Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,mam do Was pytania bo jestem kompletnym laikem jeżeli chodzi o tego typu sprawy.

Chce w swoim laptopie wymienić dysk HDD 1000gb na dysk SSD 120gb.

W internecie przejrzałem mnóstwo poradników i filmików o "klonowaniu","kopiowaniu" dysku HDD z danymi na czysty dysk SSD. Ludzie nie mieli żadnych problemów z tym. Laptop normalnie działał z nowym dyskiem i starymi danymi.

Udałem się ostatnio do sklepu w celu zakupu dysku SSD i dopytałem się czy to faktycznie takie proste, kopiuj>wklej. Facet,który sprzedawał mi dysk stwierdził,że po włożeniu nowego dysku laptop może poprosić o zainstalowanie nowej wersji windowsa,bądź jak on to ujął muszę wejść w tryb "ghost" czy coś w tym stylu..

 

Teraz pytanie,czy faktycznie filmy/poradniki są adekwatne czy facet w sklepie ma racje?

Jeśli tak proszę pomóżcie mi jak to wykonać.

 

Link to post
Share on other sites

Znaczy pytanie ile tych danych chcesz sklonować? Bo fizycznie jest niemożliwe sklonowanie większej ilości, niż realna pojemność SSD. 
Więc jeśli na partycji systemowej która chcesz sklonować jest więcej, to musisz je gdzieś przenieść. 

Ogólnie zawsze najlepiej jest instalować system od zera razem z programami i najwyżej same danie skopiować. 
Oraz do klonowania musisz mieć oba HDD i SSD podpięte na raz, więc albo osobny PC, albo jakiś adapter USB -> SATA, no chyba że masz lapka co ma 2 zatoki 2.5"... 


 

 

muszę wejść w tryb "ghost" czy coś w tym stylu..

może mu o norton ghost chodziło ?  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Klonowanie partycji z systemem z HDD na SSD jest niezalecane choćby dlatego, że konfiguracja systemu podczas jego instalacji jest inna ze względu na strukturę dysku.

Link to post
Share on other sites
konfiguracja systemu podczas jego instalacji jest inna ze względu na strukturę dysku.

 Wydaję mi się, że nie ma aż tak dużych różnic w konfiguracji HDD vs SSD + dużo się zmienia z automatu jak wykryje nośnik półprzewodnikowy, przynajmniej na win 8.1 lub 10. Możesz podać jakieś co się nie zmieniają? 

 

Problemem jak coś jest złe wyrównanie, lub kopia posektorowa, przez które zależnie od SSD może być bardzo mocny spadek w wydajności. 

Link to post
Share on other sites

Wydaję mi się, że nie ma aż tak dużych różnic w konfiguracji HDD vs SSD + dużo się zmienia z automatu jak wykryje nośnik półprzewodnikowy, przynajmniej na win 8.1 lub 10. Możesz podać jakieś co się nie zmieniają? 

 

Problemem jak coś jest złe wyrównanie, lub kopia posektorowa, przez które zależnie od SSD może być bardzo mocny spadek w wydajności.

Czy ja robię coś źle, że zawsze jestem źle zrozumiany? Jest różnica w konfiguracji bo właśnie jak napisałeś po wykryciu dysku półprzewodnikowego zmienia kilkanaście ustawień z automatu, których nie trzeba robić później ręcznie. Trzymałbym się zasady, że klonowanie tylko między jednym typem dysku HDD->HDD, SSD->SSD.

 

Każdy niech sobie wybierze teorię jaką chce. Ja klonowałem system i następnym razem też bym klonował.

To żadna teoria sklonowany system HDD->SSD będzie po prostu powolny.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

może trochę inaczej to powiedz, np. Czysta instalacja będzie szybciej działać, niż sklonowany system z HDD (już pomijam sposób klonowania bo tu często największe problemy z wydajnością są ).

Z takich oczywistych rzeczy jakie mi przychodzą do głowy, co by mogły się nie zmienić. 
-hibernacja
-brak GPT (no chyba że HDD był w gpt, lub używamy płatnych programów)
-indeksowanie
-czasem bufor zapisu
-plik wymiany (jego wielkość dokładniej mówiąc)
-kopie zapasowe  
przydałoby mi się, aby ktoś to zweryfikował, czy te się zmieniają. 
żadna nie wpływa zauważalnie na wydajność (z punktu widzenia użytkownika), bardziej zajmuje miejsce - co prowadzi do zmniejszenia wydajności, przez specyfikę SSD (gdzie im mniej wolnego miejsca, tym wolniej działa)

Link to post
Share on other sites

Ja bym wolał jednak postawić system od nowa i zgrać ważne dane, czasu zajmie mniej więcej tyle samo co klonowanie a dużo mniejsze ryzyko potencjalnych problemów. Oczywiście z tabelą GPT, różnice np przy uruchamianiu są zauważalne

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

To żadna teoria sklonowany system HDD->SSD będzie po prostu powolny.

Wierz sobie w co tam chcesz, u mnie działa szybciej. A klonowałem systemy na dwóch komputerach.

 

Po klonowaniu czy instalacji systemu zaleca się:

- wyłączenie defragmentacji - nie jest wskazana na SSD,

- wyłączenie hibernacji - wyłącza zapis zrzutu pamięci do pliku,

- wyłączenie indeksowania - nie ma sensu używania tego na szybkich SSD,

- wyłączenie prefetch i superfetch - j.w.

- wyłączenie przywracania systemu - system nie tworzy punktów przywracania systemu.

 

Jest jeszcze kilka opcji. Samsung dodaje oprogramowanie, które załącza potrzebne opcje jednym kliknięciem

 

Oczywiste jest, że system postawiony od nowa będzie działał szybciej, bo nie ma zainstalowanych żadnych dodatkowych programów użytkownika (autostart itp.). Ale nie po to instaluje się dysk SSD, żeby używać goły system.

 

Ja bym wolał jednak postawić system od nowa i zgrać ważne dane, czasu zajmie mniej więcej tyle samo co klonowanie a dużo mniejsze ryzyko potencjalnych problemów.

Czyli wolisz sobie utrudniać życie. Można i tak.

 

Używam wielu programów, które konfiguruje pod siebie (co jest oczywiste). Stawiając system od nowa musiałbym instalować wszystko od początku i od nowa konfigurować programy, gdzie po czasie już nie pamiętam co i gdzie zmieniałem. Ale jak ktoś lubi tak się męczyć, to niech wszystko ustawia od nowa i zastanawia się co zmieniał 2 lata temu.

 

W samym systemie mam porobione pod siebie ustawienia jak np. zmiana lokalizacji katalogów systemowych temp, zmiany w rejestrze i wiele innych. I teraz zastanawiaj się co tam kiedyś robiłem.

 

Ale rzeczywiście, jak ktoś nie jest zaawansowanym użytkownikiem komputera, to programy używa tak jak się zainstalowały, w systemie nic nie grzebał, więc dla niego nie ma to znaczenia. Niech instaluje na czysto.

Link to post
Share on other sites
Po klonowaniu czy instalacji systemu zaleca się:

- wyłączenie defragmentacji - nie jest wskazana na SSD,

- wyłączenie hibernacji - wyłącza zapis zrzutu pamięci do pliku,

- wyłączenie indeksowania - nie ma sensu używania tego na szybkich SSD,

- wyłączenie prefetch i superfetch - j.w.

- wyłączenie przywracania systemu - system nie tworzy punktów przywracania systemu.

 

Czyli wolisz sobie utrudniać życie. Można i tak.

Domyślnie Windows nie przeprowadza defragmentacji na SSD.

Wyłącz przywracanie systemu, a potem płacz, że wirus i "co ja teraz zrobie?"

Jedynie z indeksowaniem się zgadzam, bo można to łatwo wyłączyć. Co do reszty... SSD kupujesz, żeby ułatwić sobie życie, nie utrudnić, a taka zabawa raczej ułatwieniem nie jest. Obecne SSD raczej tak delikatne nie są, żeby po kilku zapisach więcej padać, czy zwalniać.

Edytowane przez krzysiekdtg
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Defragmentacja jest domyślnie wyłączona, ale jeśli ktoś załączył okresową defragmentację na HDD, to musi pamiętać, żeby po klonowaniu ją wyłączyć - o to mi chodziło.

 

Wyłącz przywracanie systemu, a potem płacz, że wirus i "co ja teraz zrobie?" - od tego są kopie zapasowe (zewnętrzne programy), które są znacznie skuteczniejsze od punktów przywracania.

 

Obecne SSD raczej tak delikatne nie są, żeby po kilku zapisach więcej padać, czy zwalniać - codzienna hibernacja, albo nawet kilka razy dziennie, to codzienny zapis kilku, kilkunastu GB. Do tego dochodzi zapis wielu innych danych (temp, cache itp.). przez kilka lat tego się uzbiera.

 

Po co mi hibernacja, skoro lepsze jest usypianie? Zrzut pamięci się nie zapisuje (oszczędność dysku), a wybudzenie z uśpienia trwa moment.

 

Ale każdy wybiera co tam chce.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...