Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze monitora. Czy IPS naprawdę jest lepszy od TN?


Recommended Posts

Witam.

Potrzebuje sobie sprawić nowy monitor a nie mogę się zdecydować, we wszystkich okolicznych sklepach, praktycznie nic na półkach a jak juz coś jest to nie podłączą mi go do komputera żeby sprawdzić.

 

Męczy mnie jedna kwestia wszyscy mi polecają IPS i że TN to gó**o. No ale z tego co znajduje na sieci to ludzie wymieniają je po kilka razy ponieważ jest tragiczny backlight bleed, i często dostają jeszcze gorszy efekt z każdym kolejnym egzemplarzem. A TN widzę ma z tym mniejsze problemy. Czy naprawdę warto się w to pchać, zawsze korzystałem z tanich TN i niebyły tak złe jak to ludzie opisują. Ale z drugie strony mój smartfon galaxy s2 wyświetla ładniejszy obraz niż wszystkie tv/monitory z jakimi miałem styczność.

Jeszcze ja by to była domena tanich monitorów, ale jak widzę drogie tez na to cierpią, obraz zalewający się żółcią. Naprawdę jest to taka dobra opcja? Chociaż niektóre TN ja na przykład w tych asus rog, maja problemy z gradientem w ciemnych scenach. Monitor za 3 tysiące złotych jak ma takie problemy to jest jakaś kpina moim zdaniem.

Nie jest majętnym człowiekiem a zabawa w wymienianie monitorów raczej nie wchodzi w grę, a kupienie kilku i porównanie to już na pewno nie wchodzi grę.

 

Dlatego mysle nad tymi monitorami, póki co same TN, dodam że mam kartę GTX 970:

ASUS PB277Q - duży rozmiar, duży obszar roboczy

ASUS VG245Q - podobno zaprojektowany dla konsol, czy bedzie się nadawał do zwykłego użytku

ASUS VE248HR- miałem wczesniej podobny

LG 24MB37PY

Samsung S24D330HSX

 

Fajnie by było mieć duży monitor, ale potrzeba do niego większej rozdzielczość do komfortowej pracy, dla TN jest raczej mały wybór w WQHD, a UHD lub 4k jak kto woli raczej bym sobie w nic nie pograł, chyba że dało by sie skalować fullHD bez żadnej rozmytej interpolacji, tylko jeden pixel wyświetla sie na czterech. Niby jest jeszcze monitor OLED od Dell ale też 4k

Edytowane przez andy939
Link to post
Share on other sites

Siema,

 

Od 2 tygodni sam probowałem wybrać monitor i zawsze słyszę to samo - do szybkich gier (fps'y jak CSGO) tylko TN, bo niski input lag, nie grasz w FPS'y, bierz IPS, będą lepsze kolory.

 

Do dziś korzystałem z budżetowego AOC i2757fm - chyba jeden z tanszych przy tej wielkości panel kupiony ze 2-3 lata temu. I wszystko cacy, ale grając z ludźmi wyposażonymi w TN'ki o odświeżaniu 144hz i więcej,też taki zachciałem, by wyrównać szanse :)

Gdyby nie to, pewnie dalej bym z niego korzystał, ale pasja do grania wróciła we mnie na dobre i dziś podłączam AOC AGON A241QG. I tak, wymieniam monitor na mniejszy :)

 

Przede wszystkim zastanów się do czego potrzebujesz monitor, na jakie kompromisy jesteś gotowy. Wtedy możesz zacząć wybierać. Do tej pory nie znalazłem monitora, który byłby rewelacyjny w każdym aspekcie zarówno dla graczy jak i dla innych specjalistów.

Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem hardkorowym graczem, teraz mam taki stary 17 cali lg, co ma 8ms czas reakcji. Nie mam problemu z wygrywaniem w nowego quak champions, ale prosem nie jestem. Co mi najbardziej zależy w miarę dobra jednolita czerń, ponieważ lubię grac w horrory, w ciemnym pokoju. A jak będe sie musiał męczyć z jakimiś pożółkłymi rogami, to uważam że ips są nic niewarte.

Zajmuje się też trochę grafiką 3d, głównie dorabiam na zleceniach bo ciężko u nas o stało prace w tym zawodzie, i jakoś tn nigdy mi nie przeszkadzało.

 

nie jestem przekonany do 144hz, praktycznie każda gra singlowa działała mi w zakresie 40-60fps, z drobnymi skokami do 70fps zależnie od lokacji, wiec nie widzę w tym sensu, a gsync moim zdaniem jest niewarty dopłaty. Coraz bardzie skłaniam się w stronę kupienia taniego monitora, i poczekać aż wyjdzie coś nowego. W końcu już jest jeden monitor OLED a asus też ma wypuścić takie cudo za niedługo.

Link to post
Share on other sites

Zatem jeżeli kupno nowego monitora Cie nie pali, możesz zaczekać na nowe modele. Po ostatnich newsach zauważyłem, że producenci szykują się już na 4K, ale ceny tych monitorów stanowią wartość całkiem niezłego używanego auta (precyzując ok 7-10K).

 

Podczas mojej przygody z IPS'em, nie miałem problemu z żółtymi rogami, ani żadnego innego. Zaznaczam, że to nie był model z najwyższej półki :)

 

Sprawdź ofertę NEC'a oraz EIZO - cenią się, ale matryce naprawdę mają na poziomie. Do grafiki 3D na pewno coś od nich dostaniesz. Polecam celować w rozdzielczość 2K.

Bazując jeszcze na tym co napisałeś, skoro nie potrzebujesz szybkich czasów reakcji matrycy oraz odświeżania, lepszym wyborem powinien być dla Ciebie IPS, ze względu na reprodukcje kolorów.

 

Tyle ode mnie, powodzenia :)

 

 

P.S.

AG241QG zgodnie z tym co pisałem wczoraj wypróbowałem i magia 144hz do mnie przemówiła. Matryca TN, ale kolory, czerń po minimalnej kalibracji - bez zastrzeżeń (na moje potrzeby filmowo-growe). W swojej ofercie AOC ma monitor AG271QC, ktory z tego co pamietam ma panel IPS i prezentuje się zacnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...