Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 do gier, filmów, i muzyki.


Recommended Posts

Gry będą nagłaśniane w Dolby Atmos w przyszłości gdy standard się upowszechni a twórcy gier zaczną go implementować w swoich produkcjach. W kinach ten system jest powoli wprowadzany. Rzeczywistość nie nadąża za rozwojem technologii niestety. To, że zainwestujesz w takie nagłośnienie wcale Cię nie ogranicza wręcz przeciwnie. 

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale podejrzewam, że do Atmosa potrzeba trochę więcej miejsca, inaczej może się to wszystko mieszać, może, tak mi się wydaje, pokój to tylko 17 m2, więc szału nie ma. Zresztą, podjąłem już decyzję nad 7.1. Powinno być dobrze.

Link to post
Share on other sites

Zobacz sobie jak wygląda taki system. Dodatkowe osobne głośniki efektowe Amtos są instalowane na kolumnach systemu 5.1 i nie wymagają ani dodatkowego miejsca ani szczególnego rozmieszczenia. Gotowe kolumny Dolby Atmos mają już wbudowane takie przetworniki i tworzą one całość kolumny co jest wygodniejsze i łatwiej podłączyć zestaw bo kolumna ma osobne terminale do systemu Atmos.

Link to post
Share on other sites

Jest olbrzymia różnica.

7.1 to tylko jedna płaszczyzna, a Atmos to 3D.

Ponadto (a właściwie przede wszystkim) Atmos zajmuje się umiejscowieniem dźwięków w przestrzeni niezależnie od kanałów, co powoduje dużo precyzyjniejsze ich umiejscowienie.

Gdybym miał wybrać, w którą stronę rozwijać swoje 5.1, to tylko Atmos.

Rzekłbym przewrotnie, że 7.1, to ewolucja, a Atmos rewolucja.

Edytowane przez drVanSteiner
Link to post
Share on other sites

Podziela opinię kolegi wyżej. Ja jestem dopiero na etapie kompletowania systemu z Dolby Atmos. Sam zestaw głośników, który wybrałem będzie kosztował jakieś 4600 zł. Do tego amplituner Onkyo Tx-NR555 1700 zł i kto wie czy koszty na tym się zakończą. Z frontów Magnat shadow 207 jestem bardzo zadowolony. Grają jak na moje potrzeby rewelacyjnie i w tej cenie trudno znaleźć coś lepszego. W kinie rewelacyjna dynamika i szczegóły wręcz namacalne. Niczego tym kolumnom nie brakuje ani basu ani wysokich. Analityczne wręcz brzmienie ale przydało by się więcej miejsca w pomieszczeniu odsłuchowym to grały by jeszcze lepiej. I wgląd tego sprzętu niczego sobie. Ampli miał trochę niedoróbek w oprogramowaniu ale dopracowano firmware i jest ok. Cały system z Atmos powinienem odpalić gdzieś po wakacjach jak fundusze na to pozwolą.   

Link to post
Share on other sites

Mi się wydaje, że Lordowi chodziło bardziej o to, że podstawowy budżetowy Atmos z głośnikami doczepianymi do frontów jest słaby względem solidnego 7.1 i ma rację bo na takim zestawieniu to nawet tego 3d nie będzie. Przecież sam Nowaj wspominał, że takie coś jest słabe i wybrałby 7.1. Ja uważam, że jak robić Atmos to taki z rozległą konfiguracją głośnikową sufitową wtedy to 3d będzie miało sens a tak szkoda zachodu i kasy dla miernego efektu finalnego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Atmosa na pewno spróbuję, ale nie w pokoju, w którym obecnie przebywam. Może kiedyś, jak będę miał własne mieszkanie, tudzież dom, jeśli dożyję  :) , ale wtedy może już nie być Atmosa, tylko jakiś inny wynalazek  :)

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Właśnie to, że można ustawić głośniki Atmos na kolumnach przednich bądź tylnych Naszego zestawu ułatwia sprawę. Owszem można głośniki rozmieści podobnie jak w systemi 7.1 ale nie ma takiej potrzeby. Producencie kolumn nie instalowali by dodatkowych przetworników w swoich kolumnach gdyby efektu nie było albo pogarszał on działanie kolumn. Nic jednak na siłę samemu trzeba wszystko osłuchać i przekonać się jak to wszystko funkcjonuje. Dźwięk jest subiektywnym odczuciem tam gdzie niektórzy słyszą niuanse reszta nie słyszy nic.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie. Głośniki, i amplituner u mnie w pokoju. Goldy 50 na front, C350 jako centralny, RF-FX jako surroundy, i amplituner Denon X4400H. Na razie muszę jeszcze wszystko poustawiać, i rozejrzeć się w końcu za jakimś telewizorem.

 

bdc690e62206c2b2.jpg

 

 

 

7c713b08dcef38d7.jpg

 

 

47cf13f94880da42gen.jpg

Edytowane przez adi777
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szacun za nie oszczędzanie na centralnym głośniku, to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów w kinie domowym, który nie tylko powala czystymi i przerzuconymi na ekran dialogami. Fajny zestaw i czy planujesz wrzucić tam jeszcze 6G W12 bądź coś od Rel-a?

Link to post
Share on other sites

Klima centralnie nad elektroniką może być problemowa. Jak to się rozszczelni to zaleje Ci telewizor, chyba że go odsuniesz trochę od ściany.

 

Nic się nie rozszczelni, przestań mnie straszyć  :D Telewizora jeszcze nie mam, na zdjęciu jest monitor. Cały czas myślę nad LG B7, albo C7, ale wciąż obawiam się wypaleń, tym bardziej, że najprawdopodobniej będę chciał podłączyć komputer pod telewizor. Pisałem jakiś czas temu z kolegą Nowajem, który ma podłączonego peceta pod LG B7, i korzysta z niego jak z monitora, i żadnych problemów nie ma, i nie miał, ale wciąż niepewność pozostaje.

 

 

 

Fajny zestaw i czy planujesz wrzucić tam jeszcze 6G W12 bądź coś od Rel-a?

 

 

Tak, oczywiście, nie wiem tylko kiedy, ale jakiś fajny subwoofer na pewno się przyda. Mam w planach też zawieszenie Goldów 50 na tył, coś konkretniejszego na front, i będzie 7.1, ale to może pod koniec roku, może później.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites
Dolby Atmos w przyszłości gdy standard się upowszechni a twórcy gier zaczną go implementować w swoich produkcjach

Raczej nie będzie takiego standardu w grach. To jest tylko taki marketingowy bajer jak TV z 3D. Zapewne wyjdzie od czasu do czasu gra z takim rozwiązaniem jak dobrze zapłacą i na tym się skończy.  Asus i Creative również promowało takie możliwości ale nie przyjęło się to za dobrze. Do filmów jeszcze tak ale gry, to dużo większy koszt. Gdyby tak faktycznie mieli wyprodukować grę z prawdziwą ścieżką audio 5.1 czy 7.1 to i tak się okaże ,że najlepiej to zagra na słuchawkach stereo. Głośniki nie dadzą tak w dokładnego pozycjonowania, jak słuchawki ,znaczy się da prawie to zrobić ale myślę, że przy kosztach około 5.000-10.000zł ,a na samym końcu i tak się okaże, że lepiej na słuchawkach się gra. Stereo pod względem kreowania przestrzeni na ten moment jest niedoścignięcia ,obojętnie jaki byłby to system.Także jeszcze daleka droga i dużo wody w Wiśle upłynie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up eee co? Większość gier AA ma 5.1 -  projektor, dobra samochodówka zestaw 5.1 i wrażenia gwarantowane, FIFA i czujemy się jak na stadionie (to co na murawie przed nami, za plecami i po bokach krzyki kibiców, śpiew hymnów, drżąca podłoga przy uderzaniu w bębny za sprawą subwoofera - a o wybuchach w w grach akcji nie wspominam!) Pamiętajmy, że odpowiedni amplituner upmixuje zwykłe 5.1 również do atmosa. W dolby atmos, też gier przybędzie póki co wymiata Battlefield 1, w V też na pewno go uświadczymy. Kwesta czasu i atmos, dts-x i inny system 3D będzie standardem jak teraz 5.1.

 

Rozumiem grać w jakieś sieciowe FPSy w słuchawkach - jak dla mnie jedynie sensowne rozwiązanie ze względu na odcięcie się od dźwięków zewnętrznych i rodzina też nie wysłuchuje krzyków gimbusów w grze, ale w jakieś samochodówki, gry sportowe, solowe gry akcji to bez sensu, nie wspominam o komforcie, a już w ogóle o rozgrywce ze znajomymi.

 

Pozycjonowanie słuchawki vs system atmos? Przecież tu niema porównania, wirtualne (z 2 głośników stereo) vs fizyczne (9 głośników i więcej)

 

Zresztą to trzeba doświadczyć, zagrać w coś z nagłośnieniem w systemie atmos (chociażby upmix) a w słuchawkach... "bi*ch please.... "
Battlefield miażdży, pozycjonowanie perfekcyjne, przy wybuchach podłoga drży, nad głową świstają kule, poczucie przestrzeni i otaczającego nas dźwięku wypełniającego całe pomieszczenie .. - tego nie zapewnią nam słuchawki...

 

EDIT: Gry w Dolby Atmos:https://www.dolby.com/us/en/categories/games.html

Xbox One od niedawna obsługuje dolby atmos, więc niebawem  możemy się spodziewać wysypu produkcji w tym systemie, tym bardziej, że kino domowe jest bliższe konsoli nic pecetowi.

Edytowane przez 4mp3hR
Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Ciąg dalszy zabawy z kinem domowym. Goldy 300 jako fronty, piękne kolumienki. Teraz tylko czekam na profesjonalnego kalibratora kina domowego  :)  Mam nadzieję, że niedługo przyjedzie.

W przyszłym roku, ale niestety dopiero około sierpnia, września, TV, Blu-Ray UHD, być może końcówka mocy, czy coś w tym stylu, i subwoofer, może dwa subwoofery, zależy, co będzie lepsze w moim pokoju, pluis końcowa, mam nadzieję, kalibracja sprzętu.

 

pmnEi2e.jpgrHg80mI.jpg

Edytowane przez adi777
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zgodzę się z Doktorem - 100% racji. W przypadku panelu tv ma to jeszcze sens, wiadoma oczywistość. Adi jak już chcesz zamawiać takiego fachowca to chociaż po pełnym umeblowaniu pokoju audio, bo jak zrobisz to w odwrotnej kolejności to później całą taką kalibrację szlag trafi. Fajne głośniki, maskownice są na mocowanie magnetyczne?

 

E// Zawsze może też wyrzucić Denona  :evil: i kupić sprzęt marki Anthem. Tam w przypadku amplitunera nawet podstawowej klasy nie będzie już potrzebny wzmacniacz stereo czy końcówka mocy a system automatycznej kalibracji ma najbardziej rozbudowany i dokładny ze wszystkich amplitunerów dostępnych dla kina domowego o czym świadczy solidny mikrofon ze statywem dołączany do zestawu, obok Pioneera (jego Mcacc) i pozostałych idąc od Audyssey w dół.

Edytowane przez Szarik
Link to post
Share on other sites
Adi jak już chcesz zamawiać takiego fachowca to chociaż po pełnym umeblowaniu pokoju audio, bo jak zrobisz to w odwrotnej kolejności to później całą taką kalibrację szlag trafi.

 

Właśnie tak zamierzam zrobić. Przy pierwszym spotkaniu po prostu doradzi mi, co można kupić, w sensie jakieś ustroje askustyczne i gdzie je zamontować, ogólnie, mam nadzieję, podpowie, jak wyciągnąć max ze sprzętu w moim pomieszczeniu. Drugie spotkanie to będzie kalibracja tego, co mam na tą chwilę, a dopiero w przyszłym roku, tak jak pisałem, sierpień, wrzesien, końcowa kalibracja z subem.

 

 

 

Fajne głośniki, maskownice są na mocowanie magnetyczne?

 

Tak, ale głośniki, nie tylko fronty, zdecydowanie ładniej wyglądają bez maskownic.

 

 

 

Zawsze może też wyrzucić Denona  i kupić sprzęt marki Anthem

 

Nie, bez przesady, może kiedyś, jak będę na swoim, ale na pewno nie w tym pomieszczeniu.

Końcówka mocy powinna poprawić i efekty w kinie, i odsłuch w stereo.

 

 

Moim zdaniem płacenie za profesjonalną kalibrację, to w przypadku pomieszczenia codziennego użytku, marnowanie pieniędzy.

 

Może tak, może nie. Na pewno będzie lepiej, jak zrobi to ktoś obeznany w temacie. Opinie na forum audiostereo w temacie  Profesjonalna Kalibracja Kina Domowego raczej potwierdzają, że warto się w to bawić.

Jednak mała zmiana, kalibracja dopiero po zakupie suba.

 

Fajne te Rythmiki  8-) Będę je brał pod uwagę.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Co prawda koleś z tego filmiku na YT je wymienił, ale ja bym polecił jego poprzedni sub - SVS SB Ultra. Od niedawna są dostępne normalnie w Polsce bez importowania z Niemiec. Słuchałem na audio show i, moim zdaniem, rewelacja. Coś, jak Velodyne z serii DD+, ale za 1/3 ceny. Występują w wersji zamkniętej - seria SB i otwartej - seria PB. Tyle, że to też w momencie, gdy będziesz na swoim. Do tego typu subów potrzeba 50m2 i więcej w domu. Co do kalibracji - dobry metraż i dopracowana akustyka pomieszczenia to 90% sukcesu. Nawet najlepszy sprzęt gra tragicznie w małym, pustym pokoju, a przeciętny może zagrać całkiem fajnie w dobrych warunkach.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
Co prawda koleś z tego filmiku na YT je wymienił

 

Wydaje mi się, że ma je właśnie teraz, sprzedał poprzednie. 

 

SVS, raczej w wersji SB, właśnie chodzi mi po głowie, wersja 16 Ultra.

 

 

 

Do tego typu subów potrzeba 50m2 i więcej w domu

 

Jeśli o to chodzi, to czytałem mnóstwo opinii, niekoniecznie potwierdzających to, co piszesz. 

Wiele osób pisało, że niekoniecznie zakup sporego, mocnego suba wiąże się z posiadaniem dużego metrażu, ponieważ nie chodzi o moc, tylko zejście, jak najniższe. Zobaczę, jak to będzie u mnie.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Nie śledzę tego kanału na YT, ale chyba sprzedał SVS, a zostawił JL Audio.

 

Co do wielkości suba - ja też czytałem wiele, ale wiem, co słyszałem. I to polecam - własny odsłuch, bo można się potem bardzo zdziwić. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Miałem kiedyś mega ochotą na konkretny model, bo filmiki na YT i opinie w necie i w ogóle... Było to zamknięty sub 26kg, membrana 305mm średnicy, 600W RMS za ok 4k PLN (czyli taka klasa średnia). Trafił do 9m2. :D Po prostu nie miało to sensu. Jasne, można go było ustawić na 10% mocy, żeby nie siał zniszczenia, ale nie było mowy o dobrym zejściu i fajnym, miękkim basie. Wyszło takie Logitechowe ŁUP! ŁUP! ŁUP! BUUU! Praw fizyki nie oszukasz - fala niskiego dźwięku jest długa i nie zmieści się od strzałki do węzła w takim pokoju. Dopiero po 3 latach, po wstawieniu go do 25m2 zrozumiałem, czemu ludzie pisali, że to dobry sub. To był mój pierwszy i (przed)ostatni zakup audio w ciemno. Przedostatni, bo po 10 latach rany się zaleczyły i postanowiłem błąd powtórzyć, ale to inna bajka.

SVS to są olbrzymie, potężne monstra, nie średniawy sub. Takie sprzęty w pokoju 20m2 oferują może 20% tego, co by mogły w dużym metrażu. Sprzęty są zestrojone tak, aby najlepiej pracowały w jakichś konkretnych warunkach i dlatego producenci oferują też mniejsze konstrukcje do mniejszych pomieszczeń. 

 

W każdym razie - SVS to bardzo dobry kierunek. Największy możliwy model w małym metrażu już niekoniecznie. Z alternatyw jest jeszcze Velodyne ze swoją serią SPL Ultra. Też mieszczą się w okolicy 10k PLN. Z renomowanych firm jest też REL, ale nie miałem okazji usłyszeć. Dobre salony audio wypożyczają sprzęt do odsłuchu u siebie za kaucją i to jest to, o co polecam zawalczyć. Dobrej zabawy z odsłuchami. Chyba najfajniejszy moment w audio-zabawie.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Nie śledzę tego kanału na YT, ale chyba sprzedał SVS, a zostawił JL Audio.

 

Pan z filmiku sprzedał i SVS i JL Audio, a zostawił te Rythmiki, to muszą być konkretne suby :)

 

 

 

Dobrej zabawy z odsłuchami. Chyba najfajniejszy moment w audio-zabawie.

 

Dzięki  :) Pewnie masz rację z tym, co napisałeś. Wiesz, opinii na różnych forach jest mnóstwo, często bardzo sprzecznych, więc, jak napisałeś, własny odsłuch to podstawa, na pewno tak zrobię.

Edytowane przez adi777
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...