Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, przybywam do was z problemem. Mianowicie zasilacz nie chce uruchomić płyty głównej jakkolwiek to brzmi. Po prostu po próbie uruchomienia albo ruszy albo nie, czasami trzeba się bawić pół godziny a czasami wystarczy wyciągnięcie narzędzi i groźba słowna (jak z drukarkami). Na podmienionym zasilaczu wszystko działa bez problemu wiec wykluczam problemy z pozostałym sprzętem ale poniżej daje pełną specyfikacje:

CPU: R7 1800X
Mobo: AX370 Aorus Gaming 5 
RAM: 2x8GB G.Skill Trident Z
GPU: 1080 Ti FTW3
SSD: 840, 850, 960 EVO
PSU: LDLC XT-850P 80PLUS Platinum (OEM Seasonica)

Na zasilacz gwarancji najpewniej jako takiej nie mam więc szukam podpowiedzi co mogło paść w samym zasilaczu. Dodam że gdy już ruszy to działa bez problemu, trzyma napięcia i restartuje się jak gdyby nigdy nic. Gdy całość zostanie wyłączona to bawimy się od nowa. Rytuały typu wyłącz, rozładuj kondensatory, włącz, poczekaj itp itd nie dają efektu. Dalej jest loteria

 

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj właśnie z kimś inteligentniejszym chce otworzyć i sprawdzić, próbowałem bez dysków  SATA, bez nvme, gpu zawsze to samo, kości ram dostają podświetlenie i z zasilacza wydostaje się statyczny dźwięk, coś w stylu blokującego się silniczka jednak też wykluczam mechaniczną blokadę bo nie ma co go tam blokować a na teście spinaczem odpalał momentalnie bez dziwnych dźwięków. No i oczywiście nadchodzi losowy czas (lub nie ale nie potrafię złapać schematu) gdy wszystko rusza mimo że nic się nie zmieniło z kablami czy czymkolwiek innym.

Edytowane przez jasnemocne
Link to post
Share on other sites

Multimetr, cały sprzęt lutowniczy ale dopiero zaczynam przygodę. Właśnie co mnie dziwi obecnie wszystko działa napięcia niby w normie bo:
12V jest 12,168
5V jest 5,03
3,3V jest 3,344
Choć to odczyty z softu.

Poza tym nic się nie zawiesza nie wariuje jest cichy jak diabli no złoty sprzęt. Przejście pomiędzy trybem normalnym a pół pasywnym nic nie zmienia. Zapomniałem dodać a to może mieć znaczenie że gdy się nie uruchamia zapala się dioda na przycisku do uruchamiania z płyty głównej i podświetlenie RAMu. Cała reszta stoi.

Link to post
Share on other sites

Czy to się stało tak z dnia na dzień,a wcześniej było bez problemu ? Jaki masz system i czy bios(uefi) i sterowniki do płyty zaktualizowane ? Ustawienia masz na "default" czy swoje ?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Czy to się stało tak z dnia na dzień,a wcześniej było bez problemu ? Jaki masz system i czy bios(uefi) i sterowniki do płyty zaktualizowane ? Ustawienia masz na "default" czy swoje ?

Sam system jest od wtorku, pierwsze uruchomienie bez problemu  dzień lub dwa później zaczynał głupieć. System to win10 (aktualny legalny z łatkami etc), bios F21 w teorii jest nowszy F22 ale zawsze wolę odczekać parę dni na wypadek ewentualnych problemów z biosem. Sterowniki do płyty chipsetu wszystko instalowane ze strony producenta plan zasilania zoptymalizowany pod Ryzen w biosie wyłączone wszystkie bajery typu AC Back czy ERP. "OC" RAMu do 2666 ale czy 2666 czy 2133 tutaj nie ma różnicy.

Link to post
Share on other sites

Może ma okres że focha strzela?

 

Próbowałeś go przytulać i te inne sprawy?

Oczywiście, niestety przytulanie kompletnie nie daje oczekiwanego efektu. Próbowałem również rzucać w niego "Grześkami" tutaj również brak efektów, BA! nawet mi się oberwało od lepszej połówki że dobre wafelki marnuje, że nie jestem godzien i takie tam. Jest jeszcze opcja gorącej kąpieli jednak jestem dość sceptycznie do tego nastawiony. Uprzedzając kolejne pytanie, wręczyłem nawet własnoręcznie robione przedłużki kabli w oplotach jednak zostało to totalnie olane. 

Link to post
Share on other sites

A wiec, zasilacz został sprawdzony multimetrem. Wszystkie napiecia idealne. Kable zostały sprawdzone. Wszystko ok. Kondensatory w normie czyli g... wyszło. Podezucam niżej dwa linki do zdjęć.

 

1. Po prostu jak to w środku wygląda

https://i.imgur.com/lUFE0G1.jpg

 

2. Drugie jest ciekawsze. Jest jakiś dziwny związek z tym zaznaczonym... czymś a odpalaniem. Mianowicie w momencie wychylenia tego zasilacz uruchamia jednostkę ALE pojawia się problem wzbudzania jednostki prądem zmiennym (chyba tak to się fachowo nazywa, w skrócie pstryczkiem w zasilaczu odpalam całą jednostkę bez zworki na pw_sw)

 

 

https://i.imgur.com/EppVks2.jpg

Link to post
Share on other sites
Mianowicie w momencie wychylenia tego zasilacz uruchamia jednostkę ALE pojawia się problem wzbudzania jednostki prądem zmiennym (chyba tak to się fachowo nazywa

Nie mam pojęcia o co chodzi :D

 

Sprawdź jeszcze (multimetrem) jak napięcie zachowuje podczas startu (jeśli się uda), czy nie spada mocno poniżej normy. Mi to wygląda na uszkodzony układ PFC

Link to post
Share on other sites

Skoro nie wiesz gdzie co wsadzić to jak zrobiłeś to? :D

 

 

A wiec, zasilacz został sprawdzony multimetrem. Wszystkie napiecia idealne.
 

 

Po prostu włóż jedną sondę do wtyczki molex przy żółtym kablu a drugą przy czarnym i obserwuj napięcie.

Próbowałeś odpalać zasilacz bez obciążenia? Trzeba zewrzeć zielony pin nr16  PS ON z masą (dowolny czarny)

zg9AHap.jpg

Link to post
Share on other sites

Nie no, w taki sposób badałem, myślałem że mówiłeś o uruchomieniu jednostki z robieniu badania na wtyczce 24 pin bo gdzieś po necie widziałem takie kombinacje, stąd moje zdziwienie. Tak czy inaczej jako obciążenie był molex z 7 wentylami, zworka na 15 i 16 pinie a następnie zabawa multimetrem... niestety wszystko ok.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...