Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Mam problem z płytą Asus Rampage Extream IV i dyskiem Samsung Sm951 NvMe na adapterze do PCIe.

Mam wgrany najnowszy dostępny na stronie Asusa bios.

W biosie dysk ani Windowsie nie jest widoczny ale jeśli uruchomię program np. GParted to dysk widzi.

Jakie zrobić ustawienia biosu aby dysk był widoczny?

Czy jest możliwe uruchomienie tego dysku na mojej płycie?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

to jest x79 tak? Wątpię abyś miał upa biosu z wsparciem NVMe, oficjalnie ono jest od z97 (+ reszta rodziny), niżej zwykle trzeba samemu modyfikować uefi, a dokładniej dodawać moduły z NVMe, aby bootować na niego. 

Jaki masz system ? 
Co masz na myśli że windows nie jest widoczny w bios-ie? 
Daj screen-a z zarządzania dyskami. 


Pps. Jesteś pewien że to wersja NVMe tego SSD, bo są 3 pod sm951... 

Link to post
Share on other sites

Na portalu ROG jest post z opisem jak wgrać modyfikowany bios itp.

Jest cała baza danych biosów tylko do Asusa.

Jak ściągam modyfikowany bios to podczas weryfikacji wywala mi błąd ( nie przeszedł weryfikacji ) i nie fleszuje.

Robiłem samemu modyfikacje czystego biosu i też to samo.

Obecnie na tym dysku Samsung Sm951 jest zainstalowany Win10 Pro ale płyta główna nie ma wsparcia bootowania więc nie odpala.

Na dysku jest napisane SM951 NVMe.

Nie wiem jak zrobić aby modyfikowany bios poszedł .Na ROG po rejestracji pokazuje mi , że mam bana :) , więc nie mogę dodawać postów.

Edytowane przez zanet
Link to post
Share on other sites

Ściągnąłem UEFI bios

Plik z oryginalnym najnowszym biosem ze strony Asusa.

Plik z modem NVMe.

Uruchamiam program , wczytuje plik bios.

Dodaje NVMe , zapisuje .

Tylko zapisany  zmodyfikowany plik ma rozszerzenie ROM a nie CAP.

Nie wiem , coś muszę źle robić.

Poczekam może ktoś z forum ROG odpisze.

Ew poproszę kogoś z  Benchmark.pl aby mi zrobił mod.

Edytowane przez zanet
Link to post
Share on other sites

Zrób to samodzielnie (nie korzystaj z moda), to będzie działać:

- ściągasz bios do swojej płyty (oczywiście najnowszy),

- ściągasz bios do odpowiednika swojej płyty lub podobnej, ale na nowszym chipsecie Z97,

- programem MMTOOL wyciągasz trzy moduły obsługi NVMe,

- dogrywasz te moduły do biosu od swojej płyty.

 

I musi działać. Dokładny opis tutaj:

http://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1571271-tutorial-how-add-nvme-support-any-ami-uefi-bios-intel-chipset.html

Link to post
Share on other sites

ogólnie z asusem nie tak łatwo z modyfikacjami, bo tam jeszcze sprawdza jakoś jego poprawność (sam mam asus-a, więc się tym interesowałem), poszukaj poradników jak to zrobić samemu odnośnie asus-a, najlepiej asus-a z x79 i próbuj aż się uda, tu nic więcej poradzić nie możemy. 
Dlatego też jak ktoś chcę porady odnośnie zakupu NVMe pod starszym chipset zawsze mówię, najpierw modyfikacja, później zakup. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuje


Jak robię z tego tematu http://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1571271-tutorial-how-add-nvme-support-any-ami-uefi-bios-intel-chipset.html

ciągle przy fleszowaniu biosu wyskakuje , że bios nie jest uefi.

Sprawdzałem  z różnymi biosami z których brałem te 3 wtyczki Nvme i ciągle to samo.

A te 3 wtyczki zapisuję z jakimś konkretnym rozszerzeniem ?

Link to post
Share on other sites

Doczytałem się ,że modowane biosy wgrywa się flashback z odpowiedniego portu usb.

Należy przy tym wcisnąć odpowiedni przycisk.

Tak zrobiłem z gotowym przerobionym biosem z forum ROG ale jest problem.

Jutro wgram oryginał i spr czy płyta wstaje :)


A można zapisać te 3 wtyczki do obojętnie jakiej nazwy ?


Od początku MOB miała uszkodzony bios nr1 .

Stratowała i co sec restartowała.

Bios nr2 działał prawidłowo. Niestety po moich modyfikacjach uszkodziłem go.

Płyta po starcie tylko wisiała. Zmieniłem biosy w gniazdach.

Po restarcie okazało się , że rzekomy uszkodzony bios jednak działa.

Skopiowałem bios z 1 do 2 i teraz mam 2 działające :)

Niestety problem z dograniem Nvme nadal został.

Raz jeszcze spr i ew oddam do kogoś kto mi zrobi.

Ciekawi mnie tylko bardzo dlaczego zrobiony i działający plik z ROG nie działa u mnie :(

Link to post
Share on other sites

Nie pamiętam już jak to robiłem, ale poszło "książkowo". Nie musiałem nic kombinować. Korzystałem z tych linków, żeby ogarnąć co i jak::

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

https://forums.anandtech.com/threads/full-nvme-support-possible-for-older-intel-chipsets.2437588/

http://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1571271-tutorial-how-add-nvme-support-any-ami-uefi-bios-intel-chipset.html

 

Ps.

Ciekawi mnie tylko bardzo dlaczego zrobiony i działający plik z ROG nie działa u mnie :( - to jest pytanie. Do mojej płyty nie było gotowca, więc robiłem sam, ale gdybym swój bios udostępnił, to u innych użytkowników powinien działać bez problemów.

 

Na jakimś forum pewien Polak napisał szeroki artykuł o modyfikacje biosów do starszych płyt. Zrobił nawet swoją stronę, ale adresu nie pamiętam. Nawet z nim coś tam pisałem.

 

Może to ten:

https://forum.purepc.pl/topic/375446-artyku%C5%82-uruchomienie-ssd-m2-nvme-na-starszych-p%C5%82ytach-g%C5%82%C3%B3wnych/

 

Poszukaj tej strony/bloga, bo tam chyba był zbiór gotowych UEFI pod konkretne płyty.

Edytowane przez roman106
Link to post
Share on other sites

czasem są problemy z wielkością końcowego pliku uefi po modyfikacji (za duży), niektórzy usuwają inne moduły dodając NVMe z których nie używają. 


No i ciągle pamiętam że w asus-ie jest coś tam jeszcze, chyba rozszerzenie pliku uefi jest inne co sprawia czasem problemy, tylko nie pamiętam czy przy samej modyfikacji, czy przy wgrywaniu (to miałem na myśli, że coś tam jeszcze sprawdza). 

Link to post
Share on other sites

No i po problemie.

Tonico z www.win-raid.com/forum.php podesłał gotowca na moją płytę.

Wszystko poszło bez problemu.

To wynik na Win10 Pro

Asus Rampage IV Extreme + Samsung SM951 M2 256Gb NVMe

 

9dcaf3ff0ac4d.jpg

 

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez zanet
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...