Skocz do zawartości

komputer uruchamia się za 2 razem (restart przy starcie)


Recommended Posts

Złożyłem niedawno nowy komputer i mam następujący problem.

Po włączeniu komputer zaczyna startować (zapalają się kontrolki, startują wentylatory itp.) po czym po sekundzie, dwóch (jeszcze przed zaświeceniem ekranu monitora) komputer wyłącza się i za chwilę uruchamia się ponownie ale już normalnie (wszystko się wczytuje i uruchamia się windows). I tak za każdym razem czy przy włączaniu czy przy ponownym uruchamianiu z poziomu Win, lub po wyjściu z biosu.

Pogrzebałem trochę w biosie, zmieniłem w panelu zasilania (Windows) ustawienia szybkiego uruchamiania i przez jakiś czas było dobrze. Zaktualizowałem bios do v2.0 i problem pojawił się na nowo.

 

Dodam, że sam komputer i system już po uruchomieniu pracuje normalnie. Jest stabilny i przechodzi różne testy bez problemów.

 

1.Konfiguracja komputera: ASRock Z370 Pro4, Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W,Intel Core i5 Intel i5-8400, Pamięć RAM DDR4 Corsair 8GB 3000MHz Vengeance LPX Red CL15,[Asus] GeForce GTX 1050 Ti,SSD GOODRAM 240GB 2,5" SSD MLC IRDM PRO (GEN2)

2.System operacyjny: Windows 10 HOME 64-bit 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: (zainstalowane, usunięte programy, OC, wymiana komponentu komputera,flash GPU itd.)

4.Używany program antywirusowy:

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: "Grzebanie" w biosie, ponowne rozłożenie komputera na części pierwsze i złożenie.

6.Informacje dodatkowe: Tylko przy uruchamianiu, lub ponownym uruchomieniu z poziomu win, lub bios.

 

"Żeby było śmiesznie na moim drugim komputerze też z Asrock tylko że Z87Pro4 i intelem i5-4570 też na początku miałem identyczny objaw. I pamiętam, że rozwiązaniem była zmiana ustawień w biosie związanych ze stanami oszczędzania (procesora) i szybkim uruchamianiem, ale że było to już parę ładnych lat temu to niestety ale nie pamiętam co należało wtedy pozmieniać. Rozwiązanie znalazłem gdzieś na forum dotyczącym płyt ASRock (i było związane ze stanami uśpienia/oszczędzania przez nowe procesory intela - chyba, że już pamięć mnie zawodzi)"

 

Miał może ktoś z was taki sam problem i sobie z nim jakoś poradził. Z google coś mi nie idzie... :( 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Rozwiązanie znalazłem gdzieś na forum dotyczącym płyt ASRock (i było związane ze stanami uśpienia/oszczędzania przez nowe procesory intela
Przy premierze nowej generacji intela (4th) większość producentów zasilaczy podawało modele zgodne z nowymi stanami uśpienia:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/xfx-core-xxx-black-zasilacz-kompatybilnosc-intel-haswell-c6-c7.html

 

Nie masz czasami starego zasilacza?

 

Druga sprawa. Miałem kiedyś podobny problem na starym komputerze (Athlon XP). Okazało się, że pomogło nieznaczne podniesienia napięcia pamięci. Po tym zabiegu problem już nigdy nie powrócił.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W

Nic nie było podkręcane.

Po którymś z kolei przywróceniu  ustawień biosu jest 'OK ale pamięci chodzą na 2133, po włączeniu profilu XMP - pamięci idą na 3000 ale przy starcie mamy restart. Po wyłączeniu funkcji szybkiego startu i wyświetlania logo ASRock przy starcie i włączeniu XMP jest na razie OK, ale wydaje mi się, że problem jest gdzie indziej ... będę jeszcze testował

Przy premierze nowej generacji intela (4th) większość producentów zasilaczy podawało modele zgodne z nowymi stanami uśpienia:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/xfx-core-xxx-black-zasilacz-kompatybilnosc-intel-haswell-c6-c7.html

 

Nie masz czasami starego zasilacza?

 

Druga sprawa. Miałem kiedyś podobny problem na starym komputerze (Athlon XP). Okazało się, że pomogło nieznaczne podniesienia napięcia pamięci. Po tym zabiegu problem już nigdy nie powrócił.

 

Edytowane przez [email protected]
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Na 100% bootował dwa razy bo za pierwszym nie wstawal na xmp i za drugim ładował ramy na 2133.

Ustaw ręcznie ramy i powinno byc ok

Idzie za 1 razem , zmieniłem sposób startowania na najszybszy i działa - pewnie nie robi wszystkich testów przy starcie i nie musi drugi raz wstawać. Sam komp chodzi stabilnie i nie idzie go zamęczyć. Dziękuje za pomoc. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...