Skocz do zawartości

Northbridge - przegrzewa się


Recommended Posts

Cześć! Mam kolejny problem (przed chwilą był z grafiką bo padła, ale kupiłem nową 1050ti) i bawie się z kompem w OC (amd fx 6300 więc zdolności ma duże). 

 

Zmartwiła mnie zaś temperatura northbridge'a.. która wynosi około ponad 80 stopni... dotykam to parzy wręcz.  

Płyta: Msi 970a Krait Edition

 

Co może być przyczyną? Czy może jest to normalne dla tej płyty? Troche się martwie i zastanwiam, czy by jakiegoś coolera tam nie walnąć...

 

Pomocy :>


przyłożyłem miernik temperatury do niego i w teorii pokazuje 55/60 stopni, ale w łape całkiem parzy.. nie wiem czy nie panikuje zbytnio


Ja w zasadzie mierzę temperaturę radiatora, a w środku - NB - może być zdecydowanie wyższa, czyż nie?


dodam że bez ociążenia i bez OC northbridge jest równie gorący w dotyku

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

 

 

dodam że bez ociążenia i bez OC northbridge jest równie gorący w dotyku

 

Wiatraczek, taka bidaklima. Być może że się grzeje z natury, lub wymaga zmiany pasty / termopada. Sama temperatura nie wydaje się być mała. Ja bym się temu przyjrzał głębiej. Niestety nie doradzę bo z amd ostanio miałem coś 1700+ w nazwie. 

Link to post
Share on other sites

Właśnie jestem świeżo po wymianie pasty ale nic to nie dało. 

 

Zauważyłem pewną zależność: 

Przed OC radiator był gorący w cholerę, ale w programie HWmonitor (tmpin1 (bo chyba ta jest do NB szczerze mówiąc, tak by wynikało)) osiągał w stresie niezbyt wysokie temperatury - tak mniej więcej do 65.

 

Po OC radiator gorący tak samo, ale w programie w stresie osiągał nawet 85 stopni.

 

generalnie tmpin0 to CPU 100%

tmpin1 wskazuje na NB

tmpin2 wskazuje na ogólnie płytę główną


https://forum-en.msi.com/index.php?topic=254668.0

 

piszą tam że ze względu na budowę i wykonywaną robotę NB będzie sie grzał. obecnie podkręciłem kompa do 4.5 ghz na 1,376vcore (ale trochę za mało bo podczas testu w stresie występuje throttling), nb voltage ustawiłem na 1,2v, a jego taktowanie na 2400mhz (chociaż na automatycznych było to samo) i generalnie mam na TMPIN1 czyli moim zdaniem NB temperaturę 88 stopni.

Link to post
Share on other sites

Test occt: po 15 minutach temperatura sięga 96 stopni


spróbuję przetaktować na 4,3 ghz


po obniżeniu taktowania na 4,3 ghz w stresie NB osiąga temperaturki około 85 stopni. Wiadomo, raczej nie będzie pracował pod takim stresem komputer, więc na chwile obecną jest to temperatura bezpieczna. Zamontuje jakiś wentylatorek i wtedy będę kręcił może więcej. 

 

dla potomnych: Tmpin1 to temperatura na northbridge'u ;) a radiator może być ciepły, w koncu odprowadza ciepło ;) wazna jest temperatura odczytywana z czujników

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...