Skocz do zawartości

Monitor 27 cali; gsync i najlepiej 1440p


Recommended Posts

Witam

 

Od dłuższego czasu planuję wymianę sprzętu do grania - niestety ceny kart graficznych to obecnie jakiś żart.

 

Postanowiłem że na razie zostanie to co w sygnaturce a na razie zakupię sobie nowy monitor na lata. Obecnie mam 27 cali 1080p Samsung z matrycą PLS z którego jestem umiarkowanie zadowolony. Rozmiar 27 cali jest dla mnie optymalny jednak rozdziałka 1080p jest już dla takiego rozmiaru ciut za mała (w niektórych grach bez AA można liczyć pixele).

 

Na monitorze będzie grane w FPS'y oraz gry typu Wiedźmin; GTA; Assassins creed itp. Chciałbym koniecznie zostać przy przekątnej 27 cali gdyż nieraz lubię się walnąć na wyrko i obejrzeć z dystansu jakiś film :) Oprócz tego standard - net, troszeczkę pracy biurowej, jednak przede wszystkim gry jako główne zastosowanie. Chciałbym też koniecznie opcję gsync - widziałem to u kolegi i 60 klatek u mnie to nie to samo co 60 klatek u niego :) nie wiem jak to wytłumaczyć ale płynność rozgrywki jest o wiele fajniejsza :)

 

Bardzo fajnie gdyby monitor był tak jak to teraz modne wygięty :) uwielbiam ten efekt:)

 

 

Nie mam jakoś sztywno określonego budżetu - zakup ma być na lata to nie będę oszczędzał. Zdaje sobie sprawę że przy GTX 980 będę musiał ciąć detale do 1440p ale jak już wspomniałem po premierze nowych kart będzie upgrade blaszaka. Może do tego czasu kopacze walut się już nacieszą ....

 

Byłbym wdzięczny za podpowiedzi bo kompletnie się nie umiem zabrać za dobór monitora.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Samo G-sync nie daje płynności, jedynie obraz jest wyraźniejszy przy ruchu bo się nie rozrywa a obraz u kolegi jest płynniejszy bo ma pewnie matrycę TN, jeśli bardziej zależny ci na płynności w grach to kup TN-ke Asusa PG278QR albo della s2716dg, odradzam IPS-y bo nie czuć płynności w grach. Sam mam mam Asusa, jedyna wada to słabe kąty widzenia nawet jak na TNke więc ogadanie filmów z łóżka może być utrudnione, jednak zawsze zostaje ci kupić jakikolwiek TV :)

Edytowane przez s2awek
Link to post
Share on other sites

Matko bosko - te co podałeś to ponad 2500 zł kosztują ....

 

Kurde nie myślałem że aż tyle trzeba się szarpnąć.... :(

 

jest szansa na coś spełniającego moje wymagania w okolicach 1600-1500zł. Ewentualnie może być rozdziałka 1080p

Link to post
Share on other sites

Dołączając się do tematu, również szukam takiego monitora jak joker5513. Obecnie używam 3-letniego IPSowego LG 23EA63. Oglądałem chyba wszystkie recenzje Della s2716DG, Asusa PG278QR i Acera XB271HUAbmiprz. Wszyskie mają to co chcę, czyli WQHD, 165Hz i G-Sync, ale przez matrycę TN, nie wiem, czy nie będzie to marnotrastwo dużych pieniędzy. Oprócz grania, często montuję materiały AV. Na materiałach youtube wyraźnie widać zaróżowienie bieli. Szczególnie przy przęglądania netu, zdjęć i ogólnie używania PC do innych celów niż grania. Stąd moje pytanie: czy to marne zaróżowienie można wyeliminować wgraniem innych profilów kolorów? Jeśli nie, to daruję sobie sprzęt za 2,5k, który nie wyświetla poprawnie bieli. Zostaje albo dołożenie 500+ do Asusa PG279Q lub bliźniaczego Acera, ze wszystkimi wadami szybkich IPSów (wiem że trafienie dobrej sztuki bez backlight bleed, ips glow i innych sunspotów, to jak trafienie na loterii), lub czekać na nowe technologie.

Link to post
Share on other sites

Nie dostaniesz takiej bieli na TN'ce jak na IPS'ie. Widać, że biel jest "brudniejsza" jeżeli postawimy obok siebie monitor Dell 27 g-sync oraz jakiegoś IPS'a - natomiast żadnych zaróżowień nie dostrzegam. Zamów któryś i sam ocenisz czy Ci leży. Jeżeli zamówisz Dell to mogę Ci podesłać moje kalibracje - które mi osobiście odpowiadają.

Link to post
Share on other sites

@ markovfreeman

By skorzystać z G-SYNC trzeba mieć kartę graficzną GeForce ( nie na wszystkich kartach uruchomić się da).

Dla rozdzielczości 2560x1440 na dziś by pograć w jako takich ustawieniach potrzeba GTX 1070, w średnich ustawieniach powinna dawać sobie rady GTX 1060 6GB, to by była taka karta minimum na dziś.

 

Alternatywą są monitory z FreeSync (Adaptiwe Sync) działający na kartach AMD, tu dla WQHD minimum to byłby odpowiednik GTX 1060 czyli RX 580 8 GB.

FreeSync niby jest gorszy od sprzętowego rozwiązania nVidii ( i droższego bo licencja + moduł G-SYNC to ~ +100$ do ceny monitora). W "ślepych testach" jakie widziałem nikt nie wskazuje jednoznacznie na wyższość jednego rozwiązania nad drugim, ale tu raczej chodzi o osobiste odczuwanie płynności, ja od nie mal 7 miesięcy mam monitor 27" IPS 2560x1440 144 Hz i trudno było mi wrócić na poprzedni HD MVA 60 Hz, drugiemu nie przeszkadzają "kinowe doznania" w grach akcji na konsolach, i to ich zdanie mi nic do tego.

Link to post
Share on other sites

S2716dg bądź jak nie chcesz dopłacać to S2417dg - mam drugi, polecam. 

 

Sam klikałem na karcie 1050ti w 1440p, jednak większość średnie ustawienia w zależności od gry, czasem pojedyncze suwaki na wysokie, no i to działa - gsync i 165hz robi robote. 

Wymieniłem jednak na 1080 no i widać tą przyjemność ;)

 

Osobiście wziąłem 24' ponieważ myślę, że 600zł dopłaty nie jest tego warte - chcę dorzucić kolejne 600 i kupić też dela 24' 1440p 60hz do wyświetlania pulpitu.

Link to post
Share on other sites

@ markovfreeman

By skorzystać z G-SYNC trzeba mieć kartę graficzną GeForce ( nie na wszystkich kartach uruchomić się da).

Dla rozdzielczości 2560x1440 na dziś by pograć w jako takich ustawieniach potrzeba GTX 1070, w średnich ustawieniach powinna dawać sobie rady GTX 1060 6GB, to by była taka karta minimum na dziś.

 

Alternatywą są monitory z FreeSync (Adaptiwe Sync) działający na kartach AMD, tu dla WQHD minimum to byłby odpowiednik GTX 1060 czyli RX 580 8 GB.

FreeSync niby jest gorszy od sprzętowego rozwiązania nVidii ( i droższego bo licencja + moduł G-SYNC to ~ +100$ do ceny monitora). W "ślepych testach" jakie widziałem nikt nie wskazuje jednoznacznie na wyższość jednego rozwiązania nad drugim, ale tu raczej chodzi o osobiste odczuwanie płynności, ja od nie mal 7 miesięcy mam monitor 27" IPS 2560x1440 144 Hz i trudno było mi wrócić na poprzedni HD MVA 60 Hz, drugiemu nie przeszkadzają "kinowe doznania" w grach akcji na konsolach, i to ich zdanie mi nic do tego.

Mam 970 Strix'a, ale przymierzam się do nowej generacji zielonych, która wychodzi w lato. Wiem, że g-sync daje super płynność grania w przedziale 30-144 Hz, dlatego przez te parę miesięcy "pomęczę" się na detalach medium, ale za to z ekstra feelingiem gry. Nawet jak będę miał duże spadki fps'ów (ale w granicach działania g-sync"), to tego nie zauważę.

Piszesz, że używasz 27" IPS 2560x1440 144 Hz. Można wiedzieć jaki model i czy były/są problemy typowe dla gamingowych IPS-ów? Może inaczej: czy są one widoczne podczas szybkiej rozgrywki.

 

Nie dostaniesz takiej bieli na TN'ce jak na IPS'ie. Widać, że biel jest "brudniejsza" jeżeli postawimy obok siebie monitor Dell 27 g-sync oraz jakiegoś IPS'a - natomiast żadnych zaróżowień nie dostrzegam. Zamów któryś i sam ocenisz czy Ci leży. Jeżeli zamówisz Dell to mogę Ci podesłać moje kalibracje - które mi osobiście odpowiadają.

Dzieki. Czy mogę wiedzieć ile lat używałeś IPSa i czy po przesiadce na TN, długo musiałeś się przyzwyczajać do (jednak jaka za******a by nie była 8-bitowa tn'ka) nowej matrycy? Czy od razu wgrywałeś nowe profile kolorów, bo te defaultowe były kiepskie? Dużo to pomogło?

 

Tak czy siak, tak jak mówisz, chyba zamówię tego Della do komputronika i poproszę o włączenie i postawienie obok jakiegoś IPS'a.

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/223389-dell-s2716dg-27-czy-wart-swojej-ceny/page-3

Polecam przejrzeć cały temat powyżej. Zamieszczałem tam również zdjęcia z IPS'a również Della, ale w laptopie. Dodatkowo masz zdjęcia z IPS'ów Acera 27 cali g-sync - tragedia.

Nowa rewizja Della (A07) ma dobrze skalibrowane kolory w sobie na początku - więc w monitorze nic nie ruszałem. Zmieniałem tylko ustawienia w karcie grafiki - kolory stały się bardziej żywe. Jestem bardzo zadowolony z kolorów jak na TN i z samego monitora, który jest nieziemsko szybki. Podczas grania w FPS'y płynność jest genialna. Jeżeli zdecydujesz się na Della to szukaj z rewizją minimum A07 - masz na opakowaniu. To jest bodajże najnowsza, ale może już powstała jakaś nowa. Dell bardzo się przykłada i co chwile wypuszcza nowsze rewizje z usprawnieniami. Starsze rewizję miały swoje mankamenty, moja jest idealna i jestem bardzo zadowolony. Nie żałuje ani jednej wydanej złotówki. Kupując Acera 27 cali IPS G-Sync żałowałem już po 1-2 dniach. W temacie powyżej masz opisane wszystko.

Wrzucę Ci tylko jedno moje zdjęcie z tematu powyżej - być może innym też się przyda. Po lewej laptop IPS 3D - najwyższa półka niegdyś. Po prawej ta TN'ka.

71c116af1e26b.jpg

Edytowane przez Kurlo1
Link to post
Share on other sites

@ markovfreeman

FS 2735 na matrycy od AU Oprtonics typu AHVA IPS.

Założyłem nawet temat z prośbą o opinię i ocenę matrycy (zakup przez internet więc była opcja zwrotu).

http://forum.benchmark.pl/topic/249618-ekran-ips-i-serbrzenie-w-wy%C5%9Bwietlanej-czarnej-planszy/

Na zdjęciach na 100 % jasności wyglądało nie ciekawie na fabrycznych ustawieniach, ale skalibrowałem programowo i po włączałem kilku opcji i jestem zadowolony z obrazu w grach.

Monitor ma elektronikę do zapobiegania zacinkom /rwaniom (nie G-SYNC a autorskie rozwiązanie nie działające jedynie na kartach zintegrowanych Intela), ale mam kartę Vega i korzystam z Adaptive Sync i nie testowałem jak to rozwiązanie się sprawdza.

 

Generalnie polecam kupować monitor w sklepie internetowym jako osoba fizyczna, wtedy jest 14 dni od dnia dostawy prawo do zwrotu.

Link to post
Share on other sites

Odświeżam temat. Po postawieniu della s2716dg rev A07 i mojego leciwego lg 23ea63 IPS, stwierdziłem, że pakowanie się w sprzęt za 2,5k na matrycy TN nie ma sensu. Na początek odpaliłem mój program do montażu Ediusa 8 i nie mógłbym komfortowo pracować na tym dellu. Już na początek barwy OSD programu były jakieś podejrzane. Kolory nagranego wcześniej materiału, różniły się na obu, na korzyść oczywiście LG. Nakładałbym pewnie tony filtrów i robiąc software'owy balans bieli (sądząc że źle zarejestrowałem film), chrzaniłbym każdy plik wyjściowy. Dlatego gier już nie odpalałem. To miał być uniwersalny monitor, godzący moją codzienną pracę i hobby w postaci gier.

Dzięki za wszystkie wpisy, ale zacisnę zęby i chyba poczekam na jakieś nowe technologie.

Edytowane przez markovfreeman
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Panowie pozwolę sobie odświeżyć - oglądałem tego Della w sklepie XKOm w gdańsku CH Manhattan. Jak dla mnie dramat. :( Może i fajny dla graczy ale odwzorowanie kolorów.... dno i metr mułu.... Na moim starym monitorze za 800zł wszystko wygląda żywo i naturalnie. Na tym Dellu jakbym oglądał wszystko w odcieniach niebieskiego. Odpada. Jestem bardzo zawiedziony że sprzęt za 2,5k cebulionów to taki szmelc.

 

odpadają matryce TN z moimi zapotrzebowaniami...

 

Czy istnieje monitor który spełniałby moje wymagania

  • 1440p
  • Dobry do gier
  • 27 cali
  • gsync
  • 144 Hz
  • Matryca z dobrym odwzorowaniem kolorów
  • Zakrzywiony (warunek niekonieczny ale tak mi się ten efekt podoba....)

Cokolwiek znajdzie się na rynku? Już pal licho koszty. zapłacę i 3 koła za monitor.


Nikt nie pomoże?

Link to post
Share on other sites

Również szukam. Na chwilę obecną nie ma złotego środka jeśli chodzi o monitor o takiej specyfikacji, jednocześnie do gier, jak i do pracy z filmem czy grafiką. Mamy do wyboru np Asusa pg279q (lub Acera, Aoca itp) z wszystkimi minusami gamingowych IPSów, czyli backlight bleeding, ips glow, lub wyprane z kolorów gamingowe TNki. Można podobno trafić na loterii i dostać sprzęt bez tych wad. W sumie jest jeszcze lg 32gk850g-b na matrycy VA, lecz w moim przypadku nie zmieści się na biurko. Pozostaje przymknąć oko na "bonusy" na matrycy, lub czekać na coś nowego.

Link to post
Share on other sites

A bawiles się kolorami tego della? Może ma fabrycznie za duzo niebieskiego ustawionego. Jak chcesz monitor z idealnymi kolorami to musisz najpierw go skonfigurowac i dopiero oceniac

 

Kup przez neta, nie spodoba sie to 10-14 dniowy zwrot i nastepny. Innego wyjscia nie masz

Link to post
Share on other sites

Jak byś przeczytał mój wpis trochę wyżej, do dowiesz się, że sprawdzałem i konfigurowałem tego Della, porównując przy okazji do mojego starego ips'a. TN to TN i tu cudów z paletą barw nie będzie nigdy, choćby maskować ją tysiącem profili. Do samych gier bym nosem nie kręcił, ale do pracy z grafiką ta matryca po prostu się nie nadaje.

Edytowane przez markovfreeman
Link to post
Share on other sites

Co myślicie o tym??

 

 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-samsung-qled-27-chg70-lc27hg70qquxen?gclid=Cj0KCQjw5fDWBRDaARIsAA5uWThOIpy2a4wfRLRSPkntbKRHUKGdORoR6f4gkNqIAPz46ss2zpzEuncaApVEEALw_wcB&gclsrc=aw.ds


A nie - niestety jest free sync nie g sync .... Kurcze byłby dla mnie idealny

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Jak byś przeczytał mój wpis trochę wyżej, do dowiesz się, że sprawdzałem i konfigurowałem tego Della, porównując przy okazji do mojego starego ips'a. TN to TN i tu cudów z paletą barw nie będzie nigdy, choćby maskować ją tysiącem profili. Do samych gier bym nosem nie kręcił, ale do pracy z grafiką ta matryca po prostu się nie nadaje.

 

no dokładnie, fizyki nie przeskoczysz.  Również miałem okazje porównywać tego Della s2716DG  do mojego  IPSa (z 2012roku) i jest kupa. Tylko IPS albo VA.

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Byłby idealny z g-sync. Ale niestety nie ma żadnego monitora 27", VA, 144Hz, WQHD i g-sync. To chyba jakaś zmowa czy coś. Nie rozumiem tego.

Edytowane przez markovfreeman
Link to post
Share on other sites

Tu masz ale jest jedno ale. Niepełna rozdziałka 2k tj. 2560 x 1080.

 

https://www.x-kom.pl/p/347129-monitor-led-29-319-acer-predator-z301cbmiphzx-curved-czarny.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

29,5" > 27

VA  +

144Hz  +

G-Sync  +

zakrzywienie +

 

Jeśli się siedzi od takiego monitora 70-80cm to guzik zobaczy się jakąś pikseloze. Trzeba była by  nos przybliżyć tak z 10-20cm, żeby coś tam dostrzec.

 

W sumie są jakieś tam plusy. Nie będzie katować gpu niż na 2560 x 1440. Łatwiej bedzie mieć stałe 144Hz przy gpu pokroju 1070/1070Ti / 1080 / Miałem okazje siedzieć na 34" LG 21:9 ultrawide (2560 x 1080 + 144Hz + IPS + gsync) Granie na takim lcd bomba w fpsy i nie tylko.  21:9 jak dla mnie jest super w grach ale także w codziennym użytkowaniu. Pikseloza - hym... - jak się uprzesz to zobaczysz ( w Batku 1 obwódka mapki na początku gry ma schodki ale podczas samej rozgrywki nie widać tego absolutnie ). Są pewne specyficzne miejsca gdy to może wystąpić ale antyaliasing zazwyczaj to tuszuje.  Za to oglądanie filmów w 21:9 - super ( oczywiście jak film jest w wersji kinowej).  Mnie wady tego monitora nie przeszkadzają i zalety je na spokojnie rekompensują. Ale jak mówiłem wcześniej, przy 80+ cm w górę nie zobaczysz żadnej pikselozy. Cieżko po takim graniu przesiąść się na  monitor o proporcjach 16:9 !!!!( kurdupel taki że masakra...).

 

Sam zastawiam się nad dwoma monitorami:

 

https://www.x-kom.pl/p/386277-monitor-led-32-i-wiekszy-acer-predator-z321qubmiphzx-czarny.html

 

oficjalna strona: https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-z1-series

 

ten predzio ma  31.5" 144hz / VA /gsync / 2560x1440

 

2 model to:  https://www.x-kom.pl/p/366761-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-34uc89g-b-curved-czarny.html

 

oficjalna strona: http://www.lg.com/pl/monitory/lg-34UC89G-B

 

144hz / IPS / gsync / 2560 x 1080

 

Porównanie:

 

http://www.displaywars.com/31,5-inch-16x9-vs-34-inch-21x9

Edytowane przez serafin1
Link to post
Share on other sites

Nie lubie tych panoramicznych szerokich monitorów. Poza tym więcej niż 27 cali to już IMHO przesada. Do tego jeszcze ta "cudowna" stylistyka GEJmingowa tych Predatorów...

 

Co myślicie o tym?

 

https://www.morele.net/monitor-asus-pg279q-784090/

 

 

Przesada powyżej 27 " zależy dla kogo. Ja mam porównanie i 21:9  i 16:9 to komfort pracy czy  granie na 21:9.....pfff niech się te 16:9 kurduple  chowają :)

Poza tym miałem 2szt. tego asusa, porażka. Kupno nowego graniczy z  cudem, pełno tego modelu jest z  outletów. Ludzie kupowali je i cos im nie pasiło dziadowskie podświetlenie, to oddawali w ciągu 14 dni do sklepu. Pełno tego jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...