Skocz do zawartości

BeQuiet Silent Wings 2 + Chłodzenie na Ryzen 5 1600.


Recommended Posts

Cześć! Potrzebuje, drobnej pomocy :).

 

:Komputer:

- Zalman R1

- Ryzen 5 1600 3.2 GHz

- MSI B350 Tomahawk 

- Corsair RMX 550w (w pełni modularny)

- Wiatraki BeQuiet Silent Wings 2, 3 pin, 120mm, 1500 RPM.

 

 

Wiatraki mają w specyfikacji podane 1500 obr/min, są na złączu 3 pin, czyli bez PWM. Podłączone są wszystkie bezpośrednio do płyty głównej. W biosie mogę regulować je tylko i wyłącznie napięciem, które standardowo po podpięciu wynosi 7.20v. Wraz ze wzrostem napięcia lub jego zmniejszeniem wiatraki zwiększają lub zmniejszają prędkość (to rozumiem). Ale jakie maksymalne napięcie tych wiatraków będzie "bezpieczne" dla komputera? Czy to jest bez różnicy? Bo mogę ustawić je na ok. 1500 rpm przy wyższym napięciu ale boje się, że może to mieć negatywny wpływ na obciążenie zasilacza/komputera. Jak chciałem ustawić poniżej 4.x v to wyświetlił mi się komunikat, że może mieć to zły wpływ, przy największym napięciu komunikatu nie miałem. Potrzebuje odpowiedzi czy to jest bezpieczne bo jestem trochę zielony w "elektryce" :)

 

Druga kwestia to chłodzenie procesora Ryzen 5 1600 - jest boxowe. Przestawiłem taktowanie na 3.6 Ghz z standardowego 3.2. Temperatura nie wzrosła praktycznie wcale... ale wiatrak już słychać głośniej. Jakie chłodzenie zastosować do podkręcenia procesora w granicach stabilnych 3.6 Ghz lub wyższym 3.8, maksymalnie jakby się udało do 4.0? Wyszukałem be quiet Dark Rock 3 za 250 złoty, wentylatory od bequieta są dobre dla moich uszu i temperatórw komputerze więc osobiście polegam na tej firmie lecz jeśli wystarczy tańsze chłodzenie to z chęcią takie kupie. Ważne jest dla mnie ciche chłodzenie procesora, nie chce go słyszeć jeśli miałby wchodzić na większe obroty, w tym momencie przy otwartym topie obudowy jak wiatrak cpu wchodzi na 1350-1500 rpm to jest słyszalny przez słuchawki podczas oglądania filmów na yt.

Trochę się rozpisałem ale już tak mam. Dzięki za wszelką pomoc! :)

Link to post
Share on other sites

Nic złego się nie stanie, wentylatory przy 12V będą pracowały z maksymalną prędkością,czyli 1500RPM. Komunikat tylko ostrzega o zbyt niskim napięciu startowym, najwyżej wentylatory nie uruchomią się i będzie znikome przewietrzanie obudowy. Jeżeli chodzi o chłodzenie CPU, to Dark Rock3 będzie odpowiedni, pomijając niezbyt przyjazny montaż tego radiatora. Ja ze swojej strony proponuje Noctue NH-U12S. Noctua również ma bardzo dobre wentylatory, świetny, przyjazny i bardzo prosty montaż radiatora. Tańsze, dosyć wydajne SPC Fortis, ale nie mam pojęcia jak hałasem jego wentylatora, ktoś ostatnio narzekał, że po jakimś czasie jego łożysko robi głośne, ale to zasłyszana opinia nie z autopsji.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie co do napięć wentylatora, teraz jestem spokojny, że się nic nie stanie przy zmianach napięć. Jutro będę w sklepie i przetestuje na miejscu fortisa własnie, za 140 złoty. Z testów temperatury są dobre, zobacze jak z głośnościa bo tak jak ktoś podaje przykładowo 40db, to nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić ale podobno tragedii nie ma. :)

Link to post
Share on other sites

 Z testów temperatury są dobre, zobacze jak z głośnościa bo tak jak ktoś podaje przykładowo 40db, to nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić ale podobno tragedii nie ma. :)

Realnie przy 40dB nie będzie tragedii, sprawdzałem kiedyś przyrządem Voltcrafta. Fakt, że tło pomiaru było około 35/37 dB nie pamiętam dokładnie, a sam wentylator pracowało coś około 42 dB. To warunki polowe nie laboratoryjne ;) W razie czego mogę sprawdzić jeszcze raz w wolnym czasie kilka wentylatorów.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...