Skocz do zawartości

Upgrade komputera - karta graficzna do 800zł


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

Mój około 7 letni komputer potrzebuje powoli jakiegoś upgrade'a. Pomyślałem, że zepsuta karta graficzna/ram (jeszcze nie wiem do końca) to dobry pretekst na małe podrasowanie komputera. Na aktualnym chodzi mi Wiedźmin 3 na minimalnych wymaganiach bez żadnej ściny (na maksach lekko klatkuje i nie ma przyjemności z gry) na NIE-hd monitorze (karta nie ma wejścia hd). Podam specyfikacje komputera:

- Procesor: Intel core i5 2500 (4x 3.3ghz)
- Płyta główna: Gigabyte P67A-UD4-B3

- RAM: DDR3, 8gb (nie wiem co więcej tu napisać)
- Karta graficzna: Geforce gtx560 Ti

Będę chciał kupić monitor full hd oraz kartę graficzną. I właśnie - jaką kartę muszę kupić, żeby przykładowo taki wiedźmin 3 był płynnie grywalny w hd na powiedzmy średnich wymaganiach? Co polecacie? Czy zmieszcze się z czymś w granicach 700-800zł? I czy reszta komponentów będzie względem niej ok?

Dzięki z góry!
Szymon

Link to post
Share on other sites

Z nowych to 1050ti, spokojnie starczy do gry nawet w wysokich.

 

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_73&products_id=238804 Najtansza 800zl od asusa

lub przy doplacie 50 zl masz karte z lepszym chlodzeniem

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_73&products_id=49973

 

Droższych wersji tych kart nie oplaca sie kupowac bo ceny dochodza do 1000 zl a i tak troche doplacasz względem starych cen z czerwca 2017 kiedy te karty byly po 650zl.

 

Mozesz poczekac na nowe wersje kart z seri 20XX, moze obecne lekko stanieja lub np nowe 2050ti beda wydajniesze i w podobnej cenie, ale kiedy one wyjda i w jakich będa cenach nowe i obecne karty to tego nie wie nikt.

Edytowane przez Tirell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Względem starych cen z czerwca 2017? W sensie przez bum na krypto?

A karty z 2gb ram jak by się sprawdzały? Coś takiego przykładowo: https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx1050-oc-2gb-gddr5-128-bit-hdmi-dvi-d-dp-box-gv-n1050oc-2gd-975580/

+ Jak oceniasz resztę kompa? Nie będzie nic zamulać (czyt. dysproporcja typu: grafika świetna, ale ram/procesor/coś innego nie wydala)?

Link to post
Share on other sites

To oczko niżej, na średnich też pograsz - to już kwestia wyboru i budżetu. Masz test porównawczy obu kart w wiedźminie na średnich

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-1050-i-1050ti-test/strona/26976.html

 

Reszta kompa da radę zarówno z 1050 jak i z 1050ti - karty będą do zestawu jak znalazł - jedyne czego brakuje to informacji o zasilaczu, który również warto sprawdzić, czy nie jest jakimś tworem z czarnej listy, bo nic miłego jak zasilacz za 50zł usmaży kartę za 800.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi! Co do zasilacza to wieczorem/jutro zajrzę co tam jest wsadzone, bo już nie pamiętam szczerze mówiąc. :)

A tak, żeby nie zakładać drugiego tematu - na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze monitora? Bo jak nowa karta (tą 4gb wezmę) to też nowy monitor. Koło 20 cali, hd


Przepraszam, że tak długo - wyjazd trochę mi się przedłużył. Zasilacz to "Mod X Stream-pro 700 W". Dzięki!

Edytowane przez Seegan
Link to post
Share on other sites

Dziękuję. Wpadła mi w oko jeszcze jedna karta, która jest porównywana to 1050 ti - Radeon RX 470. Co o niej sądzisz? 

+ Pytanie z serii "nie mam pojęcia, a chce się dowiedzieć" - moja aktualna karta (560 ti) ma szynę 256, a 1050 ti ma tylko 128? Dobrze patrze? Mógłbyś wytłumaczyć czemu nowsza karta jest "gorsza"?

Link to post
Share on other sites

Niestety, taki RX 470/570, mimo że sporo lepszy od gtx 1050 ti, to kiepsko "dogada" się z Twoim procesorem (tzw narzut sterownika) więc niepotrzebnie sobie nią głowę zawracasz.

 

Poza tym rx 470 to bliżej gtx 1060 3GB niż 1050 ti.

 

Szerokości szyny ma obecnie do gier marginalne znaczenie (karta z węższa szyna może chodzić szybciej w grach niż karta z szerszą szyna).

 

Co do monitora, pomijając już nie ten dział, zacznij od karty i ustalenia budżetu na niego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak jak @Rebelmind pisze. Szkoda zawracać sobie głowę tym radkiem, bo nie ma opcji chyba dostać go za takie pieniądze jak 1050ti, a sterownik mocniej siądzie na procesorze który też ma już swoje lata. 

 

Szyna, jak również inne parametry na papierze, takie jak taktowania i liczby jednostek wykonawczych nie powinny ci zaprzątać głowy, bo nie zawsze jednoznacznie przekładają się na wydajność. To która karta będzie lepsza jednoznacznie pokazują testy w rzeczywistych zastosowaniach, a nie parametry - bo czasami nawet sam sterownik potrafi zmienić wydajność karty, co pokazuje przykład gtx770 i radeona 280x które na premierę były porównywalne, a przez brak wsparcia dla 770 w nowych grach już nie są. Jedynym wyjątkiem jest tutaj pojemność pamięci Vram, bo nijak do 2gb pamięci nie załadujesz naraz 3gb tekstur.

 

1060 3gb jest lepsza, bo ma większą moc obliczeniową od 1050ti, a objętość pamięci ram zaczyna mieć znaczenie kiedy objętość tekstur przekroczy pojemność pamięci (o czym pisałem wcześniej) W większości gier wydanych dotychczas nie ma to miejsca, jednak jak już do tego dojdzie to niezależnie od mocy pojawią się przycięcia wymuszone doczytywaniem tekstur i będzie trzeba obniżyć ich jakość.\

 

 

EDIT: Wersja kalmX jest pasywna, tj pozbawiona wentylatora z jednoczesnym powiększeniem radiatora tak by dawał radę bez wentyla przez co nie generuje w ogóle hałasu.

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taka, że ten model jest chłodzony PASYWNIE. Możesz na niego dorzucić ekstra sam duży, wolnoobrotowy wentyl (np SilentiumPC Zephyr 140 mm i mieć super cichą, dobrze chłodzona i wydajna kartę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Cześć!

Jako, że przygotowałem się już do tych upgradów finansowo (przynajmniej do tych rzeczy, które planowałem) poszedłem do sklepu x. Tam trochę mnie przestraszyli i stwierdzili, że tu to ogólnie wszystko jest do wymiany jeśli chcę w coś pograć, bo to się nadaje jedynie do pracy biurowej.

Przypomnę aktualną specyfikację:

- Procesor: Intel core i5 2500 (4x 3.3ghz)
- Płyta główna: Gigabyte P67A-UD4-B3

- RAM: DDR3, 8gb (nie wiem co więcej tu napisać)
- Karta graficzna: Geforce gtx560 Ti
- Zasilacz: Mod X Stream-pro 700 W

Co ja chciałem wymienić? Zmienić kartę graficzną na gtx 1060 ti lub 1050 ti.

Oni twierdzą, że:
- procesor jest na mus to wymiany na i5-8400 LGA1151
- płyta główna jest na mus do wymiany na MSI Z370 gaming plus 4ddr4 ATX
- ram jest na mus do wymiany na G SKILL ddr4 (4x4gb) 3000mhz cl15
- zasilacz jest na mus do wymiany na silentiumpc vero L12 600W 80Plus
- na mus nowy dysk twardy (tego nawet nie podawałem, bo uznałem to za nieistotne za bardzo przy gamingu, a mój najgorszy chyba nie jest (z tym, że mam hdd, nie ssd)- oni też nie znają aktualnego xd) - ssd 970 evo MZ-V7E250BM 250gb 
- na mus napęd do zmiany (tego nawet nie podawałem, bo uznałem to za nieistotne za bardzo przy gamingu, a mój najgorszy chyba nie jest - oni też nie znają aktualnego) - LG Electronics DVD-RW WEW SATA BULK GH24NSD1 

Moglibyście się ustosunkować do ich opinii? Bo wiadomo - to sklep.

Komp gamingowy - do tej pory na min. wymaganiach i ekranie nie hd leciał bez zacinania wiedźmin 3 - chciałbym grać jednak na wysokich wymaganiach na nowym ekranie hd.

Dzięki,
Szymon

Edytowane przez Seegan
Link to post
Share on other sites

Cześć!

 

Jako, że przygotowałem się już do tych upgradów finansowo (przynajmniej do tych rzeczy, które planowałem) poszedłem do sklepu x. Tam trochę mnie przestraszyli i stwierdzili, że tu to ogólnie wszystko jest do wymiany jeśli chcę w coś pograć, bo to się nadaje jedynie do pracy biurowej.

 

Przypomnę aktualną specyfikację:

- Procesor: Intel core i5 2500 (4x 3.3ghz)

- Płyta główna: Gigabyte P67A-UD4-B3

- RAM: DDR3, 8gb (nie wiem co więcej tu napisać)

- Karta graficzna: Geforce gtx560 Ti

- Zasilacz: Mod X Stream-pro 700 W

 

Co ja chciałem wymienić? Zmienić kartę graficzną na gtx 1060 ti lub 1050 ti.

 

Oni twierdzą, że:

- procesor jest na mus to wymiany na i5-8400 LGA1151

- płyta główna jest na mus do wymiany na MSI Z370 gaming plus 4ddr4 ATX

- ram jest na mus do wymiany na G SKILL ddr4 (4x4gb) 3000mhz cl15

- zasilacz jest na mus do wymiany na silentiumpc vero L12 600W 80Plus

- na mus nowy dysk twardy (tego nawet nie podawałem, bo uznałem to za nieistotne za bardzo przy gamingu, a mój najgorszy chyba nie jest (z tym, że mam hdd, nie ssd)- oni też nie znają aktualnego xd) - ssd 970 evo MZ-V7E250BM 250gb 

- na mus napęd do zmiany (tego nawet nie podawałem, bo uznałem to za nieistotne za bardzo przy gamingu, a mój najgorszy chyba nie jest - oni też nie znają aktualnego) - LG Electronics DVD-RW WEW SATA BULK GH24NSD1 

 

Moglibyście się ustosunkować do ich opinii? Bo wiadomo - to sklep.

 

Komp gamingowy - do tej pory na min. wymaganiach i ekranie nie hd leciał bez zacinania wiedźmin 3 - chciałbym grać jednak na wysokich wymaganiach na nowym ekranie hd.

 

Dzięki,

Szymon

ale cie chcieli soczyście w ch*ja zrobić :) najbardziej skisłem przy tym że chcieli ci napęd wcisnąć nowy w 2018 roku

ale cie chcieli soczyście w ch*ja zrobić :) najbardziej skisłem przy tym że chcieli ci napęd wcisnąć nowy w 2018 roku

polecam pójść, wyśmiać, wyjść. potem kupić na necie czesci w normalnej cenie, (polecam portal o nazwie słodkich owoców.net ;) ). z części kupuj tylko grafikę, zostaw sobie kasę na fajny monitorek ...a jak coś ci zostanie to kup pasek led i przyklej sobie pod biurko żeby być fajnym kappa 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli coś już jest do wymiany na "mus" to najbliżej zasilacz (było pisane), reszta to IMHO próba naciągnięcia Cię. Pewnie, że dysk ssd poprawi sprawność, czas startu, wczytywania rzeczy z dysku, ale to nie tak że nie obejdziesz się bez tego.

 

Zmiana platformy (płyta, proc, pamięć) to wiadomo że wciskane, bo przecież "brak wsparcia Win 10". A napęd nowy to już żart totalny. Ja instaluje od kilku lat system z pendriva.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dowalanie sie do ddr3.. typowe. tak na prawde ddr4 nie różni się tak bardzo od ddr3 jak na przykład od ddr2. imo nie ma potrzeby wymiany, jeśli chcesz możesz dokupić kośći zeby było 16gb ale na pewno nie ma potrzeby przebudowy calego komputera dla głupiej pamięci ram. dobre ddr3 potrafi spokojnie dorównać ddr4 plus jest dużo tańsze

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Budżet został podwyższony :D Dlatego pisałem, że zastanawiam się między 1060 6gb (jakieś 1400zł) a 1050 ti (jakieś 1000zł - ceny z owoc.net). Monitor full hd jakieś 600/700zł (mam dwa wypatrzone, jeszcze nie zdecydowałem).

Panowie, dziękuje Wam bardzo za pomoc!

Edit: Jakbym chciał dołożyć ramu (żeby było 16gb) to mogę kupić dowolną czy musi być jakaś konkretna? Zdjęcie aktualnej: https://zapodaj.net/22e556bce2a9e.jpg.html

Edytowane przez Seegan
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Żeby ruszył z największą szansą na "no problem" musisz szukać 2x4 GB 1600 MHz Cl8, co nie powinno być trudnością, bo tych kości natrzaskali góry.

 

A jakbyś jeszcze znalazł takie z timingami 8,9,8,24 to byłoby praktycznie pewne, że ruszą.

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...