżej 100fps?

Ale po co przepłacać za wincej rdzyniów skoro one są wolniejsze ?

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi już o to co lepsze, co tańsze, tylko o to, że wpadasz do tematu, wyjeżdżasz grubo, że ryzen to badziewie, a to po prostu nie prawda. Ja osobiście wybrałbym 8700k+extreme4, ktoś inny ryzeny 2700 - i pewnie wszyscy bylibyśmy zadowoleni, bo z 5 lat minie zanim jakaś gra sprowadzi którykolwiek z tych procesów poniżej 60 FPS.

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi już o to co lepsze, co tańsze, tylko o to, że wpadasz do tematu, wyjeżdżasz grubo, że ryzen to badziewie, a to po prostu nie prawda. Ja osobiście wybrałbym 8700k+extreme4, ktoś inny ryzeny 2700 - i pewnie wszyscy bylibyśmy zadowoleni, bo z 5 lat minie zanim jakaś gra sprowadzi którykolwiek z tych procesów poniżej 60 FPS.

Ale ja nie piszę o gustach. Podobać to mi może się buda albo klawiatura. Matematyka jest nieubłagana. Ryzen jest sporo wolniejszy.

Link to post
Share on other sites

Ale ludzka percepcja podobnie. Nie zobaczysz różnicy między 150 a 120 FPS gołym okiem, o ile frame rate jest stabilny. Poza tym gtx 1070 jest na granicy "ręcznego ze strony GPU", a sam autor pisze, że gra okazyjnie i nie jest to priorytet.

Link to post
Share on other sites

Ale ludzka percepcja podobnie. Nie zobaczysz różnicy między 150 a 120 FPS gołym okiem, o ile frame rate jest stabilny. Poza tym gtx 1070 jest na granicy "ręcznego ze strony GPU", a sam autor pisze, że gra okazyjnie i nie jest to priorytet.

Oblicz sobie ile to jest wolniej w procentach.

Link to post
Share on other sites

Ty mówisz o bezwzględnej różnicy, ja zaś o względnej. Jeżeli intel jest szybszy o 30-40% (a potrafi taki być bez problemu po OC) ALE średni FPS jest na poziomie <60 to 18-25 kl/s poniżej progu "refresh rate'a" monitora to porażka i AMD ssie (bo 35 kl/s to padaka w każdej grze).

 

Ale z 2. strony jeżeli mamy 40% różnicę (ekstremalnie skrajny przypadek) przy progu 200 klatek średnio to te 80 FPS (!) jest dokładnie tak jak napisałem - niedostrzegalne.

 

Jeżeli uważasz inaczej (bo "ty potrafisz dostrzec taką różnicę a ktoś inny nie") to niestety wchodzimy w obszar subiektywnych zagadnień.

 

Just so you know: miałem przyjemność posiedzieć ostatnio przy Asusie GL702ZC (laptop z Ryzen 5 1600, rx 580 4GB) i jeżeli tak ma wyglądać sprzęt gamingowy oparty o "Ryzena, który nie nadaje się do gier" to powiem Ci, że zaginasz rzeczywistość.

Link to post
Share on other sites

Ty mówisz o bezwzględnej różnicy, ja zaś o względnej. Jeżeli intel jest szybszy o 30-40% (a potrafi taki być bez problemu po OC) ALE średni FPS jest na poziomie <60 to 18-25 kl/s poniżej progu "refresh rate'a" monitora to porażka i AMD ssie (bo 35 kl/s to padaka w każdej grze).

 

Ale z 2. strony jeżeli mamy 40% różnicę (ekstremalnie skrajny przypadek) przy progu 200 klatek średnio to te 80 FPS (!) jest dokładnie tak jak napisałem - niedostrzegalne.

 

Jeżeli uważasz inaczej (bo "ty potrafisz dostrzec taką różnicę a ktoś inny nie") to niestety wchodzimy w obszar subiektywnych zagadnień.

 

Just so you know: miałem przyjemność posiedzieć ostatnio przy Asusie GL702ZC (laptop z Ryzen 5 1600, rx 580 4GB) i jeżeli tak ma wyglądać sprzęt gamingowy oparty o "Ryzena, który nie nadaje się do gier" to powiem Ci, że zaginasz rzeczywistość.

po co sam nie kupiłeś amd tylko intela ?

Link to post
Share on other sites

Pewnie dlatego, że jak kupował obecną platformę to AMD miało na rynku tylko kiepskie FX'y i słabe APU, które wtedy, gdy wydajność w grach była jeszcze bardziej zależna od mocnego wątku wypadały jeszcze gorzej niż teraz i w zastosowaniach domowych intel do 3 generacji wstecz był wydajniejszy. Coś ty się tak do niego przyczepił?

Link to post
Share on other sites

@Tomecug Nie jestem purystą językowym, ale jak czytam takie zdania to czuję, że oczy mi krwawią :/

 

Pytasz po raz kolejny chociaż już Ci wcześniej odpisałem dlaczego nie zmieniałem platformy. Kolega wyżej ponownie Ci to wykłada - nie wiem po co ciągniesz ten offtop...

Link to post
Share on other sites

@Tomecug Nie jestem purystą językowym, ale jak czytam takie zdania to czuję, że oczy mi krwawią :/

 

Pytasz po raz kolejny chociaż już Ci wcześniej odpisałem dlaczego nie zmieniałem platformy. Kolega wyżej ponownie Ci to wykłada - nie wiem po co ciągniesz ten offtop...

Nie napisałeś. Masz intela bo go wolisz i ok. Innych namawiasz na ryzena pewnie dla beki i chęci sprawdzenia jak on chodzi nie za swoje pieniądze.

Link to post
Share on other sites

Pisałem tydzień temu:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/263183-płyta-główna-ryzen-2xxx/?p=2497323

 

Dla beki to Ty wszędzie piszesz, że Ryzen się totalnie do gier nie nadaje, podczas gdy już połączenie z dowolną kartą graficzną za mniej niż 2000 PLN zniweluje Ci przewagę, jaką daje coffee lake.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...