Skocz do zawartości

Dysk przenośny Toshiba, cyka i próbuje startować samoczynnie.


Recommended Posts

Witam

 

Dostalem nowy dysk przenośny Toshiba 1TB na USB (dysk na 3.0 , ja mam 2.0 w kompie ). Przy 1 podłączeniu system próbowal go wykryć z 5 minut , byl dzwiek podłączania i odrazu odłączenia od usb i tak 5 minut. Po restarcie kompa ruszyl, hdd tune nie pokazuje błędów. Ale po podłączeniu go do gniazda usb na wylaczonym kompie , wydaje takie dzwieki jak na filmie .

 

https://youtu.be/qPQoleoSLLg

 

Po odpaleniu kompa dysk działa poprawnie. Ale np komp byl wylaczony cały dzien, kabel podłączony do gniazda usb, a dysk nagle zaczął wydawac dzwieki jak na filmie. Teraz nie wiem , czy to ma tak byc ? Czy jest uszkodzony ?

 

Link to post
Share on other sites

wyłącz zasilanie portów USB przy wyłącznym PC, to przestanie :D W bios/uefi zwykle jest ta opcja (no chyba że jakaś super okrojona płyta główna, wtedy będzie trzeba kombinować, np przez EuP/ErP)


Bo póki dostaje jeść (5V) to próbuje startować. 

Link to post
Share on other sites

Wyłączenie portów USB (o ile możliwe) nie zaszkodzi, natomiast rozważ podłączenie dysku przy pomocy tzw. Y-kabla (2 wtyczki od strony komputera, 1 do twardego dysku). USB 3.0 gwarantuje 900 mA, USB 2.0 tylko 500 mA. Prawie na 100% dysk przy rozruchu pobiera więcej niż 500 mA. Wszystkie opisane objawy wskazują na przeciążenie portu USB 2.0.

Edytowane przez adamjk
Link to post
Share on other sites

@@adamjk, Przecież pisze ci że działa poprawnie na odpalonym PC, sam tez próbowałem i spokojnie z USB 2.0 dyski zewnętrzne 1TB chodzą, przez zwykłe micro USB 2.0 podpięte. Nawet na samych HDD pisze że potrzebują 0.55A na 5V, czyli tyle ile na USB 2.0 (tych co są jako zewnętrzne używane). 

Wręcz miałem więcej problemów z dyskami przenośnymi przy USB 3.0 niż USB 2.0. 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

A producent nie przekracza 900 mA dla Usb 3.0. Standard to standard, płyta da abo nie da. Startuje i się wyłącza, pracuje tylko na włączonym kompie. Wniosek, podać dodatkowe zasilanie z zapalniczki w samochodzie, abo wyłączać podczas gdy komp wyłączony. Takie starty mogą negatywnie wpłynąć na SMART, End to End error lub inne kwiatki. Dysk nie rozpędza się do końca tylko robi taki cyk pyk. Ale co ja się znam.

Link to post
Share on other sites

Brakuje mu prądu, to cyka. Tak samo pierwsze podłączenie dysku i 5 minut próby zainicjowania urządzenia daje coś do myślenia. Specyfikacja specyfikacją, ale czy uważacie, że jak USB ma w specyfikacji 0.5 lub 0.9A, to te parametry są jak z betonu? Tak jak napięcia w zasilaczu mają jakiś zakres, tak samo prąd w USB powinien mieć jakąś wartość, ale w praktyce bywa różnie. Ten sam dysk na jednym komputerze/laptopie będzie chodził bez problemu, a na innym będzie cykał, bo prądu za mało. Po to kieszenie na dyski mają często rozwidlone kabelki USB, żeby podłączyć go do dwóch portów na raz, bo na jednym może być za mało.

 

Przy wyłączonym laptopie jest napięcie na USB, żeby można było telefon zostawić i ładować. Prąd na wyłączonym urządzeniu jest mniejszy, to dysk nie może odpalić. Na włączonym laptopie też nie jest wesoło (pierwsze podłączenie), pewnie prądu jest na styk, a od tego mały krok, żeby było za mało (podłączenie telefonu lub innego urządzenia do innego portu).

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Cyka bo się ampery z zasilacza nie wyrabiają, czy co? Fizyka 4 klasa się kłania. Przekroje przewodów, obciążenia silnika podczas rozruchu. Ale to wyższa fizyka, trzeba mieć fakultet.

 

Edit. Ku***wa, czemu jako jedyny podczas podłączenia dysku przy wyłączonym kompie nie mam takich problemów. Pewnie płyta nie ten tego. 

Edytowane przez paprykarz
Link to post
Share on other sites
Edit. Ku***wa, czemu jako jedyny podczas podłączenia dysku przy wyłączonym kompie nie mam takich problemów. Pewnie płyta nie ten tego. 

A jak wyłączysz PC to ci klawiatura/myszka świeci, bo jak nie, to może nie ma tam "prądu" i dlatego nie ma tego problemu :D 

 

Ja u siebie mam coś takiego co się "battery charging support" nazywa przy kontrolerze USB 3.0 (jest też inna opcja Wake-On-USB co tez daje napięcie) i jak to włączę, to mam napięcie po wyłączeniu PC na konkretnych portach USB 3.0. 

 

Trochę głupio by było, gdyby mi klawiatura w nocy świeciła (kilkaset diod LED) po wyłączeniu PC, dlatego ją mam pod inne porty USB podpiętą, takie co nie ma tam zasilania. 

 

Co do rozwiązania problemu, wyłącz listwę zasilającą (lub zasilacz z tyłu, lub ustaw odpowiednio ustawienia w bios/uefi) to rozwiążesz problem. Ewentualnie zobacz czy na innych gniazdach USB też jest napięcie.

No zawsze można jeszcze odłączyć dysk zewnętrzny, bo tu jest kolejny problem. 

Dyski Zewnętrzne nie są czymś co powinieneś mieć podpięte non stop pod PC, są narażone na wibracje, uderzenia, maja słabe chłodzenie i co najważniejsze latają (mój z 2 metry przeleciał). 

Ps. Dysków zewnętrznych się nie rusza podczas pracy, lub jak próbują startować.

 

Pps. Jak masz wyłączony PC, to pewnie mniej prądu leci po USB (być może nawet bezpośrednio 5VSB, zależy jak ty tam masz to zrobione), dlatego nie startuje. 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

 

 

A jak wyłączysz PC to ci klawiatura/myszka świeci, bo jak nie, to może nie ma tam "prądu" i dlatego nie ma tego problemu  

 

Nie ma prądu nic nie cyka, świeci, buczy lub pierdzi.

 

Wszystko się zgadza, tyle że ten objaw z cykaniem ewidentnie świadczy o problemach z zasilaniem. Dysk nie jest w stanie wystartować. Odnośnie płyty, to wszystko zależy od producenta i tu się zgadzam. Jakieś kosmiczne nastawy. Ja mam dysk 3.0 podpięty do usb 2.0 i działa 24/h na dobę przez już 2 lata. 

Link to post
Share on other sites

 

 

objaw z cykaniem ewidentnie świadczy o problemach z zasilaniem. Dysk nie jest w stanie wystartować
yhm, u kolegi jest prąd ale za mało po wyłączeniu PC i dlatego cyka (nigdy nie powiedziałem że to nie dlatego, bo to jest oczywiste), ale według mnie, to że jest go za mało i cyka, nie jest problemem nad którym się wszyscy zatrzymali. Gdyby szło pełne 5V 900mA to by gościowi się dysk po prostu kręcił i też by tego pewnie nie chciał. 
Problemem moim zdaniem jest w ogóle obecność zasilania USB po wyłączeniu PC, przynajmniej w jego konfig z podpiętym dyskiem zewnętrznym (a jest ono tam pewnie przez któreś z ustawień w bios/uefi, lub zworkę, lub coś jeszcze innego ) 
W wszystkich nowych płytach da się zasilanie odciąć przez ustawienia ECO, czasem jest osobne ustawienie odnośnie tylko tego. 
 
 
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Zgadzam się, płyta wchodzi w Eco stan i puszcza mało prądu by prawidłowo zasilić dysk. Sam dysk podłączony do niczego jak tylko zasilanie powinien zakręcić i pozostać w tym stanie do wyłączenia. 

 

Reasumując. Płyta ma coś nie ten tego ustawione tak jak zasugerowali wszyscy, lub dysk wymaga wymiany tak jak zasugerował ktoś. Dziwi mnie tylko że coś na usb świeci po wyłączeniu kompa. Nie spotkałem się z tym, ale te kolorowe ledowe wynalazki mnie już nie zdziwią.

Link to post
Share on other sites
Gdyby szło pełne 5V 900mA to by gościowi się dysk po prostu kręcił

To jest USB 2.0 i laptop na dodatek, więc tyle prądu nie będzie.

 

Nic nie jest uszkodzone jak tu niektórzy sugerują. Nie..., nie trzeba wymieniać instalacji w domu - zaraz takie porady się znajdą. Wszystko jest sprawne, tylko laptop nie ma USB 3.0 żeby podawać dobry prąd na włączonym i wyłączonym urządzeniu.

Edytowane przez roman106
Link to post
Share on other sites

@@roman106, ok to 500mA skoro to USB 2.0, ale gość mówi wyraźnie, że na włączonym PC nie ma problemów, dysk działa poprawnie.

 

Po odpaleniu kompa dysk działa poprawnie.
  No chyba że źle to czytam. 

@@iamnotreal, moja też a jest starsza, ja mówię o odłączaniu zasilania przez funkcje ECO, nie o jego utrzymaniu. 

 

laptop na dodatek, więc tyle prądu nie będzie.
No to się wyjaśniło czemu mało, nie zauważyłem wcześniej że to laptop (@@nitomen,  bo to laptop tak ?) 
 
Link to post
Share on other sites
Przednie USB połączone jest przez HUB, teraz już wiesz, że tylne bardziej pewne i daje więcej prądu.

 Zwykle nie, zwykle jest wpięte bezpośrednio w header USB 2.0 na płycie, żadnego HUB-a USB tam nie ma, jedynie te 50-60cm cienkiego kabla może być problemem od header-a do złącza USB (tam jak coś jest strata). 

 

 

@@nitomen, Jak jest wpięte w te z tyłu, to nie próbuje startować? Nie ma napięcia po wyłączeniu ? Może masz tam zwarcie z przodu (próbowałeś podłączyć telefon pod te porty z przodu i zobaczyć czy się ładuje na wyłączonym PC? )

Był tu kolega, co resetował PC przez zintegrowany kontroler obrotów, więc zwarcia się zdarzają w przednich panelach.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...