Skocz do zawartości

Monitor 27'' WQHD do gier / przeglądarki


Recommended Posts

Witam!

 

Potrzebuję pomocy przy wyborze monitora. Mimo, że na forum znalazłam sporo podobnych wątków, w żadnym z nich nie doszukałam się rozwiązania mojego problemu.

 

Obecnie mam monitor DELL U2312HM (od 4 lat). Gdyby nie czerwony pionowy pasek przez cały ekran na pewno bym go nie zmieniała.

 

1) Oczekiwania

Monitor 27 cali, rozdzielczość WQHD

Wątpliwości mam co do matrycy: IPS czy TN (o tym będzie dalej).

Brak głośników i innych gadżetów będzie atutem. Regulacja wysokości i możliwość zawieszenia będą mile widziane, aczkolwiek nie są konieczne.

 

2) Przeznaczenie

50% gry, 50% przeglądarka

Jeśli chodzi o gry to pozwolę sobie wymienić kilka tytułów: World of Warships, Kingdom Come, Wiedźmin 3.

 

3) Posiadany sprzęt

Karta graficzna GTX 970.

 

4) Budżet

Elastyczny, ale bez przesady. Jeśli to możliwe to chciałabym się zmieścić w 2000zł.

 

5) Analiza rynku

Gdyby nie cena to bez wątpienia kupiłabym Acer Predator XB271HUbmiprz LINK

Jednak chciałabym coś tańszego. Spodobały mi się dwa skrajnie różne monitory

AOC AGON AG2710QX LINK - podoba mi się design, odstrasza matryca TN

Asus MX27AQ LINK - matryca IPS, ale czy sprawdzi się w grach?

 

Teraz pytania:

Czy warto płacić ponad 3000zł za monitor przy moich wymaganiach? Biorąc pod uwagę, że obecny monitor w pełni mi wystarczał.

Który z monitorów poniżej 2000zł możecie polecić?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie!

Link to post
Share on other sites

Ja bym się tak tymi IPS-ami "gamingowymi" nie podniecał bo te matryce są tak wolne że nie nadają sie do gier, XB271HUbmiprz przetestowałem, jeśli grasz godzinę w tygodniu lub wolne moby, strategie to jeszcze da się pewnie to przeżyć, ale wtedy nie ma sensu wydawać 3k za monitor. Kup TN-kę z g-sync za 2,5k della albo asusa lub jak chcesz taniej to poszukaj coś 144Hz bez g-sync

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Acer z tego co widzę, nie ma wyjścia słuchawkowego, to nie podłączysz innych głośników np pod konsole oprócz tych wbudowanych. Co do samej matrycy to pewnie dużej różnicy nie będzie. Acer ma własną fabrykę matryc więc jest sporawa szansa na dobrą sztukę, Dell wypuszcza coraz to nowsze rewizje - więc też jest dobrze. Bardziej bym się kierował stylistyką - jeżeli wolisz styl "gamingowy" to weź Acera, jeżeli bardziej stonowany to Della. Z obu na pewno będziesz zadowolony. Dell po kalibracji ma bardzo fajne kolory - Acer możliwe, że też.

Link to post
Share on other sites

IPS wolne były ale kilka lat temu, do redukcji " input lag-a" są funkcje jak Overdrive czy dodatkowa elektronika montowana w monitorach z matrycami IPS,VA.

Ale prawdą jest że monitory IPS z szybką matrycą swoje kosztują, i to jest ich wada.

Jestem zdania że monitory kupuje się na lata, tak by obsłużyły kilka kart graficznych, i każdy musi sam uznać czy warto wydać na dobry monitor pod gry/ filmy/przeglądanie internetu 2000zł czy 4000.

Mój pierwszy monitor LCD MVA 19" do dziś sprawny służył 10 lat (23383H pracy) co prawda swoje kosztował, ale inwestycja się opłacała, wymieniłem bo był za mały do gier i oglądania filmów (era 4:5 została dawno wyparta przez 16:9).

Ponadto po przesiadce na 27" IPS 2560x1440 +144Hz+ Adaptive Sync, nie wyobrażam sobie powrotu, na stary monitor nie tylko ze względu na rozmiar, ale również ultra płynność na ekranie 144Hz z włączonym Adaptive Sync ( karta Vega) bez rwań/zacinek.

 

Czy inwestycja okaże się trafna jak przypadku mojego pierwszego monitora LCD czas pokaże.

Na razie mam przez 7 miesięcy i jeden dzień z przepracowanymi 1831H i nie żałuję.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za powyższe odpowiedzi.

 

Po obejrzeniu różnicy między matrycami, w jednym z większych sklepów stacjonarnych, zdecydowałam się na matrycę IPS.

Konkretny model jeszcze nie jest wybrany, jednak różnica w odwzorowaniu kolorów (szczególnie bieli) jest kolosalna, stąd moja decyzja.

Link to post
Share on other sites

Tn wystarczy dobrze skalibrowac, moze ips ma lepsza biel ale gorsza czern.

 

Mam aoc ag241qg i nigdy jeszcze tak nie cieszyłem się z wydanych pieniędzy.

Kolory dla mnie sa normalne, jak ktos pisze ze tn ma wyblakle kolory to niech sie w leb walnie albo podbije nasycenie kolorow. Nie wiem co wy macie z tymi matrycami

 

To tak jakby pisac ze ps4 lepsze od xboxa. Kazde ma plusy i minusy ale jednoznacznie nie da sie powiedzieć co lepsze

 

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites
Ja bym się tak tymi IPS-ami "gamingowymi" nie podniecał bo te matryce są tak wolne że nie nadają sie do gier, XB271HUbmiprz przetestowałem, jeśli grasz godzinę w tygodniu lub wolne moby, strategie to jeszcze da się pewnie to przeżyć, ale wtedy nie ma sensu wydawać 3k za monitor. Kup TN-kę z g-sync za 2,5k della albo asusa lub jak chcesz taniej to poszukaj coś 144Hz bez g-sync
Miałem identyczne wrażenia po testach tego modelu u siebie w domu, dodatkowo obraz w porównaniu do TN był tak jakby lekko rozmazany, jakby brakowało ostrości, też to zauważyłeś?

Co myślisz o najnowszych monitorach na VA? Jaki model monitora od siebie polecisz?

Link to post
Share on other sites

Problemu z ostrością nie zauważyłem, ale po uruchomieniu wszelkich boostów do gier obraz był trochę przekłamany, za bardzo wyostrzony. Z matrycami VA nie miałem doczynienia, ale z tego co wiem jest to coś pomiędzy IPS a TN, ja bym na twoim miejscu nie cudował tylko wziął TN. Grając na IPS w tych powiedzmy 60 fps miałem wrażenie jakbym grał na xbox s na tv w 30 fps, nie po to jesteśmy pc-towymi maniakami, wydajemy na nie dużo zielonych żeby nie czuć tej mocy na IPS. Teraz jak widzę pod artykułem o nowym monitorze na TN komentarze typu " 3.000zł na TN ? za tyle można super ips-a kupć" to wiem ze gość nie ma pojęcia o czym pisze, oglądnął może jakiś film na YT porywnujący tn z ips który jest nic nie wart..

 

Osobiście wybrałem asusa pg278qr, a DELL S2716DG podobno też dobry, Acer ma podobny monitor pewnie też porównywalnej jakości obraz.

 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
(...)

Jakieś opinie o tym AOC?

AG271QX posiadam od niedawna. Swego czasu szukałem monitora z podobnymi wymaganiami. Dodatkowo jednak szukałem czegoś nadającego się również do oglądania filmów i do siedzenia raczej w ciemnym pomieszczeniu. Przez powyższe odrzuciłem praktycznie wszystkie gameingowe IPSy. Gdyż nie miałem zamiaru żonglować się ze sprzedawcą kilkunastoma egzemplarzami danego modelu, żeby liczyć na to że trafię na taki w którym Backlight-bleed i srebrzenie będzie na akceptowalnych poziomach. Popatrzyłem sobie na kilka IPSów po ciemku i czerń jest gorsza od tej na TN.

 

Ogólnie z AOCa jak narazie jestem zadowolony. Dostrojenie parametrów obrazu to konieczność po wyjęciu z pudełka. Ale jak się dobrze ustawi to kolory są ładne i żywe. Z zalet trzeba wymienić też wykonanie monitora: podstawka, ogólna ergonomia, złącza i ramka dają wrażenie produktu premium Teoretycznie monitor tak samo jak do gier nadawałby się do postawienia w biurze, tylko trzeba by zasłonić charakterystyczny tył panelu.

Z wad po za kiepską kalibracją na start to zauważyłem, że ma trochę zbyt matową/ziarnistą powłokę matrycy. Przez co na jasnych jednolitych obrazach wydaje się jakby był taki gradient, tudzież monitor był po prostu brudny. Jak czytałem to nie wszyscy ten efekt zauważają, więc albo mam taką sztukę albo jestem przewrażliwiony.

 

Ciężko jest obecnie znaleźć monitor do bardzo ogólnych zastosowań. Wypadałoby, by do PCta mieć 3 monitory z 3 rodzajami matryc TN do gier, IPS do "użytkowania" i VA do oglądania filmów. Co mi dodatkowo utrudniało wybór to fakt, że niewiele jest sklepów pozwalających choćby na popatrzenie na żywca na sensowne modele. Większość elektro marketów wystawia albo starocie albo to co odgórnie "ma się sprzedawać".

Link to post
Share on other sites

U mnie aoc tez ma ziarnista matryce ale to jest wlasnie efekt matowej powierzchni, nic sie w monitorze nie odbija. Po kilku godzinach przestalem zwracac na to uwage

 

Mozna ta powierzchnie zdjac przez rozkrecenie obudowy ale tracisz gwarancje i antyreflektowa powierzchnię. Gra nie warta zachodu. W gracg i tak tego nie zauwazasz

 

Edytowane przez pawelox01
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...