Skocz do zawartości

NZXT S340 Elite Obieg powietrza.


Recommended Posts

Witam. Chciałbym się was poradzić. Posiadam obudowę NZXT s340 Elite razem z kartą graficzną MSI 1080 Gaming X i procesorem 7700k z chłodzeniem Dark Rock 3. Nic nie jest podkręcone. Na górze obudowy i z tyłu mam zamontowane wentylatory Corsair AF120 LED w pozycji aby wypychały powietrze a z  przodu znajdują się dwa wentylatory Corsair AF140 LED w pozycji aby wciągały powietrze do środka. W pokoju mam przeważnie od 22 do 25 stopni C. Komputer był wyczyszczony a przewody są pochowane i nic nie zaburza przepływowi powietrza. Na początku gdzie wszystko było ustawione na auto grafika pokazywała 77-79 stopni. Ustawiłem w panelu sterowania Nvidia zasilanie w tryb adaptacyjny a w Afterburner ustawiłem krzywą wentylatora aby przy 70 stopniach kręcił na 80% a przy 80 stopniach na 100 %. Temperatura spadła do 75-76. Następnie kombinowałem z różnymi prędkościami wentylatorów w obudowie. Na maksymalnych obrotach nie było znacznej różnicy. Dopiero ustawienie wylotowych na prawie maks a wlotowych na 50 % dało efekt w stresie, w grach i benchmarkach temperatury 72-74 stopnie. Próbowałem jeszcze na nowo zainstalować sterowniki przed wcześniejszym odinstalowaniem ich przez DDU lecz bez efektu. Wiem że obudowa może nie ma najlepszej wentylacji ponieważ powietrze wpada przez dość szerokie otwory na górze i na dole. Do tego posiada filtr z przodu ale jego usuniecie obniża temperaturę o 1 stopień maksymalnie, Dopiero zdjęcie bocznego szkła dało efekt 68-70 stopni co uważam już na zadawalające ale jednak nie ma już odpowiedniego obiegu. Przechodząc do sedna. Może te wentylatory z przodu się nie nadają do odpowiedniego chłodzenia tej obudowy? Może zamiast AF lepiej by się sprawdziły SP(wiem że stosuje się je na radiatorach np.) Myślałem też aby kupić dwa ML140 od Corsair. Czy to da jakiś efekt? Dziękuję za każdą sugestię. Mogę dodać jeszcze zdjęcie jeśli to coś może pomóc :)

Link to post
Share on other sites

Ciekawe rzeczy dzieją się z kartami nVidii. U mnie z GTX 1070 przy dobrej wentylacji temperatury podskoczyły o 11 st.C. Stan wentylacji obudowy bez zmian, temperatura otoczenia 25/26 st.C.  Wcześniej przy identycznych warunkach 73 st. teraz 84 st. Wentylatory karty o 200 RPM-ów wyższe, czyli reagują prawidłowo. Sprawdzałem benchmarkiem Unigine Valley. Zmieniłem wentylatory obudowy na wydajniejsze, spadek może o 1, góra 2 st.C. Czyli wymiana praktycznie nic nie dała. Teoretycznie nie ma się o co martwić, bo moja ma graniczne tempy max.94 st.C. ale jest to trochę irytujące,przynajmniej dla mnie  ;) Spróbuje wgrać starsze sterowniki,może tu jest pies pogrzebany.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe rzeczy dzieją się z kartami nVidii. U mnie z GTX 1070 przy dobrej wentylacji temperatury podskoczyły o 11 st.C. Stan wentylacji obudowy bez zmian, temperatura otoczenia 25/26 st.C.  Wcześniej przy identycznych warunkach 73 st. teraz 84 st. Wentylatory karty o 200 RPM-ów wyższe, czyli reagują prawidłowo. Sprawdzałem benchmarkiem Unigine Valley. Zmieniłem wentylatory obudowy na wydajniejsze, spadek może o 1, góra 2 st.C. Czyli wymiana praktycznie nic nie dała. Teoretycznie nie ma się o co martwić, bo moja ma graniczne tempy max.94 st.C. ale jest to trochę irytujące,przynajmniej dla mnie  ;) Spróbuje wgrać starsze sterowniki,może tu jest pies pogrzebany.

 

Dokładnie Cię rozumiem. To o czym mówisz może mieć sens. Jest to drugi przypadek kiedy mi podskoczyły temperatury a potem za jakiś czas wróciły do normy. A kiedy się to działo? Po aktualizacji sterowników. Właśnie kilka dni temu wgrałem 391.35 z dnia 23 marca. Po tej aktualizacji z 71-73 stopni dostałem 77-79. Cały czas wzbraniałem przed cofnięciem się do poprzedniej wersji bo czytałem na zagranicznych forach pojedyncze takie przypadki i ludzie mówili, że to raczej nie to. Teraz to nawet boję się sprawdzić bo już trochę czasu zmarnowałem przy tym i nie chce pogorszyć :P Jak problem wróci to zrobię to w pierwszej kolejności. Podziel się później jaki przyniosło efekt wgranie starszej wersji sterowników? ;)

Link to post
Share on other sites

No i zabawiłem się z tymi sterownikami, i to nie one są winne:d80be434f25e.jpg Możesz porównać poprzedni mój wynik w dziale karty grafiki/ kompedium chłodzeń GPU, to ostatni wpis. Widocznie pasta na karcie grafiki starzeje się stąd te wyższe temp[eratury. Nie bardzo chce zmieniać bo kartę mam jeszcze na gwarancji, a nie chciałem MSI ;)  Instalacja  karty w inną bardziej przewiewną obudowę nic nie daje.

A tak mi się jeszcze przypomniało, gdybyś miał okazję lub masz kogoś kto ma, to  tego Corsaira z tyłu wymień na Noctue NF-S12A, ten konkretnie model, temperatury powinne jeszcze trochę pójść w dół. Wymieniłem kiedyś w mojej starej obudowie na ten model i tak też się stało,a przy okazji było ciszej.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

No ja mam kartę dopiero rok czasu a gwarancja jest chyba na 3 lata? Też już bym dawno rozkręcił i wymienił pastę ale wiąże się to z utratą gwarancji więc muszę się wstrzymać. Tak czy inaczej co można polecić do tej obudowy na przód aby serio zaciągały dobrze powietrze do środka bo wydaje mi się że te AF140 od Corsaira nie specjalnie dają radę?

Link to post
Share on other sites

Ja jestem w identycznej sytuacji, kartę mam dokładnie rok ;) Na przód sprawne wentylatory 140mm do 1200 RPM są wystarczające. Z moich testów wynikało, że cokolwiek bym wrzucił na front i ustawił na sztywno do 900 RPM, to temperatury nieznacznie się różniły. Poszukam tego tematu i dam linka. Temperatura otoczenia była wtedy bardzo wysoka.

A tu masz linka do tematu:http://forum.benchmark.pl/topic/245332-wentyle-120mm-z-wysokim-cfm/page-3

Lepiej przeglądnij cały temat, może znajdziesz coś co Cie natchnie  ;) . Jedynie wzrost RPM-ów sprawnych wentylatorów pomoże zbić temperatury, nie wspominając o wymianie pasty pod radiatorem GPU.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

W jednym z postów wspominałeś o pewnych ustawieniach wentylatorów. Ustawię na sztywno dla nich napięcie aby uzyskały podobne obroty i sprawdzę efekt. Może ustawienie mojej krzywej nie specjalnie pomogą uzyskać dobry przepływ. Martwi mnie że to może być winna obudowy. Wrócę do domu i po testach dam znać.

Link to post
Share on other sites

Wtedy miałem obudowę Thermalteka F31, wyciszaną a co za tym idzie z utrudnioną wentylacją. Przyjrzałbym się temu na wylocie i zwiększyłbym obroty. Na top daj jakąś 140-kę, szkoda, że na wylocie możesz dać tylko 120mm.

Ze znanych mi i wypróbowanych 120 polecam w pierwszej kolejności wspomnianą wcześniej Noctue, niekoniecznie PWM, która jest bardzo wydajna i do tego przyzwoicie cicha. Tu masz w dużo niższej cenie: http://allegro.pl/noctua-nf-s12a-flx-i7218758841.html

Ostatecznie Be Quieta Shadow Wingsa lub droższego Silenta.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Po różnych testach osiągnąłem takie wyniki. Krzywa wentylatora w Afterburnerze: do 55 stopni 0%, od 60 stopni 60%, od 70 stopni 80% oraz od 80 stopni 100%. Wentylatory z przodu, górny na 50% dolny na 75%. Wentylator z tyłu i na górze na 100%. Przy takich ustawieniach osiągam 73-74 stopnie przy dość tolerowanym przy mnie poziomie hałasu. Nie mogę zejść niżej niż 72 stopnie. Stabilnie utrzymuje się na 73 stopniach z taktowaniem 1911-1924 MHz. 

 

Teraz chciałbym się trochę poprawić, ponieważ wcześniej źle podałem specyfikację wentylatorów. Byłem pewien, że pamiętałem jakie posiadam ale jednak nie. Więc tak: tylni i górny to Corsair AF120 w wersji Quiet Edition (chyba mniej wydajne niż Performance?) a z przodu dwa Corsair SP140. Myślałem że mam w wersji AF a nie SP. Tak czy inaczej może w wersji AF byłoby wydajniej? Posiadam jeszcze 2 oryginalne wentylatory które przyszły mi z obudową NZXT FN V2 120mm. Może spróbować dać je na przód i sprawdzić jaki będzie efekt? Albo jeszcze lepiej na tył?

 

Zauważyłem, że przednie wentylatory nie specjalnie robią mi różnicę co do temperatury karty graficznej ale za to tylni wyciągający bardzo. Gdy obniżyłem prędkość obrotów ze 100% na 75% temperatura podskoczyła o 2 stopnie. Może wystarczy kupić jakiś wydajny na tył tylko i jakiś 140 na górę? Jeśli tak to co można polecić w wersji 120mm? Wiem, że ta Noctua jest bardzo wydajna ale mam wszystko w czarno czerwonej kolorystyce i trochę by mnie kuły te brązowo beżowe kolory ;) Nie musi być z podświetleniem ale jakiś czarny z czerwoną obwódką? Dziękuję za wszystkie sugestie i pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Zostaw jak jest na froncie, te NZXT, które były z obudową to średniaki, raczej nic Ci to nie da. Trudno będzie znaleźć kolorowe wentylatory i przy tym wydajne. Musiałbyś szukać 120-tek o parametrach co najmniej 63 CFM do 1200RPM, ale nie ma się co łudzić , rzadko który osiąga wydajność w tych widełkach, może zbliżone będą te: https://www.morele.net/nzxt-fz-120-airflow-led-rf-fz120-w1-505668/ lub któryś z Bitfeniksów Pro. 

Miałem kiedyś te: https://www.morele.net/scythe-slip-stream-sy1225sl12m-505845/

W miarę cichy i wydajny nie tak jak Noctua ale może być. Naprawdę trudno podskoczyć temu brzydactwu czyli N ;) Tak, na top daj jakąś 140-kę. Jeszcze zastanów się nad tą Noctuą, przy bliższym poznaniu naprawdę zyskuje :D A kolorki wydają się nadzwyczaj ekskluzywne ;)

Tak dla eksperymentów, dla próby wymontuj całkiem z obudowy ten wentylator z tyłu i sprawdź temperatury.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Może dzisiaj wieczorem znajdę czas aby poeksperymentować z tym tylnym wylotowym. Myślę, że postaram się wymienić wentylatory po kolei. Na tył dam Nzxt FZ-120 Airflow LED ( RF-FZ120-R1 ) a na górę i dolny front Nzxt FZ-140 Airflow ( RF-FZ140-R1 ). Pewnie dałbym radę obniżyć jeszcze temperatury i poprawić przepływ powietrza zmieniając chłodzenie procesora. Myślałem nad NZXT KRAKEN X42 V2 140mm. Chłodnica na jeden wentylator abym mógł z przodu właśnie dać jeszcze wentylator który by wiał na GPU. Tylko czy ten Kraken będzie dużo wydajniejszy niż Dark Rock 3? Czy może jednak nie warto?

Link to post
Share on other sites

Te NZXT 140 realnie są słabsze od Corsairów AF140 o 6 CFM. Przy klatce z dyskiem jeszcze słabsze. NZXT pisze niestworzone historie o wydajności tego wentylatora. Wyniki pomiarów jego realnej wydajności przy maksymalnej prędkości to: 37 CFM, a przed radiatorem 29 CFM, a Corsair odpowiednio 43 CFM i 34 CFM i  ciszej pracuje.

Niestety nie wypowiem się o tej chłodnicy, ale z tego co czytałem, to wydajność na poziomie Noctuy NH-D15, a do tego Noctua ciszej pracuje. Może tam gdzie jest mało miejsca ma to jeszcze jakiś sens. Moim zdaniem, jeżeli nie podkręcasz ekstremalnie lub wcale, to nie ma sensu kupować AiO.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Jako, że mój i7 7700k jest jeszcze na gwarancji nie robiłem delidu. Ten procesor nie dość, że ma chwilowe skoki temperatury to jeszcze sam pracuje w wysokich temperaturach i jak go podkręcę do 4,8-4,9 to grzeje się do 80 stopni i powyżej. Także chciałbym go podkręcić ale martwią mnie te temperatury i zastanawiam się czy ten Kraken dałby radę. Z drugiej strony mam Corsair Vengeance LPX DDR4 16 GB 3000MHz i bez podkręcenia procesora nie mogę działać na nich maksymalnych częstotliwościach.

Link to post
Share on other sites

Co do sensu kupowania akurat tego AiO to musiałbyś zadać pytanie na "chłodzenie wodne i inne". Z tego co kiedyś czytałem to testowali go na takim procesorze, który ja mam czyli i7 4790K. To też nie jest chłodna sztuka. Jak pisałem, temperatury podkręconego procesora były na poziomie Noctuy D15, ale to wszystko zależy w jakiej obudowie lub bez niej był testowany, jaka temperatura otoczenia czy też jakie były w niej podzespoły.

Tak na marginesie, to chłodzenie fajnie wygląda, jak na AiO ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Jednak te AiO swoje kosztuje. Postaram się najpierw swojego Dark Rock 3 sprzedać ;) Wymienię najpierw tylni i górny. Tylko czy lepiej wyjdę na tych NZXT o których pisałem wyżej czy może jednak taki Corsair?

 

Na tył:

https://www.morele.net/corsair-af120-performance-edition-co-9050003-ww-476988/

 

Na górę:

https://www.morele.net/corsair-af140-co-9050009-ww-477395/

Link to post
Share on other sites

Ten Corsair AF140 to jeden wydajniejszych wentylatorów i do tego nawet cichy. Ta 120-ka to według obiegowych opinii suszarka, i nie znam jej realnej wydajności.

A o NZXT pisałem, że wypisują niestworzone historie na temat ich wydajności, w skrócie nie bierz ich, są wyraźnie mniej wydajne od Corsairów AF140. Wymontowałeś ten wentylator z tyłu i sprawdziłeś temperatury po jego demontażu?

Link to post
Share on other sites

Ten Corsair AF140 to jeden wydajniejszych wentylatorów i do tego nawet cichy. Ta 120-ka to według obiegowych opinii suszarka, i nie znam jej realnej wydajności.

A o NZXT pisałem, że wypisują niestworzone historie na temat ich wydajności, w skrócie nie bierz ich, są wyraźnie mniej wydajne od Corsairów AF140. Wymontowałeś ten wentylator z tyłu i sprawdziłeś temperatury po jego demontażu?

Właśnie to zrobiłem i po kilku testach przed i po różnica wyniosła maksymalnie 1-2 stopnie. No to jestem trochę w kropce :P

Link to post
Share on other sites

No to musisz dać wydajny wentylator na tył. Jasno z tego wynika, że słaby wentylator prawie nic nie da, dlatego nie warto kombinować z przypadkowymi, chociaż wizualnie fajnymi wentylatorami ;) Spotkałem się już z testem gdzie nie było wentylatora na tyle i temperatury prawie identyczne jak z wentylatorem. Swego czasu u siebie zrobiłem taki sam zabieg, dlatego byłem prawie pewien, że to samo będzie u Ciebie ;) 

Dlatego delikatnie wskazuje na to brązowo-kremowe ustrojstwo, które jest naprawdę wydajne i ciche, nawet ciszej pracuje niż  BQ Silent Wings. :)  

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Noo nie przypuszczałem, że ta wersja Noctuy się u nas w końcu pojawi :)  Tak, to ten wentylator. Nie musi być sterowany przez PWM, ale nie widać FLX-a w ten deseń ;) Sam bym kupił NF-A14 Chromaxa, ale za dużo wydatków ostatnio.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Noo nie przypuszczałem, że ta wersja Noctuy się u nas w końcu pojawi :)  Tak, to ten wentylator. Nie musi być sterowany przez PWM, ale nie widać FLX-a w ten deseń ;) Sam bym kupił NF-A14 Chromaxa, ale za dużo wydatków ostatnio.

 

Okej to zamówię go na tył tylko. Jak zda egzamin to będę wymieniał po kolei. Uważam, że do końca tygodnia będzie to jak już zamontuję i sprawdzę odezwę się pod tym postem ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem ale przez obowiązki domowe dopiero teraz miałem czas usiąść i wymienić ten wentylator. Przy praktycznie takich samych ustawieniach: przednie wentylatory i górny na sztywno 9V a ten Noctua z tyłu na PWM, grafika w Afterburnerze bez zmian. Efekt taki, że z 73-74 jest 71-72. Troche słaby wynik biorąc pod uwagę, że sam wentylator kosztował około 100 zł ehh.

Edytowane przez senek93
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...