Skocz do zawartości

Czy dysk już umiera i szukać nowego? S.M.A.R.T.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Ostatnio dysk zaczął mi pracować głośniej niż zwykle i zerknąłem do HD tune.
Patrząc na ilośc relokowanych sektorów trochę się przeraziłem. Takie wartości w (05) chyba nie sa normalne i czym to może być spowodowane? Po prostu zużycie czy np. niewłaściwe użytkowanie?
wWfSDvP.jpg

Link to post
Share on other sites

powierzchnia siada, może być to wszystko, od samego czasu, po wilgotność powietrza, tylko jedno jest pewne, może być tylko gorzej. 

Skopiuj co tam masz na inny nośnik i sobie go po testujemy, na początek pełny skan opóźnień sektorów MHDD (aby potwierdzić stan powierzchni) 

Link to post
Share on other sites

Właśnie jestem w trakcie backupu...;D
Jak skończę wrzucę co wyjdzie w MHDD - w sumie mogłem od razu to zrobić zamiast zakładać bez sensu temat bo domyślałem się że pełny skan się przyda.

@thomyroke Dysk mam z 5 lat a przepracowane ma prawie 3 lata (24241 h).


Zrobiłem pełny skan MHDD (swoją drogą za nic na świecie nie mogłem go odpalić z pendrive, dopiero z płyty poszedł bez problemu)
Początek szedł ładnie ale od gdzieś 99,9% zaczęły się  wolne bloki:
L4Cqtq3.jpg
o6vkhCT.jpg
Jeszcze smart z MHDD:
3nEW5vJ.jpg

To co zerowanie i remap czy obciąć końcówkę?

Link to post
Share on other sites

Dałeś skan z remapem ? Bo ci realokowało ponad 2000 sektorów od ostatniego odczytu SMART... 

Ogólnie gdyby nie te już realokowane sektory (ponad 3 tys) to bym powiedział że tak, obciąć końcówkę przez zmianę geometrii + zerowanie + ponowny skan aby zobaczyć, czy da się tego używać. 

Przy takiej liczbie już realokowanych sektorów, ciężko mi zaufać temu dyskowi. Jak masz czas to warto się pobawić, ale to jak masz czas. Jeśli te realokowane były przy końcówce, to się opłaca przy nim robić. 

Link to post
Share on other sites

Wykonałem sam skan bez remapu.
Też właśnie martwi mnie ilość tych relokowanych sektorów, w tej chwili w hdtune nadal pokazuje 3296.

Powiedz mi tylko czy obciąć go na oko np. ostatni 1% potem zerowanie -> remap i znowu skan? Czy jakoś inaczej?
Ogólnie to chyba mimo wszystko bezpieczniej go będzie zostawić na jakiś magazyn bo nagła utrata danych nie była by dla mnie miła (w sumie jak dla każdego).
Polecisz może jakiś konkretny model w jego miejsce w razie czego?

Link to post
Share on other sites

Nic ciekawego nie ma, wszystko podobne, znaczy niby jest toshiba p300 1TB 7200rpm w dobrej cenie, ale z żywotnością kiepsko w porównaniu do reszty. 

Odcinaj na oko, ale jak coś z 5% i tak to jest najwolniejszy fragment dysku. 

 

Powiedz mi tylko czy obciąć go na oko np. ostatni 1% potem zerowanie -> remap i znowu skan? Czy jakoś inaczej?
bez remapa... 

 

Ogólnie to chyba mimo wszystko bezpieczniej go będzie zostawić na jakiś magazyn bo nagła utrata danych nie była by dla mnie miła (w sumie jak dla każdego).
Może na kopię danych z magazynu, niekoniecznie na magazyn.  
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obciąłem go i wyzerowałem, jest lepiej ale dalej niesty źle:
W ≈ połowie pojawiły się 4 sektory <500ms:
t968H1c.jpg

Tak to wygląda teraz w całości:
aNt8HhW.jpg

Smart po zerowaniu:
hEy6icl.jpg

W tej chwili Crystal Disk pokazuje 3584 rekolowanych...

Rozumiem że już jest nie do uratowania, po kupnie nowego HDD warto mu robić pełny skan powierzchni czy wystarczy zerknąć na SMART?

Link to post
Share on other sites

Wystarczy zerknąć na smart, ściągnij Hard Disk Sentiel, i sprawdz sobie jeszcze raz dysk co pokazuje. Kilkanaście sektorów relokowanych to już oznaka że na ważne dane lepiej uważać, a kilka tysięcy to już za dużo.

Edytowane przez 1234567890
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zawsze warto, mogą być fabryczne wady powierzchni, lub inne uszkodzenia wynikłe z złego magazynowania, czy transportu. 
SMART nic ci nie powie, bo będzie zerowy :D 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...