Skocz do zawartości

Monitor uniwersalny do +-1000zł.


Recommended Posts

Cześć, szukam  dobrego monitora od gier, filmów, poczytania, ogólnie coś wartego, swojej ceny.

Nie jestem zawodowym graczem, grafikiem, sprzęt też nie obsłuży 144hz, więc pytam tutaj o poradę.

Matryca IPS lub VA 24-27 cali.

Pod monitor chcę podłączyć ps4 i PC.

precesor i5 6600k

karta Radeon R9 390

 

 


Pomoże ktoś?

Link to post
Share on other sites

Z doświadczenia polecę Ci iiyama ProLite XUB2790HS-B1 [link] wprawdzie z matrycą IPS ale posiada zbliżoną jakość obrazu i dobre kąty.

 

Osobiście na tą chwilę posiadam Iiyama Prolite XB2783HSU-B1DP [link] właśnie na AMVA - i również jest godny uwagi ze względu na AMVA, usb, DP, DVI, DSUB oraz pivota. Trafiłem na egzemplarz z bardzo równomiernym podświetleniem bez cloudingu. Jestem bardzo zadowolony jeżeli chodzi o jakość obrazu - jednak jeśli do tej pory korzystałeś z 22-24 cali to FHD przy 27 calach ma inną plamkę i trzeba się zaadaptować do tej specyfiki przez kilka dni :)

 

Ja trafiłem go za 750zł w emag na jakiejś wyprzedaży, teraz też mają jakąś promocje i jest <900pln.

Link to post
Share on other sites

Plamka? Co to znaczy, nie operuję slangiem.

A co do Iiyama, to czytałem że któryś wypala oczy tak jasny jest, czy to wszystkie modele tej firmy?

 

Co do definicji - wzięte z benchmarka OFC :

 

"rozmiar plamki

rozmiar plamki to innymi słowy wymiary pojedynczego piksela wyświetlanego przez monitor i zależy od dwóch parametrów: rozdzielczości oraz przekątnej
ma wpływ na:
  • komfort pracy z tekstem/internetem
  • wizualną ostrość obrazu w grach/filmach
 
ogólnie rzecz ujmując plamka powinna być duża jeżeli chcemy pracować z tekstem, zbyt mała plamka powoduje, że czcionki męczą oczy, 
rzecz ma się odwrotnie w przypadku filmów i gier, gdzie mniejsza plamka powoduje, że obraz staje się wizualnie ostrzejszy, a wszelkie załamania gładsze
jak poznać, że plamka jest duża lub mała? z reguły taką informację można wyczytać z danych producenta, plamka dla tekstu nie powinna być mniejsza niż 0.27mm
gdy producent nie podaje danych na temat rozmiaru plamki wystarczy porównać rozdzielczość oraz przekątną monitora, 0.277mm plamka spotykana jest w 24” monitorach o rozdzielczości FullHD, ta sama rozdzielczość wyświetlona na mniejszej przekątnej zwróci nam odpowiednio mniejszą plamkę, 21.5” monitor FullHD to 0.248mm plamka tymczasem, 27” monitor FullHD będzie miał plamkę o rozmiarze 0.311mm
 
należy zaznaczyć, że duża plamka nie jest czynnikiem dyskwalifikującym monitor, jako dla gracza
optymalnym rozmiarem monitora do pracy z tekstem/internetem jest 22” WSXGA+ o plamce 0,282mm"
 
 
A TUTAJ masz cały FAQ dotyczący zakupu monitora.

 

 

Czy iiyama wypala oczy ? Nie sądzę, oba egzemplarze z którymi miałem do czynienia miały możliwość ustawienia bardzo niskiej jasności przy zadowalających innych parametrach więc nie było z tym problemu.

 

Elektronikę najlepiej zamawiać w sklepach internetowych, jeśli stwierdzisz że jest za jasny za ciemny czy cokolwiek to zwracasz do 14 dni i po problemie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...