Skocz do zawartości

Modernizacja komputera - wymiana procesora i płyty głównej.


Recommended Posts

Hej :)

 

Chcę zmodernizować swój zestaw komputerowy, który posiadam od dziewięciu już prawie lat i zaczynają pojawiać się symptomy prowadzące mnie do wniosku, że trzeba podjąć decyzję o wymianie procesora i płyty głównej.

Specyfikacja posiadanego zestawu:

Procesor:                             - Intel core I7 860
Płyta główna:                       - Gigabyte GaP55UD4
Pamięć:                                - Patriot 1866 CL9 DDR3 16 GB w dual channel
Zasilacz:                              - Thermaltake SPS 730M Smart Series 80+ bronze
Obudowa:                            - Zalman H1
Karta graficzna:                  - Nvidia GTX 650 TI Boost
Dysk SSD Systemowy    :  - Samsung 850 Pro 256 GB
Dyski HDD                           - 6 w obudowie. +2 zewnętrzne po USB.

Jestem w rozterce bo nie wiem, który procesor I7 wybrać tzn który warto i się opłaca. Myślałem o I7 8700 K, ale po obejrzeniu kilkunastu filmów na YT wiem, że one się grzeją i trzeba je skalpować. Proszę o jakieś sugestie w tej kwestii. Co do płyty głównej to też nie mogę się zdecydować. Chciałbym aby miała jak najwięcej wejść i złącz na panelu tylnym dobrą sekcję zasilania jakieś podświetlenie, ale ono nie jest tu priorytetem raczej. Cena płyty hmmm max około 1000 PLN ale stówkę dwie mogę dołożyć bo raczej będę brać sprzęt na raty. Pamięci jakieś od Corsaira myślałem RGB bo mam od nich klawiaturę mechaniczną.
Karta graficzna docelowo będzie wymieniona na coś lepszego, ale to ceny muszą zjechać.
Komputer ma być uniwersalny z nastawieniem na produkcję muzyki w programach typu DAW no i na fajne pogranie raczej w Full HD bo wzrok mam słaby i 4K raczej nie prędko bo nawet monitora nie mam takiego.
Proszę o sugestie.
Pozdrawiam smile.png

Link to post
Share on other sites

Możesz wybrac 8600k + płyte od asrocka extreme4 ktora nie dosc ze ma dobrą sekcje zasilania to posiada 8 wejsc sata III + 2 szybkie porty m2 sporo portow usb 2/3/3.1 + możliwość podpięcia dodatkowych paneli z usb .

 

Co do ram nie wiem jaki masz budzet ale celuj w minimum 3000mhz, od g.skilla sa dobre tridenty z rgb ale cena tez spora, a z corsaira to vengeance rgb.

 

A co do skalpa to na 8600k tez by sie przydał.

 

Skontaktuj sie z 

PatrykT

z forum to ci pomoze i masz 100% pewnośći udanego skalpa(z zachowaniem gwarancjii) a nieraz można zbic nawet do 25 stopni.

Edytowane przez Tirell
Link to post
Share on other sites

 

 

Możesz wybrac 8600k + płyte od asrocka extreme4 ktora nie dosc ze ma dobrą sekcje zasilania to posiada 8 wejsc sata III + 2 szybkie porty m2 sporo portow usb 2/3/3.1 + możliwość podpięcia dodatkowych paneli z usb .
 

 

Raczej skłaniam się ku 8700K i czy ten asrock go obsłuży.
 

 

 

Skontaktuj sie z  PatrykT z forum to ci pomoze i masz 100% pewnośći udanego skalpa(z zachowaniem gwarancjii) a nieraz można zbic nawet do 25 stopni.
 

 

Dzięki, to bardzo cenne info.

Link to post
Share on other sites

Tylko do tego 8700k musisz mięc dobre chłodzenie typu Dark Rock pro lub noctue dh15 ktora dodatkowo podmucha na sekcje zasilania.

 

Ew. jesli masz dosc wysoki budzet (na płyte zakladales ponad 1000 pln :)) możesz pomyśleć o dobrym chłodzeniu wodnym np Fractal Design Celsius S36 (w miare dobra cena) - lecz to by sie wiązało z wymianą obudowy i zasilacza przy okazji.

 

Ale do gry w fullhd to i tak będzie tak zwany overkill, a nie myslałeś o 8700?

Edytowane przez Tirell
Link to post
Share on other sites

 

 

Ale do gry w fullhd to i tak będzie tak zwany overkill, a nie myslałeś o 8700?
 

 

No właśnie zastanawiam się czy potrzebuję podkręcać procesor i ten 8700 cały czas kusi. 

W obudowie mam  chłodno ogółem 30C teraz około - 1 wentylator z przodu, 1 z tyłu i na dole i 2 u góry, które się w ogóle nie kręcą aktualnie dopiero jak się zrobi cieplej, a do tego otwierane klapy automatycznie na górze.

Link to post
Share on other sites

Bo nie ma co sie tam grzac :)

 

Biorąc 8700 możesz isc w tańszą płyte od asrocka z370 pro4 + tańsze chłodzenie SPC Fortis 3 ew Grandis2/Macho dla spokoju o temperatury.

 

Co do obudowy - złożysz nowy zestaw to zobaczysz czy bedzie wszystko ok czy nie - nawet spc regnum rg4 starczy lub jesli bys chcial juz cos porzadnego to np meshify od fractala za ~330zl.

Link to post
Share on other sites

Przy extreme4 serio bym sie zatrzymał, ew taichi/k6/aorus gaming 7 wystarczy do krecenia 8700k ze tak powiem do uzytku domowego.

 

Płyty takie jak Maximus, Apexy to juz bardziej do procesorow typu selekt czyli specjalne sztuki ktore latwiej podkrecic do duzych wartosci + do bardzo szybkich pamięci 3600+

 

Do 8700 - asrock pro4

Do 8700 k bierz extreme4

 

Ale moim zdaniem do twoich potrzeb czyli gra full HD szedlbym w i5 8600k, oskalpował i krecil ile tylko wejdzie.

 

A jak juz chcesz koniecznie wydawac wiecej kasy niz potrzeba to idz w topowe karty typu 1080ti/vega lub w jakas 1060 na teraz i czekaj  na nowe karty od nvidi lub od amd

Link to post
Share on other sites
Ale moim zdaniem do twoich potrzeb czyli gra full HD szedlbym w i5 8600k, oskalpował i krecil ile tylko wejdzie.

 

 

Granie u mnie będzie na drugim miejscu. Priorytet to produkcja muzyki przy wykorzystaniu wirtualnych syntezatorów, obróbka audio itp.

Mój obecny I7 860 pierwszej generacji zaczyna nie wyrabiać. Jak w CPU Z włączyłem stresstest, to mi się komputer wyłączył. :)

 

Bardzo dziękuję za odzew i sugestie :)

Edytowane przez El-Maniaque
Link to post
Share on other sites

Dałbym sobie rękę uciąć, że pisałeś gdzieś wcześniej coś w stylu "preferuję Intela" ale że kurde teraz tego nie widzę...

 

Czytałem po opisach, że PR 10 ładne bardzo konsumuje rdzenie/wątki to zapytam tak: myślałeś może o AMD?

 

Taki R7 1800x ma 2R/4W więcej, calkiem porównywalne taktowania i kosztuje raptem 100 PLN więcej niż 8700. Jeżeli gry nie są zdecydowanie priorytetem to może to też jest jakaś opcja?

Link to post
Share on other sites

 

 

Dałbym sobie rękę uciąć, że pisałeś gdzieś wcześniej coś w stylu "preferuję Intela" ale że kurde teraz tego nie widzę... Czytałem po opisach, że PR 10 ładne bardzo konsumuje rdzenie/wątki to zapytam tak: myślałeś może o AMD? Taki R7 1800x ma 2R/4W więcej, calkiem porównywalne taktowania i kosztuje raptem 100 PLN więcej niż 8700. Jeżeli gry nie są zdecydowanie priorytetem to może to też jest jakaś opcja?
 

 

W pierwszym poście na g órze piszę, że myślę o 8700 K, a co do AMD także biję się z myślami.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli opcja czerwona też by wchodziła w grę to zaczekaj jeszcze półtora tygodnia. 19 kwietnia będzie premiera nowych Ryzenów oraz nowych płyt pod nie (lepszych podobno od obecnych, ale pierwsza generacja mobo też ma bez problemu obsłużyć te nowe procki) i wtedy podejmuje decyzję.

 

Nie chcę też jakoś cię naciągać, ale czytam że sporo ludzi bierze do pracy z tym programem najdroższe procki z segmentu HEDT, a tam AMD Threadripper ładne spustoszenie już robi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli opcja czerwona też by wchodziła w grę to zaczekaj jeszcze półtora tygodnia. 19 kwietnia będzie premiera nowych Ryzenów oraz nowych płyt pod nie (lepszych podobno od obecnych, ale pierwsza generacja mobo też ma bez problemu obsłużyć te nowe procki) i wtedy podejmuje decyzję. Nie chcę też jakoś cię naciągać, ale czytam że sporo ludzi bierze do pracy z tym programem najdroższe procki z segmentu HEDT, a tam AMD Threadripper ładne spustoszenie już robi.
 

 

Oo no proszę, to cenne info i dzięki  za nie. Półtora tygodnia na pewno poczekam i zobaczę, co się święci, no chyba, że sekcja zasilania w mojej płycie całkiem padnie bo zaczynają się kłopoty albo z nią albo z kontrolerem sata.

Link to post
Share on other sites

Najciekawszy procek z Twojej perspektywy, R7 2700x, ma być ponownie 8R/16W i dodatkowo prosto z pudełka podobno osiągać na 2 rdzeniach boost rzędu 4.3 GHz oraz na wszystkich rdzeniach 4.0 GHz na nowych płytach - w cenie i7-8700k.

 

Proponuję porównać wyniki z testów z kilku różnych portali branżowych, bo na pewno będzie kilka recenzji na premierę.

Link to post
Share on other sites

 

 

Najciekawszy procek z Twojej perspektywy, R7 2700x, ma być ponownie 8R/16W i dodatkowo prosto z pudełka podobno osiągać na 2 rdzeniach boost rzędu 4.3 GHz oraz na wszystkich rdzeniach 4.0 GHz na nowych płytach - w cenie i7-8700k.
 

 

NO i prawie zdecydowałem się na Ryzena 2700 X, ale poczekam jeszcze na jakieś testy po premierze w czwartek. Jego plusem jest też to, że ma dołączony cooler.

Mam tylko problem z płytą główną, a ściślej mówiąc z tym, że  w tych nowych płytach Z370 X370 i pewnie X470 mało jest wejść USB na tylnym panelu. Ja mam teraz aktualnie zajętych 11 gniazd USB z tyłu bo na samą klawiaturę mechaniczną potrzebuję dwóch. Pod tym względem moja aktualna płyta Gigabyte GAP55UD4 daje radę bo  ma 12 USB z tyłu. Potrzebuję więc conajmniej 11 USB z tyłu, a w większości płyt doliczyć się tego nie mogę. Conajmniej 8 złączy Sata muszę puki co mieć zanim zmienię dyski na większe i ograniczę ich ilość. Posiadam dysk zewnętrzny  pod E-Sata, którego to złącza nowe płyty prawie albo wcale już nie posiadają - tutaj akurat  zostanie mi podłączyć go pod samo USB i oczywiście zwolni się transfer ale chyba nieznacznie. Jestem w kropce nieco.

Link to post
Share on other sites

Mialem wlasnie pisac, ze bez problemu znajdziesz plyte glowna z 8 portami USB + dodatkowo mozesz kupic HUB'a PCIe z kolejnymi 4 portami 

 

http://allegro.pl/unitek-y-6119-4x-usb-3-0-panel-kontroler-pcie-hub-i6203795208.html

 

Podobnie rzecz sie ma z E-Sata: 

 

http://allegro.pl/i-tec-pci-e-sata-iii-card-2-channels-2x-esata-2-i7297140176.html

 

Dobra plyta glowna pod takiego 2700x (z 8 portami sata): MSI X470 Gaming Pro Carbon (ale tania nie bedzie):

 

https://www.msi.com/Motherboard/X470-GAMING-PRO-CARBON/Specification

 

https://www.caseking.de/en/msi-x470-gaming-pro-carbon-amd-x470-motherboard-socket-am4-mbmc-318.html

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Też bym brał Asusa nad MSI jeżeli budżet pozwala. Kurde, dłuży się ten czas do recenzji 2700x...

 

Niby prawie wszystko wiadomo, czego realnie można oczekiwać itp ale zawsze liczy się, że jednak z czymś AMD zaskoczy. Co mnie się bardzo podoba to ceny już obecne w przedsprzedaży.

Link to post
Share on other sites

 

 

Też bym brał Asusa nad MSI jeżeli budżet pozwala. Kurde, dłuży się ten czas do recenzji 2700x...
 

No właśmoie też czekam :)

 

Swoją drogą dziwię się nomenklaturze nazw modeli bo analogicznie powinno być tak jak było Ryzen 1800 X to 2800 x byłoby jakoś tak symetrycznie. I teraz nie wiem czy Ryzen 2700 x to będzie ulepszona wersja 1700 X czy 1800 x.  1800 x ma dodatkowo jakąś technologię, której 1700 x nie ma.

Link to post
Share on other sites

Wg przecieków najlepszym modelem Ryzen 2 ma być R7 2800x, z premierą którego AMD ma niby czekać na odpowiedź intela z ich 8-rdzeniowym Core i9/i7. Spekuluje się, że 2800x mają być podobnie jak 1800x najlepszymi selektami z nowych, 8R/16W procków od AMD. Jeżeli miałby być zachowany dystans do 2700x to mówimy o procku, który musiałby robić 4.5 GHz w turbo na jednym rdzeniu / 4.2-4.3 @ll cores prosto z pudełka (z XFR 2.0 ofc).

 

W takim świetle 2700x byłby faktycznym następcą 1700x, a lepsze osiągi od flagowego procka poprzedniej generacji mają obrazować skalę upgradu w procesie technologicznym między Ryzen a Ryzen 2. Wydaje się to całkiem możliwy scenariusz, bo ludzie którzy kupili R7 wyprodukowane w 2018 r. piszą o minimalnie wyższym potencjale OC względem tego, co można było przeczytać o samplach z recenzji sprzed roku.

 

Ciekawostką jest również to, że niby AMD pracuje nad nowym chipsetem X490 (analogicznie do Z390), nadal na socket AM4.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...