Skocz do zawartości

16gb RAM+Karta 4gb a 8gb RAM+Karta 6/8gb. Jak to jest.


Recommended Posts

Czołem Panowia, zastanawia mnie jedna rzecz. Czy RAM w karcie graficznej działa na tej samej zasadzie co normalny ram? Bo mam pewien dylemat czy wziąć kartę z 4gb i 16gb ram, czy może wziąc tylko 8gb ram i dopłacić do karty 1060 6gb albo jakiegos rx-a z 8gb.

 

Link to post
Share on other sites

W karcie jest VRAM, to nie to samo co RAM. Jest znacznie szybszy i odpowiada między innymi za buforowanie tekstur. Jeśli karcie brakuje pamięci to "pożycza" ją z RAMu ale to działanie niepożądane przez różnice w szybkości obydwu. W drugą stronę to nie działa, choć duża ilość VRAM moze nieco obniżyć zużycie RAMu. Generalnie jeśli nie otwierasz naraz 30+ kart w przeglądarce, nie obrabiasz grafiki itp to 8GB RAM powinno starczyć jeszcze na jakiś czas.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Nie rozpatruj tego w kategorii ilosci ram tylko wydajnosci podzespolow napisz konkretnie jaki cpu jakie karty i pod jakie gry?

1060 6gb bedzie duzo wydajniejszy od np. 1050ti 4gb i 16gb ramu nic nie pomoze. Pamietaj ze ram mozna dokupic i dolozyc lub wymienic nawet za pol roku czy rok jak bedzie go brakowalo do gpu nie dolozysz ram a wymiana gpu jest zwykle mniej oplacalna i drozsza niz np dokupienie 8gb ramu za pol roku.

Link to post
Share on other sites

Zestaw pod i7 8700.

msi tomahawk

Pytam o ten ram bo widzę po swoim laptopie wzrost wydajności np w Battlefield 1 keidy dokupiłem 2 kość ram 8gb, gdy grałem na 8gb użycie było około 7,1, po zakupie 2 kosci, zuzycie jest w okolicach 8 i około 10fpsów wiecej w grze, i teraz pytanie czy 8gb ram nie ograniczy mi wydajności bo wiem, że kosci ram potrafia to zrobić kiedy tego ramu brakuje.

Komputer do gier i streamów.

Edytowane przez vkielon
Link to post
Share on other sites

Jest dużo czynników od ustawień graficznych czy nawet błędu typu że jakieś grze z każdą chwilą rośnie zużycie pamięci RAM ( "wycieki pamięci"), zużycie zależy nawet od rozdzielczości w której jest uruchomiona gra, a ta raz lepiej a raz gorzej zoptymalizowana.

Inny aspekt to wpływ szybkości działania przez nie tylko zastosowania pamięci w trybie Dual Chanel, ale jej taktowanie i opóźnienia.

Niestety zastosowanie droższych, ale szybszych pamięci wymaga zastosowania płyty z chipsetem Z 370.

Na dziś minimum to DDR 4 1500 MHz ( 3000 MHz takt. efektywne) CL 15.

 

Co do VRAM, mam na swojej karcie graficznej 8 GB i jak na razie nie ma gry która by mi go zapchała, grając w wysokich ustawieniach w rozdzielczości 2560x1440.

Do rozdzielczości 1920x1080 rozsądne minimum które może starczyć do uruchomienia w wysokich/ średnio-wysokich ustawieniach na lata to 4 GB.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pytam o ten ram bo widzę po swoim laptopie wzrost wydajności np w Battlefield 1 keidy dokupiłem 2 kość ram 8gb, gdy grałem na 8gb użycie było około 7,1, po zakupie 2 kosci, zuzycie jest w okolicach 8 i około 10fpsów wiecej w grze

 

Wzrost fps to efekt pracy pamięci w trybie dual chanel, gdyby było 2x4gb a nie 8gb w jednej kości to efekt byłby podobny.

 https://www.purepc.pl/notebooki/test_pamieci_ddr4_single_channel_vs_dual_channel_w_laptopie

 

Jakie karty rozważasz do tego i7???

 

Jak kupiłbym wydajniejszą kartę bo ram można dokupić a wymiana gpu to już droższa zabawa.

Link to post
Share on other sites

Wlasnie zastanawiam sie pomiedzy 1060 3gb vs 1050 ti. Teraz mi taki pomysl wpadl. Bo na pewno bede chcial upgrade robic pozniej jak ceny spadna na jakas 1080ti. Tylko jednak do tego czasu jakos w miare komfortowo chcialbym pograc. Ew bede myslal na dolozenie 1060 6gb. Ale chyba wybor padnie na 1060 3gb. Chociaz jeszcze musze pomyslec

Link to post
Share on other sites

Ja myślę że najlepsza opcja to po prostu kupno 16GB ramu i gtx 1060 6GB.
Owszem niby 8GB ram starczy do wszystkiego ale nie do końca, szczególnie jak odpalisz coś na ultra. U mnie przy GTX 970 gry na ultra to mam te 4GB vramu z GTXa zapchane całe a użycie ramu w zależności od gry to od 6 do 11-12GB. Spokojnie 9-12GB Ram leci przy GTA 5 czy Rise of The Tomb Raider na ultra czy nawet forza horizon 3. Jeśli zamierzasz wyjść ponad rozdzielczość Full HD np. 2560x1440 to możesz zejść z Ramem do 8GB ale karta musi mieć chociaż te 6GB Vramu żeby to miało sens. Nie zawsze to tak działa, ale generalnie ze wzrostem rozdzielczości większej niż Full HD spada użycie Procesora i Ramu a mocno dostaje karta grafiki i jej ram graficzny.

Link to post
Share on other sites

Wiem jak brzmi moja porada typu:

 

Ja myślę że najlepsza opcja to po prostu kupno 16GB ramu i gtx 1060 6GB.


Ale zawszę mówię potem ludziom to co znam osobiście z własnego doświadczenia czy innych.
Odpowiedz sobie sam, ile razy i kiedy wymieniałeś / dokupowałeś ram do jakiego kolwiek komputera?

Najczęściej komputery jeśli chodzi o ram to mają go tyle co na początku, a ludzie zabierają się np. za zakup dodatkowej 2 kości ram wtedy kiedy ten komputer już jest za stary na cokolwiek i szukają żeby jeszcze jakoś tanim kosztem go ulepszyć żeby jeszcze trochę pochodził.

I wtedy są problemy typu: nie da się dokupić 2giej identycznej kości ram bo albo nie ma wcale, albo nie ma nowych a używka jak już jest to ktoś sobie za nią liczy tyle że byś tyle nie dał za to.

Z kartą grafiki jest prościej i ją faktycznie co najmniej raz w życiu ktoś wymienia, a poradziłem zakup od razu 16GB ramu i w miare dobrej karty bo wiesz, albo chcesz mieć fajnego kompa albo bawisz się w pół środki i płaczesz że wydałeś kupe kasy i nie chodzi to tak jakbyś sobie to wyobrażał. A jak już kupisz pół środek to najczęściej nie będzie ci się chciało już w to ładować potem kasy.
Link to post
Share on other sites

@up

Wszystko fajnie i pieknie tylko co zrobic jak ktos nie ma kasy?

Autorze odpowiedz sam sobie szczerze kiedy zamierzasz kupic 1080ti jak to kwestia 2-3miesiecy to szkoda kasy na 1060 i bralbym 1050 bez ti bo taki odsprzedasz ze strata 50pln. Jak ta 1080ti ma byc za rok to bralbym 1060 6gb i 8gb ramu. Napisz jaka masz plyte i ile slotow na ram?

Link to post
Share on other sites

To nie do konca kwestia tego ze nie mam kasy bo pieniadze mam, ale chce na ta chwile kupic cos taniej i pozniej zrobic upgrade dlatego wkladam i7 8700 a nie np i3. Co do 1080/ti chce robic upgrade moze jakos pod koniec tego roku.

Jesli chodzi o plyte glowna bo komputer bedzie skladany prawdopodbnie w tym tygodniu to bedzie problem bo mam tutaj centrum komputerowe w ktorym jest mnostwo sklepow z podzespolami do komputera, ale ograniczony arsenal jest bo np nnie dostane tam zadnego asrocka, wiec w ten weekend jade tam oblukac wszystko bo w Dubaju ciezko z dostepnoscia, nad plyta sie zastanawiam, chce budzetowa i mysle o tomahawk ale tez wpadlem na gaming plus i czekam az ktos mi cos o niej powie. Macie tutaj moj temat, tylko niestety nikt nie odpisuje na ta chwile :P

http://forum.benchmark.pl/topic/261933-nowy-zestaw-i-dylemat-pomiedzy-8600k87008700k/

Edytowane przez vkielon
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...