Skocz do zawartości

Pytanie o napięcie 8700k lekkie OC


Recommended Posts

Witam,

posiadam 8700k + Dark Rock 3 Pro, ASRock Z370 Gaming K6.

 

Podkręciłem procka do 4.8 przy napięciu 1.26V - wydaję się byc stabilnie, przynajmniej po OCCT Linpack.

Aktualnie napięcie cały czas ustawione jest na 1.26V, nawet gdy zegary są zrzucone ze względu na bezczynność.

 

Chciałbym ustawić tak, aby w spoczynku (podczas surfowania po necie itp.) napięcie automatycznie się obniżało tak jak w przypadku ustawień domyślnych procesora, a gdy np. zacznę w coś grać (mimo, że wtedy procek działa w 40%)  zegary podbiły się na maksa do 4.8 GHz, a napięcie max do 1.26V - czy jest taka możliwość ?

 

P.S.  4.8 Ghz na wszystkich rdzeniach przy 1.26V to bardziej dobry chip czy gorszy ?  Na 5.0 GHz przy 1.35V wywalilo blue screena.

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

Zamiast fixmode musiałbyś ustawić offset żeby zbijał napięcie w idlu. Na początek dodaj coś w stylu +0.05v i można dać llc na jakiś 4lvl. Podczas testów będziesz widział na ile podnosi vcore w stresie. W linpacki to bym się nie bawił, dobre programy to właśnie occt, Aida64 stress test czy nawet prime95. Jeśli wywala błędy to stabilny nie jest....

Link to post
Share on other sites

Ta plyta przy ofsecie będzie dawała większe napięcie w idle.Ustaw sobie fixed-na sztywno.

 

Wlasnie zauwazylem, ze offset mode strasznie wysoko ustawia napiecia.

 

Na fixed mode zmienic tylko voltage czy inne opcje tez?

Te 4.8 przy 1.26 przy zwyklym OCCT: occt wywalaly error po niedlugim czasie, ale przy OCCT: Linpack hulalo normalnie powyzej 10 min. (co wydaje sie dziwne bo przeciez linpack bardziej obciaza procka)

 

Aktualnie ustawilem 4.6 Ghz przy 1.25V i przeszlo OCCT: occt oraz OCCT: Linpack (screeny).

Tymi MAX temperaturami chyba nie ma co sie sugerowac, bo wskoczyly one na poczatku na doslownie 2 sekundy i zniknely. Generalnie temperatury utrzymywaly sie tak jak na screenach:\

 

4_6_Ghz_1_25_V.jpgDo tego zrobilem dla porownania (np. napiecia) screeny testow na ustawieniach domyslnych BIOSa czyli na stocku:

 

stock.jpg

 

Jak widac na stocku napiecie ustawia sie w granicach 1.3 - 1.31 , a po delikatnym OC do 4.6 Ghz ustawione jest fixmode na 1.25V

Link to post
Share on other sites

Żaden program do obróbki czy gra nie dobije do tak wysokich temp jak te piece do katowania sprzętu bo to nie są programy do testowania pełnej stabilności procesora które,powtórzę kolejny raz,testy przejdą a w grze cie wywali.

 

Na sztywno tak zostaw,masz stałe ale niższe napięcie.Płyta ogólnie spoko ale czym wyżej tym większy rozrzut w napięciach.

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Żaden program do obróbki czy gra nie dobije do tak wysokich temp jak te piece do katowania sprzętu bo to nie są programy do testowania pełnej stabilności procesora które,powtórzę kolejny raz,testy przejdą a w grze cie wywali.

 

Na sztywno tak zostaw,masz stałe ale niższe napięcie.Płyta ogólnie spoko ale czym wyżej tym większy rozrzut w napięciach.

 

Czyli zostawic te 4.6 przy 1.25V  ew. 4.8 przy wyzszym napieciu?

i jedyne co, to zmienic napiecie na fixmode, reszte zostawic tak jak bylo, w tym avx na auto ?

Link to post
Share on other sites

Ja mam obniżone maksymalnie napięcie ile można było i przy tym napięciu podniosłem zegar ile się również dało.Mam też profil 5GHz na przyszłość więc podkręcanie do granic możliwości 8600k/8700k teraz nie ma sensu.Obecnie są to wystarczająco mocne procesory i lepiej niech pracują w niższych temp niż je dociskać. 

 

Napięcie Fixed-stałe

 

AVX-Auto=0 - masz wyłączone,jak chcesz włączyć musisz przesunąć - ust. np 1 - będzie ci zrzucał z 4.6 na 4.5 itd. 

Link to post
Share on other sites

15 minut to troszkę za krótko imo, chociaż zawsze małe rozeznanie jest. Też często testowałem krótko (tak w okolicach 30 min), później kilka benchmarków i zaczynałem normalnie na nim pracować, jak wywalił po jakimś czasie bsoda z 0x124 np. to wprowadzałem małe poprawki i tyle.

Link to post
Share on other sites

15 minut to troszkę za krótko imo, chociaż zawsze małe rozeznanie jest. Też często testowałem krótko (tak w okolicach 30 min), później kilka benchmarków i zaczynałem normalnie na nim pracować, jak wywalił po jakimś czasie bsoda z 0x124 np. to wprowadzałem małe poprawki i tyle.

 

Wiec jezeli zadnego bledu i bsoda nie wywala, to spokojnie moge pracowac na takich ustawieniach? np. grajac w BF1 czy robiac benchmarki.

ew. ciut  za niskie napiecie nie wplynie jakos negatywnie na procesor, jezeli bledow nie wywala ?

Czy jednak za nim na stale zacznie korzystac sie z ustawien OC to nalezy zrobic szereg wymagajacych testow ?

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

15 minut to troszkę za krótko imo, chociaż zawsze małe rozeznanie jest. Też często testowałem krótko (tak w okolicach 30 min), później kilka benchmarków i zaczynałem normalnie na nim pracować, jak wywalił po jakimś czasie bsoda z 0x124 np. to wprowadzałem małe poprawki i tyle.

 

Mam takie samo podejście, stress testy po 24h nie mają sensu w domowych komputerach, strata czasu i energii. Jeśli nie służy jako serwer i nie musi być 100% stabilny 24/7/365 to testy po 15-30 minut spokojnie wystarczą, ewentualne błędy wyjdą w praniu. Niskie napięcie nie wpływa negatywnie, wręcz przeciwnie, obniża temperatury i ogólnie wydłuża żywotność

Link to post
Share on other sites

Zostawiłem 4.6 Ghz na wszystkich rdzeniach przy 1.23V.

 

no i git

 

przy takim konfigu jak 8700k + gtx1080Ti  nie ma najmniejszego sensu katować proca  aż do 5.0Ghz. O OC procka (5.0Ghz)  możesz pomyśleć o tym za 3 lata. Na tym setupie  + oc 4.6Ghz  kosisz wszelkie tytuły jakie są, jak i te,  które za jakiś czas wyjdą

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...