Skocz do zawartości

Płyta główna + Ryzen 2xxx


Recommended Posts

Witam wszystkich! Od pewnego czasu robiłem przymiarki do wymiany podzespołów i po premierze nowych Ryzenów zastanawiam się czy nie nabyć któregoś.

Mój aktualny zestaw to:

 

mobo - ASUS M5A97

cpu - AMD FX 8350

gpu - RADEON HD6850

ram - PATRIOT G-SERIES 4GB 1600MHZ

zasilacz - CHIEFTEC GPS-600A8

Karta graficzna - aktualnie Radeon HD 6850 natomiast będzię gtx 1060, lub gtx 1070, ewentualnie RX 580.

 

Zastosowanie komputera, to poza oczywistościami jakimi są net, filmy i programy biurowe, to gry: najczęściej HotS i Overwatch, a poza tym to Batllefield, CoD i oczywiście jakieś perełki jak się trafią typu Wiedzmin 3

 

Pierwsze pytanie to czy opłaca się kupować nowe Ryzeny (tutaj akurat wydaje mi się, że tak)? Drugie to który z nich, 2600x czy może lepiej dopłacić do 2700x, a może bez "x", a może intel? Po trzecie to jeżeli będzie to Ryzen, to czy warto kupować płytę x470, którąś z tańszych wersji, czy może lepiej x370? I ostatnie to jakie ramy i ile, czy wystarczy 8 gb?

Proszę o pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie korzystasz z oprogramowania, które spożytkować potrafi dodatkowe rdzenie, to bierzesz 2600x. Bo jest tańszy, a w grach porównywalny do 2700x (czasami szybszy, czasami wolniejszy).

 

Moim zdaniem nie warto brać X470, ASRock X370 Taichi albo MSI B350 Gaming Pro Carbon to nadal najlepsze opcje w swoich segmentach cenowych.

 

Podobnie ram: brałbym 2x4GB 3600 cl16

Link to post
Share on other sites

No właśnie z tym dokładaniem jest sprawa prosta. Jeżeli komp głównie do gier to 2600x będzie najlepszym wyborem, jeżeli cokolwiek innego to można myśleć na 2700x.

 

Podany przeze mnie ram można kupić za 600-650 pln, a po powrocie do normalnych cen ewentualnie dokupić drugą parę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Korzystam jedynie sporadycznie z Autocada, ale to do prostych projektów, więc raczej nie opłaca się dokładać.  A czy warto dokładać do ASRock X370 Taichi (790 zł)? W proównaniu do wspomnianej MSI to ponad 300 zł różnicy. x470 zaczynają się od 600 zł (Gigabyte x470 Aorus Ultra gaming, MSI x470 gaming pro, Asrock x470 Master SLI).

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie zamierzasz podkręcać to moim zdaniem Gaming Pro Carbon spokojnie wystarczy (Taichi z 2. strony to jedna z najlepszych, najbogatszych płyt pod Ryszarda).

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ha ha ha  :D  Nowy PR od Intela już działa?  :->

Nie PR ale trzeźwe patrzenie gdzie AMD znowu daje wincej rdzeniów.... a nic z tego nie wynika.

Poza tym fx to nadal po podkreceniu dobry proc i wolał bym zmienić grafikę.

Jedynym rozsądnym procesorem cena jakiść są nowe 6 rdzeniowe i5.

Link to post
Share on other sites

Jedynym procesorem Intela, rozsądnym pod względem cena/jakość, jest i5-8400. Za kilka miesięcy do tej ceny zejdzie R5 2600/x i wtedy Ryśku przejmie pałeczkę najciekawszej opcji w tej kategorii.

 

Intel mocno dał ciała ograniczając sztucznie max wspierany ram na H310 i B360, bo sporo ludzi nie weźmie do zablokowanego procesora droższej płyty pod OC. A już z takim 2666 MHz 8400 nie błyszczy tak bardzo. Szczególnie, że lepsze płyty B350/350m nie mają problemu z puszczeniem pamięci 3400+ u Ryszarda :P

Link to post
Share on other sites

Jedynym procesorem Intela, rozsądnym pod względem cena/jakość, jest i5-8400. Za kilka miesięcy do tej ceny zejdzie R5 2600/x i wtedy Ryśku przejmie pałeczkę najciekawszej opcji w tej kategorii.

 

Intel mocno dał ciała ograniczając sztucznie max wspierany ram na H310 i B360, bo sporo ludzi nie weźmie do zablokowanego procesora droższej płyty pod OC. A już z takim 2666 MHz 8400 nie błyszczy tak bardzo. Szczególnie, że lepsze płyty B350/350m nie mają problemu z puszczeniem pamięci 3400+ u Ryszarda :P

Nie wiem gdzie ty widziałes ryzena 1 generacji który bez problemu ogarniał 3400 pamięci poza dedykowanymi zestawami.

Co do wydajności wystarczy spojrzeć na ten fx vs ryzen aby zobaczyć że procesor z 2012 roku jest równie dobry jak ten ryzen.

Link to post
Share on other sites

A gdzie ja, panie, pisze o Ryzenie 1 gen?

 

: Poza tym, podlinkowany test pokazuje pięknie różnice między najtańszym Ryszardem a niegdyś topowym Vishera (4R/4W @3.8 GHz vs 4R/8M @4.4 GHz). I cóż z tego testu widać? Ano że pomimo niższych zegarów i mniejszej liczby wątków/modułów najsłabszy Ryszard jest lepszy od topowego FX'a. Nie muszę się nawet zastanawiać co by było gdyby do testu był wzięty bardziej porównywalny R5 1500x (4R/8W, 3.5/3.7 GHz)...

 

Generalnie dobry test zapodaleś :D :D :D

Link to post
Share on other sites

A gdzie ja, panie, pisze o Ryzenie 1 gen?

 

: Poza tym, podlinkowany test pokazuje pięknie różnice między najtańszym Ryszardem a niegdyś topowym Vishera (4R/4W @3.8 GHz vs 4R/8M @4.4 GHz). I cóż z tego testu widać? Ano że pomimo niższych zegarów i mniejszej liczby wątków/modułów najsłabszy Ryszard jest lepszy od topowego FX'a. Nie muszę się nawet zastanawiać co by było gdyby do testu był wzięty bardziej porównywalny R5 1500x (4R/8W, 3.5/3.7 GHz)...

 

Generalnie dobry test zapodaleś :D :D :D

a 2 to coś wielkiego w porywach 3% większe ipc.

skoro ryzen tak ci sie podoba to czemu sam siedzisz na intelu a innym go wciskasz ?

Link to post
Share on other sites

Masz miedzy Summit Ridge a Pinnacle Ridge różnice w szybkości "bezproblemowo" wspieranego ramu (wyciągasz z pudełka i pakujesz do mobo, bez zabawy z timingami, napięciem itp), wyższe zegary, inny rozkład taktowań przez Precision Boost 2 oraz niższe zużycie energii dla tych samych zegarów.

 

Skąd żeś Ty wziął 3% różnicy w IPC? Zobacz sobie filmik der8, w którym porównuje on 2700x do 1700x na tych samych zegarach to ładne wyjdzie to Twoje 3%

 

Nikomu nie wciskam procków AMD a jedynie chętnie wchodzę w dyskusje gdy ktoś powtarza nieaktualne informacje. A sam siedzę na starej platformie, bo gdy kupowałem dawno temu mobo to czerwoni nie mileli jeszcze Ryszarda w swojej ofercie. Niedawny upgrade zaś z 5675c na 5775c miał miejce, bo nie chce mi się bawić w sprzedawanie dobrej mobo, pamięci i reinstalki całego systemu razem z wszystkim co na nim mam. 

 

Gdybym jednak teraz musiał budować nowy zestaw to na 90% byłby oparty o 2600x. Poza tym bardzo poważnie się zastanawiam, czy nie złożyć pod telewizor komputerka SFF z R5 2400G bez eGPU. Jeżeli Intel nadal będzie opóźniał przejście na 10nm to w przyszłym roku mój chrześniak prawdopodobnie dostanie na komunie swój pierwszy komputer i będę bardzo poważnie się zastanawia na Ryzen 3 w 7nm procesie technologicznym. 

Link to post
Share on other sites

Masz miedzy Summit Ridge a Pinnacle Ridge różnice w szybkości "bezproblemowo" wspieranego ramu (wyciągasz z pudełka i pakujesz do mobo, bez zabawy z timingami, napięciem itp), wyższe zegary, inny rozkład taktowań przez Precision Boost 2 oraz niższe zużycie energii dla tych samych zegarów.

 

Skąd żeś Ty wziął 3% różnicy w IPC? Zobacz sobie filmik der8, w którym porównuje on 2700x do 1700x na tych samych zegarach to ładne wyjdzie to Twoje 3%

 

Nikomu nie wciskam procków AMD a jedynie chętnie wchodzę w dyskusje gdy ktoś powtarza nieaktualne informacje. A sam siedzę na starej platformie, bo gdy kupowałem dawno temu mobo to czerwoni nie mileli jeszcze Ryszarda w swojej ofercie. Niedawny upgrade zaś z 5675c na 5775c miał miejce, bo nie chce mi się bawić w sprzedawanie dobrej mobo, pamięci i reinstalki całego systemu razem z wszystkim co na nim mam. 

 

Gdybym jednak teraz musiał budować nowy zestaw to na 90% byłby oparty o 2600x. Poza tym bardzo poważnie się zastanawiam, czy nie złożyć pod telewizor komputerka SFF z R5 2400G bez eGPU. Jeżeli Intel nadal będzie opóźniał przejście na 10nm to w przyszłym roku mój chrześniak prawdopodobnie dostanie na komunie swój pierwszy komputer i będę bardzo poważnie się zastanawia na Ryzen 3 w 7nm procesie technologicznym. 

3% ipc to nie wydajność. Reszta wzrostu wynika z mniejszych opóźnień kaszy, ulepszonego kontrolera pamięci.

Dla mnie ktoś kto siedzi na intelu a innym poleca ryzena jest dziwny.

Dobrze wiesz że intel jest znacznie szybszy i do tego pracujący ze znaczenie wyższymi zegarami od ryzena.

od twojego 2600 lepszym wyborem są nowe 6 rdzeniowe i5.

Link to post
Share on other sites

No, szczególnie że mój Broadwell ma zawrotne 4.2 GHz :D

 

Widzę, że nie szukałeś testu o którym ja mówiłem. Już nie pamiętam który, ale którys konkretny benchmark dobrze wyciąga na wierzch różnice w ipc (Cb R15?) i w tym filmiku dokładnie to widać.

 

Intel jest szybszy w grach bezsprzecznie, ale nie jest to tak duża różnica jak ty to opisujesz (nawet po OC, w którym kawa odjeżdża jeszcze dalej). Szczególnie, gdy będzie/jest parowany z czymś wolniejszy od gtx 1070 ti lub mówimy o 1440p lub wyżej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...